Pojem antioxidant určite poznáte, často sa toto slovo používa aj v marketingových kampaniach. Možno však neviete, čo to vlastne antioxidanty sú, na čo nám slúžia a že jedným zo zdrojov sú aj huby.
Čo sú to antioxidanty
Antioxidanty sú molekuly, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele. Voľné radikály sú zlúčeniny, ktoré môžu naše telo poškodiť, ak je hladina radikálov nad mieru vysoká. Súvisia s viacerými chorobami, vrátane cukrovky, srdcových chorôb a rakoviny. Ľudský organizmus má vlastnú antioxidačnú obranu, ktorá udržiava voľné radikály pod kontrolou.
Antioxidanty sa nachádzajú aj v potravinách, ako ovocí, zelenine a iných rastlinných potravinách. Vitamíny, napríklad vitamíny E a C, sú účinnými antioxidantmi.
Antioxidačné konzervačné látky tiež zohrávajú rozhodujúcu rolu pri výrobe potravín, pretože zvyšujú trvanlivosť.
História antioxidantov
Do pozornosti sa antioxidanty dostali v 90. rokoch, keď vedci začali chápať, že v počiatočných štádiách aterosklerózy upchávajúcej tepny došlo k poškodeniu voľnými radikálmi. Niektoré štúdie preukázali, že ľudia s nízkym príjmom ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty, mali väčšie riziko vzniku chronických stavov ako tí, ktorí konzumovali takýchto potravín dostatok. V klinických skúškach začali testovať vplyv jednotlivých látok v doplnkovej forme, najmä betakaroténu a vitamínu E, ako zbraň proti chronickým chorobám.
Ešte predtým, ako boli k dispozícii výsledky týchto štúdií, médiá a potravinový priemysel začal propagovať výhody antioxidantov, aby tým zvýšili svoj zisk. V obchodoch sa začalo objavovať mrazené ovocie, zelený čaj a ďalšie potraviny označené ako “bohaté na antioxidanty”.
Ako fungujú voľné radikály?
Voľné radikály sa v ľudskom organizme tvoria neustále a ak by sme nemali antioxidanty, radikály by napáchali také škody, ktoré by nakoniec spôsobili smrť. Aj oni sú však pre život nevyhnutné a teda slúžia aj dôležitým funkciám. Používajú ich napríklad imunitné bunky na boj proti infekciám. Organizmus si z toho dôvodu musí udržiavať akúsi rovnováhu, medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi.
Ak voľné radikály prevyšujú množstvo antioxidantov, vedie to k stavu s názvom oxidačný stres. Predĺžený oxidačný stres zase vedie k poškodeniu DNA a ďalších molekúl v organizme. Niekedy to spôsobí až bunkovú smrť.
Poškodenie DNA zvyšuje riziko rakoviny a niektorí vedci predpokladajú, že to hrá aj dôležitú úlohu v procese starnutia.
Nadmernú tvorbu voľných radikálov a oxidačného stresu spôsobuje okrem iného aj niekoľko faktorov životného štýlu, medzi ktoré patrí:
- znečistený vzduch,
- cigaretový dym,
- alkohol,
- toxíny,
- vysoká hladina cukru v krvi,
- vysoký príjem polynenasýtených mastných kyselín,
- žiarenie a nadmerné opaľovanie,
- baktérie, plesňové a vírusové infekcie,
- nadmerný príjem železa, horčíka, medi a zinku,
- príliš veľa alebo málo kyslíka,
- intenzívne a dlhotrvajúce cvičenie, ktoré poškodzuje tkanivá,
- nadmerný príjem antioxidantov vo forme vitamínu C a E,
- deficit antioxidantov.
Predĺžený oxidačný stres vedie k zvýšenému riziku negatívnych zdravotných výsledkov, ako kardiovaskulárne choroby či nádor.
Druhy potravinových antioxidantov
Druhy sa dajú kategorizovať ako rozpustné vo vode alebo v tukoch. Tie, čo sú rozpustné vo vode pôsobia v tekutine vo vnútri a mimo buniek, zatiaľ čo rozpustné v tukoch pôsobia primárne v bunkových membránach. Medzi dôležité patria:
- Vitamín C: Je vo vode rozpustný a je základnou výživovou látkou.
- Vitamín E: Je rozpustný v tukoch a hrá rozhodujúcu úlohu pri ochrane bunkových membrán pred oxidačným poškodením.
- Selén: len v určitých dávkach. Ľudskému systému, organizmu, by mohol spôsobiť otravu. Je to jediný minerál, ktorý funguje ako antioxidant,
- Flavonoidy: Ide o skupinu rastlinných antioxidantov,
Aké sú zdroje antioxidantov?
Aj keď si naše telo dokáže produkovať antioxidanty samo, je dobré mu v tom pomáhať. Nachádzajú vo všetkých potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Medzi bohaté na antioxidanty zaraďujeme napríklad bobule, zelený čaj, kávu a tmavú čokoládu.
Podľa niektorých štúdií je káva jedným z najväčších zdrojov antioxidantov západných kultúr. Je to čiastočne aj preto, že priemerný jedinec neje toľko potravín bohatých na túto molekulu.
Aj mäsové výrobky a ryby obsahujú množstvo antioxidantov, ale v menšej miere, ako je to u zeleniny a ovocia.
Vyskúšajte na antioxidanty a ich doplnenie liečivé huby
Hericium Erinaceus
Koralovec ježovitý je veľmi zaujímavá biela huňatá huba a svojím zjavom môže pripomínať leviu hrivu. Podľa tohto výskumu sa ukázalo, že Koralovec obsahuje silné protizápalové a antioxidačné látky, ktoré majú schopnosť pomôcť znížiť dopad na rôzne druhy chorôb, ako je rakovina, či srdcové ťažkosti.
Jedna štúdia sa zaoberala antioxidačnými vlastnosťami 14 druhov húb. Zistilo sa, že Hericium Erinaceus má štvrtú najvyššiu antioxidačnú aktivitu a títo vedci ju odporúčajú používať ako výživový doplnok na doplnenie antioxidantov.
Čaga
Huba Čaga má veľkú antioxidačnú silu a preto sú vynikajúcim bojovníkom s voľnými radikálmi a zápalmi. Táto tmavočierna huba bojuje proti oxidačnému stresu, môže predchádzať a spomaľovať rast nádoru a bolo zistené aj to, že znižuje hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou, čo je vlastne LDL cholesterol.
Coriolus Versicolor
Trúdnikovec pestrý je ďalšia huba, ktorá obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a vykazuje vďaka tomu aj protirakovinový účinok. Jeho ďalšou zložkou sú aj polysacharidy-K, ktoré stimulujú imunitný systém. Tento polysacharid je tak účinný, že je schváleným protirakovinovým liekom na predpis v Japonsku. Ukázalo sa, že táto huba dokáže zlepšiť mieru prežitia ľudí s určitými druhmi rakovín.
Grifola frondosa
Maitake sú typom adaptogenu, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti akýmkoľvek psychickým a fyzickým ťažkostiam. V Japonsku a Číne ju užívajú na medicínske účely tisíce rokov hlavne pre ich liečivé zloženie. Sú plné antioxidantov, beta-glukánov, vitamínov B a C a obsahujú aj ďalšie minerálne látky a aminokyseliny.
Cordyceps
Cordyceps je typom parazitických húb. Huba napadne svojho hostiteľa priadku morušovú. V tradičnej čínskej medicíne túto hubu mnoho rokov využívajú na liečbu únavy, problémy obličiek, alebo ako liek proti starnutiu.
Niektoré štúdie sa zaoberali antioxidantmi v Cordycepse a na testoch na myšiach zistili, že huba antioxidanty v tele zvyšuje a aj to je tajomstvo ich liečivých schopností.
Záver
Pre zdravú výživu je nevyhnutný dostatočný príjem antioxidantov. Aj tu však platí, že všetko s mierou. Pár štúdií totiž naznačuje, že vo vysokých dávkach môžu byť škodlivé. Zdravie máme len jedno a každý by mal vedieť, čo jeho práve jeho zdravie práve potrebuje. Veľa liekov sa nachádza v prírode, tak, ako aj huby. Aj preto by nás mala zaujímať okrem seba, aj ochrana prírody.
Ak sa vám tento článok páčil, prečítajte si aj ďalšie na našom blogu, kde sa dozviete viac o fungovaní tela a objavíte ďalšie účinky liečivých húb.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained
https://www.medicalnewstoday.com/articles/301506#supplements