Hypotyreóza sa stáva čoraz častejšou chorobou. (1) Pri tejto poruche štítna žľaza neprodukuje alebo nevyžaruje dostatočné množstvo hormónov do krvného obehu. Tieto hormóny sú potrebné na udržanie základného metabolizmu. Ak sa tak nestane, teda ak je ich málo, čo znamená, že nastáva podmienená hypotyreóza, ktorá má viacero nepríjemných príznakov, ako je únava, priberanie na váhe a neustála citlivosť na chlad. Našťastie je liečiteľná, udržiavateľná, ale predtým si pozrime najbežnejšie príčiny a príznaky.
Čo je štítna žľaza?
Štítna žľaza je vnútorná sekrečná žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v prednej časti krku, pod hrtanom. (2) Tento malý orgán produkuje životne dôležité hormóny, ktoré regulujú metabolizmus, produkciu energie a mnoho ďalších dôležitých funkcií v tele. Medzi hormóny produkované štítnou žľazou patrí tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré ovplyvňujú telesnú teplotu, srdcový rytmus, trávenie a fungovanie nervového systému.
Funkciu štítnej žľazy reguluje hormón štítnej žľazy stimulujúci hormón (TSH), ktorý produkuje hypofýza. Znížená funkcia štítnej žľazy – hypotyreóza je stav, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, zatiaľ čo pri nadmernej produkcii hormónov dochádza k hypertyreóze. (3)
Choroby štítnej žľazy
Choroby štítnej žľazy zahŕňajú autoimunitné a hormonálne poruchy. Dve najbežnejšie stavy sú Hashimotova tyreoiditída a hyperfunkcia štítnej žľazy.
Hashimotova tyreoiditída
Hashimotova tyreoiditída je autoimunitná choroba, pri ktorej imunitný systém organizmu napáda štítnu žľazu, spôsobuje zápal a postupne znižuje produkciu hormónov. (4) Tento stav môže viesť k hypotyreóze.
Príznaky:
- Chronická únava
- Priberanie na váhe
- Suchá pokožka
- Vypadávanie vlasov
- Citlivosť na chlad
- Depresia
Táto choroba sa lieči predovšetkým hormonálnou substitúciou (levotyroxínom). To môže pomôcť udržiavať normálne hladiny hormónov štítnej žľazy.
Hyperfunkcia štítnej žľazy (hypertyreóza)
Hypertyreóza je hyperfunkcia štítnej žľazy, keď dochádza k nadmernej produkcii hormónov, čo zrýchľuje metabolizmus. (5)
Príznaky:
- Rýchly tep srdca
- Chudnutie
- Nervozita, úzkosť
- Svalová slabosť
- Neznášanlivosť na teplo
- Zvýšené potenie
Hlavnými príčinami sú Graves-Basedowova choroba, čo je autoimunitná choroba. Sem patrí aj ochorenie štítnej žľazy spojené s uzlíkmi alebo zápalom štítnej žľazy, ktoré môžu viesť k hyperfunkcii.
Liečba môže zahŕňať farmaceutickú terapiu – liečenie liekmi, (napríklad tyreostatiká), rádiojódovú liečbu alebo v závažných prípadoch chirurgický zákrok na štítnej žľaze. Na zachovanie zdravia štítnej žľazy je odporúčaná pravidelná lekárska kontrola, predovšetkým pri výskyte ochorení štítnej žľazy v rodine.
Čo je hypotyreóza?
Hypotyreóza, odborný názov pre podmienenú hypotyreózu, je stav, pri ktorom štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. To spomaľuje metabolizmus organizmu, čo môže viesť k mnohým telesným a mentálnym príznakom. Najčastejšou príčinou hypotyreózy je Hashimotova tyreoiditída, ale môže byť spôsobená aj nedostatkom jódu, chirurgickým zákrokom na štítnej žľaze alebo ožarovaním.
Koho najviac postihuje hypotyreóza?
Hypotyreóza môže postihnúť každého, ale častejšie sa vyskytuje v určitých skupinách. Podľa najnovších štatistík je 2 % populácie staršej ako 60 rokov postihnutých týmto stavom. Navyše, u žien je to päťkrát častejšie než u mužov. Na Slovensku je screening na hypotyreózu povinný pre každé novonarodené dieťa, pretože vrodená hypotyreóza môže viesť k vážnym vývojovým poruchám.
Príčiny hypotyreózy
Hypotyreóza môže mať rôzne príčiny, z ktorých niektoré sú spôsobené životným štýlom, zatiaľ čo iné sú dôsledkom genetických alebo environmentálnych faktorov.
Strava chudobná na živiny
Jód, selén a zinok sú nevyhnutné pre správnu funkciu štítnej žľazy. Okrem toho môže ovplyvniť zdravie štítnej žľazy aj nedostatok vitamínu D . Výskumy naznačujú, že nedostatok jódu môže byť príčinou ochorení štítnej žľazy, najmä v rozvojových krajinách. (6)
Nezvládnutý stres
Chronický stres môže zvýšiť hladiny kortizolu, čo môže brániť produkcii hormónov štítnej žľazy. Podľa predchádzajúcej štúdie môže byť dlhodobý stres spojený s nízkymi hladinami T3 a T4 hormónov.
Sedavý životný štýl
Pravidelný pohyb môže podporiť metabolizmus a podporiť produkciu hormónov štítnej žľazy. Niektoré výskumy naznačujú, že sedavý spôsob života môže prispieť k vzniku hormonálnej nerovnováhy. Cvičenie teda priamo stimuluje štítnu žľazu.
Potravinová alergia a intolerancia
Určité potraviny, ako napríklad lepok a mliečne výrobky, môžu vyvolať autoimunitné reakcie, ktoré môžu ovplyvniť aj štítnu žľazu. U osôb trpiacich Hashimotovou chorobou je častá intolerancia lepku. Tieto problémy môžu viesť k zápalom čriev, syndrómu priepustného čreva a dokonca aj k autoimunitnej hypotyreóze.
Zápal štítnej žľazy
Zápal štítnej žľazy (thyreoiditída) môže znížiť produkciu hormónov a viesť k hypotyreóze. Autoimunitná Hashimotova tyreoiditída je najbežnejšou formou.
Dedičné faktory
Ak sa v rodine vyskytli ochorenia štítnej žľazy, je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie hypotyreóza. Genetické výskumy ukázali, že určité gény môžu predisponovať k tejto chorobe.
Tehotenstvo alebo vírusové ochorenie
Hormonálne zmeny počas tehotenstva môžu spôsobiť hypotyreózu, ktorá môže pretrvávať aj po pôrode (popôrodná tyreoiditída). Okrem toho niektoré vírusové infekcie môžu poškodiť štítnu žľazu.
Diagnostika hypotyreózy
Hypotyreóza sa diagnostikuje pomocou laboratórnych testov. Diagnostiku upresňuje zistenie hladiny nasledujúcich hormónov:
- TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu): vysoká hladina môže naznačovať hypotyreózu.
- T4 (tyroxín): nízka hladina môže naznačovať zníženú funkciu štítnej žľazy.
- T3 (trijódtyronín): pomáha pri presnom posúdení funkcie štítnej žľazy.
- Vyšetrenie protilátok: v prípade Hashimotovej tyreoiditídy môže potvrdiť autoimunitnú reakciu organizmu.
Aké príznaky má hypotyreóza?
Príznaky hypotyreózy sa vyvíjajú pomaly a postupne, často nie sú špecifické, čo môže sťažovať diagnostiku. (7) Najbežnejšie príznaky sú:
- Únava a slabosť: spomalený metabolizmus spôsobuje, že postihnutí sa často cítia vyčerpaní, aj keď majú dostatok spánku.
- Priberanie na váhe: znížená produkcia hormónov spomaľuje metabolizmus, čo môže viesť k priberaniu, aj keď sa strava nezmení.
- Neznášanlivosť na chlad: kvôli nedostatku hormónov klesá tvorba tepla v tele, takže postihnutí sú citlivejší na chlad.
- Suchá pokožka a vypadávanie vlasov: pokožka sa stáva suchšou a popraskanou, vlasy sa stenčujú a vypadávajú.
- Zápcha: spomalenie tráviaceho systému môže spôsobiť problémy so stolicou, najmä zápchu.
- Depresia a poruchy pamäti: nedostatok hormónov štítnej žľazy môže ovplyvniť fungovanie mozgu, spôsobujúce náladové výkyvy a problémy so sústredením.
- Poruchy menštruácie: u žien s hypotyreózou sa môžu objaviť nepravidelné alebo silné menštruačné krvácania.
- Bolesť svalov a kĺbov: časté sú svalová slabosť, kŕče a bolesti kĺbov.
Je dôležité poznamenať, že tieto príznaky môžu naznačovať aj iné ochorenia, preto je na presnú diagnózu nevyhnutné lekárske vyšetrenie.
Liečba hypotyreózy
Liečba hypotyreózy je predovšetkým zameraná na doplnenie chýbajúcich hormónov. (8) Cieľom liečby je normalizovať hormonálnu rovnováhu organizmu a odstrániť príznaky.
Farmaceutická liečba
Najbežnejšou terapeutickou metódou je hormonálna substitúcia levotyroxínom (T4). Je to syntetický hormón štítnej žľazy, ktorý pomáha obnoviť normálny metabolizmus organizmu. Dávkovanie určuje lekár a pravidelnými krvnými testami kontroluje, či je hladina hormónov v poriadku.
Lieková liečba je zvyčajne celoživotná, ale pri správnom dávkovaní môžu postihnutí viesť plnohodnotný život. Je dôležité, aby sa levotyroxín užíval ráno na lačno, pretože niektoré potraviny a lieky môžu znížiť jeho vstrebávanie.
Hypotyreóza a liečivé huby
Jedna štúdia skúmala vplyv jedlých húb na ochorenia štítnej žľazy. (9) Do výskumu bolo zapojených 262 pacientov so štítnou žľazou. U pacientov, ktorí zahrnuli jedlé huby 4 krát týždenne do svojho jedálnička, sa zlepšili výsledky krvných testov a znížili sa príznaky ochorení štítnej žľazy. Tento efekt bol obzvlášť viditeľný u obéznych mužov. Zároveň konzumácia húb nevedla k zvýšenej funkcii štítnej žľazy. Výskumníci tento účinok pripisovali vysokému obsahu vitamínu D v hubách a ich polysacharidom.
Jednou z chutných, v obchodoch dostupných a jedlých liečivých húb, ktorá sa objavila v štúdii, je napríklad shiitake.
Ďalší sa jeden veľmi zaujímavý výskum venuje úlohe liečivých húb pri Gravesovej a Hashimotovej chorobe. (10) Autor článku upozorňuje na to, že liečivé huby nie sú len imunostimulanty, ale predovšetkým imunomodulátory, teda regulujú fungovanie imunitného systému. Najmä žezlovka čínska – Cordyceps môže pomôcť pri Gravesovej a Hashimotovej chorobe, pretože podporuje reguláciu imunitného systému a prispieva k udržaniu rovnováhy Treg/Th17, čo je dôležité pri liečbe autoimunitných ochorení. (Rovnováha Treg/Th17 znamená, že náš imunitný systém dokáže správne brániť organizmus (Th17) bez toho, aby nadmerne útočil na vlastné telo (Treg).)
V ďalšej štúdii sa uvádza, že kapsule Corbrin majú účinok na autoimunitné ochorenia štítnej žľazy. (11) Kapsule Corbrin obsahovali extrakt z Cordycepsu. V tejto štúdii sa zúčastnilo 44 pacientov s Gravesovou chorobou a 56 pacientov s Hashimotovou chorobou. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, jedna skupina užívala kapsule Corbrin v období 24 týždňov, druhá skupina dostala placebo. Pred experimentom bola vykonaná krvná skúška, rovnaká skúška sa uskutočnila aj po liečbe. Kým v prvej skupine sa výsledky nezmenili, v skupine, ktorá užívala hubový extrakt, sa znížila hladina zápalových bielkovín a zvýšila hladina Th17.
Liečivé byliny a hypotyreóza
Existuje množstvo liečivých bylín, ktoré môžu účinne zmierniť príznaky. Ashwaganda, ale aj iné adaptogénne byliny, môžu mať optimálny účinok na takmer všetky regulačné systémy organizmu a môžu ich vyvážiť.
Ďalšia bylina, s ktorou sa oplatí skúsiť, je artičoka, ktorá výrazne pomáha pri zdraví pečene. A pečeň zohráva veľmi významnú úlohu v zdraví štítnej žľazy. Kto zmení životný štýl a jeho telo dostane všetky potrebné živiny, tomu bude aj pečeň v poriadku. Kto však bojuje s nadváhou, ktorá môže byť 10-20 kilogramov, nemal by zabúdať na podporu štítnej žľazy a zároveň by mal používať aj byliny, ktoré podporujú funkcie pečene.
Ďalej tu máme rukolu, bylinu patrícu do rodiny kapustovitých, ktorá má jemne pikantnú chuť a je obľúbená aj medzi tými, ktorí nie sú veľmi nadšení týmito surovinami. Má široký rozsah liečivých účinkov, môže posilniť srdce a imunitný systém, zároveň môže byť aj antibakteriálna a vazodilatačná. Okrem toho, samozrejme, môže byť účinná aj na poruchy štítnej žľazy, pretože je bohatá na selén a jód.
Čo sa týka medovky, keďže problémy so štítnou žľazou môžu byť sprevádzané aj poruchami nálady, je dôležité venovať pozornosť nervovému systému. Táto bylina je známa už stáročia svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami, a okrem toho môže regulovať činnosť štítnej žľazy.
Jedálniček pri hypotyreóze (zníženej funkcii štítnej žľazy)
Aj keď strava sama o sebe nenahradí liečbu liekmi, môže pomôcť zmierniť príznaky a podporiť správnu funkciu štítnej žľazy.
Najdôležitejšie živiny pri hypotyreóze
- Jód: je jednou z hlavných zložiek štítnej žľazy, ale pri Hashimotovej chorobe je potrebné s ním zaobchádzať opatrne, pretože jeho nadmerný príjem môže zhoršiť stav. Výskumy naznačujú, že nedostatok jódu súvisí s nedostatočnou produkciou hormónov štítnej žľazy a môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Prírodné zdroje jódu sú morské ryby, jódovaná soľ a morská riasa. Endokrinológovia neodporúčajú dopĺňať jód v podobe doplnkov výživy pri Hashimotovej chorobe.
- Selén: zohráva dôležitú úlohu pri premene hormónov štítnej žľazy. Najlepšie zdroje selénu sú brazílske orechy, vajcia, tuniak a huba shiitake.
- Zinok a železo: môžu podporovať produkciu hormónov a metabolizmus. Ich zdroje zahŕňajú mäso, orechy a strukoviny.
- B-vitamíny: sú dôležité pre podporu metabolizmu a správne fungovanie nervového systému. Dobrými zdrojmi vitamínov B sú celozrnné obilniny a zelené listové zeleniny.
- Oleje (najmä kokosový olej): Tí, ktorí používajú kokosový olej pri príprave jedál, môžu zlepšiť metabolické procesy svojho tela a podporiť chudnutie. Tento účinok je spôsobený reťazcom mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v kokosovom oleji. Kokosový olej je špeciálne odporúčaný pre ľudí trpiacich hypotyreózou.
Ktorým jedlám sa vyhnúť?
Potraviny obsahujúce lepok: Pri Hashimotovej chorobe je časté, že pacienti majú citlivosť na lepok. Preto u niektorých ľudí môže bezlepková strava pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť stav štítnej žľazy.
Sója a sójové výrobky: Sója môže ovplyvniť vstrebávanie hormónov štítnej žľazy, a preto by sa jej konzumácia mala obmedziť.
Goitrogénne potraviny (krížne kvety ako kapusta, brokolica, karfiol): Tieto potraviny môžu v surovom stave znižovať vstrebávanie jódu, no tento účinok sa dá obmedziť varením. Nie sú úplne zakázané, ale je dobré ich konzumovať s mierou. Mali by byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy, ale nepreháňajte to s nimi. Okrem týchto potravín je vhodné dávať pozor aj na bielu repu, špenát, kel, reďkovky, čínsku kapustu, arašidy a jahody.
Hypotyreóza je bežná porucha štítnej žľazy, ktorá sa dá dobre zvládnuť správnou liečbou. Medzi najčastejšie príznaky patrí únava, priberanie na váhe, suchá pokožka a problémy s náladou. Kľúčom k úspešnej liečbe je hormonálna náhrada a správna strava, ktorá podporuje správnu funkciu štítnej žľazy. Ak si všimnete, že príznaky pretrvávajú, je dobré navštíviť endokrinológa a dať si urobiť potrebné vyšetrenia.
Čo robiť pri ochorení štítnej žľazy?
- Postupovať podľa pokynov lekára: Ak dostanete hormonálnu liečbu, vždy ju užívajte podľa predpisu. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú aj ostatné hormóny v tele, preto zohrávajú kľúčovú úlohu v správnej funkcii organizmu.
- Zdravá strava a pohyb: Je dôležité sa zdravo stravovať, a ak máte radi huby, môžete ich zaradiť do svojho jedálnička. Pravidelný pohyb môže pomôcť stimulovať metabolizmus.
- Ako doplnok výživy sa odporúča užívať Cordyceps, žezlovku čínsku. Užívanie Cordycepsu – žezlovky čínskej: Cordyceps môže pomôcť aj pri únave, ktorú hypotyreóza spôsobuje. Vstrebanie huby podporuje vitamín C, preto je vhodné konzumovať citrusové ovocie alebo vitamín C spolu s liečivou hubou. Ak sa pri užívaní objavia nejaké nežiaduce účinky, odporúčame ju prestať užívať. Tento doplnok výživy bol vyskúšaný u mnohých pacientov s hypotyreózou a pomohol im, ale každý organizmus môže reagovať inak.
- Užívanie vitamínu D: Vitamín D pomáha v boji proti zápalovým ochoreniam a hypotyreóza súvisí s jeho nedostatkom, preto je odporúčané jeho užívanie.
Vedecké zdroje:
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/20786204.2012.10874256
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/thyroid-gland
- https://lekar.sk/znizena-cinnost-stitnej-zlazy-hypotyreoza/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/
- https://lekar.sk/hypertyreoza/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25591468/
- https://www.nhs.uk/conditions/underactive-thyroid-hypothyroidism/symptoms/
- https://www.medical.theclinics.com/article/S0025-7125(12)00006-5/abstract
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453022001264
- https://www.naturalendocrinesolutions.com/2022/09/15/the-role-of-medicinal-mushrooms-in-graves-disease-and-hashimotos/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5045992/