Huba Čaga sibírska – liečivý zázrak

Objavte bohaté zloženie tajomnej huby Čaga z východu Lekári, obhajcovia alternatívnej medicíny a tiež vedci sa čoraz viac zaujímajú o potenciálne zdravotné výhody rôznych húb. Medzi huby s veľkým potenciálom na zdravie človeka patrí aj huba Čaga sibírska. Čo je to Čaga? Čagu môžeme nájsť aj pod názvom Inonotus obliquus, alebo aj ako Rezavec šikmý. […]

huba čaga

Objavte bohaté zloženie tajomnej huby Čaga z východu

Lekári, obhajcovia alternatívnej medicíny a tiež vedci sa čoraz viac zaujímajú o potenciálne zdravotné výhody rôznych húb. Medzi huby s veľkým potenciálom na zdravie človeka patrí aj huba Čaga sibírska.

Čo je to Čaga?

Čagu môžeme nájsť aj pod názvom Inonotus obliquus, alebo aj ako Rezavec šikmý. Ide o parazitickú hubu, ktorá rastie na kmeňoch stromov a živí sa miazgou. Huba pri svojom rastie prerastá pňom a postupne svojho hostiteľa zabíja. Huba zvykne rásť na jaseni, breze, jarabine a breste. 

Plodnice huby sú čiernej farby a dorastajú do veľkosti 30 – 50 cm. Váha tejto huby môže byť aj viac ako 3 kg. Kým dorastie do svojej dospelosti, trvá to až 10 rokov. 

Najväčšiu koncentráciu liečivých látok má na jar a jeseň a z toho dôvodu, je v tomto období vhodný jej zber. Na rozdiel od iných húb, sa Čaga nedá pestovať umelo.

Domovinou je východná Európa, Sibír, sever Poľska, Kórea, Kanada a Aljaška. Názov Čaga je pôvodom ruský a je aj časťou ich ľudového liečiteľstva. Jej čaro poznajú tiež v ďalekej Číne a liečivé schopnosti poznali aj v Mezopotámii, pôvodní obyvatelia Japonska, Egypta, ale aj indiáni. Pôsobenie huby si doprial napríklad aj ruský mystik Rasputin.

Zloženie

Zloženie Čagy je veľmi bohaté. Obsahuje antioxidanty (melanín a chinóny). Sú známe tým, že zamedzujú negatívnym účinkom voľných radikálov. Okrem iného, spomaľujú starnutie. Obsahuje tiež triterpény, ktoré pôsobia protizápalovo a antimikrobiálne. Ďalšími zložkami sú minerálne látky (kremík, sodík, vápnik, horčík, zinok, draslík, meď a mangán) a vitamíny (B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1). 

Huba je bohatá na vlákninu a základné živiny spomenuté vyššie. Vysoký obsah melanínu vedie k domnienke, že posilňuje melanín, ktorý sa už prirodzene nachádza v pokožke a tým ju chráni pred poškodením slnečným žiarením a rakovinou kože, pred vráskami alebo starnutím. Melanín je silným antioxidantom a má jednu z najvyšších skóre absorpcie kapacity kyslíkových radikálov (ORAC) v akejkoľvek potravine.

Ďalšími zložkami sú polysacharidy, steroidy, terpénové zlúčeniny, bielkoviny a niekoľko druhov aminokyselín.

Napriek bohatému zloženiu existuje zatiaľ málo dôkazov o tom, že Čaga dokáže liečiť zdravotný stav

6 liečivých účinkov

Aj keď výskumy ešte nepriniesli jasné závery a stále pokračujú, niektoré vedecké štúdie naznačujú, že produkty z čagy, ako doplnok stravy, má určité medicínske účinky.

1. Posilnenie imunity a boj so zápalmi

Zápal je prirodzená reakcia imunitného systému, ktorá chrániť organizmus pred chorobami. Dlhodobý zápal je spojený so stavmi, ako sú srdcové choroby a reumatoidná artritída. Výskumy na zvieratách zatiaľ naznačujú, že extrakt má pozitívne ovplyvniť imunitu znížením dlhodobých zápalov a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom. Podporou tvorby prospešných proteínov regulujúcich imunitný systém, stimuluje chaga biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné na boj so škodlivým baktériám a vírusom. Vďaka tomuto zisteniu, by mohla huba pomáhať v boji proti infekicám. Je schopná z toho dôvodu liečiť aj močové cesty, kde dochádza k častým zápalom.

V ďalšej štúdii na myšiach, produkt z huby Čaga znižoval zápaly a poškodenie čriev inhibíciou zápalových cytokínov.

2. Predchádza rakovine a bojuje s ňou

Niekoľko štúdií na zvieratách ukazuje, že je schopná zabrániť a spomaliť rast rakoviny

V štúdii na myšiach s rakovinou sa zistilo, že pri podávaní doplnkov z Čagy sa veľkosť nádoru zmenšila o 60%.

Ďalší výskum sa zameral na bunky rakoviny pľúc, prsníka, prostaty, hrubého čreva a pečene. Výsledkom bolo, že podávanie extraktu huby zabránilo množeniu rakoviny.

Predpokladá sa, že účinky na rakovinu má kvôli vysokému obsahu antioxidantov. Čaga obsahuje najmä antioxidant triterpén. Štúdie ukazujú, že veľmi koncentrovaný triterpénový produkt môže pomôcť rakovinové bunky zničiť.

Na to, aby sme urobili jasný záver, či je huba na rakovinu naozaj taká účinná, sú potrebné ďalšie testy, ale tentokrát na ľuďoch.

3. Čaga pomáha pri cukrovke

Čaga má potenciál byť nápomocná aj pri boji s cukrovkou. Podľa štúdie z roku 2006, huby Chaga môžu znížiť hladinu cukru v krvi u potkanov. Hlodavce boli geneticky modifikované tak, aby mali cukrovku a boli obézne. Po 8 týždňoch konzumácie bola ich hladina cukru v krvi nižšia.

Hoci zatiaľ nebol vykonaný podobný výskum na ľuďoch, naznačuje to, že by mohla v budúcnosti prispieť k alternatívnej liečbe diabetesu.

4. Znižuje cholesterol

Ak vás trápia problémy s cholesterolom, vyskúšajte Chagu. V osemtýždňovej štúdii na potkanoch s vysokým obsahom cholesterolu extrakt z čagy znižoval LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy.

Vysoká hodnota je rizikovým ukazovateľom pre srdcové choroby, takže huby Čaga by mohli byť užitočné v boji s kardiovaskulárnymi chorobami. Aj v tomto prípade je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

5. Spomaľuje starnutie

Oxidačný stres spôsobuje fyzické príznaky starnutia, ako sú vrásky, ochabnutá pokožka a šedivé vlasy. Vystavenie slnku a iným zdrojom poškodenia vytvára pre telo príliš veľa voľných radikálov na neutralizáciu, čo urýchľuje proces starnutia pokožky. Predpokladá sa, že väčšie množstvo antioxidantov by tento proces mohlo spomaliť, či dokonca niektoré poškodenia zvrátiť. 

Síce ju zatiaľ žiadny výskum jednoznačne neprepojil s výhodami proti starnutiu, účinnosť v boji na iné formy oxidačného stresu naznačuje, že by mohla bojovať aj so starnutím.

6. Znižuje krvný tlak

Ak vás trápi hypertenzia, môže za tým stáť oxidačný stres. Ľudia s vysokým krvným tlakom sú náchylnejší na infarkty, mŕtvicu a ďalšie kardiovaskulárne zdravotné problémy. Vďaka antioxidantom má potenciál bojovať aj s vysokým krvným tlakom.

Vedľajšie účinky a bezpečnosť

Z doterajších výskumov, je Čaga väčšinou dobre znášaná. Neuskutočnili sa však žiadne štúdie na ľuďoch s cieľom určiť bezpečnosť, prípadne vhodné denné dávkovanie. Preto zatiaľ nie je úplne vylúčené, že by mohla spôsobiť kontraindikácie s inými liekmi. 

Príkladom, kedy by užívanie spôsobilo problémy je, ak máte problém so zrážanlivosťou krvi. Čaga totiž obsahuje bielkovinu, ktorá má silu zrážaniu krvi zabraňovať. Ak teda bojujete s poruchou krvácania, či sa chystáte na operačný zákrok, pred užitím doplnku výživy sa poraďte so svojím lekárom. 

Neexistuje doposiaľ ani žiadny výskum o bezpečnosti huby pre tehotné a dojčiace ženy. Výskumy sa taktiež nezameriavali na deti. Najbezpečnejšou možnosťou je teda vyhnúť sa používaniu, alebo sa predovšetkým poradiť s lekárom. Je dôležité upozorniť, že neslúži ako náhrada prestrej stravy.

Záver

Huby Čaga sa používajú vďaka svojím liečivým účinkom už stáročia. Vďaka svojmu bohatému zloženiu si právom zaslúžili miesto v starej medicíne v Rusku, najmä na Sibíri.  Na to, aké všetky liečivé schopnosti táto huba má, si však ešte musíme počkať.

V prípade, že vás zaujímajú články o hubách, prečítajte si aj o liečivej hube Reishi, Cordicpes a ďalších.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527#How-to-use-chaga-mushrooms
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom#bottom-line
https://www.verywellhealth.com/what-can-chaga-do-for-you-89553