Rakovina krčka maternice postihuje najmä mladšie ženy a ročne pribúdajú stovky pacientiek s týmto ochorením. Smutné je, že približne zo 600 pacientov skončí až 200 prípadov smrťou.
Čo je to a ako vzniká
Tento typ rakoviny sa týka hlavne mladších žien vo veku menej ako 45 rokov. Ide o štvrtú najbežnejšiu rakovinu u žien na svete. Najviac prípadov sa zaznamenalo zatiaľ v Afrike a najmenej prípadov v Austrálii a na Novom Zélande. Čo sa týka úmrtí, tak až 90 % je u pacientiek z rozvojových krajín, z dôvodu nedostatočného a nedostupného skríningu a prevencie infekcie HPV.
Čo je HPV?
HPV je bežný vírus, ktorý sa prenáša z jednej osoby na druhú počas sexu. Minimálne polovica sexuálne aktívnych ľudí bude mať v určitom období života HPV, ale len málo žien z toho dostane aj rakovinu krčka maternice. Na svete je približne 630 miliónov ľudí, ktorí sú nakazení týmto papilomavírusom.
Do dnes bolo zaznamenaných viac ako 100 rôznych typov tohto vírusus. Tieto typy sa rozdeľujú do 2 hlavných skupín a to podľa toho, či dokážu spôsobiť rakovinu. Typy HPV s vysokým rizikom vzniku rakoviny, môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, rodidiel, pošvy, penisu, análneho otvoru a aj nádorové ochorenie v oblasti krku a hlavy.
Najčastejšie sa s HPV nakazia mladí ľudia v o veku 18 – 25 rokov. U 20 % z nakazených dochádza k rozvoju ochorenia a vývoj až k nádoru trvá v priemere až 15 rokov.
Druhy
Existuje viac ako jeden druh rakoviny krčka maternice:
- Spinocelulárny karcinóm – tvorí sa vo výstelke krčka maternice a ide o najbežnejší typ – vyskytuje sa až v 90 % prípadoch.
- Adenokarcinóm – tvorí sa v bunkách, ktoré produkujú hlien.
- Zmiešaný karcinóm – má vlastnosti dvoch vyššie spomínaných typov.
Vznik
Karcinóm krčka maternice začína neobvyklými zmenami v tkanive. Väčšina prípadov je spojená s infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Okrem toho, môže HPV spôsobiť aj genitálne bradavice.
Ak ste sa nakazili HPV vírusom, neznamená to okamžite, že dostanete rakovinu. Imunitný systém väčšinou eliminuje drvivú väčšinu infekcií HPV do 2 rokov.
Rakovina krčka maternice a jej prejavy
Mnoho žien si neuvedomuje, že má túto chorobu, pretože so sebou nenesie príznaky. Tie prichádzajú až v pokročilom štádiu. Keď sa príznaky objavia, dajú sa ľahko zameniť za iné, bežné stavy, ako napríklad za menštruačné obdobie, či za infekciu močových ciest.
Medzi typické symptómy patria:
- Neobvyklé krvácanie – napríklad medzi menštruáciami, po sexe, po menopauze.
- Vaginálny výtok – iná vôňa a konzistencia než obvykle.
- Bolesť v panve.
- Potreba častého močenia.
- Bolesť počas močenia.
Ak vás trápia vyššie spomínané príznaky, neváhajte a čo najskôr vyhľadajte svojho lekára.
Diagnóza rakoviny krčka maternice
Ak máte podozrenie na rakovinu, nevyhnutne vyhľadajte lekársku pomoc. Čím skôr sa rakovina odhalí, tým lepšie budú vyhliadky na úplné vyliečenie.
Ak gynekológ zistí vďaka skríningovému testu príznaky rakoviny krčka maternice, zvyčajne odporučí kolposkopiu. Kolposkopia je vyšetrenie na zistenie abnormalít krčka maternice. Obvykle to robí zdravotná sestra.
Ak je vašim symptómom nadmerné krvácanie, lekár môže odporučiť aj vyšetrenie na chlamýdie a až potom kolposkopiu.
Na určenie diagnózy sa spravidla robí aj biopsia, teda odobratie malej vzorky tkaniva, aby bolo možné skontrolovať bunky. Po biopsii je normálne, že žena krváca z pošvy až 6 týždňov a má bolesti podobné menštruácii.
Ak výsledky z koposkopie a biopsie preukážu, že ide o rakovinu krčka maternice, pravdepodobne budú potrebné aj ďalšie testy, ktoré môžu zahŕňať:
- Vyšetrenie panvy v celkovej anestézii – počas vyšetrenia sa skontroluje maternica, pošva, konečník aj močový mechúr, či sa tam nenachádza rakovina.
- Krvný test.
- CT vyšetrenie – slúži na identifikáciu rakovinotvorných nádorov.
- MRI – zisťuje sa s ním, či sa rakovina rozšírila.
- Röntgen hrudníka – na kontrolu, či sa rakovina rozšírila do pľúc.
Štádiá rakoviny
Počas diagnózy lekár určí aj fázu, v akej sa rakovina nachádza. Fáza hovorí o tom, či sa rakovina rozšírila, a ak áno, ako ďaleko.Stanovenie štádia napomáha k určeniu najlepšieho spôsobu liečby.
- štádium – ide o stav, kedy je rakovina ešte malá a rozšírila sa maximálne do lymfatických uzlín. Nerozšírila sa však ešte do iných častí tela.
- štádium – rakovina je väčšia a rozšírila sa aj mimo maternice a jej krčka, maximálne však do lymfatických uzlín. Stále teda nie do iných orgánov.
- štádium – rakovina sa rozšírila do spodnej časti vagíny alebo panvy. Môže dochádzať k blokovaniu močovodu a rúrok, ktoré prenášajú moč z obličiek do močového mechúra.
- štádium – rakovina sa rozšírila mimo panvu aj do orgánov, ako napríklad pľúca, kosti, či pečeň.
Liečba
Rakovina je veľmi ľahko liečiteľná, ak je zistená včas. Medzi 3 hlavné metódy liečby patria:
- Operácia – účelom chirurgického zákroku je odstrániť čo najviac nádoru. Niekedy lekár odstráni len časť krčka maternice, ktorá obsahuje rakovinové bunky. V prípade, ak je rakovina rozšírená, môže však zákrokom odstrániť aj iné časti orgánov v panve.
- Ožarovanie – ožarovanie zabíja rakovinové bunky pomocou vysokoenergetických röntgenových lúčov. Existuje viacero postupov, ako sa ožarovanie podáva.
- Chemoterapia – pri chemoterapii ide o použitie liekov na ničenie rakovinových buniek v celom tele. Liečba sa podáva v cykloch. Sú to cykly, kedy sa počas jedného podávajú lieky a nasleduje cyklus odpočinku, aby sa telu poskytol čas na zotavenie. Následne prichádza ďalší cyklus s liekmi a takto sa to môže opakovať niekoľkokrát.
Veľmi často ide aj o kombinovanú liečbu vyššie spomínanými spôsobmi.
Rakovina môže spôsobiť aj ďalšie zmeny
Okrem všetkých ťažkostí, ktoré so sebou rakovina nesie, môže žiaľ spôsobiť aj ďalšie problémy:
- Skorá menopauza – ak sa odstránia vaječníky, alebo sa počas liečby poškodia, vyvolá to skorú menopauzu, ak ňou teda ešte pacientka neprešla.
- Zúženie vagíny – ožarovanie môže spôsobiť, že sa vagína zúži, čo by mohlo spôsobiť, že sex bude bolestivý.
- Lymfedém – ak sa odstránia lymfatické uzliny v panve, môže to narušiť normálne fungovanie lymfatického systému. Príznakom je opuch niektorých častí tela, napríklad opuch nôh, pretože sa naruší odtok prebytočnej tekutiny z telesného tkaniva.
- Narušenie psychickej rovnováhy – život s rakovinou môže byť veľmi náročný a pacienti s rôznymi druhmi rakoviny sa cítia zle nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Prevencia
Zatiaľ neexistuje spôsob, ako by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice, sú však spôsoby, ako toto riziko znížiť.
- Skríning krčka maternice – pravidelný skríning je najlepší spôsob, ako identifikovať akékoľvek zmeny v bunkách krčka maternice v skorom štádiu. Ak ste na skríningu ešte neboli, požiadajte o to svojho gynekológa.
- Očkovanie proti rakovine krčka maternice – očkovanie chráni pred 4 druhmi HPV, vrátane 2 kmeňov zodpovedných za väčšinu rakovín krčka maternice. Pomáha taktiež predchádzať genitálnym bradaviciam.
Rizikové faktory, ktoré napomáhajú vzniku
- Fajčenie – nefajčením môžete znížiť šancu na vznik, pretože fajčiari, sú menej schopní zbaviť sa HPV infekcie z tela, ktorá by mohla prerásť až do rakoviny.
- Pohlavný styk a striedanie partnerov – väčšina prípadov je spojená s HPV a ten sa veľmi ľahko šíri nechráneným sexom. Používanie kondómu môže teda znížiť riziko vzniku.
- HIV.
- Po narodení troch a viac detí.
Záver
Ak sa rakovina krčka maternice zachytí v počiatočnom štádiu, miera prežitia siaha až k 92 %. Ak sa rozšíri do panvovej oblasti, toto číslo klesá na 56 %. V prípade rozšírenia do ďalších častí tela, je prežitie len u 17 % pacientiek. Pravidelná kontrola, skríning, u gynekológa je preto viac ako potrebná. Ak by ste mali akékoľvek podozrenia a symptómy, navštívte svojho lekára.
Zdroje
https://www.cdc.gov/cancer/hpv/basic_info/
https://www.cdc.gov/cancer/cervical/basic_info/risk_factors.htm
https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/cervical-cancer
https://www.nhs.uk/conditions/cervical-cancer/prevention/