Žezlovka čínska (Cordyceps sinensis) je jedna z najcennejších húb a je drahšia ako hľuzovka. Má jedinečný životný cyklus – v zime žije na larvách motýľov a na jar sa potom vyvinie do podlhovastých plodníc. Jej botanický názov „cordyceps sinensis“ pochádza zo spojenia latinských slov „cord“ (šnúra), „ceps“ (hlava) a „sinesis“ (čínsky), čím poukazuje na svoj pôvod a jedinečný tvar. V USA je známa ako „caterpillar fungus“, čo znamená húsenicová huba.
Druhy Cordyceps sú medzi liečivými hubami jedinečné tým, že nerastú na rastlinnom hostiteľovi, ale na hmyze. Doteraz bolo na celom svete identifikovaných viac ako 700 druhov Cordyceps, ktoré vo väčšine prípadov rastú paraziticky na svojich hmyzích hostiteľoch. Zároveň sa predpokladá, že v niektorých prípadoch existuje symbiotický vzťah, kde hmyzí hostiteľ získava selektívnu výhodu od anamorfnej formy huby (asexuálna forma huby).
Hoci tradične zbieraný Cordyceps je stále dostupný, prevažná väčšina Cordycepsu na trhu sa pestuje na obilnom substráte bez hmyzu, čo vedie k lepšej kontrole kvality a cenovej dostupnosti. Napriek tomu, že komerčne pestovaný Cordyceps pestujú na inom substráte (záhradnícky substrát) ako voľne rastúci Cordyceps, analýza HPLC ukazuje identické chemické profily a tieto dva typy sú klinicky zameniteľné.
Druhy Cordyceps obsahujú okrem polysacharidov a lipidov (lipidy sú životne dôležité organické zlúčeniny živých organizmov) veľké množstvo nukleozidových analógov. (nukleozid je molekula, ktorá obsahuje navzájom spojenú nukleobázu (molekulu na báze dusíka) a molekulu cukru (ribózu alebo deoxyribózu). Je to základný prvok zloženia RNA a DNA)
Medzi nukleozidmi vyniká cordycepín, 3-deoxyadenozín, ktorý sa nachádza vo veľkých množstvách v Cordyceps militaris a ktorý sa líši od adenozínu tým, že nemá kyslík v polohe 3 ribózovej časti. (adenozín je nukleozid zložený z adenínovej bázy a ribózového cukru. Zohráva úlohu pri prenose energie a je jedným zo základných pilierov RNA)
Kordycepín sa vďaka svojej veľkej podobnosti s adenozínom nedá niektorými enzýmami rozlíšiť, takže je schopný zúčastniť sa určitých biochemických reakcií, vrátane syntézy RNA/DNA, kde jeho inkorporácia vedie k eliminácii molekuly RNA/DNA, pretože neexistuje molekula kyslíka, ktorá by sa mohla viazať na ďalší nukleotid.
Táto schopnosť prerušiť syntézu RNA/DNA viedla k použitiu takýchto nukleozidov nazývaných inhibítory reverznej transkriptázy (reverzná transkriptáza je enzým, ktorý prepisuje RNA do DNA. Tento enzým umožňuje určitým vírusom, ako sú retrovírusy (napr. HIV), integrovať svoj genetický materiál do DNA infikovaných buniek).
Toto je nesmierne dôležité pri liečbe vírusových infekcií, vrátane HIV a hepatitídy, ako aj rakoviny a nachádza sa pod farmaceutickými názvami ako AZT (Retrovir), Videx a Epivir.
V normálnych zdravých bunkách sú takéto inhibítory reverznej transkriptázy blokované príslušným nukleozodom, ale v rýchlo sa deliacich rakovinových bunkách a vírusom infikovaných bunkách dokážu efektívne inhibovať replikáciu. Adenozín vo forme adenozínmonofosfátu (AMP) a adenozíntrifosfátu (ATP) zohráva kľúčovú úlohu aj v energetickom metabolizme, signálnej transdukcii a regulácii produkcie hormónov.
Okrem O. sinensis a C. militaris bolo Čínskou akadémiou vied realizovaných viacero experimentov s hubovým kmeňom izolovaným z voľne žijúcich exemplárov O. sinensis, ktoré boli vybrané pre jednoduchú kultiváciu pomocou technológie kvapalnej fermentácie. V súčasnosti je známy pod názvom Cs-4 a identifikovaný ako ako Paecilomyces hepiali a zostáva jedným z hlavných druhov príbuzných Cordycepsu používaných v Číne.
Štúdia in vitro však ukázala, že Cs-4 vykazuje imunosupresívnu aktivitu, a imunosupresívnym liekom Cyklosporínom A sa preukázalo, že je prítomný aj v iných kmeňoch húb izolovaných z voľne žijúcich vzoriek O. sinensis.
Žezlovka čínska bola známa svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami už pred tisícročiami, ako sú energizujúci, povzbudzujúci účinok a posilnenie imunity. Existujú aj príklady, že užívanie žezlovky čínskej môže prispieť k zlepšeniu športového výkonu a rýchlejšej regenerácii organizmu.
ATLETICKÝ VÝKON – Užívanie O. sinensis v kombinácii s inými výživovými doplnkami rekordnými čínskymi atlétmi na začiatku 90. rokov vyvolalo značný záujem o možnosť zlepšenia atletického výkonu.
Na národných majstrovstvách v Pekingu v roku 1993 dosiahli ženské bežkyne niekoľko svetových rekordov, ktoré boli spojené s legálne podávaným extraktom žezlovky čínskej. Dnes je známy aj pozitívny vplyv huby na rýchlejšiu dobu regenerácie medzi tréningami.
Štúdia na vytrvalostných bežcoch z roku 1996 zaznamenala výrazné zlepšenie u 71% účastníkov a ukázala, že O. sinensis a C. militaris, ako aj Cordyceps anamorphs (Anamorph – transformačná transformácia) Cs-4 a Cs-HK1 zvyšujú vytrvalosť na zvieracích modeloch.
Aj štúdie na ľuďoch so sedavým zamestnaním ukazujú významné zvýšenie produkcie energie a kapacity kyslíka.
Štúdia z roku 2017 poukázala na to, že schopnosť plávania u myší sa zvýšila v dôsledku užívania extraktu Cordyceps. Čas plávania až do vyčerpania bol dlhší v skupine užívajúcej Cordyceps ako v kontrolnej skupine.
Napriek tomu tri štúdie nezaznamenali žiadny vplyv na výkonnosť súťažných cyklistov, čo naznačuje, že to môže byť spôsobené tým, že takíto športovci už pracujú na svojej maximálnej aeróbnej kapacite, alebo blízko nej.
PROTI STARNUTIU – O. sinensis sa tradične používa ako výživový doplnok pre starších ľudí a tých, ktorí sa zotavujú z dlhej choroby. Štúdie vykonané na zdravých starších jedincoch s použitím Cs-4 ukázali významné zvýšenie príjmu kyslíka, aeróbnej kapacity a odolnosti voči únave.
(Cs-4″ označuje špecifický kmeň Cordyceps sinensis, druhu liečivej huby. Cs-4 sa pestuje prostredníctvom fermentačného procesu a je známy svojimi potenciálnymi zdravotnými výhodami)
Experimentálne dôkazy založené na polysacharidových extraktoch ukazujú, že O. sinensis môže zlepšiť funkciu mozgu a aktivitu antioxidačných enzýmov, čo z neho spolu s jeho priaznivými účinkami na kardiovaskulárne funkcie robí výborný doplnok pre kardiovaskulárne funkcie.
Experiment z roku 2008 skúmal účinok extraktu Cordyceps sinensis (CSE) na d-galaktózové myši a kastrované potkany, aby sa analyzovali jeho účinky proti starnutiu. Štúdia tiež merala účinok CSE na aktivitu enzýmov súvisiacich s vekom.
Výsledky ukázali, že CSE zlepšilo aktivity superoxiddismutázy, glutatiónperoxidázy a katalázy a znížilo hladiny peroxidácie lipidov a aktivity monoaminooxidázy u starých myší.
Superoxiddismutáza a glutatiónperoxidáza sú enzýmy, ktoré poskytujú antioxidačnú ochranu v organizme, eliminujú škodlivé účinky voľných radikálov a prispievajú k ochrane proti oxidačnému stresu. Superoxiddismutáza (SOD) aj glutatiónperoxidáza (GPx) zohrávajú dôležitú úlohu v procese starnutia.
SEXUÁLNA FUNKCIA – O. sinensis má pri dlhodobom užívaní jednoznačne priaznivý vplyv na mužskú sexuálnu dysfunkciu. Anekdotické (neoficiálne) dôkazy a správy z Číny tiež naznačujú potenciálne výhody pre ženské libido.
Na základe štúdií na zvieratách sa preukázalo, že O. sinensis a C. militaris jednoznačne zvyšujú hladinu mužských pohlavných hormónov, zlepšujú morfológiu semenníkov a množstvo a kvalitu spermií.
Výskum in vitro odhalil, že Cordyceps ovplyvňuje signálnu dráhu steroidogenézy (steroidogenéza je proces v tele, ktorý vytvára steroidy z cholesterolu) po vytvorení cAMP.
PLODNOSŤ – O. sinensis sa čoraz častejšie využíva poprednými odborníkmi v oblasti neplodnosti a klinické dôkazy naznačujú, že Cordyceps má priaznivý vplyv na ženskú plodnosť a úspešnosť IVF. Je to čiastočne spôsobené jeho schopnosťou stimulovať produkciu 17β-estradiolu (estrogénu) prostredníctvom zvýšenej expresie StAR (steroidogénny akútny regulačný proteín) a aromatázy.
Schopnosť O. sinensis zvýšiť produkciu estrogénu je tiež užitočná pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy.
DIABETES – cukrovka. Experimentálne dôkazy naznačujú, že O. sinensis dokáže:
V randomizovanej štúdii sa u 95% pacientov liečených mycéliovou biomasou O. sinensis v dávke 3 g/deň zlepšil profil krvného cukru v porovnaní s 54% pacientov liečených inými metódami. Okrem toho sa uvádza, že konzumácia 4,5 g biomasy mycélia O. sinensis denne u pacientov s alkoholom vyvolanou cukrovkou znižuje túžbu po alkohole.
OCHRANA PEČENE – Viaceré štúdie preukázali, že O. sinensis aj C. militaris dokážu inhibovať (spomaliť) fibrózu pečene a pomôcť obnoviť jej funkcie. V klinickej štúdii s použitím 3 g/deň mycéliovej biomasy O. sinensis na liečbu cirhózy pečene vyvolanej alkoholom sa u 14 pacientoch znížili hladiny AST o 70%, hladiny ALT o 63% a hladiny GGT o 64% počas 90-dňového obdobia.
ZDRAVIE OBLIČIEK – O. sinensis tradične podporuje obličky a denná dávka 3,5 g preukázateľne zlepšuje funkciu obličiek u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek, ako aj urýchľuje zotavenie u pacientov s poškodením obličiek spôsobeným gentamicínom. (gentamicín je širokospektrálne antibiotikum patriace do skupiny aminoglykozidov)
RESPIRAČNÉ OCHORENIA – O. sinensis sa tradične používa na liečbu respiračných ochorení a údajne má priaznivý účinok pri liečbe astmy a CHOCHP3 (CHOCHP – Chronická obštrukčná choroba pľúc).
OCHRANA PROTI VÍRUSOM – Ako bolo uvedené vyššie, nukleozidové analógy prítomné v druhu Cordyceps sú schopné inhibovať replikáciu vírusov.
(Nukleozidy sú molekuly, ktoré sú súčasťou nukleotidov, ale nemajú fosfátovú časť. Nukleotid je molekula, ktorá tvorí genetický materiál, ako je DNA a RNA)
Polysacharidy nachádzajúce sa v Cordyceps zároveň modulujú imunitnú odpoveď na vírusové infekcie. Kombinácia posilnenej imunitnej odpovede a prerušenej vírusovej replikácie robí z Cordycepsu, najmä C. militaris, jednu z najúčinnejších húb v boji proti chronickým vírusovým infekciám
KLINICKÝ SÚHRN
Hlavné terapeutické aplikácie – Plodnosť a sexuálne funkcie, energia, cukrovka, funkcia pľúc, funkcia obličiek, ochorenia pečene.
Kľúčová zložka – Nukleozidové deriváty. (nukleozidové deriváty sú zlúčeniny dôležité v štruktúre a funkcii DNA a RNA, ako aj v bunkovej biológii a medicíne)
Dávkovanie – Jedinečné vlastnosti Cordycepsu sú predovšetkým spojené s nukleozidovými derivátmi, a keďže tieto sa z veľkej časti vylučujú (výskumy na C. militaris ukazujú, že 98% cordycepínu sa vylučuje do kultivačného média), produkty z mycéliovej biomasy ponúkajú prirodzený formát dávkovania Cordycepsu. Vo väčšine prípadov sa používajú 2-3 g mycéliovej biomasy za deň, zatiaľ čo vyššie dávky Cordycepsu vykazujú dobré výsledky pri rôznych typoch rakoviny.
Niektorí odborníci uprednostňujú použitie C. militaris na liečbu rakoviny a vírusových infekcií kvôli vyšším hladinám cordycepínu.
Upozornenie – Hormonálne závislé rakoviny (prostaty a prsníka) vznikajú v dôsledku zvýšenej hladiny ženského pohlavného hormónu (estrogénu) a mužského pohlavného hormónu (testosterónu). Hoci je Cs-4 prospešný pre pohyb a vytrvalosť, jeho použitie sa neodporúča v prípadoch s imunodeficienciou kvôli možnej imunosupresii. (imunosupresia je zníženie aktivácie alebo účinnosti imunitného systému)
Prihláste sa na odber nášho newslettera a buďte informovaní o ponukách, udalostiach a prezentáciách produktov.
Výživové doplnky predávané v našom e-shope nie sú lieky, nemajú liečivé účinky a nie sú určené na liečbu ani prevenciu chorôb. Informácie, články a popisy na našej webovej stránke nenahrádzajú stanovisko odborného lekára. V prípade ochorenia sa vždy obráťte na odborného lekára. Upozorňujeme, že výživové doplnky nenahrádzajú vyváženú a pestrú stravu ani zdravý životný štýl. Aby ste predišli rizikám a vedľajším účinkom, poraďte sa so svojím všeobecným lekárom, ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom.
Produkty
Menu
Doručenie zdarma pri nákupe nad 40 EUR!
Produkty
Naše akciové produkty:
Znalostná báza
Naše odporúčané články:
Naše odporúčané články: