Začiatkom 20. storočia v Brazílii ľudí veľmi zaujímalo, prečo obyvatelia malého horského mestečka žijú dlhšie a zdravšie ako ostatní. Odpoveď je jednoduchá: obyvatelia Piedade často jedli hubu pečiarku mandľovú, ktorej mnohé pozitívne účinky sú dnes už vedecky dokázané.
Pečiarka mandľová (Agaricus blazei Murill) pochádza z Brazílie, ale dá sa nájsť aj na juhovýchode Spojených štátov. Darí sa jej vo vlhkých a vzdušných prostrediach s dostatočne teplým počasím. V Brazílii ju nazývajú Cogumelo de Deus (čo znamená Božia huba) alebo Cogumelo da Vida (huba života) – a práve ona bola tajomstvom dlhého života obyvateľov tejto dediny, ktorí ju konzumovali takmer denne.
Jej blízke príbuzné sa konzumovali už v Byzancii od 4. storočia, no európski lekári začali túto liečivú hubu používať až oveľa neskôr.
Pečiarka mandľová: skvelá chuť, vynikajúce imunostimulačné účinky
Agaricus blazei Murill získala svoj slovenský názov podľa svojej mandľovej chuti. Prvýkrát sa o nej písalo v roku 1945. Obsahuje beta-glukány, teda vo vode rozpustné polysacharidy, ktoré sú základom jej výnimočných imunostimulačných účinkov.
Pečiarka mandľová obsahuje najväčšie množstvo liečivých polysacharidov, a čo viac, beta-glukány v nej majú nízku molekulovú hmotnosť, vďaka čomu sa ľahšie vstrebávajú. Vďaka týmto vlastnostiam je mandľová huba považovaná za najlepší imunomodulátor medzi liečivými hubami. Jej účinnosť však nespočíva len v antioxidantoch beta-glukánov.
Obsahuje aj mnohé nevyhnutné minerály a vitamíny, ako sú draslík, vápnik, sodík, železo, fosfor, meď, kyselina listová, biotín, niacín, a iné dôležité aminokyseliny, ako aj množstvo vitamínov skupiny B, vitamín E a D.
Táto chutná a vizuálne atraktívna huba má priaznivý vplyv na náš organizmus nielen tým, že znižuje hladinu tukov a cholesterolu v krvi – čím predchádza vzniku závažných problémov, ako sú napríklad srdcovo-cievne ochorenia či zápaly. Konzumáciou tejto huby si môžeme udržať pružnosť artérií, a tým znížiť riziko vzniku aterosklerózy. Zlepšuje citlivosť na inzulín a je vhodná aj na liečbu hepatitídy.
Najúčinnejšia proti rakovine
Najväčší záujem vedcov však vyvolala jej účinnosť proti rakovinovým ochoreniam, pretože pečiarka mandľová má protinádorové a antivírusové účinky. Jej protinádorové účinky boli preukázané v laboratórnych podmienkach a v štúdiách na zvieratách. Užívanie tejto liečivej huby zabránilo vzniku metastáz u myší a zastavilo rast už existujúcich metastáz.
Pečiarka mandľová stimuluje T-lymfocyty a makrofágy, čím vyvoláva bunkovú smrť rakovinových buniek. Podľa výskumov a skúseností tiež pomáha pacientom, ktorí podstupujú chemoterapiu, lepšie znášať liečbu.
Výhodou je, že tzv. sodium-pyroglutamát obsiahnutý v tejto liečivej hube blokuje tvorbu cievneho systému rakovinových buniek. Podobný účinok má aj ergosterol, ktorý pečiarka mandľová taktiež obsahuje, čím pôsobí dvojitým účinkom pri rakovinových ochoreniach.
A ak by to nestačilo, huba agaricus je považovaná za prírodný prostriedok proti vírusu HIV, má antibakteriálne a protikvasinkové účinky a podporuje regeneráciu poškodených pečeňových buniek.
Táto liečivá huba je teda vynikajúcim imunostimulátorom, ktorý chráni náš organizmus a v prípade závažných ochorení môže výrazne zlepšiť kvalitu života. Táto neprekonateľná dvojica vlastností z nej robí skutočnú ochranu, pokiaľ ide o naše zdravie!