Huby Maitake a ich benefity

Liečivé huby sa používajú na medicínske účely už tisíce rokov. Mnoho húb je známych pre neuveriteľné účinky podporujúce zdravie a k takýmto hubám patrí aj Maitake. Huba je nielen lahodná a plná živín, ale môže sa tiež pochváliť niekoľkými úžasnými zdravotnými výhodami. Čo to vlastne Maitake je? Huba je tiež známa pod názvom Trsovnica lupeňovitá, […]

Maitake

Liečivé huby sa používajú na medicínske účely už tisíce rokov. Mnoho húb je známych pre neuveriteľné účinky podporujúce zdravie a k takýmto hubám patrí aj Maitake. Huba je nielen lahodná a plná živín, ale môže sa tiež pochváliť niekoľkými úžasnými zdravotnými výhodami.

Čo to vlastne Maitake je?

Huba je tiež známa pod názvom Trsovnica lupeňovitá, alebo aj pod latinským Grifola frondosa. V Číne má názov Hui shu hua. Je to jedlý typ, ktorý má pôvod v Číne. Zvyčajne sa vyskytuje v zhlukoch a nájdeme ju na stromoch javorov, dubov a brestov. Nejedná sa o žiadnu malú hubku. Váha Maitake môže mať totiž až 45 kg a jej plodnica narásť až do veľkosti 100 cm.

Vzhľad je jedinečný. Má jemnú textúru a pôsobí nariasene. Túto hubu je možné využiť aj v kuchyni, nakoľko jej chuť je zemitá a z toho dôvodu sa hodí do rôznych jedál. V Japonsku sa považujú za základnú surovinu pri varení a postupne si získavajú svoje miesto aj vo zvyšku sveta.

To, že sa dajú využiť v kuchyni nie je všetko. Spája sa s nimi celý rad zdravotných výhod, od regulácie hypertenzie, až po zlepšenie imunity. Huba je totiž typom adaptogénu a tie pomáhajú telu bojovať proti akýmkoľvek fyzickým a aj psychickým ťažkostiam. Podieľajú sa tiež na regulácii systémov v tele, ktoré sú nevyvážené a obsahuje rôzne vitamíny. 

História Maitake

Domovskými krajinami húb Grifola frondosa je Čína, severovýchodné Japonsko, ale nájdeme ju aj v Severnej Amerike. Keďže je vzrast v porovnaní s inými väčší, získala si titul “kráľ húb”. 

Prvýkrát ho objavila pred 2 000 rokmi skupina budhistických mníšok a drevorubačov v Japonsku. Po tomto objave sa Maitake stala súčasťou tradičnej čínskej a japonskej medicíny. V Čínskej medicíne sa používala na zlepšenie zdravia žalúdka, sleziny a upokojenie nervov. Dnes je jednou z najbežnejšie používaných húb na svete.

V Ázii si získala aj pomenovanie “tancujúca huba”, nakoľko už dávno ľudia verili v jej blahodarné účinky a hovorí sa, že keď ju našli, radovali sa a tancovali.

Aké sú zdravotné benefity?

Maitake a ich produkty, doplnky výživy, obsahujú vysoký podiel polysacharidov a iných bioaktívnych chemikálií o ktorých je známe, že majú široké spektrum zdravotných výhod. Výskumy ukazujú, že obsah beta glukánov má účinok na podporu imunity a tiež antivírusové vlastnosti. Bioaktívne polysacharidy huby podporujú telo pred patogénmi. Sú dôležité najmä pri nádche, strese a oslabenej imunite. Maitake ako prospešný adaptogén prispieva k podpore prirodzenej rovnováhy. Túto hubu možno jesť ako doplnok pri boji s rôznymi neduhmi, okrem iného lieči kĺby, podporuje imunitný systém, bojuje s hypertenziou a to všetko hlavne vďaka zdravému zloženiu.

Vitamíny

Každá huba obsahuje molekulu bunkovej membrány, s názvom ergosterol. Po vystavení UV žiareniu sa táto zlúčenina premieňa na ergokalciferol, teda vitamín D2. Niektoré huby obsahujú množstvo vitamínu D2 viac v porovnaní s inými. Záleží to od druhu, od podmienok pestovania a úprave po zbere. Na 100 g čerstvej huby Maitake obsahuje viac ako 2 000 IU vitamínu D2, ak sú vystavené doplnkovému UV žiareniu.
Okrem vitamínu D obsahujú malé množstvo zinku, mangánu, selénu, kyseliny pantoténovej a vitamínu B6.
Ak vás zaujíma aké nutričné hodnoty majú Maitake, pozrite si náš obrázok.

Nutričné hodnoty maitake

1. Pomáha pri cukrovke 

Vysoká hladina cukru môže priniesť vážne zdravotné komplikácie. Často vedie k rozvoju cukrovky, k bolestiam hlavy, rozmazanému videniu a k rýchlemu chudnutiu. Z dlhodobého hľadiska môžu byť príznaky ešte vážnejšie, napríklad poškodenie nervov či poškodenie obličiek.

Ak sa Maitake konzumuje ako súčasť komplexnej stravy, môže to pomôcť stabilizovať hladinu cukrov v krvi a spomínaným negatívnym vplyvom tak predídete. Jedena štúdia vykonaná v Nishikyushu University v Japonsku ukázal, že podávanie húb diabetickým potkanom zlepšilo toleranciu glukózy a hladinu cukrov. Ďalšia, veľmi podobná, bola vykonaná aj na myšiach, na ktorých sa preukázalo, že majú silné diabetické účinky.

2. Je schopná zabiť rakovinové bunky 

Štúdie sa zaoberali aj skúmaním húb na rakovinu. Aj keď sa výskumy zatiaľ zameriavajú na zvieratá, predpokladá sa, že môžu pomôcť pri liečení rakoviny u ľudí. 

Jedna štúdia publikovaná v International Journal of Cancer ukázala, že podanie Maitake vo forme extraktu myšiam pomohlo účinne blokovať rasť nádoru. 

Ďalšia z roku 2013 zase ukázala, že extrakt je užitočný pre potlačenie rastu rakovinových buniek prsníka.

3. Znižuje cholesterol 

Udržiavanie hladiny cholesterolu pod kontrolou je nevyhnutné pre udržanie zdravého srdca. Nadbytočný cholesterol sa často hromadí vo vnútri tepien a spôsobiť ich kôrnatenie a zužovanie, čo blokuje prietok krvi a núti srdce, aby usilovnejšie pracovalo s pumpovaním krvi do celého tela.

Síce je ďalší výskum potrebný, niektoré štúdie naznačujú, že Maitake by mohli pomôcť znižovať hladinu cholesterolu. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Oleo Science zistila, že suplementácia hubami bola účinná pri znižovaní hladiny cholesterolu u myší.

4. Podporuje imunitný systém 

Zdravie imunitného systému je životne dôležité pre celkové zdravie človeka. Imunita pôsobí ako prirodzený obranný systém ľudského tela a pomáha bojovať proti cudzím vplyvom a chráni telo pred zranením a infekciou.

Ak do stravy zaradíme aj Maitake, podporíme tým posilnenie imunitného systému. Podľa štúdie publikovanej v Annals of Translational Medicine boli huby účinné pri stimulácii imunitnej odpovede a boli ešte silnejšie, keď sa spojili s hubami Shiitake.

5. Podporuje plodnosť 

Syndróm PCOS (polycystické vaječníky), je stav spôsobený nadprodukciou hormónov. Má za následok malé cysty na vaječníkoch a medzi príznaky patria akné, priberanie na váhe a neplodnosť.

Výskumy naznačujú, že Maitake môžu pri PCOS pomôcť a byť pomocníkom pri neplodnosti. Štúdia z roku 2010 zistila, že extrakt dokázal vyvolať ovuláciu u 77 % účastníčok s PCOS a bol takmer rovnako účinný ako niektoré bežné lieky pri tomto ochorení.

6. Znižuje krvný tlak

Hypertenzia je jedno z najbežnejších ochorení dnešnej doby. Tento problém nastáva, ak je sila krvi v tepnách príliš veľká, čím sa nadmerne zaťažuje srdcový sval a spôsobuje jeho oslabenie.

Pravidelné konzumovanie, zdá sa, pomáha znížiť krvný tlak a tak sa zabráni aj prejavom vysokého tlaku. Výskum na zvieratách publikovaný v International Journal of Medical Sciences ukázal, že podávanie extraktu potkanom im znížilo hypertenziu súvisiacu s vekom. 

Ďalšia štúdia bola vykonaná na univerzite Tohoku v Japonsku. Ukázala, že kŕmenie potkanov hubami Maitake počas ôsmich týždňov znižovalo krvný tlak a aj cholesterol.

Chcete vyskúšať účinky na vlastnej koži?

Ak sa rozhodnete vyskúšať Maitake, držte sa týchto rád:

  1. Hľadajte produkty, ako stopercentný extrakt bez zbytočných prísad. Je dôležité presne vedieť, čo dostávate, preto si pozorne prečítajte, čo si kupujete.
  2. Buďte zvlášť opatrný, ak ho chcete požívať na cukrovku alebo na krvný tlak. Pred nasadením sa nezabudnite poradiť so svojím lekárom.
  3. Pamätajte, že môže na ľudí pôsobiť rôznymi spôsobmi a nie každému môžu pomôcť.

Vedľajšie účinky

Ak užívate akékoľvek lieky na zníženie hladiny cukru v krvi, tlaku alebo cholesterolu, je najlepšie sa poradiť s lekárom skôr, ako začnete užívať aj Maitake, aby ste sa vyhli interakciám alebo vedľajším účinkom. Účinky neboli testované pre tehotné a dojčiace ženy a rovnako pre deti.

Záver

Maitake znamená v Japončine tanec. Traduje sa, že keď ju ľudia v prírode našli, tešili sa, pretože verili, že huba im pomôže so zdravotnými ťažkosťami. Doterajšie štúdie ukazujú, že mali naozaj pravdu a teda sa tešili oprávnene. Či už sa rozhodnete pomôcť svojmu organizmu týmito hubami, alebo využijete iné doplnky, určite neurobíte zle. Veľmi dôležitá je zdravá výživa, na ktorú by sme nemali zabúdať. Zdravie máme len jedno a preto je potrebné ho chrániť a pomáhať mu.

Ak vás článok zaujal, prečítajte si aj naše ďalšie články o liečivých hubách a zistite vďaka tomu ďalšie možnosti liečenia chorôb. 

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Grifola_frondosa
https://wildfoodism.com/2014/09/29/5-unique-health-benefits-of-the-maitake-mushroom/