Ak je naším cieľom posilniť a chrániť organizmus, máme k dispozícii rôzne liečivé huby – medzi nimi však vyniká trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa), ktorej japonské meno – maitake, teda tancujúca huba – je naozaj výstižné.
Naši predkovia ju považovali za takú cennú, že sa kupovala a predávala za cenu striebra – nájsť trsovnicu lupeňovitú znamenalo veľké šťastie. Hlavne sa vyskytuje v Ázii, Japonsku a na východnom pobreží Severnej Ameriky, ale nájdeme ju aj v Európe. Rastie najmä pri koreňoch dubov, gaštanov a bukov v období od júna do októbra.
Táto liečivá huba, ktorá môže dorásť až do 20 kg, je jedlá a má príjemnú chuť. „Kráľovnú húb“ si obľúbili mnohí vďaka jej jemnej, vláknitej dužine. Nie je náhodou, že jej liečivé účinky sú známe už stovky rokov, pretože sa už v minulosti preukázala svoje vynikajúce zdravotné účinky. Dnes sa s ňou najčastejšie stretávame vo forme extraktu.
Ako nám trsovnica lupeňovitá pomáha?
Vynikajúco posilňuje imunitu, čo vďačí obsahu beta-glukánu. Obsahuje aj ďalšie účinné látky, ktoré zvyšujú tvorbu inzulínu v tele a zároveň znižujú hladinu cukru v krvi, čo je pre diabetikov určite prínosom.
Prospešná je však aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom a hladinou cholesterolu – trsovnica lupeňovitá sa podieľa na ich znížení a je dôležité vedieť, že znižuje predovšetkým hladinu LDL („zlého“) cholesterolu, pričom HDL („dobrý“) neovplyvňuje.
Znižuje chuť do jedla, a tým zabraňuje priberaniu. Výskumy na zvieratách naznačujú, že ak sa stravujeme nesprávne, trsovnica lupeňovitá môže zmierniť negatívne účinky takého stravovania – chráni totiž pečeň potlačením činnosti tzv. D-galaktozamínu.
Nie je zanedbateľné ani to, že táto liečivá huba obsahuje ergosterol – tým prispieva k tomu, aby sa proces osteoporózy nezačal.
Bojovník proti rakovine
Trsovnica lupeňovitá sa nepovažuje za cennú len pre uvedené výhody. Pomáha aj v boji proti rôznym druhom rakoviny, ktoré aj dnes zasahujú mnohých ľudí. V čínskej medicíne sa používa už celé storočia.
Ako to funguje? Táto liečivá huba aktivuje prirodzené zabíjačské a T-bunky, ako aj makrofágové bunky. Tým podporuje imunitný systém a prispieva k boju proti rakovine. Presný mechanizmus, ako pôsobí proti chorobe, však stále nie je úplne jasný.
Laboratórne a klinické štúdie, ktoré sa zaoberali účinnými látkami trsovnice lupeňovitej, ukázali, že sú účinné proti rôznym druhom rakoviny – pri rakovine prostaty, pľúc, pečene a prsníka sa osvedčili.
Ako doplnková liečba pri chemoterapii sa ukázala byť tiež užitočnou, pričom používanie trsovnice lupeňovitej znižovalo nepríjemné vedľajšie účinky liečby. Jej schopnosť zmierňovať príznaky sa zaznamenala aj u HIV pozitívnych pacientov, pričom sa ukázala byť účinná pri samotnej infekcii aj sekundárnych ochoreniach.
Jej imunitu posilňujúca povaha sa prejavuje aj tým, že okrem beta-glukánov, ktoré patria medzi silné antioxidanty a viažu voľné radikály, čím znižujú ich karcinogénny, zápalový a srdcovocievny účinok a dokonca aj urýchlenie starnutia, je bohatá na minerály.
Obsahuje draslík, horčík, vápnik, ako aj vitamíny D a B2, čo má veľmi priaznivý vplyv na organizmus. Konzumácia trsovnice lupeňovitej môže byť nasadená proti plesňovým, bakteriálnym a vírusovým infekciám, ide o úplne prírodné riešenie, a preto nie je prekvapujúce, že výrazne prispieva k prevencii vážnych ochorení.
Zdroje
https://www.dolina-liecivych-bylin.sk/liecive-huby/trsovnica-lupenovita/