Extrakt z huby Agaricus blazei Murill je prírodný doplnok výživy, ktorý sa v Japonsku stáva mimoriadne populárnym. Vďaka mnohým zdravotným výhodám, ako je zvýšenie výkonnosti imunitného systému a regulácia hladiny cukru v krvi, je zrejmé, prečo dopyt po tejto hube rastie nielen v Ázii, ale aj na celom svete.
Čo je to Agaricus a jeho charakteristika
Pečiarka mandľová, v latinčine Agaricus blazei Murill, je druh liečivých húb pestovaných v Brazílii, Japonsku a Číne. Obsahuje zlúčeniny, o ktorých sa niektorí vedci domnievajú, že majú antioxidačné, protizápalové antimikrobiálne, protinádorové a hypoglykemické účinky. Po celé stáročia sa používa v ľudovom liečiteľstve pre svoje liečivé účinky na prevenciu a liečbu širokého spektra chorôb, akú sú alergie, rakovina a infekcie.
Táto huba má pôvod v brazílskych dažďových pralesoch (kde ju môžete hľadať aj pod názvom Agaricus Brasiliensis), odkiaľ ju doviezli do Japonska na preskúmanie jej účinkov. Odvtedy je súčasťou ich medicíny.
V západných krajinách sa predáva zvyčajne ako doplnky výživy, ale kúpiť sa dá aj ako sušená huba na kulinárske účely. Aróma huby môže pripomínať mandle.
Nie všade sa huba volá rovnako. Nájdeme ju aj pod týmito názvami:
- Agaricus blasiliensis,
- Pečiarka mandľová,
- Šampiňón mandľový,
- Ba xi mó gu (v čínštine),
- Cogumelo do sol (v brazílčine),
- Himematsutake (v japončine).
Čo obsahuje?
Je bohatý hlavne na mnoho druhov polysacharidov, napríklad blazei polysacharid. Tieto polysacharidy patria k najdôležitejším látkam medicinálnych hubách. Okrem toho má vysoké hladiny alfa a beta glukomananu, arabinózy a manózy. Vďaka tomu vysokému obsahu alfa a beta glukózy sa v japonskom a brazílskom liečiteľstve využíva na liečbu rakoviny. Podľa prieskumu, až 31 % japonských onkológov odporúča šampiňón mandľový pacientom s urologickým karcinómom.
Ďalej v nej nájdeme lektín, aromatické štruktúry, argosterol, kyselinu linolovú, olejovú, stearovú a palmitovú.
Benefity
Hovorí sa, že o liečivých účinkoch huby Agaricus sa verilo z toho dôvodu, že si cudzinci všimli, že obyvatelia brazílskeho dažďového pralesa Piedale, ktorí túto hubu bežne konzumovali, mali nižšiu mieru porúch súvisiacich so starnutím.
Niektorí z odborníkov veria, že niektoré zo zlúčenín (izoflavonoidy a rastlinné steroidy), môžu predchádzať a liečiť niektoré problémy, vrátane:
- astmy,
- aterosklerózy,
- rakoviny,
- dermatitídy,
- diabetesu,
- hepatitídy,
- vysokého krvného tlaku,
- vysokého cholesterolu,
- zápalových ochorení čriev.
1. Cukrovka
Podľa štúdie uverejnenej vo World Journal of Diabetes, Agaricus je schopný pomôcť pri liečbe cukrovky 2 typu. Podľa vedcov obsahuje Agaricus betaglukány a oligosacharidy. Je známe, že zvyšujú hladinu glukózy znižovaním zápalového stresu na pankrease, ktorý je primárnym zdrojom inzulínu v tele.
Pri použití v kombinácii s antidiabetikom s názvom metformín bola denná dávka 1 500 mg schopná zlepšiť inzulínovú rezistenciu a znížiť hladinu cukrov na polovicu v porovnaní s ľuďmi, ktorým sa podával len samotný metformin.
Aj napriek týmto zisteniam však stále neexistuje dostatok dôkazov, či Agaricus dokáže sám kontrolovať cukrovku, alebo zabrániť jej vzniku.
2. Zápalové ochorenie čriev
Tieto huby by mohli mať aj silné protizápalové účinky prospešné pre ľudí, so zápalovými ochoreniami čriev, vrátane Crohnovej choroby.
Podľa štúdie z roku 2011 vo vestníku Scandinavian Journal of Immunology, došlo u dospelých s Crohnovou chorobou k výraznému zníženiu črevných zápalov, ak im bol 12 dní podávaní extrakt Agaricus. Na konci štúdie došlo u ľudí, ktorým bol výťažok podávaný k poklesu zápalových proteínov v krvných testoch o 18 – 78 %.
3. Hepatitída
Tak ako pri zápaloch čriev, aj pri hepatitíde môže byť prospešná. Jedna malá štúdia z časopisu Journal of Alternative and Complementary Medicine uvádza, že u dospelých s chronickou hepatitídou B došlo k prudkému poklesu pečeňových enzýmov po podávaní dennej dávky Agaricus 1 500 mg. Pokles pečeňových enzýmov naznačuje zlepšenie funkcie pečene. Po 12 mesiacoch za u účastníkov štúdie zistil troj – štvor násobný pokles hladín ALT a AST. To naznačuje výrazné spomalenie postupu ochorenia.
4. Rakovina
Niekoľko ranných výskumov naznačuje, že má aj protinádorové pôsobenie. Mechanizmus účinku nie je úplne jasný no predpokladá sa, že huba spúšťa apoptózu, čo je bunková smrť v určitých rakovinových bunkách. Ide o tie, ktoré sa podieľajú na mnohopočetnom myelóme, leukémii, rakovine prostaty a vaječníkov či rakovine pľúc.
Podľa článku publikovaného v roku 2011 v Advances in Pharmacological Sciences, dokáže Agaricus zabrániť metastázovaniu rakoviny vaječníkov a pľúc, inhibovať rast fibrosarkómu a myelómu a zmenšiť veľkosť nádorov prostaty u zvierat. Či je možné, že by mal Agaricus rovnaký vplyv aj na ľudí je zatiaľ príliš skoro tvrdiť. Na to sú potrebné ešte ďalšie výskumy.
5. Imunita
Medzi ďalšie skúmanie benefity, je pôsobenie na imunitu. Huba je schopná stimulovať imunitný systém a tým zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť tela. Preto sa v tradičnej čínskej medicíne využíva k liečbe infekčných ochorení.
Jedna štúdia z roku 2012 na myšiach potvrdila schopnosť pôsobenia Agaricusu na imunitný systém. Predpokladá sa, že stimulácia imunocytov reguluje imunitnú odpoveď.
Výživové doplnky Agaricus blazei má 2 formy
Extrakt nájdete v tekutej, ale aj práškovej podobe:
- Tekutý extrakt má silnú zemitú príchuť, ktorá nemusí byť po chuti každému. Skúste si ho primiešať do obľúbeného nápoja a nepríjemná chuť sa stratí. Kvapalná forma je odporúčaná najmä ľuďom so slabším tráviacim systémom, pretože ju telo vie ľahšie spracovať.
- Práškové extrakty sú obalené kapsulou a preto sú v podstate bez príchuti.
Vedľajšie účinky týchto húb
O ich pravidelnom užívaní a vedľajších prejavoch sa zatiaľ vie veľmi málo. Z doterajších zistení možno predpokladať, že pri nedodržaní odporúčaného dávkovania a jeho prekročení sa môžu dostaviť problémy ako nevoľnosť, bolesť brucha a hnačky.
Agaricus bazei sa neodporúča užívať ľuďmi, ktorí majú problémy s pečeňou, vrátane chronickej hepatitídy B a C.
Ide o doplnok výživy a preto sa ani neodporúča užívanie ako náhrada za lekárom stanovenú liečbu. Môžete ho teda používať vo forme doplnku výživy. Vždy je dobré vopred sa poradiť so svojím doktorom.
Keďže sú doterajšie výskumy na ľuďoch obmedzené, nie je vhodný pre deti, tehotné ženy a dojčiace matky.
Záver
Dodnes sa vykonalo viacero štúdií o tom, či Agaricus blazei dokáže pomôcť. Veľa štúdií bolo žiaľ malých, alebo vykonaných len na zvieratách. Musíme si ešte počkať na ďalšie výskumy, ktoré by jasne potvrdili účinok huby na ľudské zdravie a priniesli viac informácií.