Trúdnikovec pestrý – benefity

Ak sa zaujímate o medicínske huby, tak Trúdnikovec už určite poznáte. Už starí Číňania používali túto hubu na liečivé čaje. Výhodou dnešnej doby je, že kvôli jej zdravím účinkom už nemusíte chodiť do lesa, ale stačí vám zakúpiť si ju vo forme výživového doplnku. Viete čomu vďačí huba za svoje liečivé vlastnosti? Na aké choroby […]

trúdnikovec pestrý

Ak sa zaujímate o medicínske huby, tak Trúdnikovec už určite poznáte. Už starí Číňania používali túto hubu na liečivé čaje. Výhodou dnešnej doby je, že kvôli jej zdravím účinkom už nemusíte chodiť do lesa, ale stačí vám zakúpiť si ju vo forme výživového doplnku. Viete čomu vďačí huba za svoje liečivé vlastnosti? Na aké choroby je účinná?

Čo je to

Hubu Trúdnikovec pestrý nájdeme v literatúrach najmä pod latinským názvom Coriolus versicolor, prípadne ako Trametes versicolor. Na ďalekom východe, konkrétne v Číne, by ste ho našli ako Yun-Zhi a v Japonsku ako Kawaratake. V angličtine má pomenovanie Turkey tail.

Jej výskyt je takmer na celom svete, nakoľko k svojmu rastu nepotrebuje špeciálne podmienky. Bežne rastie v skupinách a radoch na guľatinách a pňoch listnatých stromov. Klobúčik huby je plochý a vejárovitý, pri čom v strede je tmavohnedý, až čierny a smerom k okraju farba bledne, kde je svetlo hnedý. Miestami môže mať zelené odtiene.

Huba je používaná v tradičnej čínskej medicíne alebo v iných bylinkárskych praktikách. V niektorých krajinách sa používa ako doplnok výživy.  

Zloženie

Coriolus obsahuje podľa rozborov polysacharidy, vrátane PSK (polysacharid-K) a PSP (polysacharid peptid) viazaných na bielkoviny a betaglukány. Práve oni by mali byť zodpovedné za zdravotné výhody tejto huby. Napríklad v Japonsku je PSK schválený ako ďalšia liečba pri štandardnej liečbe rakoviny. 

Huba sa zaraďuje medzi adaptogény. Byliny adaptogénu pôsobia tak, aby odolávali mnohým stresovým faktorom, ktorým denne čelíme, poskytujú podporu imunitnému systému a stimulujú hladinu energie. Adaptogény sú zvyčajne bylinné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v hubách, koreňoch, bobuliach a listoch.

Skladajú sa z kompaktného mycélia, vegetatívnej časti huby nabitej výživou, ako sú polysacharidy, bielkoviny, minerály a vitamíny. Sú nízkotučné. Štruktúra mycélia je nabitá užitočnými enzýmami, antimikrobiálnymi látkami a antivírusovými zlúčeninami. Toto mycélium je v skutočnosti dôležitejšie, ako si možno myslíte, pretože pomáha zabezpečiť výživnú pôdu, niečo, čo našej zemi často chýba a čo navyše pomáha neutralizovať toxíny v našom imunitnom systéme.

Vďaka svojej schopnosti pomáhať pacientom s rakovinou sa považuje za jednu z najlepších húb a radí sa k hubám ako Reishi, Cordyceps a Maitake. Podobne ako iné huby obsahuje selén, vitamín D a vitamín B3, čo ich robí silným posilňovačom imunity.

Použitie v tradičnej medicíne

Východné kultúry si tisíce rokov užívajú silné zdravotné výhody Trametes versicolor. O ich účinkoch je napísané aj v knihe “Shen Nong Ben Cao”, ktorá bola napísaná už v roku 200 nášho letopočtu. 

V Číne ho používali tradiční lekári ako imunomodulátor, ktorý zvyšuje imunitné funkcie a bojuje proti infekciám. Táto schopnosť podpory zdravia nedostatočne aktívneho a nadmerne aktívneho imunitného systému je medzi lekármi tradičnej medicíny jedinečná a cenná.

Huba je taktiež uctievaná pre svoje potenciálne protinádorové účinky a schopnosť liečiť pľúcne choroby. V Japonsku sa čistený extrakt z horúcej vody pripravoval z kultivovaného mycélia húb a používal sa ako adjuvantná, teda zosilňujúca liečba rakoviny.

Trúdnikovec pestrý a jeho zdravotné benefity

O zdravotných výhodách Trúdnikovca pestrého stále prebiehajú výskumy. Niektoré z tých, čo už vykonané boli, priniesli však zaujímavé výsledky. 

 • Chrípka a prechladnutie

Huba pomáha imunitnému systému stať sa odolnejším voči choroboplodným zárodkom. Keď sa blíži chrípkové obdobie, ako prevenciu môžete zaradiť Trúdnikovec ako doplnok medzi ostatné vitamíny a minerály. Ukázalo sa, že huba moduluje imunitný systém a pomáha v boji proti infekciám, nachladnutiu a chrípke.

 • Infekcie

Mohol by pomôcť pri liečbe infekcií, ako je ústny kmeň papilomavírusu (HPV). Podľa štúdie so 61 pacientmi, ktorí mali ochorenie ďasien s pozitívnym výsledkom na HPV, vykazovalo 88 % pacientov, ktorý užívali Coriolus a zároveň Reishi, lepšie výsledky. HPV v ústach vedie niekedy až k rakovine ústnej dutiny hltana. 

 • Trávenie

Huba obsahuje mycélium a táto látka môže pomôcť pri lepšom trávení. Obsahuje aj prebiotiká a tie pomáhajú mikrobiómu. Znamená to, že by mohla pomôcť rastu dobrých baktérií v tele, vrátane acidophilus a bifidobacterium. Lepšie trávenie pomáha aj pri chudnutí.

 • HIV / AIDS

Štúdie ukazujú, že použitie húb v kombinácii s inými liečivými východoafrickými hubami, môže byť užitočné pri liečbe pacientov s Kaposiho sarkómom, teda rakovinou kože, ktorá veľmi často postihuje pacientov trpiacich na HIV / AIDS. Okrem toho, má aj antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Preto by extrakt zabrániť replikácii vírusu HIV.

 • Rakovina žalúdka

Výskumy naznačujú, že PSK v kombinácii so štandardnou liečbou rakoviny môže pomôcť pri poškodení imunitného systému v dôsledku chemoterapie. Zatiaľ čo väčšina štúdií o PSK a rakovine žalúdka je stará roky, v skúmaní v roku 2007 sa dospelo k záveru, že ľudia, ktorý dostávali PSK s chemoterapiou, žili po odstránení rakoviny dlhšie.

 • Rakovina prsníka

Štúdie naznačujú, že Trametes versicolor je schopný posilniť bunky, ktoré bojujú s rakovinou prsníka.

 • Rakovina hrubého čreva

Doterajší výskum naznačuje, že polysacharid-K by mohol pomôcť budovať imunitu u ľudí s rakovinou konečníka, ktorí dostávajú chemoterapiu a rádioterapiu. Zdá sa, že môže zabrániť opakovaniu, teda návratu rakoviny a pomôcť ľuďom s kolorektálnym karcinómom žiť dlhšie.

 • Rakovina pľúc

Mohol by tiež predĺžiť život ľudí s rakovinou pľúc. Podľa poznatkov, ľudia s rakovinou pľúc, ktorí sú okrem chemoterapie liečení PSK, môžu mať lepšiu imunitnú funkciu, zdravšiu telesnú hmotnosť a zlepší sa ich duševná pohoda.

Je dôležité poznamenať, že v štúdiách sa tento doplnok podával vždy aj s tradičnými liečbami rakoviny. Samotná konzumácia huby rakovinu nevylieči, ale môže pomôcť predĺžiť život. Rozhodne sa teda neodporúča ukončiť liečbu odporúčanú lekárom a prejsť len na výživové doplnky. 

Dávkovanie

Účinné látky v hube sa zvyčajne užívajú vo forme kapsúl, extraktov a čajov. Množstvo účinnej látky sa môže v prípravkoch líšiť a preto je potrebné si pred užitím dobre prečítať príbalový informačný leták, na ktorom budete mať uvedené správne dávkovanie. Ak si užívaním tohto doplnku výživy nie ste istý no chceli by ste ho vyskúšať, poraďte sa so svojím lekárom. Štúdie tradične prebiehajú na dospelých a preto napríklad prípravky nemusia byť vhodné pre deti a tehotné a dojčiace ženy. 

Vedľajšie účinky

Väčšina štúdií uvádza len veľmi málo vedľajších účinkov u ľudí, ktorí užívali jeho extrakty. Veľa výskumov sa zameriavalo však len na ľudí japonského pôvodu a teda je tu možnosť, že sa u iných kultúr vyskytnú aj iné nepriaznivé účinky.

V prvej fáze klinického skúšania u ľudí s rakovinou prsníka bola prevažná časť účinkov mierna a patrilo tam:

 • pálenie záhy,
 • búšenie srdca,
 • zápcha,
 • horúčka,
 • bolesť v hrudi,
 • príznaky nachladnutia a chrípky,
 • vyrážky.

Je však dôležité poznamenať, že ľudia v tejto fáze dostávali okrem extraktov aj tradičnú liečbu rakoviny, ako je chemoterapia a teda vedľajšie prejavy môžu byť spojené práve s ňou a nemusia súvisieť s extraktom.

Záver

Doteraz zistené informácie o hube sú síce sľubné, no doteraz vykonaných výskumov je málo. Ak trpíte na rakovinu, informujte sa o možnosti a výhodách huby u svojho lekára. 

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/turkey-tail-5093147
https://draxe.com/nutrition/turkey-tail-mushroom/