Huba Rôsolovka riasotvará – Tremella fuciformis

Huby sú dobre známe svojimi mnohými výhodami pre zdravie, ale huby Tremella môžu byť tou najlepšou zbraňou proti starnutiu. Tremellu používajú v niektorých krajinách už stáročia a niektorí jej hovoria aj “huba krásy”. Čo je to Rôsolovka riasotvará je druh huby, ktorý rastie najmä v trópoch na odumretých konároch listnatých stromov. Podobnou hubou je napríklad […]

huba tremella
tremella

Huby sú dobre známe svojimi mnohými výhodami pre zdravie, ale huby Tremella môžu byť tou najlepšou zbraňou proti starnutiu. Tremellu používajú v niektorých krajinách už stáročia a niektorí jej hovoria aj “huba krásy”.

Čo je to

Rôsolovka riasotvará je druh huby, ktorý rastie najmä v trópoch na odumretých konároch listnatých stromov. Podobnou hubou je napríklad rôsolovka lupeňovitá.

Produkuje biele, želatínové plodnice. V súčasnosti sa pestuje komerčne a je to veľmi obľúbená huba čínskej kuchyne. Hubu preslávili predovšetkým jej liečivé schopnosti, no známa je tiež pre čínsku ženu Yang, ktorá jej pripisovala okrášľujúce vlastnosti. 

Huba produkuje želatínové, vodnaté a biele plodnice s priemerom do 7,5 cm, zložené z tenkých a vzpriamených lalokov. 

Je známa ako parazit z druhu Hypoxylon. Nachádzajú zvyčajne na odumretých, alebo nedávno spadnutých konároch listnatých stromov. 

Ide o tropickú až subtropickú hubu. Zasahuje do miernych oblastí v Ázii a Severnej Ameriky. Je však známa nielen v Ázii, ale aj aj v Južnej Amerike, Karibiku, v subsaharskej Afrike, južnej a východnej Ázii, Austrálii, na Novom Zélande a na Tichomorských ostrovoch.

V čínskej kuchyni sa používa najmä v sladkých jedlách. Hoci je bez chuti, cenná je pre želatínovú štruktúru a predpokladané liečivé vlastnosti. Najčastejšie z nej v Číne pripravujú dezertnú polievku s názvom 六味 (luk mei). Používajú ju aj ako súčasť nápojov či zmrzliny. 

Vo vietnamskej kuchyni, kde je považovaná za delikatesu, sa používa na prípravu rôznych pokrmov, od nápojov, cez pudingy, a aj do polievok. Zaradiť Tremellu do stravy je nielen ako doplnky, ale aj surovinu,  jednoduché. V kulinárstve sa používajú čerstvé aj sušené.

História

Po prvý krát bola Rôsolovka popísaná v r. 1856 anglickým mykológom Milesom Joseph Berkeleyom na základe zbierok, ktoré v Brazílii vytvoril botanik a prieskumník Richard Spruce. 

V 1939 japonský mykológ Yosio Kobayas vytvoril popis huby Nakaiomyces nipponicus, čo je veľmi podobná huba. Odlišoval sa tým, že na povrchu boli rozptýlené tmavé tŕne. Neskôr sa však ukázalo, že šlo aj v tomto prípade o Tremellu, ale plodnice boli parazitované, čo spôsobilo tvorbu malých tmavých tŕňov. Nakaiomyces nipponicus je preto synonymom pre Tremellu.

Tremella fuciformis sa v Číne pestuje minimálne od devätnásteho storočia. Na začiatku jej pripravili vhodné prostredie na rast a to postupne upravovali v nádeji, že huba začne rásť. Neskôr začali prostredie pre rast infikovať spórami. V 1997 bola v krajine odhadovaná výroba huby na 130 000 ton.

Rôsolovka riasotvará, huba mnohých mien

Tremellu môžete nájsť pod rôznymi názvami:
  • V mandarísnkej čínštine sa nazýva yín ěr – 银耳 – v preklade strieborné ucho.
  • V japončine je to shiro kikurage – シロキクラゲ – v preklade biela medúza.
  • Vo Vietname ju poznajú pod názvom ngân nhĩ.

V knihe Growing Gourmet and Medicinal Mushrooms od autora Paula Stametsa ju nájdete pod všetkými spomenutými názvami a ďalej aj ako white jelly mushroom, jelly fungus, white jelly leaf, silver ear mushroom, snow mushroom, chrysanthemum mushroom.

Rôsolovka v čínskej medicíne

V tejto spoločnosti sa používajú už storočia. Dokonca aj čínska kráľovská rodina milovala účinok tremelly na pokožku! Jednou z najväčších fanúšičiek bola starodávna čínska cisárska konkubína Yang Guifei z dynastie Tchang, ktorá bola považovaná za jednu z najkrajších žien v čínskej histórii. Je považovaná za jednu zo „štyroch veľkých krás“. Keď sa jej pýtali na tajomstvo krásnej a mladistvej pleti, údajne uvádzala za pomocníka Tremellu.

V Číne sa datuje použitie Tremelly už od roku 200 n. l. Tremellu totiž možno nájsť v jednej z najstarších príručiek tradičnej čínskej medicíny o liečivých bylinách. Predpokladá sa, že huba sa používa v Japonsku a hlavne Číne viac než 2 000 rokov.

Pôsobenie Tremelly na pleť

Rôsolovka riasotvará má veľa výhod, ale najznámejšia je pre svoj vplyv na krásu a vlastnosti zlepšujúce pleť. Medzi účinky na pleť patrí:

  • vyživovanie,
  • hĺbková hydratácia zvnútra aj zvonka,
  • zlepšenie pružnosti,
  • spomalenie starnutia,
  • prinavracia prirodzenú farbu pleti.

Obsah vitamínu D v hube hrá dôležitú úlohu, pretože vďaka nemu blahodarne pôsobí na pokožku. D vitamín je nevyhnutný pri napomáhaní rastu kožných buniek a na opravu a prevenciu predčasného starnutia. Je ľahko rozpustný v tukoch, čiže takto hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní hydratovanej a pružnej pokožky. 

Tremella má schopnosť zadržiavať vodu až 500-násobne svojej hmotnosti. Voda je pre vyživovanie pleti dôležitá, udržiava pleť vyživovanú a hydratovanú. Podľa článku v časopise Dermato Endocrinology vlastne to, čo udržiava pleť pružnú a pevnú je vysoký obsah vody. Z toho dôvodu, pravidelná konzumácia takýchto húb by mohla udržiavať pokožku hydratovanú a to pomáha redukovať vrásky. 

Niektoré štúdie zistili, že pôsobí na pleť podobne ako kyselina hyalurónová, lebo sťahuje vlhkosť do pokožky. Molekuly Tremella sú však menšie než tie z kyseliny hyalurónovej a preto môžu preniknúť do pokožky rýchlejšie a efektívnejšie. Huba môže byť v spomínanej oblasti ešte lepšia. Využiť sa teda dá napríklad aj ako kozmetika.

Výživové hodnoty

Tremella fuciformis je bohatá na množstvo polysacharidov, bielkoviny, vlákninu a vitamíny (najmä vitamín D) a minerálov. Na 100 g obsahuje:

  • 239 kcal,
  • 3 g sacharidov,
  • 3 g tuku,
  • 38 g bielkovín.

Polysacharidy majú viaceré pozitívne vlastnosti, vrátane protinádorových, protizápalových a dokážu spomaliť starnutie.

Huba má aj vitamín D. Nielenže je tento vitamín nevyhnutný pri poskytovaní prínosov pre pokožku, ale hrá dôležitú úlohu pre celé telo. Vitamín D nám môže pomôcť udržať silné kosti a zuby vďaka tomu, že pomáha vstrebávaniu vápniku. Dostatok vitamínu D je navyše nevyhnutný pre udržanie zdravia nášho imunitného systému a mozgu. Vitamín D tiež pomáha regulovať rast buniek a môže hrať úlohu pri ochrane pred rakovinou. Výživa, ktorú dokáže ponúknuť je vďaka výživovým hodnotám nezanedbateľne vysoká.

Zdravotné výhody

Tremella je nabitá vitamínom D, vysokým obsahom antioxidantov a protizápalovými účinkami. Má aj ďalšie špeciálne výhody, ktoré z nej robia vynikajúcu superpotravinu. Je tiež výživná a ľahká na trávenie a vďaka tomu nezaťažuje tráviacu sústavu.

Imunitný systém

Imunita zohráva v tele rozhodujúcu úlohu – je to obrana tela pred všetkými infekciami a cudzími látkami. Inými slovami, vaša imunita vás udrží zdravých! Keď starneme, imunita, podobne ako mnoho ďalších funkcií v tele, časom slabne a nefunguje dobre. Mnoho z nás tak zostáva náchylnejších na to, aby sme ochoreli a liečili sa pomalšie.

Na univerzite Kaunus University of Medicine zistili, že betaglukány, ktoré sú polysacharidmi podobnými tým, čo sa vyskytujú v Tremelle, poskytujú imunitnú podporu ako imunostimulačné látky. Aktivujú časť imunitného systému, ktorý zvyšuje funkciu makrofágov a prirodzených zabíjačských buniek, ktoré sú dôležitými typmi bielych krviniek. Začlenenie Rôsolovky do stravy by teda mohlo pomôcť udržať váš imunitný systém silný a pomôcť v boji proti chorobám!

Rakovina

Produkt Tremella vie hrať úlohu v prevencii rakoviny. Je to čiastočne spôsobené ich koncentráciou polysacharidov a ich úlohou pri podpore imunitného systému. Betaglukány sú schopné redukovať množenie nádorov a predchádzať metastázovaniu nádorov.

Štúdia uskutočnená v Číne dospela k záveru, že polysacharidy v hubách Tremella môžu pomôcť v boji proti bunkám rakoviny pľúc. Polysacharid húb inhibovali apoptotickú bunkovú smrť a autofágiu indukovanú lipopolysacharidmi, ktoré sa nachádzajú v určitých bunkách rakoviny pľúc. V tejto oblasti je však potrebné vykonať aj ďalšie výskumy.

Antioxidanty

Polysacharidy majú antioxidačné vlastnosti a vedia tak predchádzať poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Antioxidanty môžu byť prospešné pre zdravie niekoľkými spôsobmi. 

Jedna štúdia na myšiach zistila, že polysacharidy môžu zlepšiť aktivity antioxidačných enzýmov. Antioxidačné enzýmy pomáhajú minimalizovať škodlivé prejavy voľných radikálov v tele. 

Ďalšia štúdia zistila, že polysacharidy sú schopné eliminovať poranenia pokožky spôsobené peroxidom vodíka, čím zmierňujú oxidačný stres.

Jedna štúdia bola zverejnená aj v časopise Molecular Medicine Reports. Vedci použili polysacharidové extrakty na preskúmanie ochranných účinkov. Dokázali, že extrakt znižoval prirodzenú smrť buniek prospešných pre ľudský rast a vývoj vo fibroblastoch ľudskej kože. Fibroblasty sú bunky, čo syntetizujú kolagén, vytvárajú kostru pre tkanivo tela a hrajú dôležitú úlohu pri hojení rán. Podporou fibroblastov môžu polysacharidy v hubách Tremella pomôcť udržiavať celistvosť pokožky a predchádzať ochabnutej pokožke, slabším kostiam a stuhnutosti kĺbov.

Zápaly

Zápal je reakciou tela na zranenie a infekciu. Príliš veľa zápalov si vie vyžiadať vysokú daň, ktorá vedie k chronickým chorobám. Pravidelná konzumácia Rôsolovky vám dokáže pomôcť v boji proti zápalu. 

Časopis The International Journal of Medicinal Mushrooms už v roku 2000 informoval, že huby Tremella majú vďaka týmto polysacharidom silné protizápalové schopnosti. 

Ďalší dôkaz protizápalových účinkov je štúdia z roku 2018. Zistila, že je schopná brániť rozvoju a šíreniu zápalu. Štúdia dospela k záveru, že polysacharidy môžu byť potenciálnymi činidlami na prevenciu šírenia zápalu.

Protizápalová vlastnosť bojovať proti zápalových chorobám, ako sú srdcové choroby, problémy vysokým cholesterolom a nádory. Ďalšej môžu protizápalové schopnosti ovplyvniť aj ďalšie zdravotné problémy, ako akné, choroby dýchacích ciest, či bolesti hlavy.

Cholesterol

S pribúdajúcim vekom hladina cholesterolu má tendenciu stúpať. Neliečený vysoký cholesterol často vedie k mnohým zdravotným problémom, najmä k infarktu alebo mŕtvici. Doplnky Rôsolovky majú priaznivý účinok na zníženie hladiny cholesterolu. V štvortýždňovej štúdii na potkanoch vedci zistili, že u potkanov s vysokým obsahom cholesterolu, ktorým bola podávaná Tremella, došlo k 31% poklesu LDL cholesterolu a 19% poklesu celkovej koncentrácie cholesterolu. Konzumácia navyše viedla k významnému zníženiu hladín triglyceridov, čo pri vysokých koncentráciách môže naznačovať zvýšené riziko mozgovej príhody.

Záver

Na základe všetkých zdravotných výhod sa môžeme určite zhodnúť na tom, že táto starodávna huba si zaslúži svoju popularitu v krajinách východu a je čas ju viac spoznať aj v Európe. Ak sa rozhodnete Rôsolovku vyskúšať, pozorne si prečítajte aj všetky podmienky užívania. V súčasnej dobe si môžete produkty Rôsolovky kúpiť jednoducho cez internet. Ak vás zaujímajú zdravotné benefity aj iných húb, pozrite si náš blog, kde nájdete zaujímavé články aj o ďalších liečivých hubách.