Vyhľadať
Close this search box.

Korálovec ježovitý a depresia

Obsah

Na liečbu mentálnych ochorení, ako je depresia, sa najčastejšie používajú lieky. O pozitívnych účinkoch niektorých liečivých húb na nervový systém sa však hovorí len zriedka, pričom v Ázii už dávno objavili ich blahodarné vlastnosti. Huby, ako adaptogény poskytujú prirodzené riešenie na problémy so spánkom, únavou a dokážu upokojiť myseľ. Jednou z takýchto húb je aj korálovec ježovitý, ktorý sa využíva aj na podporu liečby depresie. Ako presne pomáha, si ukážeme nižšie.

Korálovec ježovitý (Hericium erinaceus) je v Ázii obľúbená jedlá huba, ktorá disponuje farmakologickými vlastnosťami. Čoraz viac výskumov potvrdzuje, čo ázijskí ľudia dávno vedia – že táto huba má pozitívny vplyv na fungovanie mozgu a vegetatívny nervový systém. Aj keď sa stále skúma, ako konkrétne ovplyvňuje depresiu, je jasné, že jedným z mechanizmov je znižovanie zápalu v tele.

Prečo trpíme depresiou?

Depresia je porucha nálady, ktorá sa prejavuje smútkom, letargiou, beznádejou, problémami so sústredením, poruchami spánku a podráždenosťou. Tí, ktorí ňou trpia, často podstupujú liečbu liekmi. Príčina jej vzniku nie je úplne jasná, no ako pri mnohých iných duševných poruchách, podieľa sa na nej viacero faktorov. Predpokladá sa, že jej vznik môžu spôsobiť nasledujúce faktory:

  • fyzické zmeny v mozgu. U ľudí trpiacich depresiou dochádza k fyzickým zmenám v mozgu. Význam týchto zmien nie je ešte úplne pochopený, ale v budúcnosti nám môže pomôcť presnejšie identifikovať príčiny tejto poruchy.
  • zmeny vo fungovaní a účinku neurotransmitterov. Neurotransmitery sú chemické látky zodpovedné za komunikáciu medzi nervovými bunkami.  Zmeny v ich fungovaní a účinku, ako aj ich interakcia s látkami, ktoré ovplyvňujú stabilitu nálady, môžu mať zásadný vplyv na liečbu depresie.
  • hormonálne zmeny – vyskytujúce sa počas gravidity,  v mesiacoch po pôrode, pri problémoch so štítnou žľazou, menopauze alebo v dôsledku iných zdravotných problémov, vplývajú tiež na vznik depresie.
  • rodinná anamnéza. Depresia je častejšia u ľudí, ktorí majú v rodine niekoho, kto týmto ochorením trpel. Vedci sa snažia identifikovať gény, ktoré môžu byť za ňu zodpovedné.

Faktory zvyšujúce riziko vzniku depresie

  • Určité osobnostné črty, ako nízke sebavedomie, závislosť, prílišná sebakritika alebo pesimistická povaha.
  • Traumatické alebo stresujúce udalosti, ako fyzické alebo sexuálne zneužívanie.
  • Smrť alebo strata milovanej osoby.
  • Zlé medziľudské vzťahy.
  • Finančné problémy.
  • Rodinný výskyt depresie, bipolárnej poruchy, alkoholizmu alebo samovraždy.
  • Iné duševné problémy, ako úzkostné poruchy a poruchy príjmu potravy.
  • Posttraumatická stresová porucha.
  • Užívanie alkoholu alebo drog.
  • Ťažké alebo chronické ochorenia, vrátane rakoviny, mŕtvice, chronickej bolesti alebo srdcových ochorení.
  • Určité lieky, ako niektoré lieky na vysoký krvný tlak a sedatíva.

Stavy, ktoré sa môžu zhoršiť v dôsledku depresie:

  • Artritída,
  • Astma,
  • Kardiovaskulárne ochorenia,
  • Rakovina,
  • Cukrovka,
  • Obezita.

Je nutné si uvedomiť, že občasné pocity zlého rozpoloženia sú normálnou súčasťou života. Smutné a znepokojujúce udalosti sa môžu stať každému. Ak sa však tento stav vyskytuje pravidelne alebo pretrváva dlhšiu dobu, môže ísť o depresiu. Môže sa prejavovať aj v kombinácii s úzkosťou a obsesívno-kompulzívnymi poruchami.

Ľudia prežívajú depresiu rôznymi spôsobmi. Môže narušiť každodenné činnosti, znížiť pracovnú schopnosť, ovplyvniť medziľudské vzťahy a dokonca zhoršiť niektoré chronické zdravotné problémy. Depresia je vážna choroba, ktorá bez správnej liečby môže viesť k zhoršeniu stavu. Liečba zvyčajne zahŕňa farmakoterapiu, avšak existujú aj prírodné metódy na zmiernenie symptómov. Existuje napríklad jedna všestranná liečivá huba, ktorá dokáže ovládať priaznivo ovplyvniť poruchy nálady,  zmierniť úzkosť a stres. Korálovec ježovity môže pomôcť nielen proti depresii, ale disponuje aj iných pozitívnymi účinkami.

Ako sa diagnostizuje depresia?

Pre diagnózu klinickej depresie musí byť počas obdobia dvoch týždňov prítomných aspoň päť z nasledujúcich príznakov:

  1. Pacient sa väčšinu dňa cíti depresívne.
  2. Stráca záujem o väčšinu aktivít.
  3. Pozoruje výraznú stratu alebo prírastok hmotnosti.
  4. Spí príliš veľa alebo je neschopný zaspať.
  5. Má spomalené myslenie alebo pohyby.
  6. Bojuje s únavou, nízkou energiou.
  7. Cíti sa bezcenný alebo má pocity viny.
  8. Má znížené libido.
  9. Zažíva problémy s koncentráciou a nerozhodnosťou.
  10. Má nevysvetliteľné fyzické problémy, ako bolesti chrbta alebo hlavy.
  11. Má spomalené myslenie alebo reč.
  12. Má opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu.

U mnohých ľudí trpiacich depresiou sú príznaky natoľko závažné, že spôsobujú zreteľné problémy v každodenných činnostiach. Tento stav je mimoriadne vyčerpávajúci, ale správna liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života. Používanie antidepresív, anxiolytík a antipsychotík môže viesť k zlepšeniu stavu alebo dokonca k úplnému odstráneniu príznakov. Každý z týchto liekov má svoje výhody a potenciálne riziká, ale v nie všetkých prípadoch úplne odstraňujú chorobu.

Liečba depresie korálovcom ježovitým

Korálovec ježovitý (Hericium erinaceus) samozrejme nenahrádza liečbu liekmi, ale môže byť účinným doplnkom k liečbe, ak je použitý po konzultácii s odborníkom. Čo všetko dokáže tento zázračný hubový druh? Považuje sa za prírodné tonikum pre mozog, preto ho budhistickí mnísi už po stáročia používajú vo forme nápoja na zlepšenie kognitívnych schopností a zvýšenie koncentrácie počas dlhých meditácií. Jeho vplyv na nervový systém sa však neobmedzuje len na tento aspekt. Korálovec ježovitý znižuje stres, úzkosť a zlepšuje kvalitu spánku, pričom funguje aj ako prírodné nootropikum. Vďaka týmto účinkom je veľmi účinný aj pri liečbe depresie. Osobitnú pozornosť si zaslúžia hodnotné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v plodnici huby – hericenóny a erinacíny, ktoré podporujú syntézu nervového rastového faktora (NGF), ktorý pozitívne ovplyvňuje fungovanie mozgu a vegetatívny nervový systém.

Korálovec ježovitý je prírodné nootropikum, čo znamená, že pôsobí ako mozgový stimulant. Priaznivo ovplyvňuje kognitívne funkcie a schopnosť sústredenia. Ľudia, ktorí čelia stresu, sú náchylnejší na depresiu, pričom samotný stres môže byť priamym spúšťačom depresívnych stavov. Korálovec ježovitý priaznivo ovplyvňuje nervovú sústavu. Vďaka svojmu adaptogénnemu účinku korálovec ježovitý vyrovnáva hladiny stresových hormónov a podporuje zdravú reakciu organizmu na stres. Konzumácia tejto huby pred spaním má upokojujúci účinok na stres a úzkosť, pričom prostredníctvom regulácie endokrinného systému a nadobličiek podporuje kvalitný nočný spánok. Korálovec ježovitý ponúka jednoduchú, no efektívnu pomoc pri liečbe depresie a úzkosti, a môže mať pozitívny vplyv aj na kognitívne poškodenia. Erinacíny a hericenóny podporujú rast mozgových neurónov, čo prispieva k zlepšeniu celkového mentálneho zdravia (1).

Nedávna štúdia ukázala, že bioaktívne zlúčeniny v korálovci ježovitom môžu čiastočne napodobniť účinky antidepresív a podporovať neuroendokrinný systém (2). Okrem toho korálovec ježovitý zvyšuje energetickú hladinu.

Ako už bolo spomenuté, depresia má mnoho príčin, medzi ktoré patrí aj zápal. Korálovec ježovitý obsahuje amycenon, ktorý má silné protizápalové účinky. Ďalším spôsobom, akým môže tento druh huby pomôcť pri úzkosti, je podpora zdravého fungovania čriev. Probiotické baktérie v črevnej mikroflóre ovplyvňujú uvoľňovanie serotonínu, ktorý je z 80 % syntetizovaný v črevách, čím prispievajú k zlepšeniu nálady a celkovému psychickému zdraviu.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324044

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24266378/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7139475/

Súvisiace články

Nenašli sa žiadne články.

Súvisiace produkty