Huba Shiitake – na čo je dobrá a ako ju využiť?

Huba Shiitake

Obsah

Huba Shiitake je jedlá huba pôvodom z Ďalekého východu, ktorá je známa a obľúbená po celom svete. Najčastejšie sa pestuje v Japonsku a Číne. Už viac než 2000 rokov je cenená pre svoje liečivé vlastnosti, a v tradičnej medicíne sa využíva na podporu zdravia. Tento výnimočný druh huby s intenzívnou umami chuťou rastie na kmeňoch stromov, odkiaľ pochádza aj jej názov – „shii“, čo označuje druh duba, a „take“, čo je japonské slovo pre strom.

Aké účinné látky obsahuje huba Shiitake?

Konzumácia Shiitake  nie je len kulinárskym zážitkom, ale prináša aj mnoho zdravotných výhod.  (1) V tradičnej čínskej medicíne sa využíva už viac ako dve tisícročia na posilnenie imunity, zmiernenie zápalov a podporu vitality. Súčasné výskumy potvrdzujú, že výťažky z tejto liečivej huby môžu vďaka svojim výnimočným zložkám a účinným látkam zohrávať dôležitú úlohu v prevencii a liečbe rôznych ochorení.

Polysacharidy – posilnenie imunitného systému

Účinok huby shiitake sú väčšinou spôsobené bioaktívnymi zlúčeninami, ktoré sa v nej nachádzajú. Medzi tieto zlúčeniny patria polysacharidy, ktoré sa v tejto liečivej hube vyskytujú v značnom množstve. Sú známe ako posilňovače imunity, môžu pomôcť organizmu v boji proti patogénom a prispieť k regenerácii buniek.

Lentinány – kľúč k ochrane proti rakovine

Lentinán je typ polysacharidu beta-glukánu, ktorý je intenzívne skúmaný kvôli liečivým účinkom huby shiitake. Štúdie naznačujú, že lentinán môže pomôcť v boji proti rakovinovým ochoreniam prostredníctvom svojej imunomodulačnej účinnosti. V Japonsku sa používa ako doplnková liečba v niektorých onkologických terapiách.

Podľa predchádzajúceho výskumu môže lentinán zvýšiť aktivitu prirodzených zabíjačských buniek (NK-buniek) a makrofágov, ktoré môžu zničiť infikované a rakovinové bunky. V inom výskume zameranom na protirakovinové účinky lentinánu sa zistilo, že môže zlepšiť účinnosť chemoterapie a znížiť jej vedľajšie účinky. (2)

Leminarín – regulácia hladiny cukru v krvi

Bioaktívna zlúčenina, ktorá môže pomôcť normalizovať hladinu cukru v krvi a prispieť k prevencii cukrovky. Konzumácia huby shiitake môže byť obzvlášť užitočná pre tých, ktorí bojujú s inzulínovou rezistenciou.

Ergosterín – prírodný zdroj vitamínu D2

Huba Shiitake je charakteristická svojou výnimočnou zložkou – ergosterínom, ktorý sa pod vplyvom slnečného svetla mení na vitamín D2. Vitamín D je kľúčový pre zdravie kostí a správne fungovanie imunitného systému. Podľa predchádzajúceho výskumu ľudia, ktorí pravidelne konzumovali huba shiitake, mali o 30 % vyššiu hladinu vitamínu D2 v krvi.

B-vitamíny – podpora nervového systému

Huba shiitake je bohatá na B-vitamíny, najmä na vitamíny B5 a B6, ktoré môžu prispieť k správnemu fungovaniu nervovej sústavy. Môžu znižovať stres a zlepšovať metabolizmus energie. Štúdie preukázali, že ľudia s nedostatkom B-vitamínov vykazovali únavu a oslabenú imunitu, čo sa podarilo zmierniť konzumáciou huby shiitake.

Draslík – pre zdravie srdca

Táto liečivá huba je tiež vynikajúcim zdrojom draslíka, ktorý môže pomôcť pri regulácii krvného tlaku a podporovať zdravie srdca a ciev. Výskumy ukazujú, že správny príjem draslíka môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku a mozgovej príhody, a to až o 20 %.

Zinok – pre zdravie imunitného systému a pokožky

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý môže posilniť imunitný systém a podporovať hojenie rán. Môže prispieť k zdraviu pokožky. Pravidelná konzumácia huby shiitake môže pomôcť udržiavať optimálnu hladinu zinku v organizme.

 Esenciálne aminokyseliny – regenerácia svalov a tkanív – Huba shiitake obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre regeneráciu svalov a buniek. Medzi tieto aminokyseliny patrí napríklad:

1. Leucín – Aminokyselina, ktorá podporuje rast svalov a regeneráciu, zvyšuje syntézu bielkovín a prispieva k rýchlejšiemu hojenie rán.
2. Izoleucín – Potrebný na posilnenie imunitného systému a tvorbu hemoglobínu. Je tiež dôležitý pre energetický metabolizmus svalov.
3. Valín – Má kľúčovú úlohu v metabolizme svalov, ochrane nervového systému a udržiavaní mentálnych funkcií.
4. Lyzín – Nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, zdravie kostí a boj proti vírusovým infekciám. Je obzvlášť dôležitý pre imunitný systém.
5. Metionín – Má silné antioxidačné vlastnosti, podporuje detoxikáciu a prispieva k zdraviu vlasov a nechtov.
6. Fenylalanín – Predchodca dôležitých neurotransmiterov, ako je dopamín, adrenalín a noradrenalín, čím zlepšuje náladu a mentálnu bystrosť.
7. Treonín – Hrá úlohu v syntéze bielkovín, tvorbe kolagénu a elastínu, prispieva k zdraviu pokožky a kĺbov.
8. Triptofán – Aminokyselina, ktorá zlepšuje kvalitu spánku a hladinu serotonínu, čo môže pomôcť zmierniť príznaky depresie.
9. Histidín – Nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a tráviaceho traktu a podporuje antioxidačnú ochranu.

 

Podľa predchádzajúceho výskumu profil aminokyselín v hube shiitake je podobný tomu v mäse, preto je výborným zdrojom bielkovín pre vegetariánov a vegánov.

Huba Shiitake a jej účinok na zdravie

Ako sme spomenuli v úvode, huba shiitake má množstvo priaznivých účinkov na zdravie organizmu.

Protibakteriálne a protivírusové účinky

Huba shiitake sa preukázateľne môže ukázať ako účinná proti rôznym baktériám a vírusom. Heteropolisacharidy (HIP) a iné bioaktívne zlúčeniny v nej obsiahnuté môžu potláčať množenie baktérií a podporovať imunitný systém v boji proti infekciám. Výskumy naznačujú, že extrakt z huby shiitake môže mať aj antivírusové vlastnosti, najmä proti vírusu HIV a iným vírusovým infekciám. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že lentinán, jedna z hlavných aktívnych zložiek shiitake, môže stimulovať imunitný systém a tým potlačiť množenie niektorých vírusov.

Protiparazitárne účinky

Extrakt z huby shiitake môže mať aj protiparazitárne účinky. Aktívne zlúčeniny v nej obsiahnuté môžu narušiť metabolizmus parazitov, čím sa znižuje ich rozmnožovanie v organizme. Niektoré výskumy naznačujú, že môže byť obzvlášť účinná proti črevným parazitom a niektorým protozoám (mikroskopickým organizmom, ktoré sa môžu voľne vyskytovať v prírode alebo ako parazity), čím prispieva k udržaniu zdravia črevnej flóry.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Pravidelná konzumácia tejto huby môže znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. To je čiastočne spôsobené jej schopnosťou chrániť cievne steny a znižovať zápalové procesy. Okrem toho môže huba Shiitake pomôcť pri regulácii krvného tlaku, a to vďaka svojmu obsahu draslíka. Nakoniec môže znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL) v krvi a podporiť zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu (HDL). Tieto vlastnosti môžu prispieť k udržaniu zdravia srdca a prevencii vzniku srdcových ochorení.

Imunomodulačný účinok

Jedným z najznámejších účinkov tejto liečivej huby je posilnenie a modulácia imunitného systému. Beta-glukány, najmä lentinán, ktorý obsahuje, môžu stimulovať imunitné bunky, čím poskytujú efektívnejšiu ochranu proti patogénom a chorobám. Výskumy ukázali, že huba shiitake dokáže zvýšiť aktivitu bielych krviniek, čím pomáha v boji proti infekciám. Okrem toho môže znížiť riziko autoimunitných ochorení, pretože vyvažuje imunitnú odpoveď. Nie je teda náhodou, že táto liečivá huba sa výborne využíva pri liečbe chronických ochorení, infekcií a zápalových stavov.

Regulácia metabolizmu tukov

Huba Shiitake môže pomôcť regulovať metabolizmus tukov, čím podporuje udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že zlúčeniny v nej obsiahnuté môžu znížiť usadzovanie tukov v pečeni a cievach, čím sa znižuje riziko vzniku obezity a metabolického syndrómu.

Protinádorový účinok

Jedným z najnádejnejších liečivých účinkov huby shiitake je jej protinádorový účinok. Vďaka obsahu lentinánu môže stimulovať imunitný systém, aby rozoznával a ničil rakovinové bunky. Môže znížiť rast nádorov a tvorbu metastáz, a tiež sa môže použiť ako doplnková liečba na zvýšenie účinnosti chemoterapie. Jej extrakt môže byť účinný pri liečbe rakoviny hrubého čreva, pľúc a prsníka, pretože v tejto oblasti boli už predtým zaznamenané nádejné výsledky.

Ochrana pečeňových buniek

Ďalšou výhodou konzumácie tejto huby je jej schopnosť chrániť pečeňové bunky pred poškodením. Môže pomôcť pri detoxikácii a znižovaní zápalu pečene a tvorby stukovatenia pečene. Výskumy naznačujú, že pravidelná konzumácia shiitake môže zlepšiť hladiny pečeňových enzýmov, čo môže prispieť k zdravej funkcii pečene.

Podpora črevnej flóry

Huba Shiitake má prebiotické účinky, čo znamená, že môže podporovať udržiavanie rovnováhy črevnej flóry. Vláknina a polysacharidy v nej obsiahnuté poskytujú potravu pre prospešné črevné baktérie, ktoré môžu podporiť trávenie a imunitný systém. Huba môže byť obzvlášť účinná pri zápaloch čriev, syndróme dráždivého čreva (IBS) a ďalších tráviacich problémoch.

Prevencia zubného kazu

Málokto vie, že huba Shiitake môže pomôcť predchádzať zubnému kazu. Niektoré štúdie naznačujú, že bioaktívne zlúčeniny v nej obsiahnuté môžu brániť množenie baktérií spôsobujúcich zubný kaz, čím znižujú riziko vzniku kazu a zápalov ďasien.

Čo hovorí veda o hube Shiitake?

V jednom výskume skúmali , ako vplýva huba shiitake na imunitný systém. (3) Päťdesiatdva zdravých mužov a žien vo veku 21-41 rokov dostávalo počas 4 týždňov denne 5 alebo 10 gramov huby shiitake, po čom následne overili funkciu ich imunitného systému. Ukázalo sa, že v porovnaní so začiatkovým stavom sa vďaka hube výrazne zlepšila účinnosť efektorových buniek, ktoré ničia antigény a patogény, čím sa zlepšila imunitná odpoveď. Okrem toho sa znížila hladina C-reaktívneho proteínu, ktorý signalizuje zápal, čo bolo spojené s nárastom počtu imunitných buniek.

Protirakovinové vlastnosti tejto liečivej huby potvrdzuje ďalšia štúdia, ktorá ukázala, že extrakt z huby shiitake môže spustiť programovanú bunkovú smrť v ľudských nádoroch, konkrétne pri nádoroch prsníka a plazmatických buniek. (4)

V akej forme je najlepšie konzumovať hubu Shiitake?

Huba Shiitake sa dá konzumovať rôznymi spôsobmi – čerstvá, sušená, vo forme prášku, kapsúl alebo extraktu. U nás je dostupná v rôznych podobách, či už ako čerstvá huba, sušený prášok alebo koncentrovaný extrakt. Huba Shiitake je rovnako ako všetky liečivé huby  veľmi citlivá na svoje prostredie, dokáže absorbovať všetko, čo sa nachádza vo vzduchu. Preto je veľmi dôležité vybrať si produkty z dôveryhodných zdrojov, kde pôda a vzduch nie sú kontaminované.

Nezabúdajte, že najlepšie je konzumovať štandardizovanú kvalitu liečivej huby, či už vo forme extraktu, alebo prášku. V chladnejších mesiacoch, najmä na jeseň a v zime, môže byť obzvlášť prospešná pri boji proti vírusovým infekciám, pretože pomáha posilniť imunitný systém.

 

Vedecké zdroje:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0065216408705951
  2. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf981022w
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25866155/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16566671/

Súvisiace články

Súvisiace produkty