Zdravím,
aké huby a v akom množstve odporúčate pri ulceróznej kolitíde? Žiaľ, mám už zase hnačku. Začala som brať hubu Reishi, aby som zistila, či pomáha, ale neviem, či to bude dobré.
Preto sa obraciam na Vás.
Ďakujem za odpoveď.
A.
Milá pani!
Ďakujeme za otázku.
V prípade zápalového ochorenia čriev je dôležité v prvom rade zistiť, čo za daným stavom stojí. Často ide o nerozpoznanú chronickú infekciu, autoimunitný proces, poškodenie diverzity a celistvosti črevnej flóry, histamínovú intoleranciu a samozrejme ku koreňom možno zaradiť aj nespracované a nevyriešené emocionálne traumy.
Z liečivých húb môže pomôcť užívanie huby Reishi a huby Hericium s prihliadnutím na aktuálnu tráviacu efektivitu.Pozorujete, či sa pri tejto dávke vyskytne hnačka:
V prvom kole môžete vyskúšať nasledovné:
Huba Herícium
1. týždeň -1 kapsula denne
2. týždeň – 2×1 kapsula denne
Od 3. týždňa 2×2 kapsuly denne
Huba Reishi
od druhého mesiaca
Pre lepšie vstrebávanie účinných látok z húv odporúčame užívať prípravok s vitamínom C, napr. Superum C v dávke 2×2 tablety denne po raňajkách a po obede.
Po trojmesačnom užívaní liečebnej kúry je potrebná 1-mesačná prestávka!
Okrem vyššie uvedeného, s prihliadnutím na frekvenciu hnačky, by bolo dôležité doplniť vhodné množstvo elektrolytov.
Stálo by za to pouvažovať aj nad užívaním symbiotík v správnom čase a optimalizáciou zásobovania tela Omega mastnými kyselinami. Nevyhnutným prvkom účinnej terapie je aj nutričné nastavenie špecifické pre daný problém.
Upozorňujeme, že moje vyššie uvedené odporúčania nepredstavujú liečebný plán, treba ich považovať len za všeobecné usmernenia!
Prajem úspešné uzdravenie!
S pozdravom
MUDr. J. Tor – onkológ