Na ochranu pečene: liečivé huby

liečivé huby a pečeň

Obsah

Pečeň je najväčší z orgánov v brušnej dutine a  priemerne  až 1,5 kg. Je životne dôležitá pre metabolické funkcie tela a aj pre imunitný systém a zabezpečuje až 500 telesných funkcií. Bez jej fungovania by človek neprežil.

Čo je pečeň a prečo ju potrebujeme?

Ide o orgán v tvare polmesiaca a na svojom spodku je rovný. Je mierne naklonená v tele, pričom ľavá časť je nad žalúdkom a pravá časť nad pravou časťou tenkého čreva. Má dve hlavné časti, laloky. Lalok je ďalej rozdelený do ôsmich častí. V porovnaní so zvyškom tela, ňou preteká veľmi významné množstvo krvi, odhadom je to 13 %.

Čo je úlohou pečene? (1) Keďže je hlavným orgánom metabolizmu, látkových premien, jej hlavné úlohy sú v metabolických procesoch tela. Tie zahŕňajú:

  • Štiepenie a premenu látok,
  • znižovanie toxínov v tele a ich odstraňovanie,
  • extrakcia energie.

 

Bunky, ktoré sa v nej nachádzajú, známe pod názvom hepatocyty, prijímajú a filtrujú krv. Fungujú ako malé triediace centrá a rozhodujú o tom, ako sa naloží so živinami. Môžu rozhodnúť 4 spôsobmi:

  • Či sa budú látky spracovávať,
  • či sa uložia alebo vylúčia cez stolicu,
  • Ktorá látka sa vráti späť do krvného obehu.

 

Pečeň ukladá vitamíny a minerály (meď, železo) a uvoľňuje ich podľa potreby tak, ako naše telo potrebuje. Vyrába približne 800 – 1 000 ml žlče. Žlč je transportovaná žlčovými cestami do tenkého čreva. Tenké črevo túto žlč využije na ďalšie odbúravanie tukov a akákoľvek ďalšia žlč je následne uložená v žlčníku.

Jej úlohou je aj štiepenie bielkovín. Vedľajší produkt, tohto procesu sa nazýva amoniak, ktorý vie byť pre telo toxický vo veľkých množstvách. Pečeň amoniak premieňa, uvoľní do krvi a následne sa vylúči močom.

Tento orgán je zodpovedný aj za odbúravanie alkoholu z organizmu, prípadne liekov.

Akoby toho nebolo málo, podieľa sa aj na nasledujúcich úlohách:

  • Pomáha imunitnému systému bojovať s infekciami,
  • vytvára proteíny zodpovedné za zrážanie,
  • rozkladá staré a poškodené červené krvinky,
  • ukladá cukor v krvi ako glykogén.

 

Po týchto všetkých funkciách, ktoré zabezpečuje už určite chápete, aká je nevyhnutná pre náš život. V organizme má svoju nezastupiteľnú úlohu rovnako, ako napríklad srdce.

Choroby pečene

Existuje veľa druhov chorôb pečene ktoré môžu mať vplyv na jej správne fungovanie. (2) Väčšina z nich je liečiteľná zmenou stravy a životného štýlu, ale nie všetky. Preto je dôležité včas vyhľadať lekára, pretože čím skôr je choroba liečená, tým menej trvalých poškodení spôsobuje. Spomenieme niektoré ochorenia:

  1. Autoimunitná hepatitída – tento stav spôsobuje, že imunita tela sama napadne a zničí zdravé tkanivo pečene. Vedie to k cirhóze a ďalšiemu poškodeniu pečene.
  2. Cirhóza – ide o stav, keď zjazvené tkanivo nahrádza zdravé pečeňové tkanivo. Spôsobuje ju niekoľko stavov, napríklad nadmerné užívanie alkoholu, ťažká hepatitída, či genetické poruchy.
  3. Hemochromatóza – pri tomto stave sa v organizme hromadí nadbytok železa a vysoké množstvo železa poškodzuje pečeň.
  4. Hepatitída A – vírusová hepatitída sa týka vírusovej infekcie a spôsobuje zápaly pečene. Každý typ hepatitídy má iné príčiny a závažnosť. Hepatitída A je bežnejšia v rozvojových krajinách, kde nemajú čistú pitnú vodu a majú zlú hygienu. Väčšina ľudí sa môže z tohto ochorenia zotaviť bez dlhodobých následkov.
  5. Hepatitída B – tento typ hepatitídy môže spôsobiť krátkodobú alebo dlhodobú infekciu. U dospelých sa šíri okrem iného, aj intímnym kontaktom. Získať sa však dá aj z ihiel. Môže spôsobiť vážne zlyhanie pečenie, prípadne rakovinu pečene. Na chorobu našťastie existuje očkovanie.
  6. Hepatitída C – posledný typ hepatitídy je akútna, alebo chronická infekcia. Najčastejšie sa šíri krvou obsahujúcou vírus. Menej často prichádza k prenosu nechráneným pohlavným stykom s nakazenou osobou. Môže spôsobiť zápal, ktorý vedie k zlyhaniu pečene, či rakovine.
  7. NASH – Nealkoholické stukovanie pečene – pri tomto stave dochádza k tomu, že sa v nej hromadia tuky. Nadbytok tuku ju poškodzuje a spôsobuje zápaly. Obézni ľudia a ľudia trpiaci na cukrovku 2. typu majú väčšiu pravdepodobnosť tohto ochorenia.

Aké sú príznaky ochorenia pečene?

Prejavy ochorenia pečene môžu byť navyše podobné ako príznaky pri chrípke a postupujú k vážnejším príznakom, ako žltačka, či tmavo sfarbený moč. (3Medzi ďalšie prejavy patria:

  • Únava a nespavosť (žlčník a pečeň pracujú najmä v noci),
  • strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesť kĺbov,
  • žalúdočné problémy,
  • krvácanie z nosa,
  • svrbivá pokožka,
  • slabosť.

 

Medzi závažnejšie príznaky patria:

  • Zožltnutie kože,
  • Zmätok a ťažkosti s myslením,
  • opuch brucha a nôh
  • impotencia,
  • gynekomastia (zväčšenie mužského prsného tkaniva, ktoré vzniká v dôsledku hormonálnej nerovnováhy)
  • zväčšenie pečene,
  • tmavý moč,
  • bledé sfarbenie stolice.

 

Ak sa u vás vyskytne niektorý z vyššie uvedených príznakov, najmä z tých závažnejších, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo robiť pre zdravie pečene?

Toto naše metabolické stredisko neustále pracuje na čistení tela, zabezpečuje správne spracovanie a skladovanie živín, pričom zohráva kľúčovú úlohu aj pri odstraňovaní toxínov. Na jeho zdravé fungovanie je nevyhnutná vyvážená strava, rovnováha príjmu vitamínov a minerálnych látok. Je dôležité, aby sme sa vyhýbali nadmernému pitiu alkoholu, nesprávnemu používaniu liekov a nezdravým stravovacím návykom, aby sme nezaťažovali tento organický systém, ktorý zohráva kľúčovú úlohu aj v regenerácii tela. Pravidelný pohyb, dostatočná hydratácia a techniky na zvládanie stresu prispievajú k tomu, aby tento orgán optimálne vykonával svoje každodenné úlohy, čím podporuje efektívne fungovanie tela a ochranu pred chorobami.Zdravšiu ju môžete udržať aj vďaka zdravšiemu životnému štýlu. Prinášame vám pár tipov, čo môžete pre zdravie tohto významného orgánu urobiť:

  • dajte sa zaočkovať proti hepatitíde,
  • intímny styk majte s ochranou,
  • nepožičiavajte holiace strojčeky, zubné kefky či iné pomôcky,
  • pravidelne cvičte,
  • obmedzte alkohol,
  • dbajte na príjem vitamínov každý deň,
  • jedzte zdravo, nezameriavajte sa na kvantitu, ale kvalitu jedla. Pomôcť môže aj detoxikácia. Medzi potraviny, ktoré podporujú pečeňové funkcie patrí:
    • Zelenina (uhorka, špenát, žihľava),
    • kyslá kapusta (bohatá na vitamín C),
    • bylinky (kurkuma, zázvor, oregano, koriander, petržlen).

Ako nám pomôžu liečivé huby?

Výskumy naznačujú, že liečivé huby znamenajú sľubnú oblasť v liečbe hepatitídy a iných ochoreniach pečene.  (4)  Ich bioaktívne komponenty, antioxidačné, protizápalové a protivírusové vlastnosti z nich vytvárajú cenných pomocníkov pri liečbe takýchto ochorení. Spomeňme niekoľko takýchto chorôb a výskumy, týkajúcich sa účinkov najviac skúmaných liečivých húb

Žezlovka čínska – Cordyceps

Preukázalo sa, že účinná látka zo žezlovky čínskej kordycepín zmierňuje nealkoholové stukovatenie pečene spôsobené stravou s vysokým obsahom tukov prostredníctvom zníženia metabolizmu tukov a zápalových reakcií. (5) Hepatroprotektívne účinky preukázala žezlovka aj pri liečbe alkoholom spôsobenej cirhóze,  alebo pri rakovine. Na ľudských pokusoch nastalo zlepšenie pri ochoreniach súvisiacich s fibrózou. (Fibróza je nahromadenie jazvového tkaniva v pečeni, ktoré vzniká pri chronickom poškodení buniek, napr. pri rakovine, alebo cirhóze. Môže viesť k postupnému zlyhávaniu orgánu.)

Reishi – Ganoderma lucidum

Táto huba je v Ázii používaná pre svoje liečivé vlastnosti. V štúdii, ktorá sa venuje hepatoprotektívnemu potenciálu Ganodermy sa spomína účinnosť pri rôznych ochoreniach, ako sú rakovina pečene, nealkoholové stukovatenie, jej alkoholom indukované ochorenia, hepatitída B, fibróza a poškodenie spôsobené toxickými látkami. (6)

Podrobne sa skúmal aj mechanizmus účinku Reishi. Zistilo sa, že chráni pečeň rôznymi spôsobmi, ako je regulácia dôležitých látok, znižovanie zápalu, boj proti vírusom a znižovanie tvorby jazvového tkaniva, podpora imunity a odstraňovanie škodlivých látok. Pomáha aj pri regulácii hladiny cholesterolu.

Čaga -Innonotus obliques

V prehľadovej štúdii, ktorá sa venuje terapeutickým vlastnostiam Čagy sa venovali pôsobeniu jej účinných zložiek ako sú polysacharidy, triterpenoidy a polyfenoly. (7) Štúdie ukázali, ako tieto látky ovplyvňujú dôležité biochemické procesy v tele, chránia pečeň pred stukovatením, a poškodením buniek rakovinou, cirrhózou, alebo inými stavmi vyvolávajúcimi fibrózu.

Zhrnutie

Ochorenia pečene sú vážnym problémom, ktorý si vyžaduje včasnú diagnostiku a liečbu. Pri príznakoch, ako sú únava alebo žltnutie pokožky, je dôležité neotáľať a navštíviť lekára. Liečivé huby ako Cordyceps, Reishi a Čaga môžu podporiť jej zdravie svojimi protizápalovými a antioxidačnými účinkami, pričom sa kombináciou navzájom dopĺňajú a zvyšujú svoj účinok. Pestrec mariánsky je tiež veľmi účinný pri regenerácii tohto dôležitého orgánu a detoxikácii. Kombinovanie týchto prírodných prostriedkov s modernou liečbou môže prispieť k jej lepšiemu zdraviu, no vždy je dobré poradiť sa s lekárom.

 

Vedecké zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/305075
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17179-liver-disease
  3. https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/liver-health-2/symptoms-of-liver-disease/
  4. https://www.researchgate.net/publication/380721790_Medicinal_Mushrooms_A_promising_frontier_in_hepatitis_treatment
  5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1567576920336407?via%3Dihub
  6. https://www.mdpi.com/2072-6643/15/8/1874
  7. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21501203.2023.2260408

 

Súvisiace články

Súvisiace produkty

Allegramix na alergiu