Vyhľadať
Close this search box.

Trsovnica lupeňovitá - Maitake

Maitake alebo trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa), známa aj ako „tancujúca huba“, dostala svoj názov podľa spojenia japonských slov „mai“ a „take“, čo znamená, že nálezca huby sa od radosti roztancuje. Táto huba má jedinečný vzhľad, pretože jej telo tvorí množstvo vejárovitých klobúkov, ktoré pripomínajú tancujúce nymfy alebo motýle. Jej čínsky názov je Hui Shu Hua, anglický názov je Hen of the Woods.

V minulosti čínski a japonskí hubári tajili miesto výskytu huby Maitake, pretože jej hodnota bola porovnateľná so striebrom. Táto liečivá huba sa v Ázii používala stáročia na liečbu rôznych zdravotných problémov, ako napríklad vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a slabý imunitný systém. Kvôli svojim blahodarným zdravotným účinkom bola táto huba vysoko oceňovaná. 

Populárna labužnícka huba Grifola frondosa je vysoko hodnotená aj klinicky, najmä v terapii rakoviny.

Podobne ako u iných dôležitých protirakovinových húb, ako napríklad Lentinula edodes-Húževnatec jedlý (Shiitake) a Trametes versicolor-Trúdnikovec pestrý (Coriolus), sa ukázalo, že hlavnými aktívnymi zložkami G. frondosa – trsovnice lupeňovitej sú polysacharidy a mnohé frakcie beta-glukánov (β-glukán – imunitu posilňujúca vláknina, nachádza sa v obilninách, kvasinkách a hubách). Tieto zložky, izolujú heteropolysacharidy (predpona “hetero” znamená, že tieto polysacharidy sú zložené z rôznych typov molekúl cukru) a proteoglykánové frakcie (proteoglykán je molekulárny komplex, ktorý obsahuje cukrovú polymérnu (glykánovú) časť spojenú s proteínmi).

V ľudskom tele môžu mať β-glukány imunomodulačné účinky, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť pred chorobami. Tieto polysacharidy môžu aktivovať makrofágy a iné imunitné bunky, čím stimulujú zápalovú odpoveď a obranu proti infekcii.

Má silný imunomodulačný účinok, vrátane D frakcie a MD frakcie. (D-frakcia je vo vode rozpustný β-1,3/β-1,6-glukán (proteoglukán) extrahovaný z plodnice huby Maitake (Grifola frondosa)). Väčšinu klinických výskumov realizovala výskumná skupina v Japonsku, spočiatku s použitím D-frakcie v kombinácii s práškom z plodnice, neskôr prešli na bioaktívnejšiu MD-frakciu, opäť v kombinácii s práškom z celej plodnice.

Nezávislá štúdia z roku 2008 naznačuje možný imunoterapeutický účinok D-frakcie v bunkách rakoviny prostaty.

Čo hovorí veda?

Trsovnica lupeňovitá-maitake je bohatá na minerály, hlavne vápnik, horčík a draslík, ako aj vitamíny B2 a D a polynenasýtené mastné kyseliny. Okrem toho je bohatá aj na bielkoviny a lipidy, napriek tomu 100 g obsahuje iba 30 kalórií. (Lipidy zohrávajú dôležitú úlohu v živých organizmoch, vrátane zásob energie, ako zložky bunkových membrán a v signalizačných procesoch)

Huba Maitake zaujíma podľa výskumov z posledných rokov popredné miesto medzi liečivými hubami. Najdôležitejšími účinnými látkami huby sú ß-D-glukánové polysacharidy. Tieto molekuly cukru a bielkovín stimulujú náš imunitný systém, napríklad aktiváciou bielych krviniek a podporou tvorby obranných látok organizmu. Výskumy ukázali, že konzumácia húb Maitake môže zlepšiť funkciu imunitného systému, znížiť riziko infekcií a dokonca zvýšiť odolnosť HIV pozitívnych pacientov.

V podstate „funguje“ tak, že stimuluje aktivitu určitých bielych krviniek, makrofágov, T-lymfocytov a NK buniek (natural killer, fagocyty). Obzvlášť účinná je takzvaná D-frakcia získaná z trsovnice lupeňovitej.

CHOLESTEROL – Zaradenie trsovnice lupeňovitej – Maitake do stravy pokusných zvierat v dávke 5-20%  vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, čo je v súlade s výsledkami pozorovanými u iných húb.

HYPERTENZIA – známa aj ako vysoký krvný tlak. Niekoľko štúdií uvádza krátkodobý antihypertenzný účinok po zaradení G. frondosa do stravy u hypertenzných zvierat (zvyčajne v dávke 5%).

Podľa štúdie vykonanej v Japonsku – 8-týždňové kŕmenie hubou maitake výrazne znížilo krvný tlak u hypertenzných potkanov od obdobia, keď mali zvieratá vo veku 10 týždňov dobre etablovanú hypertenziu.

SYNDRÓM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKOV (PCOS) – V japonskej štúdii bola ovulácia pozorovaná u 20 z 26 žien, ktoré dostávali polysacharidový extrakt G. frondosa, a u 6 z 8 žien, u ktorých sa nepodarilo dosiahnuť ovuláciu po liečbe klomifén citrátom, došlo k ovulácii po podaní tohto polysacharidového extraktu.

DIABETESCukrovka. Rôzne experimenty na zvieratách ukazujú, že pri použití G. frondosa v rôznych modeloch cukrovky, ale vo vysokých dávkach, v jednom prípade podávaním 1g/deň prášku G. frondosa geneticky diabetickým myšiam a v inom prípade purifikovaným alfa-glukánom v dávke 150-450 mg. (α-glukány zohrávajú dôležitú úlohu v zásobovaní energie, okrem toho prostredníctvom imunomodulačného účinku posilňujú imunitný systém a podporujú organizmus v boji proti infekciám.)

V klinických štúdiách s nižším počtom respondentov reguloval polysacharidový extrakt G. frondosa (dávka neznáma) hladinu cukru v krvi u jedného pacienta a znížil hladinu cukru v krvi o 30% u 4 ďalších pacientov, zatiaľ čo betaglukány G. frondosa (150 mg/deň) v jogurte výrazne zlepšili hladiny cukru v krvi u dvadsiatich pacientov s diabetom mellitus 2. typu. 

(beta-glukán (β-glukán) je prírodný polysacharid zložený z mnohých glukózových jednotiek, ktorý priaznivo vplýva na fungovanie ľudského organizmu. Napomáha fungovaniu imunitného systému a môže znižovať hladinu cholesterolu a riziko tvorby krvných zrazenín. Je to prebiotická vláknina, ktorá slúži ako potrava pre probiotiká (prospešné črevné baktérie).

OSTEOINDUKTÍVNE VLASTNOSTI – fyzická podpora novotvorby kostí. Účinok celého vodného extraktu Grifola frondosa (GF) bol skúmaný v dvoch osteoblastových (osteoblast  je bunka, ktorá hrá úlohu pri tvorbe kostného tkaniva) bunkových kultúrach (HOS58 a SaOS-2), s cieľom zistiť, či táto jedlá liečivá huba má osteoinduktívne vlastnosti.

Kultivácia ľudských osteosarkómových buniek počas 5 dní v prítomnosti vodného extraktu G. frondosa (0,8-120 μg/ml) viedla k významnému zvýšeniu aktivity alkalickej fosfatázy buniek v porovnaní v porovnaní s neliečenými bunkami. Získané výsledky jednoznačne poukazujú na osteoinduktívny účinok extraktu Grifola frondosa na tvorbu a vývoj kostí.

ZNÍŽENIE AKUMULÁCIE TUKU. Štúdia potenciálnej aktivity extraktu Grifola frondosa (ďalej len GE) a základných mechanizmov účinku ukázala, že GE je dôležitým zdrojom polysacharidov a fenolových zlúčenín, ktoré majú in vitro antioxidačné účinky.

Liečba GE extraktmi výrazne znížila obsah tuku v C. elegans, znížila produkciu intracelulárnych ROS (termín„intracelulárne ROS“ označuje reaktívne formy kyslíka produkované v bunkách, ktoré hrajú dôležitú úlohu v bunkovej regulácii a komunikácii medzi bunkami) a produkciu pigmentu starnutia – lipofuscínu a predĺžila životnosť hlístovcov.

(C. elegans je bezstavcový živočích s pseudocoelom, ktorý nemá ani dýchacie ani obehové orgány. C. elegans bol prvým mnohobunkovým organizmom, ktorého kompletná sekvencia genómu bola určená a do roku 2012 jediným živočíchom, u ktorého bola zostavená kompletná štruktúra neurónových spojení)

Analýzy ukázali, že s antiobezitická a antioxidačná aktivita GE in vivo je sprostredkovaná signálnymi dráhami daf-2/daf-16 a skn-1/nrf-2. Celkovo naše výsledky naznačujú, že extrakt GE možno považovať za potenciálnu zložku pri prevencii porúch súvisiacich s obezitou.

KLINICKÝ SÚHRN

Hlavné terapeutické využitie – rakovina (nádorové ochorenia), PCOS, tvorba kostí, vysoký krvný tlak, cukrovka, cholesterol, znižuje akumuláciu tuku. Kľúčová zložka – polysacharidy.

Dávkovanie – Pri experimentoch na zvieratách je optimálna dávka D-frakcie/MD-frakcie 1 mg/kg i.p. pri experimentoch na ľuďoch s použitím D-frakcie/MD-frakcie v perorálnej dávke 35-150 mg/deň v kombinácii s 4-6 g/deň plodnice G. frondosa.