Huby Shiitake – liečivý poklad z Ázie

Shiitake. Huby, ktoré obsahujú veľa vitamínov a v Ázii sa používajú na medicínske účely už tisíce rokov. Huby sa tešia veľkej popularite nielen pre blahodarné účinky na zdravie, ale vďaka svojej lahodnej chuti si našli svoje miesto aj v jedálničkoch. Takže poďte sa s nami pozrieť na históriu liečivých húb Shiitake, oboznámte sa s ich […]

Shiitake

Shiitake. Huby, ktoré obsahujú veľa vitamínov a v Ázii sa používajú na medicínske účely už tisíce rokov. Huby sa tešia veľkej popularite nielen pre blahodarné účinky na zdravie, ale vďaka svojej lahodnej chuti si našli svoje miesto aj v jedálničkoch. Takže poďte sa s nami pozrieť na históriu liečivých húb Shiitake, oboznámte sa s ich účinkami na vaše zdravie a v neposlednom rade zistite, ako ich môžete využiť aj vy, vo svojej kuchyni. 

Pôvod

Shiitake môžeme nájsť pod rôznymi názvami. Okrem názvu Shii-take, ju môžeme hľadať ešte ako Lentinula edodes, Húževnatec jedlý, Hua gu a Qua gu. Meno sa skladá z dvoch slov. Slova “shii” – strom a slova “take” – huba. Ako je už aj z názvu zrejmé, huba rastie na kmeňoch stromov. Sú svetlohnedej, až tmavohnedej farby so šupinatým klobúkom. Prirodzeným prostredím je teplé a vlhké podnebie, ktoré je v juhovýchodnej Ázie. Rastú hlavne na stromoch s názvom Castanopsis cuspidata. Je to strom, od ktorého je odvodený japonský názov. Na Slovensku by ste ich hľadali v lesoch márne, no dajú sa vypestovať doma podobne, ako napríklad Hlivu ustricovú na drevených klátoch. Pestovanie húb je skvelý koníček a nebude si vyžadovať ani príliš veľa vášho času.

Shiitake sú pôvodom z Japonska. Zrejme prvá zmienka o hubách bola z roku 199 n. l., z japonských spisov, podľa ktorých ju Kyusuyovia priniesli ako dar pre japonského cisára. Shiitake sú tak súčasťou tradičnej japonskej medicíny už viac ako 2 000 rokov. V súčasnosti sa už táto huba pestuje takmer po celom svete a tak si jej blahodárne účinky môžeme dopriať aj my.

Zloženie Shiitake

To, že zloženie Shiitake je bohaté značí aj informácia, že ju na ďalekom východe nazývajú ešte aj ako “elixír života”. Vďaka konzumácii získate pre svoj organizmus vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B12), vitamín D2 a minerálne látky, konkrétne vápnik, draslík, železo, zinok a fosfor. Okrem spomínaného, obsahuje aj 8 esenciálnych aminokyselín, kyselinu askorbovú, lipidy, bielkoviny a glykogén. Jednou z dôležitých zložiek je Beta D-glukán lentinan. Dôležitý je tiež vysoký podiel polysacharidov.

7 liečivých účinkov

1. Podpora pre imunitný systém

Húževnatec jedlý je skvelým pomocníkom pri podpore imunitného systému vďaka látke lentinan. Vďaka tejto látke dokáže aktivovať imunitný systém v prípade vírusovej a bakteriálnej infekcie. 

2. Znižuje cholesterol a krvný tlak

Shiitake vám pomôže aj v tom prípade, ak vás trápi cholesterol a krvný tlak. Blahodarne pôsobí na zníženie hladiny prebytočných látok z potravy a prebytočných hormónov, vďaka čomu reguluje cholesterol a tlak krvi. Kvôli cholesterolu sa na Slovensku trápia s liečbou tisíce ľudí, no len málokto zatiaľ objavil aj liečenie hubami.
Jedna štúdia na potkanoch s vysokým krvným tlakom zistila, že užívanie húb zabránilo zvýšeniu krvného tlaku.

3. Doplnok na liečbu rakoviny

Jednou z jej významných zložiek je beta-D-glukán, ktorému sa pripisujú protirakovinové účinky. V Japonsku sa používa aj ako súčasť liečby niektorých onkologických ochorení.

4. Pomáha pri chemoterapii

Jednou z jej výnimočných vlastností je schopnosť viazať na seba ťažké kovy, ako stroncium, olovo a ortuť. Využiť to sa rozhodli Japonci a výťažky z húb používajú na zníženie toxických účinkov z chemoterapie. Okrem Shiitake majú takúto schopnosť aj morské riasy.

5. Pôsobí antibakteriálne

Ak sú vašim problémom baktérie E. coli, Enterococcus faecalis, Staphilococcus aureus alebo Candida albicans, aj v tomto prípade vám môžu pomôcť liečivé Shiitake. Látky, ktoré sú obsiahnuté v tejto hube, majú totiž antimikrobiálne vplyvy.

6. Doplnok pri liečbe HIV

Hubami Shiitake sa zaoberalo viacero výskumov a niektoré z nich sa zameriavali aj na pacientov pozitívnych na HIV. Štúdia ukázala, že pacientom, ktorým podali infúzie lentinanu spoločne s ďalšími liekmi sa stav zlepšil. Huba tak môže byť pomocníkom ako doplnok k liečbe pacienta s HIV.

7. Podporujú dlhovekosť

Dodávajú telu energiu a môžu pomáhať aj pri zvýšení stresovej záťaže. V tradičnej ľudovej medicíne sa považujú za zdroj sily a životnej energie. Efekt tejto huby si vážia nielen v Japonsku, ale ja Číne, Kórei a ďalších ázijských štátoch.

Možné nežiadúce účinky

Podľa doterajších zistení, môže Shiitake vo veľmi výnimočných prípadoch priniesť aj pár vedľajších účinkov. Nežiaduci účinok sa môže prejaviť vo forme alergickej a kožnej reakcie. Ak by sa u vás takýto vedľajší účinok dostavil, Shiitake ďalej neužívajte.

Vyskúšajte extrakt

Ak chcete vyskúšať liečivé efekty na vlastnej koži, siahnute po Shiitake extrakte. Vyskúšajte napríklad produkty s názvom Fachet. Výťažok pochádza z kontrolovaných bio hospodárstiev v Európe. Obsahuje čisto prírodné látky a neobsahuje žiadne stopy po ťažkých kovoch a chemické nečistoty. 

Fachet obsahuje výťažok v pomere 5:1, čím je obsah účinných látok až 5-krát väčší ako v prípade práškov. 1 kapsula obsahuje 250 mg výťažku. Výhodou týchto kapsúl je aj to, že sú vhodné pre vegánov, sú bezgluténové a bez GMO.

Konzumácia sušených alebo čerstvých Shiitake

Čerstvé, sušené, alebo produkty ako tablety, extrakt či prášok. Liečivé Shiitake môžete mať vo všetkých podobách. Ak sa rozhodnete použiť tieto huby v kuchyni, pripravte sa na lahodnú chuť. Aj kvôli svojej chuti sa stala po šampiňónoch druhou najobľúbenejšou hubou sveta. Má všestranné využitie v orientálnej aj európskej gastronómii a je vhodná pri vegetariánskych aj redukčných diétach. Pri konzumácii 4 kusov húb prijmete len približne 26 kalórií a to aj napriek bohatej výživovej hodnote, ktorú sme spomenuli vyššie. Kým u nás na jedálnych lístkoch reštaurácií chýbajú, v Číne a Japonsku patria do bežného jedálnička.

Shiitake môžete použiť na prípravu omáčok, polievok či ako náhradu mäsa. Je však veľmi dôležité poznamenať, že tepelnou úpravou sa hodnotné látky z húb vytrácajú. 

Čistenie a skladovanie

Ak sú huby viditeľne špinavé od hliny, začnite čistitenie suchou handričkou, alebo papierovými kuchynskými utierkami. Následne ich umyte pod tečúcou vodou. Určte ich nevkladajte do nádoby s vodou, pretože jej zbytočne veľa absorbujú. Ak máte istotu, že neboli vystavené chemikáliám a nie sú ani špinavé, celý tento proces čistenia preskočte. Pred varením, je vhodné huby namočiť a stonka sa z mokrých húb vyberá ťažšie než zo suchých, tak to urobte radšej hneď pri kúpe. Takto očistené sa dajú v chladničke skladovať aj niekoľko dní.

Príprava sušených húb 

Ak rozhodnete vyskúšať sušené Shiitake v kuchyni, odporúčame začať s prípravou na varenie deň vopred. Sušené huby je potrebné najskôr zaliať dostatočným množstvom vody a nechať takto namočené po celú noc. Na druhý deň to prelejte do hrnca a pomaly priveďte k varu. Keď začne voda vrieť, sporák odstavte a huby postupne vysušte. Takéto sa dajú použiť hneď do vášho obľúbeného receptu, alebo ich vložte do uzatvárateľných nádob a uskladniť v chladničke.

Záver

Vysoký počet minerálov, polysacharidov a ďalších zložiek a podpora pri liečení rôznych chorôb. Štúdií o výhodách už prebehlo mnoho a ďalšie určite pribudnú. Vyskúšajte produkty týchto húb ako doplnky výživy na vlastnej koži. Ak máte však iný problém, na ktorý vám nepomôžu, prečítajte si aj o ďalších liečivých hubách. Aj keď existuje množstvo rôznych chorôb, možno objavíte v hubách liek, na ktorý ste dlho čakali a vám sa uľaví.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/H%C3%BA%C5%BEevnatec_jedl%C3%BD