Korálovec ježovitý alebo huba podobná stalaktitu (Hericium erinaceus), známy aj ako hríb levia hriva, je vzácny parazitický druh huby s veľkými, dlhými ostňami, ktorý vzhľadom pripomína leviu hrivu. Čínsky názov – Hou Tou Gu (huba opičia hlava). Na prvý pohľad vyzerá ako huňaté zviera alebo ako zástupca druhu opíc pôvodom z Číny, preto ho Číňania nazývajú “monkey head mushroom” a v anglosaských krajinách je známy ako Lion’s Mane Mushroom/Bearded Tooth Mushroom. Japonský názov – Yamabushitake.
Táto chutná huba je známa ako “prirodzená výživa pre neuróny” kvôli jej schopnosti stimulovať produkciu nervového rastového faktora (NGF). Nervový rastový faktor (NGF-nerve growth factor) hrá kľúčovú úlohu pri diferenciácii a prežití niekoľkých bunkových populácií v centrálnom aj periférnom nervovom systéme a nižšie než normálne hladiny NGF sú spojené s počiatočnými štádiami Alzheimerovej choroby a demencie.
Nervový rastový faktor (NGF) má tiež úzky vzťah s imunitným systémom. Jeho produkcia sa zvyšuje po poškodení mozgu, čo je čiastočne spôsobené cytokínmi, ktoré vylučujú imunitné bunky. Tieto bunky zároveň vytvárajú alebo aktivujú NGF receptory, ktoré zohrávajú úlohu pri regulácii imunitnej odpovede (imunomodulačné lieky upravujú abnormálnu imunitnú reakciu organizmu).
Hoci sa terapeutický záujem sústredil hlavne na jeho dôležitú úlohu z hľadiska neurologickej funkcie, NGF (nervový rastový faktor) hrá oveľa širšiu úlohu pri udržiavaní homeostázy organizmu (homeostáza je schopnosť živých organizmov prispôsobiť sa meniacim sa vonkajším a vnútorným podmienkam).
Je známe, že korálovec ježovitý má inzulinotropné vlastnosti (inzulinotropné – zlúčeniny alebo látky, ktoré podporujú tvorbu inzulínu v pankrease), angiogénne pôsobenie (angiogénne zlúčeniny alebo látky, ktoré podporujú tvorbu alebo rast nových krvných ciev) a antioxidačné účinky. Znížené plazmatické hladiny NGF boli spojené so srdcovo-cievnymi ochoreniami a metabolickými syndrómami, vrátane cukrovky 2. typu. V Číne sa mycélium H. erinaceus používa na výrobu tabliet na liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov, chronickej gastritídy, rakoviny žalúdka a pažeráka. Ukázalo sa, že urýchľuje hojenie rán a existujú dôkazy, že môže byť užitočný pri liečbe kožných a rohovkových vredov.
Boli identifikované dve rodiny zlúčenín z H. erinaceus, ktoré sú aktívne pri stimulácii produkcie NGF (nervový rastový faktor): aromatické hericenóny (izolované z plodníc) a diterpenoidné erinacíny (izolované z mycélia). Dôležité je, že tieto molekuly sú dostatočne malé na to, aby prešli cez hematoencefalickú bariéru. Existuje tiež dôkaz, že môžu zvyšovať myelinizáciu. (myelínová pošva je ochranná tuková vrstva okolo nervových vlákien, ktorá pomáha pri efektívnom prenose nervových impulzov. Táto izolačná vrstva pomáha nervovým vláknam rýchlo a nerušene prenášať informácie)
Medicinálna huba “levia hriva” je široko používaná v tradičnej čínskej medicíne na liečbu chronickej povrchovej gastritídy (gastritída – zápal žalúdka, zápal sliznice žalúdka), aj keď jej najdôležitejší liečivý mechanizmus ešte nie je úplne objasnený.
Korálovec ježovitý je v tradičnej čínskej medicíne cenený nielen pre jeho arómu, ale aj pre jeho liečivé účinky. Môže pomáhať pri vyrovnávaní psychickej pohody a znižovaní stresu a záťaže. Vedci sa dnes zameriavajú na skúmanie toho, či by niektoré druhy húb mohli byť užitočné aj pri liečbe ochorení spojených so zhoršením kognitívnych funkcií, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
HOJENIE RÁN – Existujú dôkazy, že H. erinaceus urýchľuje proces hojenia rán a môže byť prospešný pri liečbe kožných a rohovkových vredov.
Štúdie na zvieratách preukázali, že nervový rastový faktor (NGF) má výrazný vplyv na zápal dýchacích ciest a symptómy astmy. Zvýšené hladiny NGF boli zistené v bronchoalveolárnej lavážnej tekutine a sére astmatických pacientov.
Z H. erinaceus boli identifikované dve skupiny zlúčenín, ktoré aktívne stimulujú produkciu NGF: aromatické hericenóny (z plodníc) a diterpenoidné erinacíny (z mycélia). Tieto molekuly sú dostatočne malé na to, aby prešli hematoencefalickou bariérou. Navyše existujú dôkazy, že tieto zlúčeniny môžu podporiť proces myelinizácie (tvorba myelínových pošiev okolo nervových vlákien).
V Číne sa mycélium H. erinaceus používa na výrobu tabliet na liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov, chronickej gastritídy, rakoviny žalúdka a pažeráka.
ALZHEIMER – NGF (nervový rastový faktor) zohráva zásadnú úlohu pri diferenciácii a prežití mnohých bunkových populácií v centrálnom a periférnom nervovom systéme a nižšie než normálne hladiny NGF sú spájané so skorými štádiami Alzheimerovej choroby a demencie.
DEMENCIA – V kontrolovaných štúdiách sa ukázalo, že suplementácia H. erinaceus má priaznivé účinky u pacientov s miernou demenciou.
V jednej štúdii zaznamenalo šesť zo siedmich pacientov zlepšenie kognitívnych schopností, ako sú porozumenie, komunikácia a pamäť. Všetkých sedem pacientov tiež dosiahlo lepšie výsledky v oblasti funkčnej nezávislosti, čo zahŕňa aktivity ako jedenie, obliekanie a chôdza, po pravidelnej konzumácii 5 g polievky z plodníc H. erinaceus denne po dobu šiestich mesiacov.
ÚZKOSŤ / DEPRESIA – Hericium erinaceus, známa jedlá huba, má viacero biologických účinkov. Zlúčeniny hericenóny a erinacíny, izolované z jej plodnice, stimulujú tvorbu nervového rastového faktora (NGF), čo môže priaznivo ovplyvniť mozgové funkcie a vegetatívny nervový systém.
Výskum preukázal jasné zníženie úzkosti a depresie už po 4 týždňoch užívania Hericium erinaceus. V štúdii bolo náhodne vybraných 30 žien, ktoré boli zaradené buď do skupiny s Hericium erinaceus (HE), alebo do skupiny s placebom. Počas 4 týždňov dostávali sušienky s HE alebo placebo sušienky. Výsledky ukázali, že skóre na škále depresie a indexe neurčitých ťažkostí bolo po užití HE výrazne nižšie ako pred liečbou. Priemerné skóre skupiny s HE bolo významne lepšie ako v placebo skupine.
Symptómy ako “problémy so sústredením”, “podráždenosť” a “úzkosť” boli v skupine s HE celkovo nižšie v porovnaní s placebom.
Naše výsledky naznačujú, že konzumácia Hericium erinaceus (HE) môže znížiť depresiu a úzkosť, pričom tieto účinky pravdepodobne vychádzajú z iných mechanizmov, než je zvýšenie hladiny nervového rastového faktora (NGF).
V následnej štúdii bolo pozorované zníženie úzkosti a depresie pri dennom príjme 2 g HE (vo forme sušienok), pričom pacienti často uvádzali zlepšenie celkovej pohody. Toto zlepšenie môže byť spôsobené aktivitou erinacínov, ktoré pôsobia ako agonisty na kappa opioidné receptory, čo znamená, že sa viažu na tieto receptory a vyvolávajú biologickú odpoveď.
POŠKODENIE NERVOV – Potkany, ktorým bol podávaný vodný extrakt z plodnice H. erinaceus, vykazovali rýchlejšie zotavenie z poškodenia nervov, čo naznačuje potenciál použitia H. erinaceus v skorej fáze regenerácie nervov.
ŽALÚDOČNÉ VREDY – H. erinaceus sa tradične používa pri liečbe žalúdočných vredov. Predpokladá sa, že antibakteriálna aktivita erinacínov a hericenónov, ktoré sú izolované z tejto huby, prispieva k liečbe, keďže je známe, že baktéria Helicobacter pylori je hlavnou príčinou žalúdočných vredov a chronickej gastritídy. V štúdii na potkanoch, ktorá skúmala účinok vodného extraktu z H. erinaceus na vredy vyvolané alkoholom, bolo zistené významné zmenšenie ulcerácie (vredovidosti) a ochrana pred poškodením žalúdočnej sliznice. In vitro štúdie ďalej ukázali, že extrakt z H. erinaceus bol účinný proti deviatim klinickým kmeňom H. pylori, pričom koncentrácia 0,02% vykazovala 50% baktericídnu aktivitu.
HELICOBACTER PYLORI – Niektoré jedlé huby, ako napríklad korálovec ježovitý (Hericium erinaceus), sa už tisícročia používajú na liečbu tráviacich ochorení. Nasledujúci klinický výskum inhibičného účinku in vitro a in vivo na Helicobacter pylori pomocou extraktu z liečivej huby Hericium erinaceus (Agaricomycetes). (in vivo je latinský výraz pre „vo vnútri živého“. Vzťahuje sa na štúdie, ktoré sa vykonávajú v živých organizmoch).
Etanolové extrakty z Hericium erinaceus boli testované na svoju schopnosť tlmiť rast šiestich rôznych kmeňov H. pylori, pričom sa súčasne sledovala ich dávková závislosť. Použila sa dóza, ktorá netlmila rast baktérie Escherichia coli, čím preukázali špecifickú antibakteriálnu aktivitu voči H. pylori. Výsledky ukázali, že extrakt H. erinaceus vykazoval rovnaký inhibičný účinok na všetky testované kmene H. pylori, pričom minimálna inhibičná koncentrácia bola približne 2 mg/ml. Tento výskum naznačuje potenciál H. erinaceus v liečbe infekcií spôsobených H. pylori.
V tejto štúdii boli hodnotené minimálne inhibičné koncentrácie extraktov z plodníc Hericium erinaceus proti Helicobacter pylori pomocou laboratórnych kmeňov ATCC 43504 a SS1, pričom sa použil klinický mikroizolát a in vitro difúzny test.
Etanolový extrakt z H. erinaceus účinne inhiboval rast Helicobacter pylori in vitro. Okrem toho druhy H. erinaceus a Ganoderma lucidum tiež vykazovali inhibičný účinok na Staphylococcus aureus, avšak nemali žiadny vplyv na rast dvoch testovacích kmeňov Escherichia coli.
Zistilo sa, že bakteriostatická aktivita EAF (hodnoty etylacetátových frakcií) závisí od koncentrácie, pričom polovica maximálnej inhibičnej koncentrácie a polovica minimálnej baktericídnej koncentrácie pre H. pylori bola 73,0 a 200 µg/ml.
Ďalším možným farmaceutickým mechanizmom medicinálnych húb môže byť priamy inhibičný účinok etanolových extraktov (EE) Korálovca ježovitého známeho aj ako kvapľový hríb (Hericium erinaceus) a etylacetátových frakcií (EAF) proti H. pylori. Okrem imunomodulačných účinkov polysacharidov môžu medicinálne huby obsahovať aj ďalšie farmakologické mechanizmy, ktoré sú účinné pri liečbe gastrointestinálnych ochorení súvisiacich s H. pylori. V súčasnosti sa pokračuje vo výskume identifikácie aktívnych zložiek týchto húb.
SM – SKLERÓZA MULTIPLEX: Bolo dokázané, že extrakt z plodnice Hericium erinaceus zlepšuje proces mentalizácie v zrelých myelinizačných vláknach, čo ponúka možnosti pre pacientov trpiacich SM. NGF (nervový rastový faktor) má tiež ochranný účinok na axóny a myelín, pretože potláča imunitou sprostredkované zápalové procesy zodpovedné za neurodegeneratívne poruchy, ako je SM, tým, že mení imunitnú odpoveď na protizápalovú a supresívnu formu v špecifickom prostredí mozgu.
MENOPAUZÁLNY SYNDRÓM: Mnohé pacientky uviedli, že denná konzumácia 3-5 g H. erinaceus vedie k zníženiu symptómov spojených s menopauzou a perimenopauzou, vrátane porúch spánku, úzkosti a návalov tepla, hoci to zatiaľ nie je podložené klinickým výskumom.
MRSA (Meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus) – je kmeň baktérií, ktorý sa stal odolným voči najčastejšie používaným antibiotikám v porovnaní s ostatnými baktériami Staphylococcus aureus. Extrakty z plodníc aj mycélia korálovca ježovitého vykazujú aktivitu proti MRSA s aktívnymi zložkami, ktoré boli identifikované ako erinaciny. Podľa klinických testov vykonaných v Japonsku došlo k eliminácii MRSA u mnohých pacientov, ktorých strava bola obohatená o H. erinaceus.
NEUROPATIA – NGF (nervový rastový faktor) zohráva úlohu v citlivosti na bolesť a nízke hladiny NGF boli v in vivo a in vitro štúdiách spojené so senzorickou neuropatiou. Zvýšená produkcia NGF preukázala ochranný účinok na senzorické funkcie u diabetických potkanov a deplécia, zatiaľ čo pokles NGF bol spojený s kardiálnou senzorickou neuropatiou.
Klinické štúdie s rekombinantným ľudským NGF preukázali prínos u pacientov s diabetickou polyneuropatiou a tiež sa uvádza, že NGF znižuje bolesť u pacientov so senzorickou neuropatiou súvisiacou s HIV. Jeho schopnosť podporovať regeneráciu senzorických neurónov však zatiaľ nebola dokázaná.
ASTMA / ZÁPAL DÝCHACÍCH CIEST – Experimenty na zvieratách preukázali, že NGF (nervový rastový faktor) má výrazný účinok na zápal dýchacích ciest a symptómy spojené s astmou, pričom sa pozorovalo zvýšenie hladiny NGF v bronchoalveolárnej laváži a sére pacientov trpiacich astmou.
VREDY NA ROHOVKE – Preukázalo sa, že urýchľuje hojenie rán a existujú dôkazy, že môže byť užitočný pri liečbe kožných a rohovkových vredov. Štúdia z roku 2007 hodnotila účinky lokálnej liečby mNGF na oči u 11 pacientov trpiacich neurotrófnou keratopatiou. (neurotrófná keratopatia je stav, pri ktorom rohovka stráca schopnosť cítiť bolesť a dotyk).
Osobitnú pozornosť treba venovať možným nepríjemným vedľajším účinkom a vzniku systémového anti-NGF v dôsledku liečebného protokolu.
U všetkých pacientov sa rohovkové vredy zahojili v rozmedzí 9 až 43 dní po začatí liečby.
Štúdia ukázala, že nepríjemné pocity v oku po kvapkaní očných kvapiek pretrvávali menej ako hodinu a všetky bolestivé pocity úplne vymizli, aj keď liečba NGF (nervovým rastovým faktorom) pokračovala aj po uzdravení rohovkových vredov. Počas liečby ani pri následnom sledovaní sa u pacientov nevyskytli žiadne systémové príznaky. Prítomnosť protilátok proti mNGF v krvi bola u všetkých liečených pacientov počas liečby a počas 72 mesiacov sledovania negatívna.
KLINICKÝ SÚHRN
Hlavné terapeutické aplikácie – Demencia, Alzheimerova choroba, Skleróza multiplex, Nervové poškodenia, Úzkosť, Menopauzálny syndróm, Meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA), Hojenie rán, Žalúdočné vredy, Rohovkové vredy.
Hlavné zložky – Hericenóny a ericininy.
Dávkovanie – Klinické štúdie odporúčajú používanie dávky 3-5 g suchej plodnice denne na zvýšenie produkcie NGF (nervového rastového faktora). Pokusy na zvieratách preukázali najlepšie výsledky pri žalúdočných vredoch s dennou dávkou 500 mg/kg, čo zodpovedá dávke 25-50 g/deň podľa čínskej farmakoterapie.
Podobné dávky by pravdepodobne boli potrebné aj pri prípadoch MRSA. Vysoká in vitro aktivita rastu NGF z mycélia a fermentačnej zmesi naznačuje možnosti využitia produktov mycéliovej biomasy. („mycéliová biomasa“ je hromadný rast hubového tkaniva (mycélia), ktoré sa často vytvára počas kultivácie húb a používa sa na rôzne účely)
Upozornenie – Astma a iné alergické ochorenia. Erinacín E je silný agonista (vo farmakológii sa nazývajú agonistami látky, ktoré sa viažu na určité receptory) kappa opioidného receptora, s potenciálnymi halucinogénnymi vlastnosťami. (Kappa opioid sa vzťahuje na typ opioidného receptora, nachádzajúceho sa v mozgu a nervovom systéme, ktorý sa podieľa na tlmení bolesti a iných neurologických procesoch).
Prihláste sa na odber nášho newslettera a buďte informovaní o ponukách, udalostiach a prezentáciách produktov.
Výživové doplnky predávané v našom e-shope nie sú lieky, nemajú liečivé účinky a nie sú určené na liečbu ani prevenciu chorôb. Informácie, články a popisy na našej webovej stránke nenahrádzajú stanovisko odborného lekára. V prípade ochorenia sa vždy obráťte na odborného lekára. Upozorňujeme, že výživové doplnky nenahrádzajú vyváženú a pestrú stravu ani zdravý životný štýl. Aby ste predišli rizikám a vedľajším účinkom, poraďte sa so svojím všeobecným lekárom, ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom.
Produkty
Menu
Doručenie zdarma pri nákupe nad 40 EUR!
Produkty
Naše akciové produkty:
Znalostná báza
Naše odporúčané články:
Naše odporúčané články: