Vyhľadať
Close this search box.

Posilnenie imunity – Takto pomáhajú liečivé huby

Obsah

Posilnenie imunity na jeseň je skutočne aktuálne, takmer módne. Na rozdiel od mnohých trendov však tento má naozaj zmysel a je aj dôležitý. Vlhké a chladné jesenné počasie je ideálnym prostredím pre vírusy a choroby, aj keď už nie sme deti a správne sa obliekame. Prechladnutiu sa  ešte dá s určitým úsilím predísť, ale ochrana proti chrípke a iným vírusom je už náročnejšia. Vírusy sa môžu šíriť neviditeľne vzduchom a ak k tomu prirátame, že máme tendenciu dotýkať sa úst, tváre, je len otázkou času, kedy sa nakazíme. Nie je vylúčené, že už máme nejaký vírus v tele, len náš imunitný systém ho tak dobre zvláda, že to ani nepostrehujeme.

Je známe, že ovocie, okrem obsahu vitamínov a minerálov, významne prispieva k správnej funkcii imunitného systému, rovnako ako aj pohyb a aktívny životný štýl. Tí, ktorí sa zaujímajú o prírodné liečby, už pravdepodobne počuli o pozitívnych účinkoch liečivých húb. Ale ako presne pôsobia huby na imunitný systém?

Ako funguje imunitný systém?

Predtým než sa zameriame na účinky húb si prejdime zhruba fungovaním imunitného systému. Imunita nie je spojená s jediným orgánom, je to skôr súbor obranných procesov celého tela. Okrem toho je dôležité poznamenať, že fungovanie imunitného systému je veľmi silno spojené so zdravím čriev, konkrétne s rovnováhou črevnej mikroflóry, pretože prospešné baktérie žijúce v črevách zohrávajú veľkú úlohu pri tvorbe správnej imunitnej odpovede.

Keďže telo je každú minútu vystavené rôznym nebezpečenstvám, pokúša sa proti nim brániť rôznymi spôsobmi. Prvou a najzjavnejšou obranou je naša pokožka, ktorá fyzicky oddeľuje zvyšok tela od vonkajšieho sveta. Aj keď ochrana pokožky je nepochybne dôležitá, treba si uvedomiť, že nezabráni preniknutiu patogénov do tela.

Ak vírus alebo baktéria už prenikli do tela, nastupujú chemické obranné mechanizmy, a práve toto chápeme ako imunitný systém. Tieto chemické reakcie sú veľmi zložité a prebiehajú rôznymi spôsobmi.

Bez toho, aby sme sa venovali všetkým imunologickým procesom, jednou z odpovedí imunitného systému je aktivita tzv. cytokínov, čo sú rozpustné bielkoviny. Tieto látky spôsobujú zápal, ktorý môže byť potrebný na čo najrýchlejšie zvládnutie infekcie. Dlhodobý zápal je však nežiadúci. Cytokíny sa podieľajú na komunikácii medzi bunkami a zohrávajú kľúčovú úlohu nielen pri riešení infekcií, ale aj pri ničení rakovinových buniek.

Ďalšími dôležitými zložkami imunitného systému sú rôzne imunitné bunky, ako T-bunky a fagocyty, ktoré rôznymi spôsobmi neutralizujú látky, ktoré telo identifikuje ako cudzie. Aj keď to nie je úplne presný príklad, tieto bunky môžeme považovať za “vojakov” organizmu. Samotná prítomnosť týchto buniek však nie je zárukou víťazstva. Rovnako dôležité je, aby vedeli rozpoznať priateľa od nepriateľa, čím sa zabezpečí, že sa zamerajú na správny cieľ. Ak sa v tomto procese vyskytnú chyby, môže dôjsť k autoimunitným ochoreniam, pri ktorých telo začne útočiť na seba. Rozlíšenie medzi priateľom a nepriateľom je výsledkom zložitého reťazca chemických procesov, a práve tu môžu zohrať priaznivú úlohu liečivé bylinky a huby.

Huby ako zázračné zbrane: Polysacharidy, vrátane beta-glukánov

Vďaka svojím účinným látkam sú huby schopné ovplyvniť fungovanie cytokínov v tele. V niektorých prípadoch vyvolávajú zápal ako krátkodobú imunitnú odpoveď, v iných zase prispievajú k jeho zníženiu, čím pomáhajú vytvoriť optimálnu imunitnú reakciu. Zápal sám o sebe nie je ideálny stav, ale na čo najrýchlejšie neutralizovanie patogénov je potrebné, aby daná oblasť bola chvíľu zapálená, lebo sa tým zvyšuje krvný obeh.

Najlepšou vlastnosťou liečivých húb je ich schopnosť regulovať imunitný systém. Zápal často vnímame ako niečo negatívne,  je však neoddeliteľnou súčasťou imunitnej odpovede a procesu hojenia. Trocha zápalu je potrebná na neutralizovanie patogénov, ale ak ho je priveľa, škodí.  Liečivé huby dokážu udržať silu imunitnej odpovede v optimálnych medziach. Dokážu ju stimulovať, ale aj tlmiť, a to je to, čo ich robí skutočne hodnotnými z hľadiska ľudského zdravia.

Liečivé huby sú veľmi bohaté na polysacharidy, ako je beta-glukán. Beta-glukán stimuluje imunitný systém, pretože ho telo identifikuje ako cudzí materiál. Ním “vyburcovaný” imunitný systém sa potom bude schopný efektívnejšie vysporiadať s reálnymi patogénmi.

Huby však nielenže posilňujú imunitný systém, ale pôsobia aj proti samotným vírusom. Niektoré látky obsiahnuté v reishi (lesklokôrovka lesklá) sú napríklad známe ako inhibítory neuraminidázy. Vďaka tomu dokážu zablokovať šíreniu vírusov, ako je napríklad H1N1 (vtáčia chrípka). Neuraminidáza je enzým, ktorý používa vírus chrípky na prenesenie svojej genetickej informácie do zdravých buniek, aby sa mohol množiť. Na blokovanie tohto enzýmu už bolo vyvinutých niekoľko liekov, ale reishi a jej zlúčeniny ponúkajú prírodnú alternatívu.

Liečivé huby, posilnenie imunity a rakovina…

Aj keď téma rakoviny nie je typická pre jesenné a zimné obdobie, rozhodne stojí za to sa zamyslieť nad tým, ako môžu liečivé huby zohrávať úlohu v boji proti nej. V ideálnom prípade by imunitný systém mal rozpoznať rakovinové bunky a zničiť ich. Pokiaľ tento proces funguje správne, problém nevzniká. Avšak niekedy imunitný systém tieto bunky nerozpozná, čo vedie k ich nekontrolovanému rastu a šíreniu.

Z toho vyplýva, že naším najdôležitejším a najúčinnejším obranným mechanizmom proti rakovine je silný imunitný systém. A tu prichádzajú na scénu liečivé huby.  O ich imonomodulačných účinkoch a aplikácii v integrovanej onkológii sa konali mnohé výskumy, ktoré poukazujú na to, že  môžu zohrávať dôležitú úlohu ako doplnok k správnej liečbe.

Jedným zo spôsobov, akým liečivé huby pomáhajú v boji proti rakovine, je ich schopnosť regulovať cytokíny. Niektoré druhy húb sú schopné stimulovať imunitný systém tak, aby vyvolali imunitnú odpoveď, ktorá je najúčinnejšia v boji proti rakovine. Okrem toho, reishi – Ganoderma lucidum – dokáže zablokovať aj prejavy génov, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Vďaka tomuto a ďalším mechanizmom, pri pokusoch na myšiach, sa podarilo znížiť veľkosť nádorov, ich hmotnosť a dokonca aj šírenie rakoviny.

Napriek svojim mnohým liečivým účinkom by sme však medicinálne huby nemali považovať za zázračné lieky. Prvoradými faktormi prevencie proti rakovine sú zdravá strava, aktívny životný štýl a pravidelný pohyb. Toto medicinálne huby nedokážu nahradiť. Ak sa však chceme pripraviť na chladnejšie, vlhkejšie mesiace a na výzvy, ktoré so sebou prinášajú vírusy a iné patogény, liečivé huby nám môžu byť skvelým pomocníkom.

Pritom nesmieme zabudnúť na našu prvotnú ochranu – kožu.

Pravidelné a dôkladné umývanie rúk je jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob uľahčenia práce imunitnému systému, pretože sa ním znižuje počet patogénov, ktoré sa dostanú do organizmu. Aj keď sa necítime chorí, imunitný systém stále pracuje ako v pozadí bežiaci program, ktorý si často ani nevšimneme. Pre hladký priebeh tohto procesu je potrebné minimalizovať zbytočné zaťaženie imunitného systému a podporovať ho správnou výživou, pohybom a liečivými hubami.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/srep13194
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3585368/

Súvisiace články

Nenašli sa žiadne články.

Súvisiace produkty