Menopauza a ženskosť – nevylučujú sa navzájom. Čo s nepríjemnými príznakmi?

menopauza

Obsah

Menopauza môže mať na ženu dva vplyvy: buď sa desíme straty našej ženskosti (aj keď to v skutočnosti vôbec nie je pravda!), alebo sa cítime uľavene z konca menštruácie a potreby ochrany. Jedno je však isté: či to chceme, alebo nie, menopauza nastane. A tak prečo na ňu nepozerať ako na niečo pozitívne, a nie ako na problém?!

Samozrejme, nikto sa neteší z nepríjemných symptómov, ktoré k menopauze prichádzajú, ale našťastie dnes existuje niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť, alebo aspoň zmierniť.

Menopauza v skratke

Čo je to menopauza? (1)
O menopauze hovoríme, keď žena nemá menštruáciu po dobu 12 mesiacov a už nie je schopná otehotnieť prirodzeným spôsobom. Zvyčajne sa začína medzi 45. a 55. rokom života, ale môže sa vyskytnúť aj pred alebo po tomto veku.

Ovulácia po menopauze? Aj keď ovulácia už môže chýbať, u niektorých žien môže menštruácia aj po začiatku klimaktéria ešte nejaký čas pokračovať.

Niektoré ženy môžu pociťovať symptómy až desať rokov pred tým, než menopauza naozaj nastane, a približne 1 žena z 10 zažíva príznaky ešte 12 rokov po poslednej menštruácii. Priemerný vek nástupu menopauzy je 51 rokov, aj keď u černochov a latinsko-americkej populácie to môže byť až o dva roky skôr.

Rôzne faktory, ako genetika a zdravie vaječníkov, určujú, kedy menopauza nastane.

Premenopauza alebo perimenopauza je obdobie pred menopauzou, počas ktorého začínajú hormonálne zmeny, ktoré pripravujú telo na menopauzu. (2) Môže trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Mnohé ženy začínajú pociťovať perimenopauzu v polovici 40-tych rokov. Niektoré ženy však perimenopauzu vôbec nezažijú a náhle prejdú do menopauzy.

U väčšiny žien začínajú symptómy prechodu-menopauzy približne štyri roky pred poslednou menštruáciou. Tieto symptómy môžu pretrvávať ďalšie štyri roky po poslednej menštruácii. Takže v celkovom rozsahu môžeme mať príznaky až 8 rokov (alebo viac).

Symptómy menopauzy

Každá žena prežíva toto obdobie inak. Faktory ako zdravotný stav vaječníkov, rakovina, alebo hysterektómia (odstránenie maternice) a niektoré životné rozhodnutia, ako napríklad fajčenie, môžu zvýšiť intenzitu a trvanie symptómov.

Okrem zmien menštruácie sú príznaky premenopauzy, menopauzy a postmenopauzy (neskorý klimaktérium) zvyčajne rovnaké. Medzi príznaky premenopauzy patria:

  • Zriedkavé menštruácie
  • Zmeny v menštruačnej bolesti
  • Vazomotorické príznaky, vrátane návalov horúčavy a nočného potenia

 

Štúdie naznačujú, že až 75 % žien zažíva návaly horúčavy počas menopauzy.

Medzi ďalšie bežné symptómy patria:

  • Nespavosť
  • Suchosť pošvy
  • Prírastok na váhe
  • Depresia
  • Inkontinencia
  • Úzkosť
  • Problémy s koncentráciou
  • Problémy s pamäťou
  • Znížené libido
  • Suchá pleť, ústa a oči
  • Zvýšené nutkanie na močenie
  • Bolesť v prsiach
  • Bolesti hlavy
  • Srdcové problémy
  • Infekcie močových ciest
  • Znížená svalová hmotnosť
  • Bolesti a stuhnuté kĺby
  • Znížená hustota kostí
  • Menej plné prsia
  • Vypadávanie vlasov
  • Riedke vlasy
  • Zvýšený rast ochlpenia na nezvyčajných miestach ako tvár, krk, hrudník alebo horná časť chrbta

Vypadávanie vlasov počas menopauzy

Okrem iných fyzických zmien sú hormóny často príčinou nadmerného vypadávania vlasov, často až v chumáčoch. Podľa výskumov je vypadávanie vlasov výsledkom hormonálnej nerovnováhy počas klimaktéria, najmä pokles estrogénu a progesterónu, ktoré spôsobujú aj, že vlasy sa stanú tenšie. Znížené hladiny týchto hormónov tiež podporujú produkciu androgénov (mužských hormónov), ktoré zmenšujú vlasové folikuly, čo vedie k vypadávaniu vlasov.

Vypadávanie vlasov u žien v menopauze je takmer vždy hormonálneho charakteru, aj keď môže mať aj iné príčiny. (3) Okrem hormonálnych zmien môžu vlasy padať aj kvôli stresu alebo nedostatku živín. Diagnostické krvné testy, ako testy štítnej žľazy alebo krvný obraz, môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny vypadávania vlasov.

Zvýšený stres a depresia môžu spustiť ďalšie problémy, a to vrátane intenzívnejšieho vypadávania vlasov, čím vzniká začarovaný kruh, ktorý je ťažké prekonať. V tomto prípade je dôležité konať včas, aby sa minimalizovalo vypadávanie vlasov.

Niekedy môže byť riešenie pomerne jednoduché: viac pohybu môže znížiť stres a je dôležité pravidelne piť dostatok tekutín – zvyčajne 8 pohárov vody denne. Návšteva odborníka na vlasy a používanie špeciálnych vlasových prípravkov, alebo užívanie výživových doplnkov môže pomôcť. Dlhý proces však môže vyžadovať trpezlivosť, a výsledky nemusia byť okamžité.

Kollagén

Kollagénové doplnky môžu pomôcť nielen pri suchej, krehkej pokožke, ale aj na zlepšenie kvality vlasov. Výhody zahŕňajú:

  • Zlepšenie kvality pleti, vlasov, nechtov, chrupaviek a šliach
  • Hydratáciu pokožky
  • Zmiernenie bolesti kĺbov
  • Podporu zdravia srdca

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová, vďaka svojim schopnostiam viazať vodu, pomáha udržiavať pleť, vlasy a kĺby hydratované. Má tiež ochranné a liečivé účinky na pokožku a kĺby, a tiež pomáha pri zlepšovaní zdravia očí a kostí.

Pre krásnu pokožku a vlasy sú veľmi dôležité aj vitamíny B, C, D, biotín a selén. Tieto doplnky môžu byť efektívnym spôsobom, ako sa vyrovnať s vypadávaním vlasov, a mali by sa kombinovať s pravidelným cvičením a zdravou stravou.

Predčasná menopauza

Predčasná menopauza môže mať rôzne príčiny, ktoré sú niekedy nejasné. Predčasná menopauza sa vyskytuje u žien mladších ako 40 rokov a môže byť spôsobená genetickými faktormi, životným štýlom (ako fajčenie), ochoreniami alebo autoimunitnými ochoreniami.

Genetika

Ak neexistuje zjavný lekársky dôvod pre predčasnú menopauzu, pravdepodobne sú na vine genetické faktory. Dôležitým indikátorom je napríklad vek, kedy mama vstúpila do menopauzy. Ak to bolo u nej, alebo ak je v rodine bežná predčasná menopauza, aj my sa môžeme pripraviť na jej skorší nástup. Avšak genetika nie je jediný faktor, ktorý by sme mali zohľadniť.

Životný štýl

Niektoré životné faktory môžu ovplyvniť nástup klimaktéria. Fajčenie má antiestrogénny účinok, ktorý môže prispieť k predčasnému začiatku menopauzy. Podľa meta-analýz sú faktory, ktoré súvisia s vekom nástupu menopauzy, spojené s DNA a imunitným systémom. (4)
Zistilo sa, že u žien, ktoré fajčia pravidelne alebo dlhodobo, je predčasná menopauza pravdepodobnejšia ako u tých, ktoré vedú zdravý životný štýl. U fajčiacich žien môže menopauza začať až o jeden až dva roky skôr ako u nefajčiacich.

Dôležitým faktorom je aj zdravie imunitného systému. Imunitný systém 40-ročnej ženy býva slabší ako u 20-ročnej, preto je potrebné venovať väčšiu pozornosť výžive, doplnkom – najmä dopĺňaniu vitamínu D od jesene do jari.

Chromozómové poruchy

Niektoré chromozómové poruchy môžu viesť k predčasnej menopauze. Napríklad pri Turnerovom syndróme (TS) jeden z dvoch ženských pohlavných chromozómov (XX) chýba alebo je prítomný len čiastočne. U žien s Turnerovým syndrómom vaječníky často nefungujú správne, čo môže viesť k predčasnému nástupu menopauzy.

Autoimúnne ochorenie

Predčasná menopauza môže byť príznakom autoimúnneho ochorenia, ako je ochorenie štítnej žľazy alebo reumatoidná artritída. Pri autoimúnnych ochoreniach imunitný systém reaguje príliš silno na rôzne vplyvy, čo spôsobuje zápal, ktorý môže postihnúť aj vaječníky, čím spustí menopauzu. Viacero autoimúnnych ochorení je spojených s nedostatkom vitamínu D. (5)

Epilepsia

Epilepsia je porucha, ktorá postihuje mozog a prejavuje sa silnými záchvatmi. U žien trpiacich epilepsiou je vyššia pravdepodobnosť predčasného zlyhania vaječníkov, čo vedie k menopauze.
Ukázalo sa, že v skupine žien s epilepsiou malo približne 14 percent predčasné vyčerpanie vaječníkov, teda skoršiu menopauzu, v porovnaní s 1 percentom v celej populácii. (6)

Aké sú príznaky predčasnej menopauzy?

Začiatok predčasnej menopauzy sa dá spoznať podľa nepravidelných, dlhších alebo kratších menštruačných cyklov. Ďalšie príznaky sú:

  • silné krvácanie
  • špinenie
  • menštruácia trvajúca viac ako 1 týždeň
  • dlhšie intervaly medzi menštruačnými cyklami

 

Ak sa tieto príznaky objavia, je vhodné vyhľadať lekára. Nasledujúce ťažkosti môžu tiež súvisieť s predčasnou menopauzou:

  • výkyvy nálady
  • zmena sexuálnej túžby
  • vaginálna suchosť
  • poruchy spánku
  • nočné potenie
  • strata kontroly nad močovým mechúrom

Liečba predčasnej menopauzy

Predčasná menopauza sa môže liečiť hormonálnou náhradnou terapiou, avšak tento stav je väčšinou už nevratný. Preto je veľmi dôležité zabrániť jej predčasnému vzniku prostredníctvom zdravého životného štýlu. Hormonálna liečba počas menopauzy prebieha pod pravidelným a zvýšeným lekárskym dohľadom. Odporúča sa navštíviť svojho všeobecného lekára a tiež vyhľadať pomoc gynekológa.

Úloha liečivých húb

Liečba menopauzy pomocou liečivých húb má tisíce rokov tradíciu. Liečivé huby sú určené na normalizáciu produkcie estrogénu a progesterónu, čím pomáhajú zmierniť príznaky menopauzy.

Reishi – Ganoderma lucidum môže pomôcť pri problémoch s nervovým systémom a psychickými ťažkosťami, ako sú výkyvy nálady, nespavosť a nervozita. Okrem toho zohráva úlohu pri zmierňovaní návalov tepla a srdcových problémov.

Žezlovka čínska – Cordyceps sinensis pomáha vyvážiť hormonálny systém a stimuluje produkciu estrogénu a progesterónu. Týmto spôsobom pomáha normalizovať zníženú sexuálnu túžbu a pozitívne vplýva aj na návaly tepla.

Prírodné antidepresívum: korálovec ježovitý – Hericium erinaceus. Zmierňuje príznaky úzkosti a depresie, pomáha so spánkom. Má tiež vplyv na problémy spôsobené obehovými poruchami a srdcovými ťažkosťami.

Ďalšie spôsoby liečby

Ľahké až stredne silné príznaky sa dajú liečiť aj doma, pomocou rôznych osvedčených prírodných liekov. Tieto metódy síce nezmiznú okamžite všetky problémy, ale môžu výrazne uľahčiť každodenný život a niektoré môžu byť účinné aj ako prevencia.
Tu je niekoľko domácich tipov na liečbu príznakov:

Pohodlie nado všetko

Voľné, pohodlné oblečenie – najmä v noci – môže priniesť výraznú úľavu pri návaloch tepla a nespavosti. Zvoľte oblečenie vyrobené zo 100% bavlny, ktoré zabezpečí správnu ventiláciu.

Na nočné potenie môže pomôcť kvalitná posteľná bielizeň, primeranej hrúbky , prikrývka a udržiavanie príjemnej teploty v miestnosti.

Osobitne v lete dbajte na čerstvý vzduch, pretože v tomto období môžu byť návaly tepla intenzívnejšie.
Na zmiernenie návalov tepla a nadmerného potenia počas dňa si zaobstarajte prenosný ventilátor, ktorý môže poskytnúť rýchlu úľavu.

Nezadržiavaj to v sebe

Porozprávajte sa s terapeutom alebo psychológom o depresii, úzkosti, smútku, osamelosti, nespavosti a obavách zo straty ženskosti, aby ste sa naučili s týmito pocitmi správne vysporiadať. Okrem toho je veľmi dôležité hovoriť o svojich obavách aj s partnerom, rodinou alebo blízkymi priateľmi, aby boli informovaní o vašom emocionálnom stave a potrebách počas náročnejších období.

Pre kvalitný spánok

Na prekonanie problémov so spánkom vám môže lekár predpísať rôzne lieky na spanie, avšak je dobré zvážiť aj použitie prírodných metód na podporu spánku. Na liečbu nespavosti sa ukázali byť účinnými liečivé huby, ako napríklad Reishi alebo korálovec ježovitý – Herícium.

Zbohom škodlivým návykom!

Pre zlepšenie je veľmi dôležité obmedziť konzumáciu alkoholu a prestať fajčiť. Počas klimaktéria môžu škodlivé návyky zvýšiť riziko vzniku vážnejších problémov.

Hor sa k pohybu!

Pravidelný pohyb a správna strava výrazne pomáhajú zmierniť nepríjemné príznaky:

  • zvyšuje energiu, pomáha proti únave
  • podporuje lepší nočný spánok
  • má vplyv na zlepšenie nálady
  • podporuje celkové zlepšenie pocitu pohody

 

Na problémy so kĺbmi môžu pomôcť liečivé huby, napríklad aj maitake.

Doplnky výživy

Niektoré štúdie upozorňujú na výhody rastlinných liekov pri problémoch spôsobených nedostatkom estrogénu.

Zvážte doplnenie kalcia, vitamínu D a magnézia, aby ste znížili riziko osteoporózy a zlepšili svoju energiu a kvalitu spánku. Konzultujte so svojím lekárom doplnky, ktoré môžu pomôcť vašim individuálnym zdravotným potrebám.

Koreň maca je napríklad alternatívou hormonálnej liečby, pretože má široký účinok na zmiernenie alebo úplné odstránenie príznakov. Koreň maca môžu pomôcť zabrániť poklesu sexuálnej túžby, zvýšiť libido, ale sú účinné aj proti únave, depresii a výkyvom nálady.

Astaxantín, ktorý pochádza z hlbín oceánu, je antioxidačná látka, ktorá môže pomôcť proti bolestiam kĺbov, problémom so spánkom a suchej pleti. Hoci prispieva k nášmu zdraviu počas menopauzy v rôznych oblastiach, najväčšiu úlohu zohráva v boji proti návalom tepla.

Ďalšie prírodné doplnky, ktoré pomáhajú pri zmierňovaní príznakov:

  • sója: prírodný hormónový náhradník
  • ľanové semienka: majú fytoestrogénne a antioxidačné účinky
  • quinoa: vynikajúci zdroj bielkovín, podporuje trávenie
  • extrakt z hroznových jadierok: na liečbu návalov tepla, podporu lepšieho spánku a zníženie depresie

Ďalšie praktiky

  • cvičenie relaxačných techník
  • osvojenie si dýchacích techník
  • praktizovanie jogy
  • starostlivosť o pleť: každý deň používajte hydratačné krémy na zníženie suchej pokožky. Správne nastavenie rutiny starostlivosti o pleť a jej pravidelné vykonávanie výrazne prispieva k obnoveniu hydratácie suchej pleti.

 

Duševné zdravie

Príznakmi menopauzy si, žiaľ, prechádza takmer každá žena, intenzita ťažkostí však môže byť rôzna. Mierne/ľahké príznaky môžu byť liečené aj prirodzenou cestou, na ťažké ťažkosti môže pomôcť hormonálna terapia v rámci špecializovanej lekárskej intervencie.

Poruchy hormonálnej rovnováhy môžu spôsobiť aj rôzne psychické ťažkosti, ako napríklad zvýšený stres, vyčerpanie, únava a depresia. Nezabúdajme ani na naše duševné zdravie, ktoré môžeme zlepšiť pomocou psychológa, partnera, rodiny a priateľov.

 

Vedecké zdroje: 

  1. https://www.nia.nih.gov/health/menopause/what-menopause
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/perimenopause/symptoms-causes/syc-20354666
  3. https://www.healthline.com/health/menopause/hair-loss
  4. https://www.nature.com/articles/ng.1051
  5. https://www.mcgill.ca/newsroom/channels/news/how-vitamin-d-deficiency-can-lead-autoimmune-diseases-360580
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11879371/

Súvisiace články

Súvisiace produkty