Vedľajšie účinky ožarovania

Ožarovanie účinne lieči mnohé typy rakoviny. Ale rovnako, ako iné spôsoby liečby spôsobuje v mnohých prípadoch nežiadúce prejavy. Vedľajšie účinky sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi a závisia aj od typu rakoviny, odlišujú sa podľa jej miesta, dávky rádioterapie, celkového zdravotného stavu a tiež moných ďalších faktorov. Čo to vlastne je a ako zabíja […]

vedľajšie príznaky ožarovania

Ožarovanie účinne lieči mnohé typy rakoviny. Ale rovnako, ako iné spôsoby liečby spôsobuje v mnohých prípadoch nežiadúce prejavy. Vedľajšie účinky sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi a závisia aj od typu rakoviny, odlišujú sa podľa jej miesta, dávky rádioterapie, celkového zdravotného stavu a tiež moných ďalších faktorov. Čo to vlastne je a ako zabíja rakovinové bunky?

Čo je ožarovanie

Ožarovanie, známe aj ako radiačná terapia, či rádioterapia, je liečba, ktorá využíva vysokoenergetické žiarenie na zabíjanie rakovinových buniek a zmenšovanie nádorov. Proces je bezbolestný, ale časom môže spôsobiť určité nežiadúce prejavy. 

Napríklad pri liečbe rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu, sa radiačná liečba často podáva po operácii. Chirurgický zákrok sa vykonáva na odstránenie rakoviny a ožarovanie sa podáva na zničenie akýchkoľvek rakovinových buniek, ktoré mohli po operácii zostať. Tento proces pomáha znižovať riziko návratu, teda recidívy rakoviny.

Ako to funguje?

Radiačná liečba využíva vysokoenergetické röntgenové lúče alebo častice na poškodenie DNA rakovinovej bunky. Keď je DNA tejto bunky poškodená, nemôže sa úspešne deliť ďalej a zomrie. Ožiarenie však poškodzuje aj zdravé bunky, ktoré sa nachádzajú v osetrovanej oblasti. Aj napriek tomu však žiarenie ovplyvňuje rakovinové bunky viac, ako tie zdravé.

Rakovinové bunky rastú a delia s rýchlejšie, než zdravé a sú menej organizované. Z tohto dôvodu je pre ne ťažšie opraviť škody spôsobené žiarením. Takže rakovinové bunky sú ľahšie zničené, ako zdravé, pretože tie sa dokážu zregenerovať a prežiť. 

Ožarovanie sa vždy dopredu starostlivo naplánuje, aby sa zabezpečilo, že pacient získa čo najlepšie vyhliadky do budúcna a čo najmenej vedľajších účinkov.

Spôsoby ožarovania

Približne 60 % pacientov s rakovinou potrebuje ožarovanie. A to buď ako samostatnú liečbu, alebo v kombinácii s inou liečbou. Ide o lokalizovanú liečba, teda sa zameriava len na rakovinové bunky na jednom mieste a neožaruje sa celé telo.

  1. Vonkajšie ožarovanie – zameriava sa na zlé bunky pomocou röntgenových lúčov namierených zvonka vášho tela. Používa sa napríklad pri rakovine pľúc a stroj namieri lúče na hrudník.
  2. Vnútorné ožarovanie – používa sa tam, kde sa zdroje žiarenia umiestnia do vnútra tela, čo najbližšie k rakovine.
  3. Kvapalné žiarenie – použiť sa môže ako pilulka, nápoj alebo intravenózne (teda cez žilu).

Vedľajšie účinky ožarovania

Na ničenie rakovinových buniek sa používajú vysoké dávky radiačnej terapie. Vedľajšie účinky ožarovania pochádzajú z poškodenia zdravých buniek a tkanív v blízkosti ošetrovanej oblasti. 

V posledných rokoch došlo k veľkému pokroku vo výskume v radiačnej liečbe, ktorý ju spresnil. Tým sa znížili vedľajšie účinky tejto liečby v porovnaní s technikami radiačnej terapie používanými v minulosti. 

Niektorí ľudia pociťujú niekoľko vedľajších účinkov, iní nemusia pociťovať žiadne. Reakcie na ožarovanie často začínajú v priebehu druhého alebo tretieho týždňa liečby. Trvať môžu aj niekoľko týždňov po ukončení. 

Ožarovanie sa nazýva aj ako lokálna liečba, pretože postihuje iba oblasť tela, na ktorú sa zameriava. Napríklad radiačná terapia pokožky hlavy môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Ale ľudia, ktorí majú radiačnú terapiu na iné časti tela, zvyčajne vlasy nestratia.

Medzi bežné vedľajšie príznaky ožarovania patrí:
1. Problémy s trávením

Nechutenstvo alebo vracanie je častým príznakom najmä pri ožarovaní hlavy a krku. Je dôležité, aby sa pacient počas liečenia stravoval zdravo a udržiaval vďaka tomu svoje telo silné. Odporúča sa jesť 5 – 6 menších porcií počas dňa, namiesto veľkých 3. V prípade hladu, je dobré mať po ruke zdravý snack, v podobe ovocia, celozrnných alebo proteínových tyčiniek.

2. Únava

Únava je veľmi častým prejavom. Mnohí pacienti pociťujú počas liečby nadmernú únavu a aj potom. Príznak môže byť silnejší aj vtedy, ak sa kombinuje liečba ožarovaním s chemoterapiou.

3. Kožné problémy

Niektorí pacienti, ktorí podstupujú liečbu, pociťujú suchosť, svrbenie, tvoria sa im pľuzgiere alebo olupuje sa im pokožka. Je to práve z dôvodu ožiarenia tkaniva. Tieto vedľajšie účinky závisia od toho, ktorá časť tela dostala radiačnú terapiu, ale aj od iných faktorov. Kožné zmeny spôsobené ožarovaním zvyčajne vymiznú niekoľko týždňov po ukončení liečby. Ak sa poškodenie kože stane vážnym problémom, váš lekár môže zmeniť plán liečby. Pleťová voda môže pomôcť pri kožných problémoch, no najskôr je vhodnejšie sa poradiť s ošetrujúcou sestrou či lekárom. Nie každá pleťová voda či krém je vhodný. 

Dôležité je aj chrániť pokožku pred slnkom. Používajte preto najmä v tomto období krém s UV faktorom pri pobyte na slnku.

4. Slabá imunita

Rádioterapia môže poškodiť lymfatický systém tela, čo je sieť kanálov a žliaz, ktoré tvoria súčasť imunitného systému.

5. Porucha zrážania krvi

Môže spôsobiť zmeny v hladinách krvného obrazu. Krvinky pomáhajú vášmu telu bojovať proti infekciám a predchádzať krvácaniu. Ak krvné testy ukazujú nízky krvný obraz, liečba môže byť prerušená, pokým sa krvný obraz nevráti do normálu.

6. Dlhodobé vedľajšie účinky

Väčšina účinkov po liečbe zmizne. Niektorí ľudia ale majú niektoré prejavy dlhšie. Jedným z možných dlhodobých účinkov je rozvoj druhej rakoviny. Ide o nový typ rakoviny, ktorý sa vyvíja v dôsledku pôvodnej liečby. Riziko tohto neskorého účinku je nízke, no nikdy nie nulové. Každopádne, riziko je menšie, ako prínos liečby.

Lokálne špecifické vedľajšie účinky – závisia od typu a miesta, na ktoré sa sústreďuje radiačná terapia:
1. Ožarovanie hlavy a krku:
  • Vredy v ústach,
  • bolesti hlavy,
  • suchá sliznica
  • ťažkosti s prehĺtaním,
  • tuhosť v čeľusti,
  • nevoľnosť,
  • strata vlasov,
  • lymfedém – opuch,
  • zubné kazy.
2. Hrudník:
  • Problémy s prehĺtaním,
  • dýchavičnosť,
  • bolestivosť prsníkov alebo bradaviek,
  • tuhosť ramien,
  • pneumónia – kašeľ, horúčka a bolesť hrudníka,
  • radiačná fibróza – ak sa nelieči, spôsobuje trvalé jazvy na pľúcach.
3: Žalúdok a brucho:
  • Strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť a vracanie,
  • črevné kŕče,
  • riedka stolica alebo hnačka.
4. Panva:
  • Hnačka a riedka stolica,
  • krvácanie z konečníka,
  • inkontinencia,
  • podráždený močový mechúr,
  • erektilná dysfunkcia – nemožnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu,
  • znížený počet spermií a ich aktivita – ovplyvnenie plodnosti,
  • poruchy menštruačného cyklu,
  • príznaky menopauzy,
  • neplodnosť – v prípade ožarovania oboch vaječníkov.

Možnosti prevencie a liečby vedľajších účinkov

Váš aktuálny zdravotný stav môže pomôcť predchádzať alebo zmierniť mnohé vedľajšie prejavy. Prevencia a liečba vedľajších účinkov je dôležitou súčasťou celkovej liečby rakoviny. Toto sa nazýva paliatívna starostlivosť alebo podporná starostlivosť. 

Počas liečby sa môžu vyskytnúť aj emocionálne vedľajšie účinky a je dôležité vyhľadať lekársku podporu, ktorá vám pomôže s úzkosťou alebo stresom.

Pred začatím liečby sa opýtajte svojho ošetrujúceho lekára, aké prejavy sú pravdepodobné pri konkrétnom type liečby, ktorú dostávate, a kedy sa môžu vyskytnúť. Počas liečby, ale aj po nej, pravidelne informujte lekára o tom, ako sa cítite a či sa dostavili nežiaduce účinky.

Čo sú radiačné popáleniny

Radiačná liečba zabíja rakovinové bunky, ale poškodiť môže aj tie zdravé. Pretože vonkajšie žiarenie musí prejsť cez tkanivá, aby sa dostalo k rakovinovým bunkám, môže sa to prejaviť na pokožke. 

Zmeny, vrátane popálenín, sa vyskytujú vtedy, ak pokožka nemá dostatok času na zahojenie medzi jednotlivými ošetreniami. 

Radiačné popáleniny sa označujú aj názvom röntgenová dermatitída alebo radiačná dermatitída. Prejavujú sa zväčšia 2 týždne po vonkajšom ožarovaní. Popáleniny sú bežným vedľajším prejavom, ale majú tendenciu byť mierne a ustupujú do 2 mesiacoch po ukončení liečby.

Symptómy popálenia žiarením zahŕňajú:

  • Sčervenanie,
  • suchosť,
  • svrbenie,
  • pálenie,
  • pľuzgiere,
  • opuch,
  • poškodenie kože.

Liečba popálenín niekedy zahŕňa steroidné masti na predpis a iné lieky predpísané lekárom. Keď sa popáleniny dostavia, čím skôr informujte svojho lekára.

Čo sa deje ešte pred začatím liečby?

Každý plán liečby je vytvorený tak, aby vyhovoval individuálnym potrebám daného pacienta. Existujú však niektoré všeobecné kroky, ktoré môže pacient pred liečbou očakávať.

Ako prvé je potrebné stretnúť sa s onkológom. Lekár skontroluje vaše lekárske záznamy, vykoná fyzickú prehliadku a odporučí testy. Povie vám o všetkých možných rizikách, vedľajších účinkoch a výhodách radiačnej terapie. Ak má pacient otázky, toto je skvelý čas na ich zodpovedanie.

Ďalším krokom je naplánovanie krokov liečby. Onkológ vám vysvetlí ako bude všetko prebiehať a ako často podstúpite ožarovanie.

Kedy očakávať výsledky?

Ak podstupujete ožarovanie nádoru, váš lekár vás môže hneď po liečbe nechať vyšetriť, aby zistil, ako rakovina reagovala na radiačné ožiarenie. V niektorých prípadoch môže rakovina reagovať okamžite. V iných prípadoch treba počkať, pretože to trvá aj týždni, či mesiace, kým sa dostavia výsledkdy. Niektorým pacientom však ožiarenie pomôcť nemusí vôbec.

Zdroje:

https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/radiation-therapy/side-effects-radiation-therapy
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/treatment-types/radiation/effects-on-different-parts-of-body.html
https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/radiation-therapy/side-effects
https://www.nhs.uk/conditions/radiotherapy/