Lekár odpovedá

Otázka

Vážený Pán Doktor!

Podstúpil som operáciu čreva, ale bohužiaľ neúspešne. Mohlo by pomôcť užívanie niektorej medicínskej huby na prevenciu ďalšieho zrastenia?

Okrem toho mám ešte jednu otázku: Mám 63 rokov a už 2 roky sa mi neustále objavujú vyrážky na nose. Už sme vyskúšali všetko, čo bolo možné, ale bez výsledku. Existuje nejaký prípravok, ktorý by mi mohol pomôcť?

Ďakujem za vašu odpoveď.

S pozdravom: J

 

Odpoveď

servismushi

2023. 16 novembra.

Vážený pán J.!

Najprv by sme sa chceli poďakovať, že ste nás kontaktovali.

 

Fenomén zrastania čriev je daný tvorením sa jaziev spôsobených infekciou, krvácaním, predchádzajúcim chirurgickým zákrokom, zranením, metabolickými poruchami alebo prítomnosťou zápalových črevných ochorení. Ak by sa teda problém vyvinul kvôli zápalu, infekcii alebo metabolickým problémom, mohli by pomôcť liečebné huby, ale nie vždy. Pri mechanickom pôvode môže ísť o dlhodobý prebytok sympatického nervového systému, ktorý sa často prejavuje slabším fungovaním tráviaceho systému a súčasne môže súvisieť so zlyhaním nadobličiek.

Ak sú uvedené príčiny v pozadí, môže tráviacemu traktu  pomôcť medicínske huby Reishi a Shiitake.

Navrhované dávkovanie:

Bio Reishi:

  1. týždeň: 1×1 kapsula denne
  2. od 2. týždňa: 2×1 kapsula denne

Bio Shiitake:

  1. týždeň: iba Ganoderma
  2. od 2. týždňa: 2×1 kapsula denne

Okrem toho odporúčame užívať doplnok výživy  Superum C, ktorý podporuje absorpciu účinných látok z extraktu liečivých húb denne v dávke 2×2 tabletky.

Po užívaní extraktov z liečebných húb odporúčame po 3 mesiacoch užívania urobiť prestávku na 4-5 týždňov a potom môžete pokračovať v užívaní.

Je dôležité vedieť, že ak plánujete chirurgický zákrok a užívate lieky na riedenie krvi (warfarín, lieky s obsahom kumarínu), informujte o užívaní húb Vášho ošetrujúceho lekára, pretože hubové prípravky môžu mať riediaci účinok na krv.

Vyrážky: Keďže  črevný mikrobióm je tesne spojený s kožnými vrstvami, nie je vylúčené, že príčinou pravidelného vzniku vyrážok je porucha črevnej  mikroflóry a v dôsledku toho aj porucha fungovania neuroendokrinného systému. Odporúčame najprv vyšetriť činnosť črevnej flóry pomocou genetického  testu stolice ktorý môže poskytnúť informácie o stave črevnej flóry až na úrovni poddruhu a požiadať o test zonulínu.

Doplnky stravy: Podporujte pečeň a celkové fungovanie tela extraktom z pestreca mariánskeho, koenzýmom Q10,  mastnými kyselinami omega-3 a vitamínmi rozpustnými v tuku (ADEK), komplex vitamínov B s kyselinou listovou a minerálmi (zinok, meď, horčík). 

Upozorňujeme, že uvedené odporúčania neslúžia ako plán liečby, ale iba ako všeobecné usmernenie!

Prajeme Vám úspešné uzdravenie!

S pozdravom

Dr. Ján Tor – onkológ

 

Požiadajte o radu