Rakovina kože sa stáva z roka na rok čoraz bežnejším ochorením. Napríklad v Európe sa počet nových pacientov každý rok zvýši až o 5 %. V roku 2018 bolo na Slovensku liečených až 7 500 pacientov s melanómom kože.
Koža a jej význam
Koža je najväčší orgán tela, ktorý nás chráni pred teplom, slnečným žiarením, poranením a infekciami. Pomáha taktiež kontrolovať telesnú teplotu a ukladá vodu, tuk a vitamín D. Má niekoľko vrstiev, ale dve hlavné sú epidermis – teda horná vrstva a dermis – dolná vrstva.
Epidermis sa skladá z nasledujúcich typov vrstiev:
- Bazálna vrstva
- Vrstva ostnitých buniek
- Vrstva zrnitých buniek
- Vrstva jasných buniek
- Rohová vrstva
Dermis je tvorený 2 vrstvami:
- Spodná vrstva
- Vrchná vrstva
- okrem toho sa tu nachádzajú aj lymfatické cievy, vlasové korienky a zmyslové receptory.
Čo je rakovina kože
Rakovina kože je nekontrolovaný rast abnormálnych buniek v koži. Tvorí sa v koži a kožných tkanivách. Zvyčajne sa tvorí na koži, ktorá bola vystavená ultrafialovému žiareniu zo slnečného svetla alebo zo solária a najčastejšie na tvári, krku, rukách a nohách.
Ide o bežný typ rakoviny a vyskytuje sa viac, než iné typy. Jej výskyt rokmi rastie a trpí na ňu čoraz viac ľudí.
Druhy rakoviny kože
Typov rakoviny kože je viacero, existujú však dva druhy, ktoré sú najrozšírenejšie:
1. Keratinocyty karcinóm
Patrí tu rakovina kože bazálnych a skvamóznych buniek. Ide o najbežnejšie formy rakoviny kože. Vyvíjajú sa najmä na miestach tela, na ktoré dopadá najviac slnka, ako je hlava a krk.
Oproti iným formám rakoviny je pri tomto type menej pravdepodobné, že sa rozšíri prípadne stal život ohrozujúcim. Ak sa však nelieči, môže sa rozširovať aj do iných častí tela.
2. Melanóm
Tento typ sa vyvíja z buniek, ktoré dodávajú pokožke farbu. Bunky sú známe aj ako melanocyty. Vyvinúť sa môžu kdekoľvek na tele. U mužov sa najčastejšie tvoria na hrudi a chrbte, u žien sa často tvoria na nohách.
Väčšina melanómov sa dá vyliečiť, ak sú identifikované včas.
Vznik melanómu kože
Oba typy rakoviny kože sa vyskytujú vtedy, keď sa v DNA kožných buniek vyvinú mutácie. Tie spôsobujú, že začnú bunky nekontrolovateľne rásť a množiť.
Je spôsobená väčšinou UV lúčmi, ktoré DNA poškodia. Spôsobiť ju môže ale aj dlhodobé pôsobenie chemikálií. Napríklad sa môže vyvinúť po popáleninách, vredoch, prípadne môže byť spôsobená niektorými typmi ľudského papilomavírusu.
Príčina melanómu nie je úplne jasná. Väčšina znamienok na tele je neškodná a naopak niekedy sa rakovina vytvorí aj z nenápadného znamienka, na ktoré UV žiarenie ani dlhodobo nepôsobí.
Ktoré časti tela sú najohrozenejšie?
Rakovina kože sa môže vytvoriť na ktoromkoľvek mieste na tele. Rozdiely na Slovensku pozorujeme aj podľa pohlavia. Kým u mužov sa najviac vyskytuje na trupe – až 55,5 %, u žien sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách – až 37,7 %. Naopak najmenej mužských pacientov má tento typ rakoviny na dolných končatinách – 11,1 % a u žien sa najmenej často vyskytuje na hlave a krku – 15 %.
Prejavy
Symptómy sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi. Avšak akékoľvek neobvyklé zmeny na koži, môžu byť varovným signálom pre rakovinu. Ostražitosť je preto na mieste a ak spozorujete nejakú zmenu, ktorá sa vám nepozdáva, vyhľadajte kožného lekára. Je dôležité všímať si akékoľvek kožné lézie, ako napríklad znamienka, hrčky, škvrny na pokožke či šupinatenie pokožky. Pri týchto léziách si všímajte:
- Asymetriu – ak je jedna strana lézie iná ako druhá.
- Ohraničenie – rozširovanie.
- Veľkosť
- Farba
- akékoľvek ďalšie zmeny
Diagnostika
Ak na tele zbadáte podozrivé škvrny či výrastky, prípadne už na vzniknutých spozorujete zmeny, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár pokožku vyšetrí a v prípade potreby vás pošle na ďalšie vyšetrenia k špecialistovi.
Lekár preskúma tvar, veľkosť, farbu a textúru podozrivej oblasti na koži. Skontroluje aj odlupovanie, krvácanie a či nevznikajú suché škvrny. V prípade potreby vykoná lekár biopsiu – teda odoberie malú časť vzorky na ďalšie preskúmanie v laboratóriu.
Ak sa preukáže, že ide naozaj o rakovinu kože, lekár určí, v akom štádiu sa nachádza a či ide o nemelanómovú rakovinu alebo melanómovú.
Nemelanómová rakovina kože zahŕňa rakovinu bazálnych a skvamóznych buniek a má nasledovné štádia:
- štádium – bunky sa nerozšírili za vonkajšiu vrstvu pokožky.
- štádium – rakovina sa mohla rozšíriť do ďalšej vrstvy kože, ale nie je väčšia ako 2 cm.
- štádium – nádor je väčší ako 2 cm, ale nerozšíril sa do lymfatických uzlín.
- štádium – rakovina sa rozšírila do blízkeho tkaniva alebo kosti a je väčšia ako 3 cm.
- štádium – ide o rozšírenie mimo primárneho nádoru do lymfatických uzlín a kostí, či tkaniva.
Melanómová rakovina má 5 štádií:
0.štádium – ide o neinvazívny typ, ktorý zatiaľ neprenikol pod epidermis.
1.štádium – rakovina sa mohla rozšíriť do druhej vrstvy kože dermis, ale zostáva malá.
2.štádium – v tomto štádiu sa ešte nerozšírila mimo pôvodné miesto nádoru. Je však väčší, hrubší a môže so sebou prinášať aj ďalšie príznaky a symptómy. Patrí tu napríklad krvácanie a odlupovanie.
3.štádium – rakovina sa rozširuje a metastázuje do lymfatických uzlín, prípadne do blízkej kože a tkaniva.
4.štádium – najpokročilejšia fáza melanómu. Je známkou toho, že sa rakovina rozšírila za primárny nádor a prejavuje sa v lymfatických uzlinách, orgánoch alebo vzdialenom tkanive od pôvodného miesta.
Ak sa rakovina vráti aj po liečbe, ide o opakovanú rakovinu kože. Každý pacient, ktorý už mal diagnostikovanú a liečenú rakovinu kože, patrí k ohrozeným jedincom na opätovný výskyt. O to viac je následná starostlivosť o pokožku a samovyšetrovanie ešte dôležitejšie.
Liečba
Liečebný plán závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť, poloha, typ či štádium rakoviny. Po zvážení týchto faktorov určí lekár jednu, alebo kombináciu viacerých postupov:
- Kryoterapia: rast znamienka sa zmrazí pomocou tekutého dusíka a pri rozmrazovaní sa zničí.
- Operácia: útvar a aj časť zdravej pokožky okolo sa odstráni chirurgicky.
- Chemoterapia: pacient užíva lieky na usmrtenie rakovinových buniek.
- Fotodynamická terapia: na zničenie rakoviny sa použije laserové svetlo a lieky.
- Ožarovanie: ničenie rakoviny vďaka röntgenovým lúčom.
- Imunoterapia: na pokožku sa nanáša krém, ktorý stimuluje imunitný systém.
- Iné
Dôležitá je prevencia
Pre zníženie vzniku je dôležité nevystavovať pokožku dlhší čas slnečnému žiareniu a iným ultrafialovým žiareniam, napríklad:
- vyhýbajte sa soláriu a slnečným lampám,
- vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, keď je slnko najsilnejšie, medzi 10:00 – 16:00. V tomto čase sa radšej zdržiavajte v tieni, alebo vo vnútorných priestoroch.
- používajte opaľovací krém a balzam na pery s ochranným SPF faktorom 30 minút pred tým, ako vyjdete na slnko. Krém je potrebné aplikovať opakovane.
- na slnku by ste mali nosiť klobúk so širokým okrajom a oblečenie uprednostnite tmavé, suché a z priedušného materiálu.
- noste slnečné okuliare, ktoré ponúkajú 100 %-nú ochranu pred UVB a UVA žiarením.
Pokožku je okrem toho nutné pravidelne sledovať, či sa nevyskytli nejaké zmeny, ako sú výrastky či škvrny. Ak spozorujete čokoľvek podozrivé, povedzte to svojmu lekárovi. Včasná identifikácia a liečba môže pomôcť zlepšiť vyhliadky do búdúcnosti.
U vášho kožného lekára môžete podstúpiť aj skríning rakoviny kože. Ide o prehliadku kože u kožného lekára, počas ktorej vám skontroluje znamienka a rôzne výrastky.
European Cancer Observatory vypracoval v roku 2012 graf incidencie a úmrtnosti na tento druh rakoviny. Najviac odhalených prípadov je zo Švajčiarska a naopak najmenej je z Albánska. To, že v Albánsku je prípadov najmenej, nemusí hneď znamenať, že pacientov trpiacich na rakovinu kože je naozaj málo. Dôvodom, môže byť aj nízka prevencia.
Najväčšiu úmrtnosť ECO zaznamenalo vo vyspelých krajinách, ako je Holandsko, Veľká Británia, či Nórsko. Naopak najmenej bolo zaznamenaných v krajinách s nižšou životnou úrovňou, ako je napríklad Ukrajina, či Albánsko. Nižšie na obrázku môžete vidieť šandardizovanú úmrtnosť na malígny melanóm v Európe na 100 000 obyvateľov z roku 2012.
Európsky deň melanómu – 11. máj
Tento deň upozorňuje na zanedbanú prevenciu rakoviny kože. Keďže ide o plne vyliečiteľný melanóm v počiatočných štádiách, Európsky deň upozorňuje na dôležitosť jeho prevencie. Počas tohto dňa sa na Slovensku často organizujú hromadné vyšetrenia, na bezplatné vyšetrenie znamienok.
Záver
Tento druh rakoviny patrí k najčastejším druhom zhubného nádoru. Podľa WHO, umiera na tento typ nádoru až 48 000 pacientov. Melanóm kože sa šíri veľmi rýchlo a jedinou účinnou zbraňou proti nemu je včasná a dôsledná diagnostika. Je preto lepšie navštíviť lekára aj pri malom podozrení ako vyčkávať.
Zdroje
https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/ss/skin-cancer-and-skin-lesions-overview
https://www.nhs.uk/conditions/non-melanoma-skin-cancer/
https://www.medicinenet.com/skin_cancer_overview/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/154322
https://www.dana-farber.org/skin-cancer/