Rakovina pankreasu patrí medzi ochorenia s najnižšou mierou prežitia spomedzi onkologických ochorení. Slovensko patrí navyše medzi krajiny s najvyšším výskytom na svete. Očakáva sa, že do roku 2030 sa práve tento karcinóm stane druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenie.
Čo je pankreas a jeho funkcie
Pankreas je žľaza a je to malý orgán v zadnej časti brucha za žalúdkom. Jeho rozmer môže byť 12- 16 cm a váha približne 75 gramov. Je uložený na pravej strane brucha a je spojený s dvanástnikom pomocou malej trubice. Úzky koniec pankreasu, niekedy nazývaný aj chvost pankreasu, je uložený v ľavej strane brucha.
V tele má 2 funkcie:
- Endokrinný systém: pankreas vylučuje hormóny vrátane hormónov regulujúcich hladinu cukru v krvi – inzulín a glukagón.
- Exokrinný systém – pankreas vylučuje aj enzýmy do tráviaceho traktu do dvanástnika.
Rakovina pankreasu
Rakovina pankreasu môžu vzniknúť v ktorejkoľvek jeho časti. Začína, keď sa v pankrease začnú bunky nekontrolovateľne deliť a rásť. Vzhľadom na polohu tohto orgánu, môže byť rakovina ťažko zistiteľná a preto je často diagnostikovaná až v pokročilejšom štádiu, čo výrazne komplikuje liečebný proces.
Príznaky
Tento typ rakoviny sa na začiatku často neprejavuje, až kým nedosiahne určité pokročilé štádium. Aj napriek rastu rakoviny, môžu byť symptómy len malé a dajú sa zameniť za iné ochorenie. Patrí tu:
- Strata chuti do jedla,
- neúmyselné chudnutie,
- bolesť brucha, žalúdka alebo dolnej časti chrbta,
- krvné zrazeniny,
- žltačka (žltá pokožka a oči),
- depresia.
Rakovina pankreasu a príčiny jej vzniku
Príčina vzniku žiaľ nie je úplne jasná. Vyskytuje sa vtedy, keď abnormálne bunky začnú rásť v pankrease a tie vytvárajú nádory. Normálne zdravé bunky rastú a odumierajú v potrebnom množstve. V prípade rakoviny však dochádza k zvýšenému množstvu abnormálnych buniek a ich produkcii. Takéto bunky nakoniec prevýšia počet zdravých buniek.
Aj keď lekári a vedci nevedia, čo spôsobuje tieto zmeny v bunkách, poznajú niektoré bežné faktory, ktoré môže zvýšiť riziko vzniku. Dva najvýznamnejšie sú dedičné génové mutácie a získané génové mutácie. Gény kontrolujú spôsobom, akým bunky fungujú, takže tieto zmeny v génoch môžu viesť k rakovine.
2 typy rakoviny pankreasu
- Adenokarcinóm pankreasu – Približne 95% pacientov má tento typ. Vyvíja sa v exokrinných bunkách pankreasu.
- Pankreatické neuroendokrinné nádory – Ide o menej bežný typ, ktorý sa tvorí v endokrinných bunkách pankreasu.
Fázy rakoviny pankreasu
Keď sa karcinóm pankreasu zistí, lekári vykonávajú rôzne testy na zistenie, či sa stihla rozšíriť. Vďaka testom lekári stanovujú štádium rakoviny a určujú metódu liečby.
Rakovina pankreasu má nasledovné štádia:
- štádium – nádor je len v pankrease.
- štádium – nádor sa rozšíril do blízkych brušných tkanív alebo lymfatických uzlín.
- štádium – rakovina sa rozšírila do hlavných ciev a lymfatických uzlín.
- štádium – nádor sa rozšíril do iných orgánov. V tomto štádiu je rakovina diagnostikovaná najčastejšie. V tejto fáze môže mať pacient nasledovné príznaky:
- bolesť v hornej časti brucha,
- bolesť chrbta,
- únava,
- žltačka (zožltnutie kože),
- strata chuti,
- strata hmotnosti,
- depresia a úzkosť.
V tomto štádiu sa už rakovina vyliečiť nedá, dajú sa iba zmierniť symptómy. Ošetrenia zahŕňajú:
- chemoterapiu,
- paliatívnu liečbu,
- chirurgický bypass žlčových ciest,
- stent žlčovodu,
- chirurgický bypass žalúdka.
Diagnostika
Odhalenie rakoviny pankreasu je náročné, pretože ako už bolo spomenuté, v počiatočných fázach neprináša takmer žiadne symptómy. Pri podozrení najskôr lekár potrebuje všetky informácie o rodinnej anamnéze. Počas fyzického vyšetrenia môže nájsť opuchnuté lymfatické uzliny na krku, či zistí žltačku. Ďalšie testy môžu preukázať blokovaný tok žlče či iné abnormality. Následne môže lekár nariadiť takzvané zobrazovacie testy:
- CT – počítačová tomografia – skener nasníma vnútro brucha.
- MRI – magnetická rezonancia – magnetické vlny vytvoria podrobné obrázky brucha.
- Ultrazvuk – ultrazvukové vlny vytvárajú obrazy orgánov.
- PET – pozitrónová emisná tomografia – rádioaktívna glukóza vstreknutá do žíl môže pomôcť určiť štádium.
Po všetkých týchto testoch pravdepodobne bude potrebná samotná biopsia. Totiž len odobratie tkaniva môže na 100% určiť, či sa jedná naozaj o rakovinu.
Liečba
Liečba závisí od štádia rakoviny. Má 2 ciele:
- Zabiť rakovinové bunky
- Zabrániť šíreniu choroby
- Chirurgické odstránenie – Operácia môže odstrániť celý nádor alebo len niektoré časti. Tento zákrok odstráni len pôvodný nádor a teda ak sa stihla rakovina rozšíriť do iných častí tela, operácia nemusí byť vhodná pre pacientov s pokročilým štádiom.
- Chemoterapia – V niektorých prípadoch sa môže kombinovať chemoterapia s ďalšou liečbou. Chemoterapia je podávanie liekov na zabránenie budúcemu rastu buniek.
- Rádioterapia – Akonáhle sa rakovina rozšíri mimo pankreas, musia byť preskúmané aj ďalšie možnosti liečby. Radiačná terapia využíva na zabíjanie rakovinotvorných buniek röntgenové lúče a ďalšie lúče s vysokou energiou.
Miera prežitia
Miera prežitia pomáha odhadnúť, aká úspešná môže byť liečba rakoviny. Mnoho mier prežitia sa udáva ako päťročné percento. Je dôležité poznamenať, že miery prežitia nie sú konečné. Päťročná miera prežitia pri lokalizovanej rakovine pankreasu je 34%. Lokalizovaná rakovina je štádium 0, 1 a 2. V prípade rozšírenia rakoviny, je prežitie 12%. Ak ide o posledné 4 štádium rakoviny, ktorá sa rozšírila napríklad do pľúc, pečene, či kostí, miera prežitia sa znižuje na 3%.
Rizikové faktory
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny patrí:
- Fajčenie – až 30% prípadov rakoviny súvisí s fajčením
- Genetika – ak sa v rodinnej anamnéze už rakovina vyskytla
- Vek
- Obezita
- Životospráva – nedostatok pohybu, cvičenia, nevyvážená strava
- Alkohol a poškodenie pečene
- Diabetes
- Chronická pankreatitída
Prevencia a skríning
Najjednoduchším opatrením pred týmto typom rakoviny je nefajčiť, udržiavať zdravý životný štýl, mať dostatok pohybu a znížiť príjem červeného spracovaného mäsa.
Jedna štúdia z roku 2014 zistila, že citrusy a kurkuma má pozitívne účinky na riziko vzniku rakoviny pankreasu. Podobné výsledky by mohli dosiahnuť aj celozrnné potraviny, kyselina listová a selén.
Skríning každého človeka s pokladá za neúčinný spôsob. Ak ide však o osoby, ktoré majú rodinného príslušníka s týmto ochorením, odporúča sa pravidelná endoskopická ultrasonografia, aby sa dala rakovina pankreasu včas identifikovať.
Svetový deň boja proti rakovine pankreasu – 19. november
Tento deň je venovaný na prejavenie spolupatričnosti tým, ktorí s týmto ochorením zápasia. Počas tohto dňa sa robí svetová osveta na to, aby sa choroba zachytila čo najskôr. Zvyšuje sa aj povedomie o rizikových faktoroch a závažnosti choroby.
Záver
Miera prežitia rakoviny pankreasu sa v posledných rokoch zlepšuje. Výskum a nové liečebné postupy rozširujú priemernú mieru prežitia a zvyšujú aj kvalitu života pacientov. Ochorenie sa však považuje stále za ťažko liečiteľné, nakoľko jeho diagnostika je náročná a zistí sa až v pokročilých štádiách.
Kombinácia alternatívnych liečebných metód s tradičnými postupmi môže pomôcť zlepšiť kvalitu života. Napríklad jóga, meditácia či ľahké cvičenie môžu podporiť pocit pohody a počas liečby sa bude pacient cítiť lepšie.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Rakovina_pankreasu
https://www.nhs.uk/conditions/pancreatic-cancer/
https://www.cancer.org/cancer/pancreatic-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323423