Vyhľadať
Close this search box.

Koralovec ježovitý a jeho výhody

Koralovec ježovitý

Obsah

Koralovec ježovitý je biela huba okrúhleho tvaru, s dlhými a strapatými tŕňmi. Huby sú jedlé a používajú sa aj vo forme doplnkov. Výskum naznačuje, že sú schopné ponúkať celý rad zdravotných výhod vrátane zníženia zápalu a zlepšenia kognitívnych funkcií a zdravia srdca.

Čo je Koralovec ježovitý?

Koralovec ježovitý je známy aj pod latinským názvom Hericium Erinaceus, anglickým Lion’s mane, alebo čínským hou tou gu, či japonským yamabushitake. Je to veľká, guľatá, biela a zároveň huňatá huba, ktorá pripomína leviu hrivu a rastie na kmeňoch stromov. Na rozdiel od iných medicínskych húb, je jedlá.

Pôvodom je zo Severnej Ameriky, Európy a Ázie. Môžete ju veľmi ľahko rozpoznať vďaka dlhým ostňom. Vyskytujú sa na tvrdých drevinách. Plodnica huby je veľká, jej priemer je od 5 do 40 cm a dĺžka ostňov býva zvyčajne 1 – 4 cm. Plodnice a aj ostne húb sú bielej až krémovej farby, v dospelosti sú žltohnedé.

V Európe rastie hlavne v období od augusta do novembra. Tento rod je špecifický pre Veľkú Britániu. Podľa doterajších pozorovaní, je schopná plodiť prerušovane až 20 rokov na rovnakom mŕtvom strome. Existuje hypotéza, že Hericium Erinaceus prežije až 40 rokov. Je schopná odolávať nízkym teplotám a mrazom.

Huby si našli svoje miesto v kulinárstve aj v čínskej medicíne. Používajú sa aj v krajinách ako India, Japonsko a Kórea. Huby sa konzumujú surové, varené, sušené, alebo sa z nich dá pripraviť čaj. Ich výťažky sa využívajú ako voľnopredajné doplnky výživy.

Koralovec je zdrojom bioaktívnych látok a tie priaznivo vplývajú na telo, najmä mozog, srdce a črevá.

Nutričné hodnoty

Z hľadiska nutričných hodnôt sa radí do kategórie pomerne priemerných húb. Na 100 g obsahuje:

  • 35 kcal,
  • 7 g sacharidov,
  • približne 2,4 g bielkovín,
  • draslík 304 mg,
  • železo 0,41 mg.

Vďaka nízkym nutričným hodnotám je vhodný na zaradenie do stravy počas chudnutia. Hericium obsahuje ďalej beta glukány, aminokyseliny, vitamíny skupiny B a D a tiež minerálne látky.

Koralovec ježovitý a 5 zdravotných výhod

So storočným používaním v tradičnej čínskej medicíne súčasné vedecké testy odhalili, že ponúka množstvo nootropických výhod, podporuje kognitívne funkcie a pomáha zlepšovať pamäť. Je považovaná za prvú „inteligentnú hubu“ na svete s preukázaným zlepšením kognitívnych funkcií a regenerácie nervov. Mohli by potencionálne prospieť ľuďom trpiacim demenciou, roztrúsenou sklerózou, parkinsonovou chorobou, perifernou neuropatiou, záchvatmi, úzkosťou, depresiou a svalovými kŕčmi.

1. Demencia

S vekom postupne klesá schopnosť mozgu rásť, čo vysvetľuje, prečo sa mentálne fungovanie s pribúdajúcimi rokmi zhoršuje.

Štúdie zistili, že koralovec ježovitý má špeciálne zlúčeniny, ktoré môžu stimulovať rast mozgových buniek. Ide o hericenony a erinacíny.

Ďalšia štúdia na zvieratách zistila, že je schopný chrániť pred Alzheimerovou chorobou. Ukázalo sa, že extrakt dokáže znižovať príznaky straty pamäti u myší a zabraňuje neurónovému poškodeniu.

Výskum na starších ľuďoch, ktorí mali mierne kognitívne poškodenie zistil, že konzumácia 3 gramov huby každý deň po dobu 4 mesiacov významne zlepšila ich duševný stav. Toto zlepšenie ale po ukončení konzumácie huby zmizlo.

Väčšina výskumov v tejto oblasti sa doteraz vykonala len na zvieratách a je potrebné vykonať ďalšie štúdie na ľuďoch.

2. Depresia a úzkosť

Vedeli ste, že až jedna tretina ľudí žijúcich v rozvinutých krajinách trpí úzkosťou a depresiami? A aj keď príčiny týchto stavov sú rôzne, hlavným prispievajúcim faktorom je aj chronický zápal.

Výskum z roku 2011 na zvieratách zistil, že výťažok z koralovca ježovitého má protizápalové účinky a môžu tieto stavy znižovať. Výskum bol však vykonaný na myšiach.

Ďalšia štúdia z roku 2018 zistila, že extrakt pomáha zregenerovať mozgové bunky a zlepšiť fungovanie časti mozgu, hipokampu, ktorá je zodpovedná za spracovanie spomienok a emocionálnych reakcií. Vedci si myslia, že lepšie fungovanie hipokampu vedie k zníženiu úzkostného a depresívneho správania.

Aj keď sú tieto štúdie veľmi sľubné, na ľuďoch sa dodnes vykonalo v tejto oblasti len veľmi málo výskumov. Jedna z malých štúdií na ľuďoch bola vykonaná ešte v roku 2010 a zamerala sa na ženy v menopauze. Počas výskumu konzumovali sušienky obsahujúce túto hubu denne počas jedného mesiaca. Zistilo sa, že im to pomohlo znížiť pocit podráždenosti a úzkosti.

3. Nervový systém

Nervová sústava sa skladá z mozgu, miechy a ďalších nervov prechádzajúcich celým telom. Je to systém, ktorý riadi takmer všetky telesné funkcie.

Zranenie mozgu, alebo miechy má často mať tragické následky. Často poranenie vedie k ochrnutiu alebo k strate mentálnych funkcií. Liečba je často byť v týchto prípadoch zdĺhavá. Podľa výskumu, dokáže výťažok z koralovca ježovitého pomôcť urýchliť zotavenie z týchto poranení. Preukázalo sa, že dokáže skrátiť dobu liečby o 23 – 41 %. Výskum bol robený na potkanoch s poranením nervového systému.

Výťažok môže navyše pomôcť aj po mozgovej príhode a znížiť závažnosť poškodenia mozgu. V jednej štúdii boli podané vysoké dávky extraktu potkanom. Potkany vo výskume boli bezprostredne po mozgovej príhode. Pomohli im znížiť zápal a zmenšiť veľkosť mozgového poranenia súvisiaceho s mozgovou príhodou až o 44 %.

Či bude mať rovnaký efekt aj u ľudí, je ešte potrebné dokázať ďalším výskumom.

4. Vredy

Vredy sa tvoria pozdĺž celého tráviaceho traktu vrátane žalúdka, hrubého a tenkého čreva. Dôvodom vzniku sú najmä premnožené baktérie H. pylori a poškodenie sliznice žalúdka. Koralovec ježovitý Hericium Erinaceus môže slúžiť ako ochrana pred vznikom takýchto vredov inhibíciou rastu H. pylori a ochranou žalúdočnej sliznice pred poškodením. S hubou tak môžete pomôcť tráveniu, čo sa dá využiť aj na chudnutie.

Štúdia z roku 2013 zistila, že výťažok bol pri prevencii žalúdočných vredov vyvolaných alkoholom účinnejší, ako tradičné lieky.

V štúdiách sa často použili extrakty s obsahom niekoľko druhov húb. Je teda ťažké vyvodiť záver, či to bol práve koralovec, ktorý priniesol pozitívny efekt. Výskumy sú však zatiaľ veľmi sľubné.

5. Rakovina

Rakovina vzniká pri poškodení DNA a spôsobí, že sa bunky vymknú spod kontroly a začnú sa množiť. Niektoré výskumy naznačujú, že koralovec má schopnosť bojovať proti rakovine vďaka svojim jedinečným zlúčeninám.

Vedci vyskúšali zmiešať výťažok huby s ľudskými rakovinovými bunkami v skúmavke. Týmto spôsobom zistili, že rakovinové bunky začali hynúť rýchlejšie. Test urobili na niekoľkých druhoch rakovinových buniek, vrátane buniek pečene, čriev a krvi.

Ďalej sa podarilo zistiť aj to, že koralovec dokáže spomaliť šírenie rakoviny. Vedci testovali spomalenie šírenia na myšiach s rakovinou hrubého čreva. Zistili, že užívanie extraktu znížilo šírenie o 69 %. V ďalšej štúdii sa zistilo, že výťažok je pri spomalení nádoru u myší účinnejší, než tradičné lieky proti rakovine a okrem toho má menej vedľajších účinkov.

Výskum protirakovinových účinkov koralovca ježovitého na ľuďoch zatiaľ nie je dostatočný a preto je potrebný ďalší výskum.

Záver

Podľa doterajších zistení sa ukázalo, že extrakt z huby má viaceré zdravotné benefity. Má silné protizápalové, antioxidačné a imunitné posilňujúce schopnosti a bolo preukázané, že znižuje riziko srdcových chorôb, rakoviny, vredov a cukrovky u zvierat a v Ázii sa používa dlhé roky. Ak siahnete po extrakte, dbajte na to, aby bol bez zbytočných prídavných látok.

Aj keď sú doterajšie zistenia veľmi sľubné, je potrebných viac štúdií na ľuďoch, aby sa vyvodili jasné závery, ako môže koralovec ježovitý Hericium Erinaceus ľudskému telu pomôcť. Určite však Hericium a jeho produkty nie sú vhodné ako náhrada pestrej stravy a nie je vhodný ani pre deti do 3 rokov.

Ak sme vás článkom zaujali, prečítajte si na našom blogu aj o ďalších zaujímavých hubách.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/lions-mane-mushroom#TOC_TITLE_HDR_12
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323400#potential-benefits
https://www.verywellmind.com/the-benefits-of-lions-mane-89474

Súvisiace články

Nenašli sa žiadne články.

Súvisiace produkty

Nenašli sa žiadne produkty.