Náš imunitný systém je nevyhnutný pre život. Bez neho by naše telá boli otvorené útokom baktérií, vírusov, parazitov a nemali by sme žiadnu ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Predstavuje dokonalý systém, ktorý sa ukrýva v každom z nás. V nasledujúcom článku sa nedočítate len to, čo je to imunita, ale aj aké ochorenia imunity a ako ju môžete posilniť.
Čo je imunitný systém
Je to rozsiahla sieť buniek a tkanív. Je v neustálom strehu pred útočníkmi zvonku. Je tak inteligentný, že ľahko dokáže rozlíšiť svoje tkanivo od cudzieho. Vie taktiež identifikovať mŕtve a poškodené bunky, ktoré odstraňuje. Tento systém je v celom tele človeka a tvorí ho mnoho druhov buniek, orgánov, tkanív a bielkovín, pod ktoré patria:
-
Biele krvinky – leukocyty
Cirkulujú v tele človeka, krvných cievach a lymfatických cievach. Krvinky dávajú neustály pozor a hľadajú patogény. Keď nájdu svoj cieľ, začnú sa množiť a vysielať signály do iných typov buniek, aby urobili to isté. Rozoznávame 2 hlavné typy leukocytov:
- Fagocyty – obklopujú a absorbujú patogény a rozkladajú ich. Majú schopnosť prenikať z krvných vlásočníc do okolitých tkanív. Fagocyty majú viac typov, ako neutrofily, monocyty, makrofágy.
- Lymfocyty – pomáhajú organizmu zapamätať si predchádzajúcich útočníkov a rozpoznať ich, ak niekedy neskôr opäť zaútočia na náš organizmus. Ich život začína v kostnej dreni. Tie, ktoré v nej zostanú sa volajú B lymfocyty, iné smerujú do týmusu a volajú sa T lymfocyty (T-lymfocyty priamo napádajú bunky infikované vírusmi).
-
Protilátky
Pomáhajú organizmu bojovať proti mikróbom alebo toxínom. Robia to tak, že rozoznávajú látky s názvom antigény na povrchu mikróbov alebo v chemikáliách, ktoré produkujú a ktoré označujú mikrób alebo toxín ako cudzie. Protilátky potom označujú tieto antigény na zničenie. Na tomto útoku spolupracuje veľa buniek. Antigén je akákoľvek látka, ktorá môže vyvolať imunitnú odpoveď – môže ísť aj o vlastné bunky, ktoré sú chybné.
-
Doplnkový systém
Je tvorený bielkovinami, ktorých pôsobenie dopĺňa prácu protilátok.
-
Lymfatický systém
Je to sieť jemných akoby trubičiek, po celom tele. Tvoria ho lymfatické uzliny, cievy a leukocyty. Hlavnými úlohami tohto systému sú:
- riadiť hladinu tekutín v tele,
- reakcia na baktérie,
- bojuje s rakovinovými bunkami.
-
Slezina
Je to orgán, ktorý filtruje krv a odstraňuje mikróby. Ničí staré, prípadne poškodené červené krvinky. Tvorí taktiež zložky imunitného systému, ktoré bojujú s chorobami.
-
Kostná dreň
Je to hubovité tkanivo, ktorá sa nachádza v našich kostiach. Produkuje:
- erytrocyty – prenášajú kyslík,
- leukocyty – používame ich na boj proti infekcii,
- krvné doštičky – potrebujeme ich na pomoc pri zrážaní krvi.
-
Týmus – detská žľaza
Filtruje a sleduje obsah krvi a produkuje leukocyty, T-lymfocyty.
Keď sa imunita stretne s patogénom, napríklad s baktériou, vyvoláva imunitnú odpoveď. Robí to detekciou proteínov, ktoré sa nachádzajú na povrchu všetkých buniek. Aj horúčka je formou imunitnej reakcie. Zvýšenie teploty je schopné zabiť niektoré mikróby a taktiež spúšťa proces “opravy” tela.
Aj pokožka hrá v tejto oblasti svoju úlohu. Keďže pokrýva celé telo, bráni vniknutiu týchto mikroorganizmov do vnútra organizmu.
Aké sú časté poruchy imunitného systému?
Je pomerne časté, že niektorí ľudia majú nadmerne, alebo nedostatočne aktívny imunitný systém. Nadmerná aktivita imunity má aj takéto podoby:
- Alergické ochorenia – imunita reaguje na alergény príliš silno. Alergie sa radia medzi časté choroby. Alergia je napr. na lieky, bodavý hmyz, potraviny.
- Autoimunitné choroby – imunita vyvoláva reakciu proti normálnym zložkám tela. Takéto choroby sú zriedkavé a patrí tu okrem toho aj roztrúsená skleróza, cukrovka typu 1, systémový lupus, zápal štítnej žľazy, reumatoidná artritída a iné.
Nedostatočná činnosť imunitného systému, inak nazývaná aj imunodeficiencia je:
- Zdedená – po našich predkoch.
- Získaná – liekmi, chemoterapiou, alebo spôsobená iným ochorením ako HIV/ AIDS.
Neaktívny imunitný systém nefunguje správne a zvyšuje zraniteľnosť voči infekciám. V závažných prípadoch je životu nebezpečný.
Sú aj ďalšie faktory, ktoré imunitu oslabujú. Príkladom je nadmerný stres, fajčenie, alkohol, kofeínu, drogy, pesticídy, životné prostredie a nízka fyzická aktivita. Zvýšenie pohybu je často alfou a omegou na zlepšenie chorôb u ľudí. Pri oslabenej obranyschopnosti treba pamätať aj na tieto veci a priviesť ich možno čo najskôr k náprave.
Vedeli ste, že…
…ľudia, ktorí podstúpili transpalntáciu orgánov, potrebujú imunosupresívnu liečbu? Je to preto, aby zabránili organizmu v útoku na transplantované orgány.
Liečivé huby na imunitný systém
Vo východnej medicíne sa liečivé huby používajú tisíce rokov a v poslednej dobe si získali ešte väčšiu obľubu. Tieto huby, ktoré sú určené na konzumáciu v podobe výživového doplnku, nájdete v rôznych formách, ako extrakt, kapsule, tablety, či prášok.
Zoznam zdravotných výhod, ktoré poskytujú, je veľmi dlhý a každá huba má určité špeciálne benefity. V neposlednom rade je ich výhodou aj to, že si takýto doplnok výživy vo forme tabliet môžete zobrať kdekoľvek so sebou.
Reishi
To, že Reishi dokážu posilniť imunitný systém patrí medzi ich najdôležitejšie výhody. V jednej štúdii sa preukázalo, že produkty Reishi môžu ovplyvniť gény v bielych krvinkách, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému.
V jednej zo štúdií vedci zistili, že Reishi zlepšila funkciu lymfocytov, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a aj rakovine.
Hericium Erinaceus
Koralovec ježovitý je plný najmä antioxidantov a posilňuje imunitu ako väčšina liečivých húb. Huba je výnimočná v tom, že podporuje produkciu bio proteínového nervového rastového faktora a myelínu.
Jeden z výskumov, ktorý bol na zvieratách ukázal, že huba dokázala posilniť imunitu tým, že zvýšila aktivitu črevného imunitného sytsému, ktorý najlepšie chráni telo pred patogénmi.
Čaga
Čaga má veľkú antioxidačnú silu, takže je skvelým bojovníkom proti voľným radikálom. Účinne bojuje proti oxidačnému stresu, ktorý súvisí aj so starnutím pokožky a vie dokonca spomaliť rast rakoviny.
Výskumy na zvieratách naznačujú, že extrakt z Čagy pozitívne ovplyvňuje imunitu znížením dlhodobých zápalov a bojuje proti škodlivým baktériám a vírusom. Huba podporuje tvorbu dôležitých cytokínov, ktoré regulujú imunitu a stimuluje biele krvinky.
Shiitake
Aj Shiitake môže pomôcť naštartovať imunitu. V jednej štúdii, dávali ľuďom tieto sušené Shii-take denne. Po jednom mesiaci sa ich imunitné markery zlepšili. Za tento účinok sú zrejme zodpovedné polysacharidy, ktoré obsahujú.
Cordyceps
Ak pociťujete nedostatok energie, huba Cordyceps môže byť tou správnou voľbou. Huba je známa tým, že stimuluje energiu, aj libido. Je schopná pomáhať telu efektívnejšie využívať kyslík a zvýšiť prietok krvi, čo je pre dobré fungovanie imunitného systému nevyhnutné.
Záver
Imunitný systém je veľmi komplikovaný, no zároveň nevyhnutný pre život. Je to priam zázračné, ako niekoľko rôznych systémov a typov buniek dokáže v našom tele tak dokonale pracovať a spoločne potláča parazitov a mŕtve bunky.
Zdravie máme len jedno a preto by jeho ochrana mala byť pre nás na prvom mieste. Spoznajme naše telo, bráňme ho voči zlým vonkajším vplyvom a nepustime doň vírusy.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_system
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/immune-system
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#immunity
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/best-medicinal-mushrooms-to-try#results