Niet leta bez opaľovania, aj keď človeku možno nemá práve veľkú chuť na to. Je opaľovanie zdravé? (1) Čoraz teplejšie, slnečné letá sťažujú vyhnúť sa dlhšiemu – kratšiemu vystaveniu slnečnému žiareniu. Preto sa opaľovanie ako večná téma stáva stále aktuálnejšou, až do takej miery, že informácie o slnku a opaľovaní by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a zdravotnej osvety.
Je opaľovanie prospešné?
Je pre mňa opaľovanie osožné? Aké sú jeho výhody a nevýhody? (2)
Výskum, do ktorého sa zapojilo 29 518 švédskych žien, skúmal pôsobenie slnenia sa na zdravie. (3) Zistilo sa, že ženy, ktoré sa často aktívne opaľovali, mali nižšie riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nezávislé ženy, ktoré sa vyhýbali opaľovaniu, mali očakávanú dĺžku života rovnakú ako fajčiari v skupine, ktorá bola vystavená najväčšiemu slnečnému žiareniu, čo naznačuje, že vyhýbanie sa slnečnému žiareniu je rizikovým faktorom pre úmrtnosť rovnako ako fajčenie. Očakávaná dĺžka života tých, ktorí sa vyhýbali opaľovaniu, bola o 0,6 až 2,1 roka kratšia v porovnaní s najviac vystavenou skupinou.
Opaľovanie sa často spomína v súvislosti s negatívnymi účinkami silného UVA a UVB žiarenia na pokožku a zdravie očí, starnutím pokožky a s rakovinou kože. Nezvratne má aj svoju temnú stránku, ale stojí za to vyzdvihnúť, že pri dodržiavaní niekoľkých jednoduchých pravidiel a umiernenosti môže byť opaľovanie skutočne veľmi zdravé. Väčšina ľudí si spája opaľovanie s estetikou, pretože pekná, opálená pokožka pôsobí na väčšinu ľudí atraktívne.
Okrem krásy má však slnečné svetlo aj iné výhody. Pre správnu hladinu vitamínu D v tele je nevyhnutné slnečné žiarenie. Vitamín D zohráva v ľudskom tele mnoho funkcií, vrátane vytvárania správnej pevnosti kostí a udržiavania zdravia. Anglická choroba, teda zmäknutie kostí, vzniká napríklad v dôsledku nedostatku vitamínu D.
Vitamín D zohráva úlohu aj pri tvorbe hormónu šťastia, takže vystaveniu sa slnku môže byť riešením na depresívnu náladu.
Vykonala sa zaujímavá štúdia, ktorá ukazuje, že UV žiarenie vytvára vitamín D a znižuje imunitnú odpoveď. (4) Zníženie imunitnej odpovede môže byť dobré alebo zlé, v závislosti od okolností. Môže pomôcť pri liečbe autoimunitných ochorení, pri ktorých telo nesprávne napáda svoje vlastné tkanivá. V takýchto prípadoch je nadmerná aktivita imunitnej odpovede škodlivá. Zníženie imunitnej odpovede môže poskytnúť ochranu proti nadmerným zápalovým reakciám. Nadmerné zníženie imunitnej odpovede však môže oslabiť schopnosť organizmu brániť sa proti infekciám.
Takže odpoveď na otázku, či je opaľovanie dobré, znie áno, ale s mierou.
Napriek všetkým výhodám má slnečné žiarenie aj svoje temné stránky, ktoré je potrebné poznať. Niektoré choroby alebo lieky môžu spôsobiť príznaky a vedľajšie účinky, pri ktorých je odporúčané vyhýbať sa opaľovaniu.
Kedy sa opaľovaniu vyhnúť?
Jedným z prípadov, kedy je potrebné opaľovanie vynechať, alebo aspoň veľmi dbať na ochranu, je chemoterapia. Počas chemoterapie môžu niektoré lieky, ktoré sa dostanú do tela, spôsobiť vedľajší účinok, pri ktorom sa pokožka stáva omnoho citlivejšou na UV žiarenie. Aj množstvo UV žiarenia, ktoré by inak nebolo škodlivé, môže spôsobiť príznaky ako začervenanie, opuchy, podráždenie alebo odlupovanie pokožky. Niektoré antibiotiká môžu spôsobiť podobné príznaky, preto je pred užívaním týchto liekov rozhodne odporúčané poradiť sa s odborníkom a riadiť sa jeho pokynmi.
Okrem antibiotík môžu niektoré protizápalové lieky, antidepresíva a diuretiká spôsobovať fotosenzitivitu, takže aj v týchto prípadoch je lepšie si vyžiadať radu lekára.
Vedci zistili, že slnečné žiarenie môže u žien vyvolať určité autoimunitné ochorenia. (5) Spájajú to s výskytom dermatomyozitídy, ochorenia, ktoré spôsobuje vyrážky na pokožke a oslabuje svaly. Podľa výskumníkov je však dôležité poznamenať, že nebol nájdený jednoznačný kauzálny vzťah medzi týmto ochorením a UV žiarením, ale predchádzajúce pozorovania tejto súvislosti boli potvrdené.
V hodinách medzi neskorým dopoludním a skorým popoludním (medzi 10:00 a 16:00) je slnko zvyčajne najsilnejšie a UV žiarenie, vrátane UVA a UVB, je v tomto čase najvyššie. Vtedy nie je vhodné zostať na priamom slnku, a ak je človek vonku, je oplatí sa radšej hľadať tieň alebo zakryť pokožku oblečením. Iné výskumy už ukázali súvislosť medzi UV žiarením a fungovaním imunitného systému, a to v pozitívnom svetle. Slnko znižuje závažnosť sklerózy multiplex. (6)
Ďalším ochorením, pri ktorom je potrebné vyhýbať sa slnečnému žiareniu, je lupus. (7) Úplný názov tohto ochorenia je systémový lupus erythematosus (SLE), ktorý je tiež autoimunitným ochorením. Symptómy zahŕňajú únavu, mierne zvýšenú teplotu, bolesti svalov a kĺbov, vypadávanie vlasov, anémiu, problémy s obličkami a kožné vyrážky. Pacienti trpiaci týmto ochorením sú v mnohých prípadoch citliví na svetlo, takže vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť zhoršenie symptómov.
Opaľovanie. Niekoľko zásad
Zdravé opaľovanie sa nezaobíde bez správneho používania ochrany pred slnečným žiarením a rozumného zváženia času, stráveného na slnku. Významnú úlohu tu zohráva výber opaľovacieho krému, ktorý zodpovedá typu našej pokožky. V reakcii na slnečné žiarenie možno ľudí rozdeliť do 6 základných skupín, tzv. fototypov.
- Prvý typ je veľmi svetlá, mliečno biela pokožka. Títo ľudia musia byť najopatrnejší, pretože sa veľmi ľahko spália.
- Druhý typ je o niečo tmavší, no aj pre nich je veľmi dôležitá opatrnosť.
- Tretí typ má pokožku jemne olivovú, takže po počiatočnom začervenaní sa opália.
- Štvrtý typ sú ľudia s tmavšou olivovou pokožkou, ktorí sa síce spália, ale iba zriedka a ľahko sa opália.
- Piaty typ má hnedú, olivovú pokožku, ktorá sa tiež zriedka spáli a vždy sa opáli.
- Nakoniec, šiesta skupina je tmavohnedá alebo čierna pokožka, ktorá sa nespáli a úplne sa opáli.
Pri výbere opaľovacieho krému je dôležitý faktor ochrany (SPF), ktorý určuje úroveň ochrany pred UV žiarením. Prvé dva typy pokožky potrebujú veľmi vysokú úroveň ochrany pred UV žiarením, preto pre nich určite odporúčame opaľovací krém s vysokým faktorom. Pre ostatné typy pokožky postačia aj prípravky s miernejšou ochranou, ale aj oni by mali poznať svoju pokožku a vedieť, aké množstvo slnečného žiarenia im ešte neškodí.
Okrem opaľovacieho krému je ďalším dôležitým faktorom pre pokožku čas strávený na slnku a denná doba. Počas opaľovania je dôležité nosiť priedušné oblečenie, pretože v horúcom počasí je veľká pokušenie vyzliecť sa, čím vystavujeme pokožku ešte väčšiemu množstvu škodlivého UV žiarenia.
Je dôležité vedieť, že silné slnečné žiarenie nepredstavuje nebezpečenstvo len priamo. Okno auta dokáže len obmedzene filtrovať slnečné svetlo, preto ak strávime dlhé hodiny za volantom na slnku, mali by sme sa natierať opaľovacím krémom, najmä na ľavej strane tváre a krku. Voda tiež poskytuje len obmedzenú ochranu proti UV žiareniu, navyše opaľovací krém sa môže ľahko zmyť. Preto je dobré, keď vyjdeme z vody, naniesť si opaľovací krém znova.
Ďalšia vec, ktorá priamo neochraňuje našu pokožku, ale symbolicky nám pritom ide o kožu, je doplňovanie tekutín. Slnko a horúčavy spôsobujú dehydratáciu, preto je rozumné mať pri sebe vždy vodu. Ak sa aj zahreje, vždy je lepšie ju piť teplejšiu, ako ju postrádať a vystaviť sa dehydratácii.
Opaľovanie – ešte pár extra rád
Snáď to ani nie je nutné prízvukovať, ale spánok počas opaľovania môže byť nebezpečný. Pokožka sa môže za niekoľko hodín spáliť až do pľuzgierov, čo je nielen nesmierne bolestivé, ale aj výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v budúcnosti. Preto ak máme chuť na opaľovanie, je lepšie, ak máme niekoho, kto nás včas zobudí, ak náhodou zaspíme. Ušetríme si tým obrovskú bolesť a riziko vzniku rakoviny kože.
Schopnosť pokožky odrážať UV žiarenie závisí aj od hydratácie organizmu. Čím suchšia je pokožka, tým viac odráža UV žiarenie. V lete je však obzvlášť dôležité zabezpečiť si dostatočnú hydratáciu, preto je dobré dávať dbať o to, kedy sa vystavujeme slnku.Hydratovaná pokožka neodráža UV žiarenie tak účinne, takže je náchylnejšia na spálenie.
Rovnako veľkým nebezpečenstvom je slnečné žiarenie počas bicyklovania, najmä ak sme polonahí. Prúd vzduchu nás ochladzuje, preto necítime tak veľmi pálenie slnka a potenie nie je až tak nápadné, pretože sa rýchlo odparí. Napriek tomu však UV žiarenie na telo pôsobí rovnako, len kým pri opaľovaní nám pocit tepla môže trochu brániť v tom, aby sme to prehnali, tu tento efekt chýba. Je to podobné ako keď zaspíme, pretože ani v tomto prípade si nevšimneme, že pokožka dostala oveľa vyššiu dávku slnečného žiarenia, než je zdravé.
Čo sa týka vitamínu D, slnečné žiarenie nie je jediný spôsob, ako ho získať. Rôzne huby, napríklad tie, ktoré nájdeme na policiach obchodov, obsahujú pomerne veľa vitamínu D. Huby tiež produkujú vitamín D pomocou UV svetla, a preto sú huby, pri ktorých pestovaní sa dbalo na to, aby dostali UV svetlo, vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínu D.
Na záver, ak si vedome a rozumne užívame slnečné svetlo, prínosov, ktoré opaľovanie prináša, je oveľa viac než tých tienistých stránok.
Vedecké zdroje:
- https://www.zentrum-der-gesundheit.de/bibliothek/ratgeber/lebenshilfe/sonnenbaden
- https://www.healthline.com/health/sunbathing
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.12496
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23592888/
- https://www.nih.gov/news-events/news-releases/sun-exposure-may-trigger-certain-autoimmune-diseases-women
- https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2018457118#abstract
- https://www.healthline.com/health/lupus-sun-exposure