Huby sú mikroorganizmy, ktoré možno kultivovať alebo nájsť vo voľnej prírode. Medzi druhy tibetských húb patria cordyceps, kuriatko jedlé, hríby a koralovec ježovitý. Tieto huby sa väčšinou pestujú na tibetskej náhornej plošine a sú cenené pre svoje početné výživové a kulinárske výhody.
História Tibetských húb
Táto huba vznikla pred mnohými tisíckami rokov v Tibete a používali ju tibetské monarchie ako liečivo. Okrem toho našli jej využitie aj v kozmetike. Kefír sa volal „mládežnícky elixír“, pretože ľudia, ktorí ho pravidelne pili, vždy zostali v dobrej kondícii a nikdy neochoreli. Z východu túto kultúru priniesol do Európy poľský profesor, ktorý žil 5 rokov v Indii a pomocou tejto kultúry sa úplne vyliečil z rakoviny žalúdka a pečene.
V Európe sa kefír vo veľkej miere využíva ako terapeutická liečba pacientov v sanatóriách. Ruskí lekári ho používali na liečbu stavov ako anémia, tuberkulóza, problémy s trávením. Dietológovia v Európe dodnes používajú kefír ako účinnú liečbu na zníženie hmotnosti.
Historky o pôvode kefíru
Kefír má svoj pôvod v kaukazských horách, kde ho používali pastieri. Jedna legenda hovorí, že kefír bol darom od Boha a že prorok Mohamed požehnal kefírové zrná. Ľudia dostali pokyny, ako vyrábať kefír a bolo im povedané, aby s nikým tajomstvo nezdieľali, pretože kefír stratí svoju magickú silu.
Z Ruska je známy príbeh Iriny Sacharovovej, zamestnankyne bratov Blandovcov. Irina mala očarovať kaukazského kniežaťa Bek-Mirzu Barchorova a ukradnúť zrnká tohto kefíru. Knieža sa odmietol vzdať zŕn a Irina mu ich nechcela vrátiť. Jej páni, bratia Blandovci, zachránili Irinu pred trestom. V roku 1908 sa Irina stala známa tým, že priniesla do Moskvy prvé zrnká kefíru.
Čo je to kefír?
Kefír je probiotická potravina obsahujúca mliečne baktérie bohaté na vitamín B12, B1 a vitamín K. Probiotické potraviny obsahujú živé mikroorganizmy, ktoré môžu prežiť v zažívacom trakte. V rámci kefírovej huby sa baktérie mliečneho kvasenia a kvasinkové huby zhlukujú do kôry, ktorá po ošetrení mliekom vytvára aromatický kefírový nápoj do 24 hodín. V tomto procese sa cukor obsiahnutý v mlieku rozkladá na kyselinu mliečnu. Preto je mlieko – kefír vhodný aj pre ľudí alergických na laktózu.
Čo je to laktóza
Laktóza je vlastne cukor, ktorý je v mlieku. Ľudské telo využíva na odbúravanie tohto cukru enzým, zvaný laktáza. Niektorí ľudia však majú tohto enzýmu málo a telo tak nedokáže odbúravať dostatočné množstvo laktózy z tela. Niektorým osobám spôsobuje nízka hladina enzýmu pri konzumácii mliečnych produktov ťažkosti.
Zdravím ľuďom sa laktáza rozpadá na mliečny cukor v črevách a do tela sa vstrebe cez tenké črevo. U osôb, ktoré majú enzýmu málo, však nastáva problém a laktóza sa nerozloží. Namiesto toho pokračuje do hrubého čreva, kde sa zmieša s inými baktériami a kvasí. To môže spôsobovať plynatosť, nadúvanie, hnačky a bolesti brucha.
Ak sú vám vyššie spomenuté príznaky povedomé a lekár vám testy na intoleranciu laktózy nerobil, môžete sa zatiaľ otestovať aj doma a to nasledovne:
- Nejaký čas držte dietu – obmedzte všetko mlieko a mliečne výrobky.
- Ak príznaky zmiznú, postupne zaraďujte do jedálnička mliečne výrobky a všímajte si, ako vaše telo reaguje.
- Ak symptómy pretrvávajú aj po prerušení konzumácie mlieka alebo mliečnych výrobkov, alebo ak sa vrátia po zaradení týchto výrobkov do jedálnička, navštívte svojho lekára, aby zistil, či ide naozaj o laktózovú intoleranciu.
Tibetská huba a jej nutričné hodnoty
Tibetská huba, známa aj ako kefírová huba, nie sú len zdrojom základných minerálov, ale ich výhodou je aj nízky obsah kalórií a naopak vysoký obsah vlákniny. Vedci z Číny v štúdii publikovanej v časopise Journal of Food, Agriculture & Environment z roku 2008 zistili, že tibetské huby majú vysoký výživový obsah. Rôzne druhy obsahujú rôzne množstvá esenciálnych aminokyselín a minerálov, ako železo, zinok, selén, molybdén a meď. Sú zdrojom aj zdravých mastných kyselín a vitamínov A, D, E. Niektoré typy obsahujú aj komplexné sacharidy.
Zdravotné benefity
Musia kvasiť, aby sa z nich vytvoril kefír, teda probiotický nápoj obsahujúci baktérie mliečneho kvasenia. V jednej štúdií brazílskych vedcov z roku 2003 naznačili, že kefír má imunomodulačné, antibakteriálne, protinádorové a protiplesňové účinky.
Podľa ďalšej štúdie z roku 2011 uverejnenej v časopise Cancer Management and Research sa zistilo, že kefír je schopný kontrolovať šírenie a rast viacerých druhov rakoviny.
Pôsobia terapeuticky a spomaľujú starnutie
Kefír obsahuje cukor, lipidy a bielkoviny a tie sa navzájom spájajú a vytvárajú polysacharidové zrná. Tieto kefírové zrná majú afrodiziakálne vlastnosti, ktoré sú schopné zlepšiť náladu. Podľa výskumnej štúdie čínskych vedcov publikovanej v marci 2012 v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, majú tibetské huby tiež vlastnosti proti starnutiu.
Zlepšujú kognitívnu schopnosť
Mohli by hrať významnú úlohu pri hojení a obnove poškodených nervových buniek v nervovom systéme. Stimulujú nervový rastový faktor podporujúci rast a obnovu nervových buniek a myelínového obalu. Štúdia uskutočnená japonskými vedcami z roku 2009 zistila, že huby koralovca ježovitého významne zlepšili kognitívne schopnosti pacientov.
S akými ďalšími problémami, môže tibetská huba pomôcť?
- Posilňuje imunitný systém, urýchľuje zotavenie po chrípke a iných akútnych ochoreniach dýchacích ciest.
- Normalizuje mikroflóru žalúdka, lieči choroby gastrointestinálneho traktu. Počas 2-3 mesiacov po konzumácii kefíru (400 ml za deň) sa dá zápal žalúdka úplne vyliečiť.
- Používa sa na liečbu obezity a kontroly hmotnosti.
- Znižuje bolesti hlavy, normalizuje krvný tlak.
- Zlepšuje spánok, zmierňuje nespavosť, depresie, chronickú únavu.
- Zlepšuje pamäť, koncentráciu a predchádza ateroskleróze.
- Lieči vaginálnu kvasinkovú infekciu.
- Parodontitída.
- Reumatizmus a artritída.
- Rozpúšťa a odstraňuje kamene a piesok zo žlčníka, močového mechúra a obličiek.
- Pomáha na rôzne alergie.
- Rieši ťažkosti lenivého čreva a častej zápchy.
Aj keď nie všetky liečivé vlastnosti a výhody boli doteraz vedecky dokázané, kefír je určite neuveriteľným živým liekom, s veľkým potenciálom.
Ako použiť hubu pri zdravotných problémoch?
Kefír vyrobený z tibetských húb môže pomôcť pri prevencii a liečbe rôznych zdravotných problémov. Je však veľmi dôležité brať na vedomie to, že použitie kefíru je iba jedným zo spôsobov riešenia problému a môžu byť potrebné ďalšie spôsoby liečby. Nie je preto dobre spoliehať sa len na zázraky kefíru.
Odstráňte z tela toxíny
Pite kefír ráno nalačno, hodinu pred každým jedlom a hodinu kým pôjdete spať. Kefír odstraňuje toxíny, ktoré v tele zostali po lekárskom ošetrení a nadmernom užívaní alkoholu. Iné druhy probiotík nemôžu odstrániť z tela všetky syntetické drogy.
Nedajte šancu alergiám
Kefír môže liečiť rôzne typy alergií (peľové choroby, neurodermatitídu a alergickú nádchu). Na začiatku alergickej sezóny a na začiatku choroby vyskúšajte kefír 3x denne 1 pohár kefíru nalačno. Vyskúšajte to na jeden mesiac a potom majte 14 dní pauzu.
Zatočte s kašľom
Vyskúšajte štipku sódy bikarbóny zmiešať s pol pohárom kefíru a zohrejte to vo vodnom kúpeli. Takýto elixír pite dvakrát za 24 hodín.
Stop žlčovým kameňom
Ak máte malé kamienky v žlčníku, vypite asi 250 ml čerstvo vytlačenej uhorkovej šťavy keď vstanete pred jedlom. Hodinu predtým, ako pôjdete spať, vypite pol pohára kefíru. Vyskúšajte takýto typ liečby na jeden mesiac.
Už žiadne vredy v žalúdku
Ak potrebujete zatočiť so žalúdočnými vredmi a čo najskôr sa s nimi rozlúčiť, vyskúšajte nasledujúcu liečbu, ktorá bude trvať 6 týždňov:
1. týždeň: Vypite 250 ml vody s 1 lyžicou lipového medu ráno nalačno. Na raňajky si dajte ovsené vločky a pohár Kefíru s 1 PL olivového oleja.
2. týždeň: Pokračujte v pití vody s medom. Cez deň pol pohára kapustovej šťavy. Večer pite kefír.
3-4 týždeň: Ráno a cez deň vypite kapustovú šťavu. Večer – kefír.
5-6 týždeň: Pite kefír v úvode, aj v závere dňa.
Na dobrý krvný tlak
Skúste dvakrát za deň vypiť na prázdny žalúdok 150 ml kefíru. Počkajte 15 minút, kým budete jesť alebo piť. Robte to dva týždne. Potom zvýšte dávku kefíru na 250 ml dvakrát za deň, počas dvoch týždňov. Potom si dajte 2 týždne prestávku a opäť zopakujte. Popri tom vyskúšajte jesť aj cesnak, pretože je účinný pri prevencii a liečbe hypertenzie.
Problémy s váhou
Ak potrebujete pribrať, mali by ste užiť 100 ml kefíru trikrát denne 30 min pred jedlom. Ak chcete schudnúť, musíte si dať kefír po jedle.
Jačmeň, akné a vyrážky
Namočte bavlnenú tkaninu do kefíru a naneste na postihnuté miesto po dobu 30 min. Urobte to 6-8 krát za sebou, až pokým problém nezmizne.
Na krásne vlasy
Votrite kefír do korienkov vlasov a po pol hodine ich umyte. Pravidelné vtieranie do pokožky hlavy podporuje zdravie vlasov. Kefír sa úspešne používa na boj proti plešateniu tak u mužov, ako aj u žien.
Ako pripraviť domáci kefír z tibetskej huby?
Kupovaný kefír neobsahuje viac baktérií a kvasiniek, ako ten domáci. Na prípravu budete potrebovať kefírové zrná z tibetských húb a mlieko s obsahom tuku minimálne 2,5 %. Postup je nasledovný, nebude vás to stáť ani veľa energie a hotový bude raz-dva:
- V sklenenej nádobe zalejte 1 polievkovú lyžicu zŕn s asi 250 ml mlieka.
- Nádobu zakryte gázou, aby mohla kefírová huba dýchať. Vložte do chladničky a nechajte to takto odstáť niekoľko hodín.
- Preceďte mlieko cez plastové sitko (nepoužívajte kovové) a premiešajte pomocou drevenej alebo plastovej lyžice (nemiešajte to rukou).
- Hubu opláchnite studenou vodou a vráťte do pôvodnej nádoby, ktorú medzitým umyjete. Zalejte to čerstvým mliekom a nechajte opäť 24 hodín odstáť.
- Tento postup je potrebné opakovať každý deň, pretože inak by zmes zmenila farbu a stratila svoje vlastnosti. Pravdepodobné je aj to, že by huba zomrela.
Zdroje:
https://holyglobe.com/tibetan-mushroom-kefir-preparation-and-benefits/
https://healthyeating.sfgate.com/benefits-maitake-mushroom-extract-5419.html
https://remedygrove.com/supplements/Health-Benefits-of-Kefir-Mushroom