Cordyceps sinensis – liečivá huba

Cordyceps sinensis je druh liečivých húb a je súčasťou medicíny dlhé roky. Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo si získala svoje miesto v oblasti medicíny v tejto krajine a aké zdravotné benefity môže priniesť aj nám. Čo to je Cordyceps? Rod Cordyceps je druh liečivých húb a patria do rodu Ascomycota, Pyrenomycetes, Hypocreales a Clavicipitaceae. […]

huba cordyceps

Cordyceps sinensis je druh liečivých húb a je súčasťou medicíny dlhé roky. Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo si získala svoje miesto v oblasti medicíny v tejto krajine a aké zdravotné benefity môže priniesť aj nám.

Čo to je Cordyceps?

Rod Cordyceps je druh liečivých húb a patria do rodu Ascomycota, Pyrenomycetes, Hypocreales a Clavicipitaceae. Sú špecifické pre svoj parazitický zvyk. Parazitujú na larvách a kuklách hmyzu. V rámci rodu bolo doteraz objavených viac než 400 druhov, z ktorých Cordyceps sinensis, známy aj pod názvom “húsenica čínska”, podľa ktorej dostal aj názov a je uznávaný ako slávna bylina v tradičnej čínskej medicíne už stáročia. 

Žije na určitých húseniciach vo vysokohorských oblastiach Číny a pôvodom je konkrétne z Tibetu. Keď huba napadne svojho hostiteľa, nahradí jeho tkanivo a vypučí stonky rastúce mimo tela hostiteľa. Pozostatky hmyzov a húb sa zbierajú ručne, sušia a takto sa používajú už stáročia v ľudovom liečiteľstve. Okrem Cordyceps sinensis sa stala obľúbenou aj Cordyceps militaris.

Prírodná čínska cordyceps sinensis je veľmi vzácna a drahá. Väčšina doplnkov výživy sa preto vyrába z pestovaného Cordycepsu v laboratóriu. 

Najčastejšie sa užíva pri poruchách obličiek, na problémy s pečeňou, na zlepšenie športového výkonu a na mnoho ďalších problémov. Výskumov na pôsobenie huby na ľudský organizmus je zatiaľ málo a väčšina sa robila len na zvieratách.

Chemické zloženie a farmakologické účinky

  1. Nukleozidy – Sú jeho hlavnou aktívnou zložkou a používajú sa ako chemický marker pre kontrolu kvality huby. Nukleozidy hrajú dôležitú úlohu pri vývoji liekov na rakovinu a infekčné choroby. Využívajú sa v protinádorových a protivírusových terapiách. V Cordyceps sinensis bolo izolovaných viac než 10 nukleozidov a ich príbuzných zlúčenín, vrátane adenínu, adenozínu, inozínu, cytidínu, cytozínu, guanínu, uridínu, tymidínu, uracilu, hypoxantínu a guanozínu.
  2. Polysacharidy – Obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré môžu byť v rozmedzí 3 – 8 % z celkovej hmotnosti. Z doterajšieho poznania vieme, že plesňové polysacharidy majú širokú škálu biologických aktivít vrátane protinádorových, protivírusových a antioxidačných.
  3. Steroly – majú dôležitú fyziologicku funkciu. Ergosterol je charakteristikou hubového sterolu a je dôležitým zdrojom vitamínu D2.
  4. Proteíny – väčšina proteínov v hube sú enzýmy, vrátane intracelulárnych proteáz a extracelulárnych proteáz.
  5. Aminokyseliny a peptidy – C. sinensis obsahuje veľa aminokyselín a peptidov. Niektoré polypeptidové makromolekuly môžu významne znížiť arteriálny tlak. Využitie tak môžu mať na liečbu hypertenzie. 
  6. Ostatné – C. sinensis obsahuje okrem spomínaného aj D-manitol, monosacharid saponin, alkán, polyamin vitamíny a mikroelementy. D-manitol je známy aj pod názvom kyselina cordycepová a zohráva významnú úlohu na liečbu pečeňovej fibrózy. Monosacharid saponin zase vykázal veľmi dobrú protinádorovú aktivitu.

Cordyceps a 6 zdravotných benefitov

V alternatívnej medicíne sa Cordyceps často uvádza ako prírodný posilňovač energie. Môže tiež chrániť pred zdravotnými problémami, ako sú astma, depresie, cukrovka, únava, cholesterol a infekcie horných dýchacích ciest. Je určený aj na zvýšenie športového výkonu. Tvrdenie, že dokáže pomôcť pri športových výkonoch sa dokonca dostalo aj na titulky novín v roku 1993, keď čínski atletickí športovci rozbili niekoľko svetových rekordov, čo ich tréneri pripisovali doplnkom C. sinesis. Niektorí bylinkári tiež veria, že môže zvýšiť libido, spomaliť proces starnutia a chrániť pred rakovinou. Niektoré z tvrdení sú už aj podporené výskumom. K najznámejším výhodám, ktoré Cordyceps má, patria:

1. Pre lepší športový výkon

Podľa predpokladov, kordyceps zvyšuje produkciu molekuly adenozíntrifosfátu v tele, ktorá je nevyhnutná pre dodanie energie do svalov. To môže zlepšiť spôsob, akým telo využíva kyslík, najmä počas cvičenia.

V štúdii publikovanej v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine sa zistilo, že denný doplnok cordycepsu zlepšuje mierne výkonnosť u malej skupiny starších dospelých vo veku od 50 do 75 rokov.

Ďalšia štúdia sa uskutočnila na univerzite v Chapel Hill. Ukázala, že denné dopĺňanie cordycepsu postupne zvyšovalo maximálny príjem kyslíka u mladých dospelých po troch týždňoch. Nezmenilo to však čas do vyčerpania. V jednoduchosti povedané, zlepšenie spotreby kyslíka sa nepremietlo do zlepšenia výkonu. Nie je jasné, či by dlhodobá suplementácia mohla výsledky ďalej vylepšiť. Na to, by bolo potrebné vykonať ďalšie štúdie. 

2. Diabetes

V Číne sa táto huba už dlhé roky používa ako tradičná liečba cukrovky. Diabetes, alebo inak povedané cukrovka, je ochorenie, kedy telo buď neprodukuje alebo nereaguje na hormón inzulín, ktorý za normálnych okolností transportuje glukózu z cukru do buniek. Ak telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo na neho nereaguje dobre, glukóza nemôže vstúpiť do buniek, takže zostáva v krvi. Príliš veľa glukózy v nej môže časom spôsobiť vážne zdravotné problémy, preto je tento problém potrebné riešiť.

Aj keď existuje niekoľko kvalitatívnych štúdií skúmajúcich Cordyceps na ľuďoch, vykonalo sa niekoľko štúdií aj na zvieratách. Závery sú však väčšinou s nepresvedčivými výsledkami a je potrebné ešte ďalšie skúmanie.

Niektoré výskumy naznačujú, že huby môžu tiež pomôcť pri ochorení obličiek, čo je zvyčajne bežnou komplikáciou popri cukrovke. V 22 štúdiách, ktoré zahŕňali 1 746 ľudí s chronickým ochorením obličiek, sa u tých, ktorí užívali doplnky Cordyceps, zlepšila funkcia obličiek. 

3. Vysoký krvný tlak – hypertenzia

Predpokladá sa, že Cordyceps má silné protizápalové a antioxidačné prejavy, čo môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe vysokého krvného tlaku. 

4. Pôsobí protinádorovo 

Ranné štúdie naznačujú, že cordyceps je schopný poskytovať ochranu pred niektorými typmi rakoviny. V niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že Cordyceps inhibuje rast mnohých typov ľudských rakovinových buniek vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva, kože a pečene. 

Štúdie na myšiach tiež preukázali, že huba má protinádorové prejavy na lymfómy, melanómy a rakovinu pľúc.

Ďalšou výhodou je zvrátenie niektorých nežiaducich účinkov pri liečbe rakoviny. Jedným z príznakov je leukopénia, kedy sa počet bielych krviniek dostane pod hodnotu 4 000 leukocytov v 1 µl krvi. Štúdie tohot typu sa však zatiaľ robili len na zvieratách a preto nie je 100 %-ne dokázané, že rovnaké výsledky by boli aj na ľuďoch. 

5. Pre spomalenie starnutia

Niekoľko štúdií zistilo, že Cordyceps zvyšuje antioxidanty u starších myší, čím pomáhajú zlepšovať pamäť a sexuálne funkcie. Antioxidanty sú molekuly, bojujú proti poškodeniu buniek neutralizáciou voľných radikálov a môžu prispievať k zabráneniu ochorení a spomaleniu starnutia.

6. Zápaly

Môžu pomôcť na zápal. Zápaly môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, napríklad k rakovine. 

Výskum ukázal, že pokiaľ sú ľudské bunky vystavené pôsobeniu Cordycepsu, sú potlačené špeciálne proteíny zvyšujúce zápal v tele. Vďaka týmto účinkom sa vedci domnievajú, že huba môže byť dobrým pomocníkom pri liečbe zápalov. 

Má aj lokálne využitie. Jedna štúdia v roku 2005 zistila, že pri lokálnej aplikácii na myši zmierňuje zápal kože, čo ďalej dokazuje protizápalové vlastnosti Cordycepsu.

Dávkovanie a vedľajšie prejavy

Keďže bolo vykonaných výskumov zatiaľ veľmi málo, presné dávkovanie nie je stanovené. Bežné dávky v ľudskom výskume boli 1 000 – 3 000 mg denne. Tento rozsah nie je spojený s vedľajšími účinkami a zistilo sa, že dávkovanie malo určité zdravotné výhody.

Cordyceps sa považuje za bezpečný výživový doplnok. U niektorých používateľov sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, napríklad bolesti žalúdka, nevoľnosť, hnačky alebo sucho v ústach. Pre deti a pre tehotné a dojčiace ženy tieto produkty nemusia byť vhodné, nakoľko na takýchto osobách sa produkty netestujú.

Produkty Cordycepsu nájdete ako kapsuly, extrakt aj tablety.

Záver

Cordyceps je už dobre známy v Čínskej kultúre a používa sa tu celé storočia na liečbu mnohých zdravotných problémov. Nielen tieto, ale aj mnohé ďalšie huby sa ukazujú ako veľmi sľubné pri riešení zdravotných komplikácií. Je však potrebný ešte ďalší výskum, ktorý by nám jasne potvrdil účinky týchto húb. Ak sa rozhodnete užívať doplnky Cordyceps, uistite sa, že boli testované a najmä, že sú aj kvalitné. Čas ukáže, či účinky týchto húb budú rovnaké aj na ľuďoch, ako sa doposiaľ zistili na zvieratách.

Zdroje:
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/575063/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-602/cordyceps
https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits