Žezlovka čínska – Cordyceps sinensis je vzácna liečivá huba, ktorá sa tradične využíva v čínskej a tibetskej medicíne na podporu vitality, energie a imunity. Má adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že pomáha telu lepšie zvládať stres a zlepšuje odolnosť organizmu. Okrem toho sa často odporúča aj na zlepšenie fyzickej výkonnosti a regenerácie.
Čo to je Cordyceps?
Rod Cordyceps je druh liečivých húb špecifických pre svoj parazitický zvyk. Parazitujú na larvách a kuklách hmyzu. V rámci rodu bolo doteraz objavených viac než 400 druhov, z ktorých Cordyceps sinensis, známy aj pod názvom “húsenica čínska”, podľa ktorej dostal aj názov a je uznávaný ako slávna bylina v tradičnej čínskej medicíne už stáročia. V súčasnosti existujú aj vedecké dôkazy liečivých účinkov Cordycepsu. (1)
Huba žije na určitých húseniciach vo vysokohorských oblastiach Číny a pôvodom je konkrétne z Tibetu. Keď huba napadne svojho hostiteľa, nahradí jeho tkanivo a vypučí stonky rastúce mimo tela hostiteľa. Pozostatky hmyzov a húb sa zbierajú ručne, sušia a takto sa používajú už stáročia v ľudovom liečiteľstve. Okrem Cordyceps sinensis sa stala obľúbenou aj Cordyceps militaris.
Prírodná čínska cordyceps sinensis je veľmi vzácna a drahá, preto sa väčšina doplnkov výživy sa preto vyrába z pestovaného Cordycepsu v laboratóriu.
Najčastejšie sa užíva pri poruchách obličiek, pri metabolických problémoch na ochranu pečene, na zlepšenie športového výkonu a na mnoho ďalších problémov. Výskumov na pôsobenie huby na ľudský organizmus je zatiaľ málo a väčšina sa robila len na zvieratách.
Chemické zloženie a farmakologické účinky
- Nukleozidy – Sú jeho hlavnou aktívnou zložkou a používajú sa ako chemický marker pre kontrolu kvality huby. Nukleozidy hrajú dôležitú úlohu pri vývoji liekov na rakovinu a infekčné choroby. Využívajú sa v protinádorových a protivírusových terapiách. V Cordyceps sinensis bolo izolovaných viac než 10 nukleozidov a ich príbuzných zlúčenín, vrátane adenínu, adenozínu, inozínu, cytidínu, cytozínu, guanínu, uridínu, tymidínu, uracilu, hypoxantínu a guanozínu.
- Polysacharidy – Obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré môžu byť v rozmedzí 3 – 8 % z celkovej hmotnosti. Z doterajšieho poznania vieme, že plesňové polysacharidy majú širokú škálu zdraviu prospešných biologických aktivít. Štúdia z roku 1997 hovorí o účinkoch Cordycepsu na proliferáciu leukemických buniek. (2)
Vedci skúmali, ako pôsobí výťažok z huby Cordyceps sinensis na ľudské leukemické bunky (typ U937). Zistili, že určitá časť tejto huby (polysacharidový extrakt) nepriamo spomaľuje rast rakovinových buniek až o 78–83 % tým, že stimuluje biele krvinky, aby vytvárali obranné látky (tzv. cytokíny). Tieto látky nielen spomaľujú rast rakovinových buniek, ale tiež ich podporujú v dozrievaní na normálnejšie, funkčné imunitné bunky. Tento efekt bol spôsobený najmä dvoma látkami: IFN-γ a TNF-α, ktoré spolu pôsobia protirakovinovo.
Ďalšia štúdia skúmala protivírusový efekt príbuznej huby Cordyceps militaris, proti chrípke. (3) Polysacharidy z húb pôsobia aj ako antioxidanty.
- Steroly – majú dôležitú fyziologicku funkciu. Ergosterol je charakteristikou hubového sterolu a je dôležitým zdrojom vitamínu D2.
- Proteíny – väčšina proteínov v hube sú enzýmy, vrátane intracelulárnych proteáz a extracelulárnych proteáz.
- Aminokyseliny a peptidy – C. sinensis obsahuje veľa aminokyselín a peptidov. Niektoré polypeptidové makromolekuly môžu významne znížiť arteriálny tlak. Využitie tak môžu mať na liečbu hypertenzie.
- Ostatné – C. sinensis obsahuje okrem spomínaného aj D-manitol, monosacharid saponin, alkán, polyamin vitamíny a mikroelementy. D-manitol je známy aj pod názvom kyselina cordycepová a zohráva významnú úlohu na liečbu pečeňovej fibrózy. Monosacharid saponin z Cordyceps sinepsis preukázal protinádorovú aktivitu. (4)
Cordyceps a 7 zdravotných benefitov
V alternatívnej medicíne sa Cordyceps často uvádza ako prírodný posilňovač energie. Môže tiež chrániť pred zdravotnými problémami, ako sú astma, depresie, cukrovka, únava, cholesterol a infekcie horných dýchacích ciest. Je určený aj na zvýšenie športového výkonu. Tvrdenie, že Cordyceps sinensis poskytuje energiu pre lepší výkon sa dokonca dostalo aj na titulky novín v roku 1993, keď čínski atletickí športovci rozbili niekoľko svetových rekordov, čo ich tréneri pripisovali doplnkom z tejto huby. (5) Niektorí bylinkári tiež veria, že môže zvýšiť libido, spomaliť proces starnutia a chrániť pred rakovinou. Niektoré z tvrdení sú už aj podporené výskumom. K najznámejším výhodám, ktoré Cordyceps má, patria: (6)
1. Pre lepší športový výkon
Podľa predpokladov, huba zvyšuje produkciu molekuly adenozíntrifosfátu v tele, ktorá je nevyhnutná pre dodanie energie do svalov. To môže zlepšiť spôsob, akým telo využíva kyslík, najmä počas cvičenia.
V štúdii publikovanej v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine sa zistilo, že denný doplnok cordycepsu zlepšuje mierne výkonnosť u malej skupiny starších dospelých vo veku od 50 do 75 rokov. (7)
Ďalšia štúdia sa uskutočnila na univerzite v Chapel Hill. Ukázala, že denné dopĺňanie C. militaris postupne zvyšovalo maximálny príjem kyslíka u mladých dospelých po troch týždňoch. (8) V jednoduchosti povedané, zlepšenie spotreby kyslíka sa nepremietlo do zlepšenia výkonu. Nie je jasné, či by dlhodobá suplementácia mohla výsledky ďalej vylepšiť. Na to, by bolo potrebné vykonať ďalšie štúdie.
2. Diabetes
V Číne sa táto huba už dlhé roky používa ako tradičná liečba cukrovky. Diabetes, alebo inak povedané cukrovka, je ochorenie, kedy telo buď neprodukuje alebo nereaguje na hormón inzulín, ktorý za normálnych okolností transportuje glukózu z cukru do buniek. Ak telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo na neho nereaguje dobre, glukóza nemôže vstúpiť do buniek, takže zostáva v krvi. Príliš veľa glukózy v nej môže časom spôsobiť vážne zdravotné problémy, preto je tento problém potrebné riešiť.
Aj keď existuje niekoľko kvalitatívnych štúdií skúmajúcich Cordyceps na ľuďoch, vykonalo sa niekoľko štúdií aj na zvieratách. Ukázalo sa, že liečba C. militaris zachováva funkciu obličiek u myší s diabetickou nefropatiou pri 2. typu cukrovky. (9) Diabetická nefropatia je ochorenie obličiek, ktoré vzniká v dôsledku dlhodobého vysokého hladiny cukru v krvi pri cukrovke. Vysoký cukor poškodzuje krvné cievy v obličkách, čo môže viesť k ich zlyhaniu. Tento stav zvyčajne prebieha pomaly a môže viesť k zhoršeniu funkcie obličiek až k zlyhaniu obličiek, ak sa nelieči. Diabetická nefropatia je jednou z hlavných príčin ochorení obličiek a potreby dialýzy.
Niektoré výskumy naznačujú, že huby môžu tiež pomôcť pri ochorení obličiek, čo je zvyčajne bežnou komplikáciou popri cukrovke. V prehľadnej štúdii o liečbe chronických ochoreních obličiek Cordycepsom sinensis sa píše o 22 štúdiách, ktoré zahŕňali 1 746 ľudí s chronickým ochorením obličiek. (10) U pacientov, ktorí užívali doplnok tejto huby sa zlepšila funkcia obličiek.
3. Vysoký krvný tlak – hypertenzia
Predpokladá sa, že Cordyceps má silné protizápalové a antioxidačné prejavy, čo môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe vysokého krvného tlaku.
4. Pôsobí protinádorovo
Ranné štúdie naznačujú, že cordyceps je schopný poskytovať ochranu pred niektorými typmi rakoviny. V niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že C. militaris tlmí rast malobunkového nádoru pľúc. (11). Inné štúdie pojednávajú o spomalení rastu mnohých typov ľudských rakovinových buniek vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva, kože a pečene.
Štúdie na myšiach tiež preukázali, že huba má protinádorové prejavy na lymfómy a melanómy. Cordycepín je významná účinná látka získavaná z tejto huby. Štúdia ukázala, že Cordycepin spôsobil odumretie kožných T-bunkových lymfómových buniek. (12)
5. Krvné ochorenia
Ďalšou výhodou je zvrátenie niektorých nežiaducich účinkov pri liečbe rakoviny. Jedným z príznakov je leukopénia, kedy sa počet bielych krviniek dostane pod hodnotu 4 000 leukocytov v 1 µl krvi. Štúdie tohoto typu sa však zatiaľ robili len na zvieratách a preto nie je 100 %-ne dokázané, že rovnaké výsledky by boli aj na ľuďoch, ale štúdia preukázala, že užívanie doplnkov C. militaris podporuje regeneráciu po leukopénii. (13)
6. Pre spomalenie starnutia
Extrakt z Cordyceps sinensis je efektívny proti starnutiu.(14) Niekoľko štúdií zistilo, že Cordyceps zvyšuje antioxidanty u starších myší, čím pomáhajú zlepšovať pamäť a sexuálne funkcie. Antioxidanty sú molekuly, bojujú proti poškodeniu buniek neutralizáciou voľných radikálov a môžu prispievať k zabráneniu ochorení a spomaleniu starnutia.
7. Zápaly
Extrakt z tejto huby pomáha proti zápalom. Zápaly môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, napríklad k rakovine. Výskum ukázal, že pokiaľ sú ľudské bunky vystavené pôsobeniu Cordycepsu, sú potlačené špeciálne proteíny zvyšujúce zápal v tele. Vďaka týmto účinkom sa vedci domnievajú, že vďaka imunomodulačnému efektu je Cordyceps sinensis dobrým pomocníkom pri liečbe zápalov. (15)
Má aj lokálne využitie. Jedna štúdia v roku 2005 zistila protizápalové účinky Cordycepsu. (16) Pri lokálnej aplikácii na myši zmiernila zápal kože.
Dávkovanie a vedľajšie účinky
Keďže bolo vykonaných výskumov zatiaľ veľmi málo, presné dávkovanie nie je stanovené. Bežné dávky v ľudskom výskume boli 1 000 – 3 000 mg denne. Tento rozsah nie je spojený s vedľajšími účinkami a zistilo sa, že dávkovanie malo určité zdravotné výhody.
Cordyceps sa považuje za bezpečný výživový doplnok. U niektorých používateľov sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, napríklad bolesti žalúdka, nevoľnosť, hnačky alebo sucho v ústach. Pre deti a pre tehotné a dojčiace ženy tieto produkty nemusia byť vhodné, nakoľko na takýchto osobách sa produkty netestujú.
Produkty Cordycepsu nájdete ako kapsuly, extrakt aj tablety.
Záver
Cordyceps je už dobre známy v Čínskej kultúre a používa sa tu celé storočia na liečbu mnohých zdravotných problémov. Nielen tieto, ale aj mnohé ďalšie huby sa ukazujú ako veľmi sľubné pri riešení zdravotných komplikácií. Je však potrebný ešte ďalší výskum, ktorý by nám jasne potvrdil účinky týchto húb. Ak sa rozhodnete užívať doplnky Cordyceps, uistite sa, že boli testované a najmä, že sú aj kvalitné. Čas ukáže, či účinky týchto húb budú rovnaké aj na ľuďoch, ako sa doposiaľ zistili na zvieratách.
Vedecké zdroje
- https://www.scientificamerican.com/article/the-scientific-evidence-for-the-health-benefits-of-cordyceps/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320597002919?via%3Dihub
- https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf0721287
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10286020.2012.670220
- https://eat2run.com/2016/05/04/cordyceps-for-energy-running-performance/
- https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits
- https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/acm.2009.0226
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19390211.2016.1203386?journalCode=ijds20
- https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0166342
- https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008353.pub2/full
- https://www.mdpi.com/1420-3049/20/8/13927
- https://mednexus.org/doi/full/10.3760/cma.j.issn.2096-5540.2018.03.006
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2775070/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2576
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8874668/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874104005148?via%3Dihub