Hoci je huba maitake (Grifola frondosa, trsovnica lupeňovitá) v Japonsku a Číne obľúbená už tisíce rokov, na Západe sa jej neuveriteľné liečivé účinky začali využívať až v poslednom čase. Ako imunostimulant vyniká spomedzi liečivých húb, preto je jej konzumácia obzvlášť odporúčaná počas obdobia vírusových infekcií. Maitake má pozoruhodné antivírusové účinky, no táto liečivá huba disponuje aj množstvom ďalších zdravotných benefitov a vysokou výživovou hodnotou. Obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť v boji proti nádorom a stimulovať imunitný systém. Existujú dôkazy, že môže znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu.
Čo je maitake?
V Číne a Japonsku sa huba maitake konzumuje už 3000 rokov. Rastie v zhlukoch pri spodnej časti kmeňov dubov a javorov, pričom môže dosiahnuť priemer až 50 centimetrov a jej trs môže vážiť až 45 kilogramov. Jej zvlnený, kvetinový vzhľad pripomína tancujúce motýle, preto je jedným z jej najčastejších názvov „tancujúca huba“. Niektorí veria, že meno maitake získala preto, lebo ľudia od radosti tancovali, keď ju našli vo voľnej prírode. V Európe a Spojených štátoch sa často nazýva „lesná sliepka“, pretože svojím vzhľadom pripomína nadýchané perie kuriatka. Jej vedecký názov, Grifola frondosa, pochádza z talianskeho pomenovania huby, ktoré odkazuje na gryfa – mýtické stvorenie s telom leva a hlavou orla. Maitake bola natoľko cenená, že pred stáročiami v Japonsku určovali jej hodnotu podľa hmotnosti striebra – za každý kilogram huby bolo potrebné zaplatiť rovnaké množstvo striebra. (1) V neskorých 80. rokoch japonskí vedci tvrdili, že maitake je účinnejšia ako lentinan zo shiitake a iné huby, ktoré sa spolu s trsovnicou lupeňovitou tradične používajú v ázijskej medicíne na posilnenie imunitného systému. Táto huba patrí medzi adaptogény, ktoré pomáhajú organizmu zvládať mentálny a fyzický stres a zároveň harmonizujú fungovanie rôznych orgánových systémov. Hoci sa môže pridávať do jedál, primárne sa považuje za liečivú hubu.
Liečivé účinky huby Maitake
Maitake je bohatá na antioxidanty, beta-glukány, vitamíny B a C a predstavuje najbohatší rastlinný zdroj vitamínu D. Obsahuje tiež meď, fosfor, draslík, vlákninu a aminokyseliny. Neobsahuje tuk, má nízky obsah sodíka a kalórií – 100 gramov čerstvej huby má len 31 kalórií, 2,7 g vlákniny, 7 g sacharidov a 2 g bielkovín. Vyznačuje sa vysokým obsahom glutatiónu a ergothioneínu, čo sú zlúčeniny s protistarnúcimi účinkami. Bioaktívny extrakt z maitake je známy ako D-frakcia, ktorá obsahuje polysacharidy a proteoglukány, predovšetkým beta-glukány. Tie podporujú imunitný systém, zvyšujú aktivitu lymfocytov, makrofágov, dendritických buniek a prirodzených zabíjačských buniek (NK-buniek). V štúdii z roku 2017 porovnávali imunostimulačné účinky húb maitake a shiitake. (2) Osemtýždňovým myšiam podávali extrakt z maitake, extrakt zo shiitake a ich kombináciu počas dvoch týždňov. Zistili, že obe huby priaznivo ovplyvňujú imunitnú odpoveď, pričom najúčinnejšia bola ich kombinácia. Beta-glukány z maitake a shiitake pri krátkodobej perorálnej aplikácii výrazne stimulovali bunkovú aj humorálnu zložku imunitnej odpovede. Humorálna imunita funguje prostredníctvom protilátok v krvi a lymfe, zatiaľ čo bunkovú imunitu aktivujú T-bunky. Tieto účinky boli výraznejšie ako pri samotnom extrakte zo shiitake. Maitake má aj antialergické účinky súvisiace s imunitným systémom. (3) Štúdia ukázala, že žírne bunky (imunitné bunky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri alergických reakciách a zápaloch) ošetrené extraktom z maitake významne znížili uvoľňovanie histamínu, ako aj vylučovanie zápalových látok. V pokuse na potkanoch skúmali vplyv vlákniny z maitake a iných húb na hladinu cholesterolu. Výsledky ukázali, že vláknina z maitake znižuje cholesterol tým, že stimuluje jeho vylučovanie a odstraňovanie stolicou. (4) Z rovnakých dôvodov môže maitake prispievať k ochrane pred rakovinou a zohrávať kľúčovú úlohu v podpore imunitného systému. Na jednej mesačnej náhodnej dvojitej štúdii sa zúčastnilo 28 zdravých ľudí. Vedci skúmali rôzne hematologické (krvné) parametre, vrátane celkového počtu červených krviniek, hladiny sérového cukru, celkového cholesterolu, lipoproteínu (HDL), bilirubínu, kreatinínu a pečeňových enzýmov. Po mesiaci všetky hodnoty znovu vyhodnotili. Zistili, že po mesačnom užívaní trsovnice lupeňovitej klesla hladina kreatinínu, čo môže naznačovať zlepšenie funkcie obličiek, a zároveň sa zlepšili pečeňové parametre. Taktiež došlo k poklesu hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo môže pomôcť predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam a ich negatívnym dôsledkom.
Liečivá huba proti rakovine
Maitake sa v Ázii konzumuje ako potravina už tisíce rokov a využíva sa aj na výrobu liečiv. Trsovnica lupeňovitá sa používa na liečbu rakoviny a na zmiernenie niektorých vedľajších účinkov chemoterapie. Výskumy ukázali, že extrakt Maitake D-frakcia v kombinácii s mitomycínom C (MMC), chemoterapeutickým liekom, vykazoval v in vivo štúdiách zvýšenú protinádorovú aktivitu. (5) Je známe, že chemoterapia často oslabuje alebo poškodzuje imunitný systém, ale extrakt D-frakcie môže pomôcť udržať optimálnu aktivitu kľúčových imunitných buniek, čím minimalizuje tieto vedľajšie účinky. U 90 % pacientov sa zmiernili príznaky ako nevoľnosť a vypadávanie vlasov, zatiaľ čo 83 % pacientov hlásilo zníženie bolesti. Maitake tak zlepšuje kvalitu života pacientov a môže byť užitočným doplnkom k prebiehajúcej liečbe rakoviny. Antioxidanty izolované z huby maitake huby boli preukázateľne účinné proti škodlivým voľným radikálom v tele. Tieto molekuly zohrávajú kľúčovú úlohu pri vzniku mnohých ochorení. Konzumácia maitake je vďaka fenolom, flavonoidom, kyseline askorbovej a α-tokoferolu účinná pri ochrane pred oxidačným poškodením. V jednej štúdii bolo analyzovaných celkovo 24 výskumov o protinádorovej aktivite Grifola frondosa. (6) Výskumy preukázali, že polysacharidy maitake môžu:
- Spomaľovať rast nádorov (najmä pri vyšších dávkach).
- Zlepšovať stav onkologických pacientov.
- Posilňovať imunitný systém na bunkovej aj humorálnej úrovni.
Jedna štúdia skúmala vlastnosti huby maitake obmedziť tvorbu alfa-glukozidázy, enzýmu, ktorý štiepi škrob a jednoduché cukry na glukózu. Obmedzením tvorby tohto enzýmu sa absorpcia glukózy spomaľuje, a preto môže byť trsovnica lupeňovitá užitočná pri liečbe cukrovky.
Polycystický ovariálny syndróm
V jednej klinickej štúdii sa skúmal účinok extraktu maitake u pacientok s polycystickým ovariálnym syndrómom. (7) Výskumu sa zúčastnilo 36 žien, ktoré dostávali extrakt Maitake, pričom u 76,9 % z nich bola zaznamenaná úspešná ovulácia. Okrem toho môže tento extrakt regulovať hladinu cukru v krvi, znižovať krvný tlak, zlepšovať hladinu cholesterolu a zvyšovať citlivosť na inzulín, čo je obzvlášť prospešné pri PCOS. Keďže ovulácia je podmienkou úspešného oplodnenia, môžeme konštatovať, že trsovnica lupeňovitá môže prispieť k zlepšeniu ženskej plodnosti.
Aké je dávkovanie Maitake?
Ak konzumujeme trsovnicu lupeňovitú na podporu zdravia, môžeme ju pridať do akéhokoľvek jedla, kde bežne používame huby. Hodí sa na pečenie, do šalátov, cestovín, pizze, omelety alebo polievok. Môžeme ju podusiť na masle, upiecť alebo ugrilovať. Má charakteristickú, mierne zemitú chuť, preto sa najprv uistime, že nám vyhovuje, a nezačíname s veľkým množstvom. Dostupná je aj vo forme tekutého koncentrátu alebo kapsúl s extraktom maitake. Správne dávkovanie závisí od veku, telesnej hmotnosti a zdravotného stavu, ako aj od koncentrácie účinnej látky v konkrétnom doplnku stravy. Pred použitím si vždy dôkladne prečítajme pokyny. Ak sa objavia akékoľvek neobvyklé príznaky alebo nepríjemné pocity, prestaňme ju užívať. Na zaznamenanie jej účinkov môže byť potrebné niekoľko týždňov alebo mesiacov. Kombinácia s vitamínom C môže zvýšiť jej účinnosť. Huba je organizmom dobre tolerovaná. Maitake má antidiabetický účinok na hladinu cukru v krvi a znižovať krvný tlak, preto sa odporúča aj ako doplnková liečba cukrovky. (8)
Vedecké zdroje:
- https://www.drugs.com/npp/maitake.html#3664855
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4202470/
- https://www.hokto-kinoko.com/healthbenefits/the-anti-allergic-effects-of-maitake-mushrooms/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11520942/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2840554/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121006243
- https://drtorihudson.com/botanicals/maitake-mushroom-extract-and-polycystic-ovarian-syndrome/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7820117/