Príznaky rakoviny – symptómy

Veľa ľudí včasné príznaky rakoviny ignoruje. Posťažujú sa na len svojim blízkym, ale lekársku pomoc vyhľadajú až vtedy, keď sa stav zhoršuje. Množstvo ľudí na Slovensku svoje preventívne prehliadky zbytočne odkladá a tak je často rakovina odhalená až v pokročilejšom štádiu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo rakovina každý rok pripraví o život takmer […]

príznaky rakoviny
príznaky rakoviny

Veľa ľudí včasné príznaky rakoviny ignoruje. Posťažujú sa na len svojim blízkym, ale lekársku pomoc vyhľadajú až vtedy, keď sa stav zhoršuje. Množstvo ľudí na Slovensku svoje preventívne prehliadky zbytočne odkladá a tak je často rakovina odhalená až v pokročilejšom štádiu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo rakovina každý rok pripraví o život takmer 14 000 slovákov.

Prečo vzniká rakovina

Rakovina je abnormálne delenie buniek, v dôsledku čoho vzniká zhubné nádorové tkanivo. V dôsledku mutácie majú rakovinové bunky schopnosť neobmedzeného delenia sa. Ak sa takéto bunky dostanú do krvného obehu, môžu sa šíriť do iných orgánov a viesť k metastázam. Ak lekár povie pacientovi, že má metastázy, znamená to, že sa rakovina rozšírila do inej časti tela, než kde začala. 

Rakovina môže vzniknúť na ktoromkoľvek mieste v tele a je druhou najčastejšou príčinou smrti na svete. Miera prežitia sa pri mnohých typoch rakoviny zlepšuje vďaka lepším skríningom, dostupnejšej liečbe a prevencii.

Príznaky rakoviny

Bez ohľadu na váš vek, alebo zdravotný stav, je dobré ich poznať. Samé o sebe však nestačia na diagnostiku. Môžu byť ale vodítkom pre lekára, aby mohol príznaky čo najskôr priradiť k diagnóze a čo najskôr ju začať liečiť. Čím skôr sa rakovina odhalí, tým lepšie funguje liečba.

Príznaky rakoviny, ktoré spomenieme, neznamenajú vždy rakovinu. Veľa iných stavov môže spôsobiť rovnaké problémy. Ak by ste mali pochybnosti, je najlepšie, ak čo najskôr vyhľadáte svojho lekára.

1. Bolesť

Rakovina kostí na začiatku často bolí. Niektoré mozgové nádory spôsobujú bolesti hlavy. Trvajú aj niekoľko dní a liečbou sa nezlepšujú. Bolesť môže byť aj neskorým symptómom, preto navštívte lekára, ak neviete, čo bolesť spôsobuje.

2. Zažívacie ťažkosti

Strata chuti do jedla je stav spôsobený mnohými podnetmi. Mnohé stavy, od depresie až po chrípku, môžu spôsobiť zmeny v chuti do jedla a v trávení. Rakovina tento stav spôsobuje tým, že zmení váš metabolizmus, teda spôsob, akým telo premieňa jedlo na energiu. Rakovina žalúdka, pankreasu, hrubého čreva a vaječníkov môže tiež vyvíjať tlak na váš žalúdok a spôsobiť, že sa budete cítiť príliš sýty na jedenie.

3. Hrčky

Hrčky sú často prvým príznakom, ktorý si pacient všimne. Niekedy ide len o infekciu, no je na mieste byť ostražitý a radšej vyhľadať lekára, ktorý hrčku vyšetrí. Ak vás hrčka bolí, je pravdepodobné, že nejde o rakovinu. Rakovinové hrčky totiž zvyčajne nebolia.

4. Kašeľ

Kašeľ a zachrípnutie, je jedným z príznakov rakoviny pľúc. Zachrípnutie môže znamenať rakovinu hlasiviek, hrtanu, alebo štítnej žľazy.

5. Nočné potenie

U žien v strednom veku to je príznak menopauzy, avšak často je to aj príznak rakoviny alebo infekcie.

6. Zdurené lymfatické uzliny

Zväčšené lymfatické uzliny spôsobujú bolesti. Takéto hrudky na krku sú však často spôsobené streptokokom alebo inou infekciou. Menej často je to rakovina, ako lymfóm alebo leukémia, ktoré tento opuch spôsobia. 

7. Náhla strata hmotnosti

Aj chudnutie bez toho, aby ste sa o to snažili, je jedným z príznakov. Takmer polovica ľudí, ktorí majú rakovinu, náhle schudli. Je to jeden zo symptómov, ktorý si pacienti všimnú ako prvý.

8. Krvácanie

Rakovina môže spôsobiť, že krv sa objaví tam, kde by nemala byť. Krv v stolici je príznakom rakoviny hrubého čreva alebo konečníka. Taktiež nádory v močovom trakte spôsobujú prítomnosť krvi v moči.

9. Únava

Ak ste stále unavený a odpočinok nepomáha, kontaktuje lekára. Leukémia často vyčerpáva alebo môžete strácať krv v dôsledku rakoviny hrubého čreva a žalúdka. Chudnutie súvisiace s rakovinou vás môže tiež vyčerpať.

10. Horúčka

Vysoká horúčka, ktorá trvá dlhšie ako 3 dni je nebezpečná. Niektoré druhy rakoviny krvi, napríklad lymfóm, spôsobujú niekoľkodňovú horúčku. Trvať môže aj týždne.

11. Zmeny na pokožke

V prípade zmien na koži, ako sú pribúdajúce znamienka, zbystrite pozornosť. Mal by ich prehliadnuť kožný lekár, aby sa uistil, že nejde o rakovinu kože

12. Vredy

Škvrny, ktoré krvácajú a nemiznú, sú tiež príznakmi rakoviny kože. Rakovina ústnej dutiny niekedy začína ako vred v ústach. V prípade, že fajčíte, alebo pijete veľa alkoholu, riziko vzniku vredov sa zvyšuje.

13. Anémia

Anémia je stav, kedy vaše telo nemá dostatok červených krviniek. Tvoria v kostnej dreni. Typy rakoviny ako leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm, môžu poškodiť kostnú dreň. 

14. Krv v stolici

Rakovina môže krvácať, ale aj veľa iných vecí, ako sú vredy, hemoroidy a infekcie. Ak je krv v stolici jasne červená, krvácate niekde vo vašom tráviacom trakte.

15. Krv v moči

Keď sa objaví vo vašom moči krv, ide o varovný signál. Rakovina obličiek alebo močového mechúra môže spôsobovať tento stav.

Líšia sa symptómy u žien a mužov?

Niektoré typy rakoviny sú charakteristické pre jedno alebo druhé pohlavie. Preto aj prejavy sa môžu líšiť.

Bežné príznaky rakoviny u mužov

Najčastejšími nádormi u mužov, sú rakovina prostaty, pľúc a hrubého čreva a konečníka. Medzi symptómy patria:

  • Problémy s močením a pri ejakulácii – opuchnutá prostata spôsobuje, že močenie spôsobuje ťažkosti. Ide o bolesti počas močenia, alebo aj časté nutkanie močiť. Nezvyčajná nie je ani prítomnosť krvi v moči.
  • Hrčka a bolesť v miešku – príznaky môžu znamenať rakovinu semenníkov 
  • Krv v moči a v spermiách – ružový, hnedý alebo červený nádych v moči a v spermiách zvyčajne nie je hneď dôvod na paniku. Spôsobiť to vie aj infekcia, zväčšená prostata či rôzne zranenia.

Bežné príznaky u žien

Typy rakovín, ktoré postihujú ženy najviac, sú rakovina prsníka, pľúc a konečníka. Vzhľadom na odlišné orgány, môžu mať oproti mužom aj rakovinu maternice, endometria, rakovina krčka maternice a vagíny. Medzi prejavy patria:

  • Vaginálne krvácanie alebo výtok – ak k nemu dôjde medzi menštruačnými cyklami alebo po menopauze, nechajte sa radšej vyšetriť. Rakovina endometria spôsobuje krvácanie.
  • Strata chuti do jedla – rakovina vaječníkov spôsobuje, že sa budete cítiť sýto aj po zjedení malého množstva jedla. Iné druhy karcinómov taktiež spôsobujú poruchy trávenia alebo nevoľnosť. Rakovina však nie je jediná choroba, ktorá mení chuť do jedla. Ak však máte problémy s jedením a pretrvávajú 2 týždne a viac, poraďte sa so svojím lekárom.
  • Bolesť brucha a nadúvanie – vo väčšine prípadov pociťujete plynatosť, kŕče a nafukovanie v dôsledku niečoho iného. Napríklad dôvodom je často typ jedla, čo ste zjedli. Ak tento príznak nemizne a pretrváva, objednajte sa k lekárovi.
  • Zmeny prsníkov – ak si na prsiach nájdete hrčky, mení sa ich veľkosť, máte výtok z bradaviek, vidíte nezvyčajné škvrny alebo čokoľvek iné, čo najskôr sa obráťte na svojho lekára.

Faktory ovplyvňujúce vznik rakoviny

Existujú určité rizikové faktory, ktoré vznik ovplyvňujú. Niekedy však nemusíte mať ani jeden a rakovina sa aj tak objaví. Medzi rizikové faktory patria:

  • Vek – rozvoj môže trvať roky. Aj to je dôvod, prečo je často diagnostikovaná ľuďom nad 65 rokov. 
  • Životný štýl – niektoré voľby životného štýlu zvyšujú riziko. Patrí tu fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, časté vystavovanie sa slnku bez UV ochrany, obezita a nechránený sex.
  • Rodinná anamnéza – ak sa rakovina vyskytla v blízkej pokrvnej rodine, je možné, že máte aj vy predispozíciu na vznik. 
  • Zdravotný stav – chronické stavy, ako ulcerózna kolitída, výrazne zvyšujú riziko vzniku určitých druhov nádorov. 
  • Životné prostredie – prostredie okolo vás by malo byť čisté a neobsahovať škodlivé chemikálie. Chemikálie, ako je azbest, benzén, sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku.

Ako predísť rakovine

Lekári identifikovali niekoľko spôsobov, ako znížiť riziko: 

  • Prestaňte fajčiť
  • Vyhnite sa nadmernému slneniu a spáleniu kože
  • Jedzte zdravú a vyváženú stravu
  • Cvičte – každý deň by ste mali cvičiť aspoň 30 minút denne
  • Udržiavajte si zdravú hmotnosť
  • Nepreháňajte to s alkoholom
  • Naplánujte si screeningové testy a neodkladajte preventívne prehliadky

Na záver 15 príznakov, pri ktorých by ste mali spozornieť

Rakovina je zákerné ochorenie, ktoré každého pacienta nemilo zaskočí. Zbystrite pozornosť, ak sa dostavia nasledovné prejavy:

  • Zmeny na koži,
  • nepríjemný kašeľ,
  • zmeny na prsiach,
  • problémy pri močení,
  • zväčšené lymfatické uzliny,
  • zmeny semenníkov,
  • ťažkosti s prehĺtaním,
  • nezvyčajné vaginálne krvácanie,
  • náhle chudnutie,
  • poruchy trávania,
  • únava.

Zdroje:

https://www.cancer.gov/about-cancer/diagnosis-staging/symptoms
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/symptoms-causes/syc-20370588
https://www.ucsfhealth.org/covid/17-cancer-symptoms-you-shouldnt-ignore
https://www.nhs.uk/conditions/cancer/symptoms/