Uzdravte kĺby liečivými hubami

Obsah

Kĺby ako také, sú pre naše telo nenahraditeľné, pretože sa podieľajú na pohybe končatín. Bolesť môže byť veľmi nepríjemná a môže znepríjemniť každý váš pohyb. Ak trápi toto ochorenie vás, alebo vašich blízkych a lieky nezaberajú, poďte sa s nami pozrieť na ďalšiu možnosť, ako pomôcť svojmu telu.

Čo sú to kĺby?

Kĺby slúžia ako spojovník medzi dvoma, alebo viacerými kosťami v tele. Je tvorený kĺbovou hlavicou a jamkou, ktoré sú pokryté chrupavkou a pre lepšie fungovanie vylučujú kĺbový maz. Pre svoju funkciu sú zásobené nervami a cievami. Práve oni spájajú kostný systém do jedného funkčného celku.

Kĺbov je v tele mnoho, za zmienku určite stoja tie najväčšie, medzi ktoré patrí kolenný, ramenný, členkový či bedrový kĺb. Aj keď ste o tom možno doteraz nepremýšľali, bez ich účasti by ste neurobili ani ten najmenší pohyb. Keďže ich využívame dennodenne, niet sa čo čudovať, že dochádza k opotrebeniu.

Z akého dôvodu bolia?

Kým kĺby nebolia, ani nevieme, že ich v tele máme. Ak sa ale dostaví bolesť, vie byť veľmi nepríjemná a v každodennom živote nás začne obmedzovať.

Bolesti nemusia byť vždy rovnako silné. Niekto má mierne ťažkosti a bolesť cíti pri určitom pohybe. Ďalšiemu však môže každý pohyb spôsobovať bolesť. Takéto problémy môžu trvať aj roky a preto je dôležité zistiť príčinu bolesti.

Problémy s kĺbami vôbec nie sú ojedinelé. Len artritída postihuje až 15 % svetovej populácie a v Európe na ňu trpí 18 miliónov ľudí. Správna výživa je dôležitá už od mladého veku.

Príčiny bolesti

Bolesti kĺbov sú bežné väčšmi s pribúdajúcimi rokmi. To, či sa problémy dostavia, záleží od rôznych faktorov. Niekedy sa napríklad môže stať aj to, že v skutočnosti vás nebolia kĺby, ale bolesť prichádza z okolitých svalov a šliach. Hlavne v tomto období je vhodné užívať výživové doplnky na kĺby. Medzi časté príčiny bolesti kĺbov patria:

  • Artróza – je to rozšírený typ artritídy a postihuje najmä kolená, ruky a bedrá. Problémy prichádzajú postupne a najčastejšie u ľudí v strednom a vyššom veku. Je zapríčinená preťažovaním kĺbov. Spolu s príchodom bolesti so sebou môže priniesť aj:
    • opuchnutie kĺbov,
    • stuhnutie – napríklad po spánku, alebo sedení,
    • cvakanie – pri pohyboch,
    • znížená pohyblivosť.
  • Artritída – na rozdiel od artrózy, v tomto prípade ide o zápalový stav. Nevzniká teda nadmernou záťažou, ale je spôsobená baktériami a reumatickým ochorením. Je to skupina diagnóz a môže mať niekoľko foriem.
    • Reumatoidná artritída – dlhotrvajúce autoimunitné ochorenie, kedy imunita akoby omylom začne napádať zdravé časti tela. Bolesti kĺbov začínajú často v rukách, zápästiach, na chodidlách a kolenách, no časom sa môžu rozšíriť aj do iných častí tela. Má tendenciu ovplyvňovať rovnaký kĺb na každej strane tela, napríklad začnú bolieť obe kolená naraz. Najčastejšie sa s reumatoidnou artritídou stretávajú ľudia v strednom veku, ale môže sa to stať aj mladším. Prináša so sebou aj:
      • opuchy,
      • stuhnutie – po dlhšej neaktivite,
      • únavu,
      • horúčku,
      • stratu hmotnosti.
    • Psoriatická artritída – postihuje 1 z 5 ľudí trpiacich psoriázou. Tento typ artritídy je nepredvídateľný, ale je možné ho liečiť. Tak ako u reumatoidnej artritídy, aj tu ide o zápal kĺbov, môže dôjsť aj k opuchom, stuhnutiu, bolestiam a sťaženej pohyblivosti.
    • Dna – vzniká, ak je pokožka v postihnutom mieste nad kĺbom začervenaná, teplá a cítite bolesť. Vzniká pri ukladaní kryštálikov kyseliny močovej do okolia kĺbu a v tomto mieste dochádza k zápalu. Dna najčastejšie postihuje kĺby palcov na nohách a neskôr sa môže rozšíriť. Dnu je veľmi dôležité čo najskôr a správne diagnostikovať. Liečba totiž zabráni ďalším záchvatom bolesti a nemala by sa ďalej rozširovať. Ak máte podozrenie na dnu, čo navštívte svojho lekára.

Bolesť iba v jednom mieste

V niektorých prípadoch nemusia bolieť viaceré kĺby, ale môže sa to týkať jedného. Pravdepodobne najčastejšie poškodenými sú kolenné kĺby, pretože sú obzvlášť zraniteľné. Celý život totiž znášajú ťarchu celého vášho tela.

  • Zranenia – napríklad pri podvrtnutí, zlomenine, natiahnutí či vykĺbení. Všetko toto môže priniesť bolesti v kĺboch a okolo nich. Sú to náhle zranenia, ale stávajú sa aj nadmerným používaním, napríklad bežcom. Medzi takéto zranenia sa radí aj pretrhnuté väzivo, či zlomenina kolena. Pri takýchto poraneniach môže dôjsť ku:
    • zápalom kĺbovej výstelky – ak máte poranený kĺb a je to veľmi bolestivé, je možné, že sa zapália tenká vrstva tkaniva vystielajúca kĺby a šľachy. Tento stav sa volá traumatická synovitída. Tento problém by nemal spôsobovať začervenanie, alebo teplo na poškodenom mieste. Takýto problém zvládnete vo väčšine prípadov aj doma pomocou protizápalových liekov, ako je ibuprofen a na postihnuté miesto si priložte ľaď. Nezabudnite si dopriať aj dostatok odpočinku.
    • hemartróza. Dochádza k nej najmä pri väčších zraneniach, zlomenine, či natrhnutom väze, čo spôsobí krvácanie do kĺbových medzier. Príznakom hemartrózy je opuch kolena, teplo na postihnutom mieste a stuhnutosť.
    • stuhnutosti,
    • modrinám.

Skúste liečiť kĺby hubami

Zápal nie je iba zlý. Zápal pomáha organizmu brániť sa pred infekciami a zranením. No na druhej strane dlhodobý zápal, chronický, môže viesť k priberaniu na váhe a k ďalších chorobám. Našťastie niektoré štúdie prišli so zisteniami, že so zápalom dokážu bojovať aj niektoré huby.

Aj keď húb existuje na svete veľa, nie všetky nám môžu pomôcť so zápalom bojovať. Medzi takéto huby patrí:

  • Ganoderma lucidum – huba Reishi je už po dlhé storočia uzávanou hubou. Označuje sa aj za hubu nesmrteľnosti. Štúdie odhalili, že bioaktívne zlúčeniny Reishi majú protinádorové a protizápalové vlastnosti. Niektoré látky sú dokonca aj antibakteriálne a antivírusové. Jedna štúdia sa zamerala priamo na použitie Reishi u reumatoidnej artritídy. Zistila, že u účastníkov štúdie, ktorí užívali extrakt po dobu 24 týždňov sa bolesti kĺbov u týchto ľudí znížili.
  • Hericium erinaceus – alebo koralovec ježovitý. Je to veľká, guľatá huba s veľkým potenciálom na liečenie zápalov, aj tých chronických. Vedci robili viacero výskumov a zistili, že koralovec má veľmi dobré protizápalové účinky.
  • Cordyceps sinensis – táto huba nerastie na stromoch, či pôdy, ale rastie z kukly priadky morušovej. V tradičnej čínskej medicíne sa používa mnoho rokov na liečbu širokého spektra stavov, ako je liečba únavy, sexuálna dysfunkcia, cukrovka. Ranné štúdie avšak prišli aj na to, že Cordyceps môže byť účinnou pomocou na liečbu zápalov.
  • Grifola Frondosa – huba Maitake – sa nepoužíva iba na liečenie chorôb, ale aj v kuchyni. V Japonsku sa používa aj v tradičnej medicíne dlhé roky. Bioaktívny extrakt získaný z beta-glukánu Maitake bol predmetom štúdií. Tento extrakt je totiž schopný modulovať imunitu a pomáhať na zápaly a nádory.
  • Agaricus subrufescens – táto mandľová huba priťahuje vedcov svojim potenciálnym protirakovinovým a protizápalovým účinkom už dlho. Veľmi zaujímavý prieskum z Japonska v roku 2005 ukázal, že Agaricus je najpopulárnejšou doplnkovou a alternatívnou medicínou, ktorú tam pacienti s rakovinou používajú.

Kedy je čas navštíviť doktora?

Ak ťažkosti s kĺbami neustupujú a máte obavy, že môže ísť napríklad o niektorú z foriem artritídy, je čas poradiť sa s lekárom. Ak by ste návštevu lekára dlhodobo odkladali, môžete si privodiť dlhodobé poškodenie kĺbov. Rýchle ošetrenie pomôže zachovať ich funkciu a predíde ďalším vážnym zdravotným rizikám. Sledujte svoje telo, či nemáte niektoré z nasledujúcich príznakov:

  • Bolesť, opuch alebo stuhnutosť jedného, či viacerých kĺbov,
  • postihnuté miesta máte začervenané alebo teplé na dotyk,
  • pohyb vám spôsobuje problémy.

Ak ste sa v niektorých z príznakov našli a problémy ani po viac ako 3 dňoch neustupujú, dohodnite si lekárske vyšetrenie. Je dobre byť ostražitý a podstúpiť vyšetrenie aj pri menších ťažkostiach. Po vyšetrení vás obvodný lekár môže poslať ku špecialistovi, k reumatológovi, ktorý sa špecializuje na artritídu a ďalšie choroby, ktoré postihujú kĺby. Takýto lekári sú vyškolení na stanovenie zložitých diagnóz a pomôžu vám pri stanovení komplexnej liečby. Ak by lekár zistil, že sa jedná o degeneratívnu artritídu, nasleduje vyšetrenie ortopéda.

Liečba vďaka tlačenke a gumeným cukríkom? Radšej nie!

Pre kĺby je dôležité prijímať dostatok kolagénu a práve ten obsahuje aj tlačenka a gumené cukríky. Hoci je obsah kolagénu vysoký, len veľmi ťažko sa nimi vyliečite. Tieto cukríky obsahujú navyše aj veľa zbytočných cukrov. Konzumácia týchto produktov aj každý deň by žiaľ zdravé kĺby nepriniesla nikomu a zvýšenou glukózou by ste si mohli privodiť ďalšie problémy. Mohla by sa vám okrem iného aj zhoršiť pleť. Radšej sa zamerajte na výživové doplnky s obsahom kolagénu a zbytočným cukrom sa vyhnite.

Záver

Ak sa vám podarí vďaka hubám znížiť zápal v postihnutom mieste, uľaví to aj od bolesti. Spomínané druhy húb môžete užívať ako doplnok, k už existujúcej liečbe. Poraďte sa so svojím lekárom, ktorá z húb je najvhodnejšia. Výhodou je, že v dnešnej dobe sú extrakty z týchto húb jednoducho dostupné a liečiť sa tak môžete aj sami, doma. Kĺbová výživa je veľmi dôležitá pre ženy aj mužov, preto by ste sa o ňu mali zaujímať. Výživové doplnky si teraz môžete ľahko objednať aj z pohodlia domova a organizmu doprajete dôležité živiny. Zamerajte sa na zdravie, zdravý životný štýl a doplňte stravu o správne potraviny a tiež doplnky. Doplnky na kĺby by mali byť vždy prírodné a okrem kolagénu by mali obsahovať aj extra zmes vitamínov a minerálov, napríklad vápnika pre stravé svaly.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Arthritis
https://www.shr.sk/download/archiv/humanitaplus/PLUS2_2018.pdf
https://www.healthline.com/nutrition/13-anti-inflammatory-foods#TOC_TITLE_HDR_8
https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/understanding-arthritis/when-joint-pain-means-its-time

Súvisiace články

Nenašli sa žiadne články.

Súvisiace produkty

Nenašli sa žiadne produkty.