Vírusové infekcie sú jedným z najčastejších ochorení na svete. Neustále sa objavujú nové vírusy a v súčasnosti je dostupný obmedzený počet vakcín na boj proti vírusovým ochoreniam. Liečivé huby predstavujú bohatý zdroj bioaktívnych zlúčenín, ktoré by sa v budúcnosti mohli použiť ako potenciálne antivírusové látky. Hoci liečivé huby nie sú zázračným liekom proti vírusom, zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii a ochrane.
Vírusy spôsobujú infekcie so závažnými príznakmi a často vedú k vysokému počtu úmrtí na všetkých kontinentoch. To predstavuje obrovskú ekonomickú záťaž pre spoločnosť. Okrem toho neustály výskyt nových sérotypov v skupinách vírusov, ktoré sú náchylné na mutácie, predstavuje významnú výzvu v boji proti vírusom. Preto je potrebné zvážiť všetky možné metódy ochrany a prevencie.
Používali ich už v staroveku
Liečivé huby majú v ázijských krajinách dlhú tradíciu v oblasti medicínskeho využitia, zatiaľ čo na západnej pologuli ich používanie rastie až v posledných desaťročiach. Starovekí Gréci a Rimania poznali a využívali mnohé druhy húb na liečebné účely, pričom tento trend pokračoval aj v stredoveku a počas renesancie. Sám Hippokrates už v roku 455 pred n. l. spomínal používanie húb. Ale na čom je založené tvrdenie, že liečivé huby môžu pomôcť proti vírusom?
Posilňujú imunitnú odpoveď
Väčšina výskumov o zdravotných výhodách liečivých húb sa sústreďovala na boj proti rakovine, no môžu sa použiť aj na prevenciu, zmiernenie a liečbu vírusových infekcií. Je dokázané, že huby obsahujú antibiotiká aj imunostimulanty a účinné látky na boj proti nádorom a vírusom. Liečivé huby môžu proti vírusom pôsobiť tým, že posilňujú imunitnú odpoveď, čím zlepšujú efektívnosť obrany proti vírusom.
Liečivé huby obsahujú vitamín D, ktorý môže prispieť k udržaniu správneho fungovania imunitného systému. Druhy ako Shiitake, Maitake a Reishi sú obzvlášť vhodné na podporu zdravia počas chrípkovej sezóny.
Ktoré liečivé huby sú najprospešnejšie pre imunitný systém?
Nižšie uvádzame huby, ktoré sa odporúča konzumovať ako súčasť zdravého životného štýlu na podporu silného imunitného systému:
- Čaga (Inonotus obliquus)
- Žezlovec čínsky (Cordyceps sinensis)
- Koralovec ježovitý (Hericium erinaceus)
- Trsovnica lupeňovitá – Maitake (Grifola frondosa)
- Hliva ustricová (Pleurotus)
- Reishi (Ganoderma lingzhi)
- Shiitake (Lentinula edodes)
- Trúdnikovec pestrý (Coriolus versicolor)
Hliva ustricová a shiitake obsahujú najviac vlákniny (2 gramy na porciu). Okrem toho huby maitake a portobello vystavené slnečnému žiareniu obsahujú najviac vitamínu D. Akákoľvek z uvedených húb je dobrá voľba.
Liečivé huby proti vírusom: na čom sú založené výskumy?
Antivírusové vlastnosti húb sa začali skúmať v druhej polovici 20. storočia. Prvé údaje o antivírusovej aktivite extraktu z Lentinula edodes (shiitake) získali vedci v roku 1979. Huby potenciálne obsahujú a/alebo produkujú množstvo účinných molekúl, ktoré môžu byť využité inými organizmami ako antivírusové látky.
Objavovanie a charakterizácia hubových zlúčenín s antivírusovou aktivitou predstavuje novú oblasť výskumu, ktorá už priniesla objavy mnohých sľubných zlúčenín. V posledných desaťročiach bolo identifikovaných tisíce zlúčenín s rôznymi biologickými aktivitami, ktoré sú predmetom ďalších štúdií.
Možný antivírusový účinok liečivých húb sa primárne pripisuje prítomnosti polysacharidov v mycéliu. Niektoré z nich napodobňujú rastlinné ochranné látky, čím chránia hostiteľské rastliny pred bylinožravcami a patogénmi. Tieto sekundárne metabolity sú známe svojou vysokou chemickou rozmanitosťou, širokým spektrom biologických aktivít, ako aj terapeutickým a biotechnologickým potenciálom. (1)
Za posledných 50 rokov sa tradičné poznatky o liečivých hubách systematicky testovali prísnymi vedeckými metódami. Skúmali sa vlastnosti liečivých húb, ich účinné látky, chemické zloženie a mechanizmus účinku. Výskumy sa realizovali na experimentálnych zvieratách, ľudských bunkových kultúrach a prostredníctvom klinických štúdií. Tieto štúdie slúžia na overenie a pochopenie účinnosti a bezpečnosti využitia húb v medicíne.
Potenciálne liečivá – účinné látky liečivých húb
Liečivé huby obsahujú účinné zložky, ako sú takzvané beta-D-glukány, beta-glykozidy a ďalšie látky. Niektoré výskumy preukázali, že tieto látky výrazne aktivujú vrodený imunitný systém. (2)
Polysacharidy získané z liečivých húb (PsEMPM) môžu inhibovať vírusovú infekciu tým, že zasahujú do životného cyklu vírusu a/alebo zlepšujú antivírusovú imunitnú odpoveď hostiteľa, čím urýchľujú vylučovanie vírusu z organizmu. PsEMPM predstavujú sľubné antivírusové látky, ktoré si zaslúžia ďalší výskum. (3) Japonská štúdia zistila, že extrakt z huby maitake významne inhibuje replikáciu vírusu chrípky typu A a stimuluje produkciu antivírusových cytokínov, ako je TNF-alfa. Zaujímavé je, že v kombinácii s extraktom zo shiitake húb môže byť tento účinok ešte silnejší. (4) Pri skúmaní chrípky sa zistilo, že shiitake zabraňuje množenie vírusu. (5)
Reishi (Ganoderma lucidum) uznávajú ako liečivú hubu už tisíce rokov. Táto huba dokáže bojovať proti vírusom, ako sú herpes, Epstein-Barr a hepatitída. Bolo tiež zistené, že je účinná pri ničení vírusu chrípky typu A, ktorý spôsobuje sezónne epidémie chrípky, vrátane veľmi virulentného a nebezpečného kmeňa H1N1. (6)
Predpokladá sa, že extrakt zo žezlovky čínskej (Cordyceps sinensis) prejavuje protichrípkový účinok prostredníctvom zvýšenej aktivity prirodzených zabíjačských buniek, spolu s ďalšími antivírusovými cytokínmi. (7)
Sila lentinána
Japonci, a čiastočne aj Číňania, sú lídrami v oblasti výskumu lentinánu, pričom výsledky zverejnili v významných medzinárodných lekárskych časopisoch. Snáď najviac ilustrujúcim článkom je prehľadová práca Shung Chang Jonga a Richarda Donovicka o protinádorových a antivírusových účinkoch húb. Polysacharid z shiitake húb, lentinán, má antivírusový účinok. Jeho účinky proti HIV boli popísané začiatkom 80. rokov 20. storočia Aokim T. Na základe tohto výskumu sa začalo používanie tejto liečivej huby v boji proti AIDS v Japonsku v roku 1983. Podľa Aokiho správy bola 57-ročná HIV pozitívna žena liečená lentinánom. Liečba bola taká úspešná, že jej zdravie sa úplne normalizovalo.
Celý svet, alebo aspoň odborná verejnosť, bola o tomto informovaná na tretej imunofarmakologickej konferencii v Taliansku, ktorá sa konala v roku 1985 vo Florencii. Žena predtým podstúpila operáciu na odstránenie rakoviny prsníka, počas ktorej sa infikovala HIV vírusom prostredníctvom krvnej transfúzie. Po 5 mesiacoch liečby lentinánom (účinná látka shiitake huby) bolo zistené, že už nie je HIV pozitívna, počet pomocných T-lymfocytov sa výrazne zlepšil a aktivita prirodzených zabíjačských (NK) buniek vzrástla z 36 % na 80,8 %.
O tri roky neskôr japonská vláda schválila používanie lentinánu v rámci národného výskumného programu proti AIDS. Dnes je čoraz viac lekárskych odborníkov, ktorí uznávajú, že lentinán je mimoriadne účinný pri stimulácii a obnove pomocných T-lymfocytov.
Výskum týkajúci sa síly húb stále pokračuje, ale niektoré štúdie považujú ich aplikáciu na ochranu proti vírusom za sľubnú.
Náš článok má informačný charakter a nie je cieľom zaujať stanovisko k antivírusovým účinkom konkrétnych liečivých húb. Užívanie liečivých húb nenahrádza lekársku liečbu.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6176074/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1193547/
- https://www.zdravljeizgljiva.hr/en/medicinal-mushrooms-and-their-use/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6176074/#B78
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6176074/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861719312160
- https://www.worldscientific.com/doi/abs/10.1142/s0192415x08006508
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5992414/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10624872
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/