O ústnej kandidóze hovoríme, keď sa v ústach vyvinie hubová infekcia. Túto infekciu spôsobuje nadmerný rast huby nazývanej Candida. Môže sa nazývať kandidóza ústnej dutiny, orofaryngeálna kandidóza alebo jednoducho ústna kandidóza.
Ústna kandidóza sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a malých detí. (1) V ústach sa vytvárajú biele alebo žltkasté pľuzgieriky, ktoré zvyčajne zmiznú po liečbe.
Infekcia je väčšinou mierna a zriedka spôsobuje vážne problémy. Ľudia s oslabeným imunitným systémom by si však mali dávať väčší pozor, pretože sa môže šíriť aj do iných častí tela a potenciálne spôsobiť vážne komplikácie.
Aké príznaky má ústna kandidóza?
V počiatočnom štádiu ústna kandidóza nezpôsobuje žiadne príznaky. Napriek tomu, s postupujúcou infekciou sa môžu objaviť jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov:
- biele alebo žlté hrčky na jazyku, mandliach, ďasnách alebo perách
- mierne krvácanie, ak sú hrčky zotreté
- bolesť alebo pálenie v ústach
- pocit bavlny v ústach
- suchá, popraskaná pokožka na perách
- ťažkosti pri prehĺtaní
- nepríjemná chuť v ústach
- strata chuti
V niektorých prípadoch môže ovplyvniť aj pažerák, aj keď to nie je časté. Tá istá huba, ktorá spôsobuje ústnu kandidózu, môže spôsobiť aj plesňové infekcie v iných častiach tela.
Prvé úplne jasné príznaky sa môžu objaviť veľmi skoro, pretože už ťažkosti pri prehĺtaní alebo biele a žlté škvrny na mandliach môžu naznačovať nástup ochorenia.
Príčiny ochorenia
Ústna kandidóza a iné plesňové infekcie sú spôsobené nadmerným rastom huby Candida albicans. (2)
Je normálne, že malé množstvo C. albicans žije v ústach bez toho, aby spôsobovalo akékoľvek problémy. Keď je imunitný systém v poriadku, prospešné baktérie v tele pomáhajú udržiavať C. albicans pod kontrolou.
Avšak ak je imunitný systém oslabený alebo sa naruší rovnováha mikroorganizmov v tele, huba sa môže nadmerne rozmnožiť. Takto môže dôjsť k nadmernému rastu C. albicans, čo vedie k ústnej kandidóze. K tomu môže prispieť užívanie určitých liekov, ktoré znižujú počet prospešných mikroorganizmov v tele, ako napríklad antibiotiká.
Liečba rakoviny, vrátane chemoterapie a ožarovania, môže poškodiť alebo zničiť zdravé bunky. Tým sa zvyšuje náchylnosť na ústnu kandidózu a iné infekcie.
Ochorenia, ktoré oslabujú imunitný systém, ako napríklad leukémia a HIV, tiež zvyšujú riziko jej vzniku. Ústna kandidóza je častou infekciou u ľudí infikovaných HIV.
K jej vzniku môže prispieť aj cukrovka. Nedostatočne kompenzovaný diabetes oslabuje imunitný systém a spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi. Tieto podmienky vytvárajú priaznivé prostredie pre rast C. albicans.
Je ústna kandidóza infekčná?
Ak máte ústnu kandidózu, je možné, že huba, ktorá spôsobuje toto ochorenie, sa môže preniesť na niekoho iného, ak sa s ním pobozkáte. V niektorých prípadoch sa u druhej osoby môže vyvinúť ústna kandidóza. Huba spôsobujúca ústnu kandidózu môže spôsobiť aj plesňové infekcie na iných častiach tela. Môže sa stať, že huba sa prenesie z jednej časti tela na inú.
Ak máte ústnu kandidózu, vaginálnu plesňovú infekciu alebo plesňovú infekciu na penise, môžete hubu preniesť na svojho partnera počas vaginálneho, análného alebo orálneho sexu.
Ak ste tehotná a máte vaginálnu plesňovú infekciu, môžete huba preniesť na svoje dieťa pri pôrode.
Ak máte plesňovú infekciu na prsníku alebo bradavkách, môžete preniesť huba na svoje dieťa počas dojčenia.
Keď C. albicans prechádza z jednej osoby na druhú, neznamená to vždy, že sa u druhého človeka vyvinie ústna kandidóza alebo iná plesňová infekcia. Vzhľadom k tomu, že C. albicans je v našom prostredí bežná, vznik plesňovej infekcie neznamená, že ste ju nevyhnutne dostali od niekoho iného.
Diagnostika
Ako zistím, že mám ústnu kandidózu?
Váš lekár môže byť schopný diagnostikovať ústnu kandidózu jednoducho tým, že preskúma vaše ústa z hľadiska charakteristických hrčiek spôsobených touto infekciou. (3)
V niektorých prípadoch môže váš lekár odobrať biopsiu z postihnutej oblasti na potvrdenie diagnózy. (Biopsia je postup, pri ktorom sa odoberie vzorka tkaniva z tela na mikroskopické vyšetrenie prítomnosti chorôb.) Na vykonanie biopsie sa malý kúsok hrčky zoškrabe z vašich úst. Vzorka sa následne pošle do laboratória, kde sa vyšetruje prítomnosť C. albicans. Ak váš lekár podozrieva, že máte ústnu kandidózu v pažeráku, môže použiť kultúru z výteru z hrdla alebo endoskopiu na potvrdenie diagnózy. (Endoskopia je lekárske vyšetrenie, pri ktorom sa do telesnej dutiny zavádza dlhá, flexibilná trubica (endoskop), aby sa mohla preskúmať. Pomocou kamery na konci trubice môže lekár v reálnom čase vidieť vnútorné časti tela.)
Na vykonanie výteru z hrdla váš lekár odoberie vzorku tkaniva z zadnej časti hrdla pomocou bavlnenej tyčinky. Táto vzorka sa následne pošle do laboratória na vyšetrenie.
Potrebné spôsoby liečby
Na liečbu môže váš lekár predpísať jeden alebo viacero z nasledujúcich liekov:
- Flukonazol (Diflucan), perorálny protiplesňový liek
- Klotrimazol (Mycelex Troche), protiplesňový liek dostupný vo forme pastiliek
- Nystatin (Nystop, Nyata), protiplesňová ústna voda, ktorá sa môže aplikovať perorálne alebo natrieť na ústa dieťaťa
- Itrakonazol (Sporanox), perorálny protiplesňový liek, ktorý sa používa na liečbu ľudí, ktorí nereagujú na iné liečby ústnej kandidózy a na HIV pozitívnych pacientov
- Amfotericín B (AmBisome, Fungizone), liek používaný na liečbu závažných prípadov
Po začatí liečby ústna kandidóza zvyčajne zmizne do niekoľkých týždňov, ale v niektorých prípadoch sa môže vrátiť.
U dospelých, ktorí majú opakovanú infekciu bez zjavnej príčiny, lekár preskúma základné ochorenia, ktoré môžu prispieť k jej vzniku.
Domáca liečba ústnej kandidózy u dospelých
V rámci terapie ústnej kandidózy alebo prevencie jej opakovaného výskytu vám váš lekár môže odporučiť aj domáce lieky alebo zmeny životného štýlu.
Pri zotavovaní je dôležité dodržiavať správnu ústnu hygienu. Tu je niekoľko tipov:
- Umývajte si zuby mäkkou kefkou, aby ste predišli poškriabaniu hrčiek.
- Po ukončení liečby si vymenite zubnú kefku a správne vyčistite protézu, aby ste znížili riziko opätovnej infekcie a tvorby zubného kameňa.
- Vyhnite sa používaniu ústnej vody alebo ústnych sprejov, pokiaľ vám ich váš lekár nepredpísal.
Niektoré domáce lieky môžu pomôcť pri liečbe ústnej kandidózy u dospelých.
Napríklad môže pomôcť vypláchnutie úst jedným z týchto roztokov:
- Slaná voda
- Roztok vody a jedlej sódy
- Zmes citrónovej šťavy a vody
- Zmes vody a jablčného octu
Liečba ústnej kandidózy by sa nemala zamerať len na priame lokálne terapie, ale aj na posilnenie imunitného systému, aby sa predišlo opätovnému šíreniu Candidy. Pomôcť môže aj konzumácia jogurtu s prospešnými baktériami alebo užívanie probiotík.
K posilneniu imunity môžu okrem zdravej výživy prispieť aj liečivé huby. Proti Candide sú účinné viaceré liečivé huby, ktoré dokážu potlačiť množenie húb a podporiť obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry. Medzi vhodné huby patria Reishi, korálovec ježovitý – Herícium, pečiarka mandľová – Agaricus alebo Shiitake.
Nakoniec, aj keď v neposlednom rade treba spomenúť v súvislosti so zdravím ústnej dutiny huby Čagu. (4) Vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam a protizápalovým účinkom podporuje imunitný systém a je obzvlášť účinná pri regulácii zápalových buniek v ústnej dutine. Výskumy naznačujú, že čaga reguluje baktérie, vírusy a huby v ústnej dutine. Aktívne zložky čagy môžu pomôcť posilniť obranné mechanizmy organizmu a zároveň zabrániť šíreniu húb rodu Candida.
Ústna kandidóza a dojčenie
Tá istá huba, ktorá spôsobuje ústnu kandidózu, môže spôsobiť hubovú infekciu aj na prsníkoch a bradavkách. Táto huba sa môže prenášať medzi matkami a dojčatami počas dojčenia.
Ak má vaše dieťa ústnu kandidózu, môže huba preniknúť na vaše prsia alebo iné časti pokožky. Ak máte hubovú infekciu na prsníkoch alebo bradavkách, huba sa môže preniesť do úst alebo na pokožku dieťaťa. (5)
Vzhľadom k tomu, že kvasinky môžu osídliť pokožku bez toho, aby spôsobovali infekciu, môže sa u dieťaťa vyvinúť ústna kandidóza aj bez viditeľných príznakov infekcie na prsníkoch alebo bradavkách.
Ak sa na prsníkoch alebo bradavkách vytvorí hubová infekcia, môžete si všimnúť:
Bolesti prsníkov počas a po dojčení
Citlivosť, svrbenie alebo pálenie v oblasti bradaviek
Biele alebo bledé škvrny na bradavkách alebo ich okolí
Lesklá pokožka na bradavkách alebo ich okolí
Šúpanie pokožky na bradavkách alebo ich okolí
Ak sa u vášho dieťaťa vyvinie ústna kandidóza, možno u vás vznikne aj hubová infekcia prsníkov alebo bradaviek, a preto je dôležité, aby ste vy aj vaše dieťa dostali liečbu. To môže pomôcť zabrániť opätovnému prenosu infekcie.
Váš lekár vám môže odporučiť:
Liečbu vášho dieťaťa proti kvasinkám pomocou antimykotických liekov a aplikáciu antimykotického krému, ako je terbinafín (Lamisil) alebo klotrimazol (Lotrimin), na vaše prsia. Pred dojčením si krém z prsníkov utrite, aby sa nedostal do úst dieťaťa.
Sterilizujte detské pomôcky, ako sú cumlíky, hryzacie krúžky, fľaše a akékoľvek predmety, ktoré dieťa vloží do úst, pretože môžu byť zdrojom infekcie. Pri použití odsávačky na mlieko sterilizujte všetky jej časti.
Udržujte bradavky čisté a suché medzi dojčeniami. Ak používate vložky do podprsenky, vyhnite sa tým, ktoré majú plastovú vrstvu, pretože zachytávajú vlhkosť a môžu vytvárať priaznivé podmienky pre rast húb.
Dávajte pozor na zmenu polohy pri dojčení, aby dieťa nebralo do úst len bradavku, ale aj dvorce.
Nechajte mlieko vyschnúť na bradavkách po dojčení.
Váš lekár vám môže tiež poradiť, aby ste vykonali zmenu životného štýlu na liečbu alebo prevenciu ústnej kandidózy a iných druhov hubových infekcií.
Ústna kandidóza u dojčiat
Najčastejšie postihuje dojčatá a malé deti. U dojčiat sa môže vyvinúť ústna kandidóza, ak huba bola prenesená od matky počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia, alebo ak došlo k nákaze kvasinkami z prostredia.
Ak má vaše dieťa ústnu kandidózu, môžu sa objaviť rovnaké príznaky ako u ostatných ľudí, ktorí trpia týmto ochorením, vrátane:
Biele alebo žlté hrčky na vnútornej strane tváre, jazyku, mandliach, ďasnách alebo perách
Ľahké krvácanie, ak sa hrčky poškriabajú
Bolesť alebo pálenie v ústach
Suchá, popraskaná pokožka v rohoch úst
Ústna kandidóza u dojčiat môže tiež spôsobiť ťažkosti pri kŕmení, podráždenosť alebo nepokoj, čo je v tomto veku ťažké riešiť.
Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí touto chorobou, dohodnite si stretnutie s pediatrom. Ak sa u dieťaťa vyvinie ústna kandidóza počas dojčenia, budete obaja potrebovať antimykotickú liečbu.
Domáca liečba ústnej kandidózy u dojčiat: predtým, ako dáte dieťaťu akýkoľvek doplnok, poraďte sa so svojím lekárom. (6)
Ústna kandidóza u seniorov
Ústna kandidóza sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a starších dospelých, ktorí majú zvyčajne oslabený imunitný systém, ale môže sa vyskytnúť aj v každom veku. V jednej štúdii pozorovali, že probiotiká môžu pomôcť pri liečbe ústnej kandidózy u starších ľudí. (7) Výskum, ktorý zahŕňal 215 starších dospelých v období 12 týždňov, ukázal, že užívanie pastiliek obsahujúcich dva kmene probiotík Lactobacillus reuteri výrazne znížilo množstvo kvasinkových húb Candida v ústach.
U mladších dospelých sa môže vyvinúť ústna kandidóza, najmä ak majú poškodený imunitný systém. Napríklad u dospelých je vyššia pravdepodobnosť vzniku kandidózy, ak majú v anamnéze určité zdravotné problémy, lekárske ošetrenia alebo životný štýl, ktorý oslabuje ich imunitný systém.
U inak zdravých dospelých pravdepodobne nevyvolá vážne problémy, ale ak imunitný systém nefunguje správne, ústna kandidóza sa môže rozšíriť aj do iných častí tela.
Rizikové faktory
Existujú určité zdravotné stavy, lekárske ošetrenia a faktory životného štýlu, ktoré môžu zvýšiť riziko tým, že oslabujú imunitný systém alebo narušujú rovnováhu mikroorganizmov v tele.
Riziko ochorenia sa môže zvýšiť, ak:
- Máte suchú ústnu dutinu, tvrdú podnebie
- Trpíte cukrovkou, anémiou, leukémiou alebo HIV
- Užívate antibiotiká, kortikosteroidy alebo imunosupresíva
- Podstupujete liečbu rakoviny, ako je chemoterapia alebo rádioterapia
- Fajčíte
- Nosíte zubné náhrady
Možné komplikácie
Ľudia so zdravým imunitným systémom zriedkavo zažívajú komplikácie. V závažných prípadoch sa však ústna kandidóza môže rozšíriť na pažerák.
Ak je imunitný systém oslabený, je vyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Bez správnej liečby môže huba spôsobujúca infekciu preniknúť do krvného obehu a rozšíriť sa na srdce, mozog, oči alebo iné časti tela. Tomuto sa hovorí invazívna alebo systémová kandidóza.
Systémová kandidóza môže spôsobiť problémy v postihnutých orgánoch. Môže spôsobiť aj potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý sa nazýva septický šok.
Prevencia
Na zníženie rizika skúste nasledovné:
- Pokračujte v zdravom stravovaní a vykonávajte bežné zdravé návyky na podporu fungovania vášho imunitného systému.
- Udržiavajte dobrú ústnu hygienu tým, že si čistíte zuby dvakrát denne, každý deň používate zubnú niť a pravidelne navštevujete svojho zubára.
- Ak máte chronickú suchosť v ústach, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom a riaďte sa jeho odporúčaným plánom liečby, tiež pravidelne používajte balzam na pery.
- Ak máte zubné náhrady, odstráňte ich pred spaním, čistite ich každý deň a skontrolujte, či sú správne nastavené.
- Ak používate kortikosteroidný inhalátor, po použití si vypláchnite ústa alebo si umyte zuby.
- Ak trpíte cukrovkou, podniknite kroky na kontrolu hladiny cukru v krvi.
Aká diéta je odporúčaná?
Na zistenie, ako spolu súvisia strava a ústna kandidóza, sú potrebné ďalšie výskumy.
Niektoré štúdie odporúčajú kombinované užívanie symbiotík, probiotík a prebiotík proti kvasinkám Candida. (8) To naznačuje, že konzumácia určitých probiotických potravín alebo probiotických doplnkov môže pomôcť obmedziť rast C. albicans. Na zistenie, akú úlohu môžu probiotiká zohrávať pri liečbe alebo prevencii sú potrebné ďalšie výskumu, ale je možné, že rozhodujúcim faktorom v posilňovaní imunitného systému môže byť práve stav črevného mikrobiómu.
Niektorí tvrdia, že obmedzenie alebo vyhýbanie sa určitým potravinám môže pomôcť potlačiť rast C. albicans. Napríklad niektorí lekári navrhli, že obmedzenie rafinovaných sacharidov a cukrov môže pomôcť pri liečbe alebo prevencii ústnej kandidózy a iných plesňových infekcií.
Diéta proti kvasinkám sa zakladá na týchto odporúčaniach. Avšak táto diéta nemá momentálne vedeckú podporu.
Zhrnutie
Zatiaľ čo prítomnosť huby Candida spôsobujúcej ústnu kandidózu je normálna, jej nadmerný rast môže spôsobiť nepríjemné príznaky. V takom prípade je vhodné vyhľadať lekára a dodržiavať jeho odporúčanú liečbu.
Dôležitou súčasťou terapie je posilnenie imunity. Niektoré zmeny životného štýlu, ako je diéta proti kvasinkám, môžu pomôcť v prevencii – avšak niektoré z týchto metód ešte nemajú dostatočnú vedeckú podporu.