Rakovina: Ako pomáhajú liečivé huby

Liečivé huby sa dajú používať ako lieky. Niektoré kultúry ich na tento účel používajú stovky rokov, typickým príkladom takejto krajiny je Čína. Dnes sa liečivé prínosy takýchto húb používajú po celom svete na liečbu mnohých ochorení, okrem iného, aj rakoviny.  V ďalekom Japonsku a Číne sú liečivé huby schválené ako doplnok k štandardnej liečbe rakoviny […]

liečivé huby a rakovina

Liečivé huby sa dajú používať ako lieky. Niektoré kultúry ich na tento účel používajú stovky rokov, typickým príkladom takejto krajiny je Čína. Dnes sa liečivé prínosy takýchto húb používajú po celom svete na liečbu mnohých ochorení, okrem iného, aj rakoviny. 

V ďalekom Japonsku a Číne sú liečivé huby schválené ako doplnok k štandardnej liečbe rakoviny viac ako 30 rokov. Už aj pred schválením sa však používali na medicínske účely. Sú vhodným doplnkom ak človek bojujúci s rakovinou podstupuje ožarovanie, alebo chemoterapiu. 

V Ázii existuje viac ako 100 druhov húb, ktoré sa používajú bežne na liečbu rakoviny. K najbežnejším patria Ganoderma lucidum – Resihi, Grifola frondosa – Maitake, a Lentinus edodes – Shiitake.

Čo je rakovina

Pojmom rakovina sa označujú súbory rôznych chorôb. Pri každom z nich sa niektoré bunky tela začnú bez zastavenia deliť a šíriť do okolitých tkanív. Rakovina nepozná prekážky a vie sa šíriť kdekoľvek v ľudskom organizme. Normálne ľudské bunky rastú a delia sa, aby vytvorili nové tak, ako ich telo potrebuje. Keď starnú, prípadne dôjde k ich poškodeniu, zomrú a na ich miesto nastúpia nové bunky. 

Keď sa rozvinie, usporiadaný proces buniek sa naruší. Stávajú sa čoraz abnormálnejšími, neobyčajnými, staré a poškodené nezomierajú no aj napriek tomu sa stále tvoria nové. Mladé bunky sú schopné sa ďalej bez zastavenia deliť a tvoriť rôzne výrastky, nazývané nádory.

Mnoho druhov rakoviny vytvára pevné nádory a sú hromadami tkaniva. Rakovinové nádory sú zhubné, čo znamená, že sa šíria do okolitých tkanív. Akoby to nebolo málo, tieto rakovinové bunky sa niekedy odlomia a cestujú krvou alebo lymfatickým systémom do iných miest v našom tele a vytvárať nové, ďalšie nádory.

Existuje časť nádorov, s názvom benígne nádory, ktoré sa do iných tkanív nerozširujú. Môžu byť však pomerne veľké. Po odstránení zvyčajne nezačnú znovu rásť, zatiaľ čo zhubné nádory áno. 

Prečo vzniká rakovina?

Rakovina je genetické ochorenie. Znamená to, že je spôsobené zmenami v génoch. Riadia fungovanie našich buniek, najmä to, ako rastú a delia sa. 

Genetické zmeny sa dajú zdediť po našich predkoch. Môžu ale vzniknúť aj počas života v dôsledku chýb, ktoré sa vyskytujú pri delení buniek, alebo v dôsledku poškodenia DNA spôsobeného určitými vplyvmi. Medzi vplyvy, spôsobujúce rakovinu, patria aj chemikálie v tabakovom dyme, žiarenie, zlá životospráva a stravovanie, infekcie, radiácia.

Rakovina každého človeka má jedinečnú kombináciu genetických zmien. Pretože rastie, dochádza aj k ďalším zmenám. V rámci jedného nádoru, môžu mať rôzne bunky odlišné genetické zmeny.

Druhy a kategórie rakoviny

V súčasnej dobe rozoznávame viac ako 100 druhov rakoviny. Typy sa zvyčajne označujú pre orgány, alebo tkanivá, kde sa formuje. Rakovinu možno tiež opísať podľa typu bunky, ktorá ich tvorí, ako je napr. epitelová bunka.

Zhubné nádory sa zaraďujú do týchto kategórií:
  • Karcinómy – najbežnejšie typy. Nádory vznikajú z epiteliálnych buniek. Ide napríklad o karcinóm prsníka, prostaty, pankreasu, pľúc a iné.
  • Sarkómy – do tejto kategórie spadajú druhy rakoviny vznikajúce v kostiach a mäkkých tkanivách, vrátane svalov, tukov, ciev. Ide o nádory kostí, nervov, chrupavky a iné.
  • Lymfómy – ide o rakoviny začínajúce v lymfocytoch. Príkladom je rakovia lymfatických uzlín.
  • Leukémia – tu patria rakoviny tvoriace sa v krvotvormnom tkanive kostnej drene. 
  • Nádory zo zárodočných buniek – najčastejšie ide o rakovinu v semenníkoch a vaječníkoch
  • Blastómy 

Liečba rakoviny

Rakovinu je možné liečiť rôznymi spôsobmi. Medzi základné spôsoby liečby patrí:
  • chirurgický zákrok,
  • chemoterapia,
  • raidačná terapia,
  • hormonálna terapia,

V daktorých prípadoch sa dá použiť aj cielená terapia a biologická liečba. Výber liečby závysí od umiestnenia a stupňa nádoru a štádia ochorenia, no aj od celkového stavup pacienta.

Liečba rakoviny môže viesť buď ku zmierneniu príznakov ochorenia a jej spomaleniu, alebo k úplnému vyliečeniu. V súčasnosti sa vyvíja aj množstvo experimentálnych spôsobov liečby rakoviny, medzi inými, skúšajú sa používať aj liečivé huby.

Protinádorové zlúčeniny v liečivých hubách

V Japonsku a Číne sa huby používajú na liečbu pľúcnych chorôb a niekedy sa podávajú aj spolu s liečbou rakoviny. Výskumy sa zameriavajú najmä na to, čo huby dokážu pomôcť imunitnému systému. 

Veľmi sľubné výsledky v štúdiách ukázali poniektoré huby obsahujúce beta-glukán. Je to polysacharid, ktorý sa viaže bielkoviny. Okrem toho však hubám na ich liečebných vlastnostiach pridávajú aj ďalšie zložky, rôzne druhy vitamínov a minerálov.

Reishi

Ide o druh huby, ktorá rastie na živých stromoch. Nájsť ju môžeme okrem názvu Reishi aj pod menami Ganoderma lucidum alebo Ganoderma sinense. 

Reishi sa používa v Ázii už veľmi dlho. Už dávny obyvatelia ázijských krajín predpokladali, že predlžuje život, zabraňuje starnutiu a zvyšuje energiu. Do dnešného dňa však prebehlo aj mnoho výskumov na vplyv tejto huby na naše zdravie. V Číne sa preto dnes používa na posilnenie imunitného systému pacientov s rakovinou, ktorý sú liečený chemoterapiou, alebo ožarovaním. 

Aby sme nezostali len pri slovách, priblížme si štúdiu z roku 2006, ktorej účastníci mali pokročilý kolorektálny karcinóm. Výskumníci zistili, že reishi môže navýšiť počet bielych krviniek, lymfocytov, u taktýchto pacientov, ktoré sú pri boji s rakovinou potrebné.

Ďalej je vhodná aj na prevenciu pred vznikom rakoviny. Rakovina môže vznikať oxidačným stresom, pred ktorým nás môže huba ubrániť.

Reishi sa zvyčajne suší a užíva sa vo forme extraktu , kapsuly, prášku alebo tekutiny.

Maitake

Túto hubu môžete poznať aj pod názvom Grifola frondosa. Populárna je najmä v Číne a Japonsku, ale obľúbenou sa stáva aj vo zvyšku sveta. Označuje sa za hubu zdravia, vitality a dlhovekosti. Niektorí o nej hovoria, že je to liečivá superpotravina.

V Ázii sa extrakt z Maitake široko používa ako doplnok na liečbu rakoviny. Okrem toho prebiehajú neustále aj ďalšie štúdie zamerané na skúmanie jej protirakovinových účinkov.

Dôvodom, prečo je huba účinná v boji s rakovinou, je jej beta 1,6 glukán. Je to polysacharid viazaný na bielkoviny. Ukázalo sa, že zlúčenina vykazuje protirakovinové prejavy stimuláciou rôznych podskupín imunitného systému. 

Vedci a ich štúdie naznačujú, že huba vie bojovať proti množeniu rakovinových buniek. V jednej štúdii bolo jasne preukázané, že Maitake potláča vznik nádorov. Môže aj zvýšiť počet buniek bojujúcich proti nádoru.

Shiitake

Aj tretia huba, ktorá sa ukazuje úspešne v boji proti rakovine, pochádza z Ázie. Rastie na rozpadajúcich sa stromoch a je známa v tradičnej medicíne. V Japonsku označujú Shiitake za “elixír života”. Jej zloženie je veľmi bohaté na vitamíny a minerály.

Lentinula edodes obsahuje taktiež beta D-glukán, ktorému sa pripisujú protirakovinové účinky. V Japonsku sa v dnešnej dobe používa pri liečení niektorých onkologických ochorení.

Shiitake má schopnosť viazať na seba ťažké kovy – ortuť, olovo, či stroncium. Táto skvelá schopnosť sa dá využiť na zníženie toxických účinkov z chemoterapie.

Využiť sa dá aj ako prevencia pred vznikom rakoviny, pretože jej polysacharid, lentinan, dokáže aktivovať náš imunitný systém. Navyše v jednej štúdii sa preukázalo, že lentinan inhibuje rast a šírenie leukemických buniek.

Veľmi zaujímavé je aj to, že v Číne a Japonsku sa injekčná forma lentinanu už používa ako doplnok popri chemoterapii. Zlepšuje sa tým imunitná funkcia a zvyšuje kvalita života ľudí. 

Záver

Podľa súčasných odhadov, až dvaja z piatich ľudí majú rakovinu v určitom období svojho života. To, že ju dostanete, má teda veľkú pravdepodobnosť. Je preto dobré vedieť o všetkých možnostiach, ako s touto zákernou chorobou bojovať

Zdroje

https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/mushrooms-pdq
https://www.cancernetwork.com/view/grifola-frondosa
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/maitake-mushroom#research
https://www.healthline.com/nutrition/shiitake-mushrooms#anticancer-effects