Rakovinové bunky sa môžu tvoriť z buniek akéhokoľvek tkaniva. Náš imunitný systém sa neustále snaží bojovať proti nim, ale môže sa stať, že nezabráni vzniku ochorenia. Dôležité je však vedieť, že aj my sami môžeme urobiť veľa pre prevenciu a liečbu zhubného nádoru.
Nádor môže byť hrčka, výstupok, abnormálna hmota tkaniva, benígny alebo v nešťastnom prípade malígny. Benígny nádor sa od malígneho líši aj tým, že nezničí okolité tkanivá. Zvyčajne sa dá chirurgicky odstrániť a neobnoví sa. Malígny nádor naopak rýchlo rastie a zvyčajne sa vtláča do okolitého tkaniva, vytvára metastázy.
Ako vzniká nádor?
Vznik nádoru je z medicínskeho hľadiska spôsobený tým, že dôjde k poškodeniu genetického materiálu – aj keď nie každá mutácia vedie k rakovine. Nebezpečné sú mutácie, ktoré zasahujú gény kódujúce regulačné proteíny, pretože v tomto prípade môže začať nekontrolovaný rast buniek. Dochádza k poruche procesu delenia buniek, teda bunkového cyklu, čo vedie k narušeniu normálnej funkcie postihnutého typu buniek a môže spustiť vznik rakovinového bujnenia. Aby došlo k degenerácii buniek, je potrebných 5-6 po sebe idúcich mutácií, ktoré môže poškodená bunka rýchlo dosiahnuť.
Genetika a nádory
Menšia časť nádorov vzniká určite z genetických príčin, ktoré sú spôsobené dedičnosťou a/alebo získanou genetickou chybou. Aktivácia genetickej predispozície je vo väčšine prípadov vyvolaná vonkajšími a vnútornými faktormi.
Je však dôležité vedieť, že pravdepodobnosť, že sa u nás vyvinie rovnaký typ rakoviny ako u niektorého z našich rodinných príslušníkov, je veľmi nízka. Rakovina vzniká v skutočnosti kumuláciou genetických poškodení, ktoré sa však neprenášajú z jednej generácie na druhú.
Približne 8-10% nádorových ochorení je spojených s dedičnosťou, pričom väčší podiel prispievajú k vzniku nádorov génové mutácie získané počas života.
Aj napriek tomu, ak sa rakovina objaví aj u nás, keď už bola diagnostikovaná u našich predkov, je dobré zamyslieť sa nad tým, ako sa náš životný štýl podobá tomu ich, a aké rizikové faktory sú spoločné pre oboch.
Účinné genetické vyšetrenia
Genetické vyšetrenia dnes veľmi pomáhajú aj v oblasti liečby. Nové onkologické terapie môžu byť efektívnejšie, pretože odborníci podrobujú tkanivové vzorky aj genetickému vyšetreniu. Vďaka tomu je presnejšie určené, či sa u pacienta očakáva významný účinok z konkrétneho lieku, alebo je potrebné vyskúšať inú liečbu.
Genetický výskum pomáha zabezpečiť, aby pacient dostal najvhodnejšiu liečbu a liek. Personalizované terapie sú veľmi dôležité pre proces uzdravovania. Takisto aj doplnkové terapie, ktoré nezávisia od genetiky, ale výrazne prispievajú k posilneniu organizmu, aby sa dokázal postaviť proti rakovine.
Rané príznaky nádoru
Nádor nevzniká z minúty na minútu. Je dôležité neustále sledovať zmeny v tele. Ak si všimneme nezvyčajný, neodchádzajúci hrbol alebo výbežok na pokožke, kostiach alebo kĺboch bez zjavného dôvodu, pre bezpečnosť sa poraďme s lekárom. Rovnako varovným signálom je aj rýchlo sa nehojaci zápal.
Ťažšie sa rozpoznávajú prípady, keď choroba postihuje vnútorné orgány. Prvé príznaky môžu zahŕňať:
krvácanie, hnisavý výtok, náhla strata hmotnosti, strata chuti do jedla, slabosť, nadmerné potenie, opuchnuté lymfatické uzliny, chronický kašeľ, chronické bolesti hlavy, časté zvracanie.
Rizikové faktory rakoviny
Nemôžeme dostatočne zdôrazni, že hoci za vznikom niektorých nádorov môžu stáť genetické faktory, v mnohých prípadoch si bohužiaľ aj sami prispievame k zvýšeniu rizika. Pozrime sa, ako nesprávny životný štýl môže prispieť k vzniku nádorov, a aké rizikové faktory zvyšujú tieto riziká:
- fajčenie
- konzumácia alkoholu
- obezita
- nedostatok pohybu
- strava chudobná na živiny
- strava chudobná na vlákninu
- strava chudobná na antioxidanty
- strava chudobná na vitamíny
- stres
- nadmerné slnenie
- strava bohatá na škodlivé prísady
Životný štýl
Významný vzťah medzi životným štýlom a nádorovými ochoreniami zdôrazňuje štúdia Nemeckého rakovinového výskumného centra. V nej sa uvádza, že fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita, nezdravá strava a fyzická neaktivita sú faktory, ktoré môžu zohrávať úlohu pri vzniku rakoviny. Fajčenie je zodpovedné za 20-30% všetkých nádorových ochorení. Podľa nemeckých výskumníkov sa polovica rakovinových ochorení dá predísť nekouřením, ako uvádza štúdia publikovaná v Cancer Journal.
Podobné výsledky priniesla analýza, ktorá spracovala viac ako 400 tisíc vzoriek. Táto analýza dospela k záveru, že v ôsmich európskych krajinách (Taliansko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko, Grécko, Nemecko, Švédsko, Dánsko) je ročne 270 tisíc prípadov rakoviny spojených s fajčením. A to nielen rakovina pľúc a hrdla, ale aj rakoviny tráviaceho a močového systému sú spojené s cigaretami, varuje Journal of Oncology.
Vek a nádorové ochorenia Pravdepodobnosť vzniku nádorov sa zvyšuje s vekom, aj keď existujú aj špecifické druhy nádorov u detí. U mužov sú najčastejšími druhmi rakoviny rakovina pľúc, žalúdka, hrubého čreva, konečníka a prostaty, ale často sa vyskytuje aj rakovina hrdla a pankreasu. U žien medzi benígnymi nádormi sa spomínajú polypy maternice a cysty vaječníkov. Niekedy sa medzi nádory zaraďuje aj endometrióza, aj keď to nie je rakovinové ochorenie.
V prípade zhubných nádorov sú najrozšírenejšie rakovina krčka maternice, rakovina vaječníkov, rakovina hrubého čreva a kožné nádory. Zhubný nádor na prsníku sa vyskytuje u oboch pohlaví, u žien ide o jednu z hlavných príčin úmrtí. Nádory lymfatických uzlín a ústnej dutiny postihujú tiež veľa ľudí. U detí a starších ľudí sa najčastejšie vyskytujú nádorové ochorenia krvotvorných orgánov.
Prevencia rakoviny
Aby sa rakovina vyvinula musí byť prítomná okrem rizikových faktorov je potrebné aj nedostatočné funkcia imunitného systému. Z toho vyplýva, že posilnením imunity môžeme lepšie predchádzať rakovinovým ochoreniam a aj liečba môže byť úspešnejšia. Na to je potrebná zmena stravy a životného štýlu:
- Dostatočne spime, nedostatok spánku výrazne oslabuje imunitný systém.
- Pohybujme sa aspoň 80-100 minút intenzívne týždenne, rozdelené minimálne na 4 dni.
- Vyhýbajme sa stresovým situáciám, pretože nadmerné uvoľňovanie kortizolu v týchto chvíľach bráni fungovaniu imunitného systému.
- Vyhýbajme sa potravinám bohatým na škodlivé prísady, živočíšne tuky, bielu múku, biely cukor – tieto môžeme pokojne vylúčiť. Taktiež sa vzdajme sýtených nápojov.
- Alkohol pite iba v malých množstvách.
- Udržujme si optimálnu hmotnosť, pretože obezita oslabuje imunitný systém a je živnou pôdou pre zápalové ochorenia.
- Konzumujme potraviny, ktoré podporujú a posilňujú náš imunitný systém. Najdôležitejšie sú antioxidanty (ako vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín A, polyfenoly, karotenoidy, zinok, selén, niektoré aminokyseliny), oligomérne procyanidíny v šupke modrého hrozna, ako aj probiotiká (prospešné baktérie) a prebiotiká (vlákniny slúžiace ako potrava pre tieto baktérie).
Dôležitosť probiotík
Probiotiká obnovujú rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá základne určuje našu obranyschopnosť (70 % imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve), zatiaľ čo vláknina je dôležitá aj preto, že pomáha odstraňovať toxíny a patogény z hrubého čreva, čím tiež uľahčuje imunitný systém. Je dôležité mať vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, aby sa predišlo výživovým deficitom a imunitnej slabosti, ako uvádza štúdia Univerzity v Southamptone.
Pri rakovine je dobré doplniť stravu potravinami, ktoré poskytujú kompletný a ideálne prírodný zdroj živín, najlepším riešením sú superpotraviny.
Pozrime sa teraz, ktoré potraviny by sme mali do svojho tela prijať v väčších množstvách:
- Kyslá kapusta, nakladaná uhorka, fermentované mliečne výrobky a sója – majú probiotický účinok.
- Surová zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, liečivé huby, mliečne výrobky – obsahujú prebiotické vlákniny.
- Červené a modré ovocie, citrusy, zelené listové zeleniny, riasy, olejové semená, ryby – sú bohaté na antioxidanty.
- Osobitne sa odporúčajú acerola (vysoký obsah vitamínu C), Aloe vera, olivy, zelený čaj, šípky, chia semienka, psyllium (semienka plantago), shiitake huby (lentinán účinná látka) alebo modré hrozno. Samozrejme, tento prehľad platí rovnako aj v prípade už existujúcej rakoviny!
Liečivé huby proti rakovine
O imunostimulačných a protirakovinových vlastnostiach niektorých druhov liečivých húb existuje množstvo vedeckých prác a klinických štúdií.
Predovšetkým trsovnica lupeňovitá- Maitake, pečiarka mandľová – Agaricus, žezlovka čínska – Cordyceps a najznámejšia huba na liečbu rakoviny, shiitake, sa môžu ukázať ako účinné pri liečbe zhubných nádorov.
Klinické štúdie o účinkoch lentinánu, ktorý sa nachádza v shiitake hube, na rakovinu pľúc boli analyzované na Qingdao univerzite. Zistili, že na základe 12 rokov klinických údajov lentinán nielenže prispieva k zlepšeniu kvality života, ale tiež zvyšuje účinnosť chemoterapie, ako uvádza štúdia uverejnená v časopise Journal of Cancer Research and Clinical Oncology.
Zdravotné vlastnosti pečiarky mandľovej boli širšie skúmané na univerzite v Oslo. Zistili, že jej protinádorové, protizápalové a antialergické účinky sú spôsobené tým, že zvyšuje funkciu imunitného systému, aktivuje monocyty, fagocytárne a dendritické bunky, ako uvádza časopis Advances in Pharmacological Sciences .
Čo robiť ako prvé, ak mám rakovinu?
Diagnóza rakoviny môže zasiahnuť človeka v akomkoľvek veku a v akomkoľvek období jeho života, či už je to dobrý alebo zlý čas. Postaviť sa čelom k tejto realite je ťažké. Niekto obviňuje osud, niekto iných, alebo lekára, ktorý mu neoznámil včas, že môže byť problém. No v takýchto chvíľach sa oplatí pozrieť sa aj na seba. Vznik rakoviny agresívnym spôsobom upozorňuje „hostiteľa“, teda nás – človek bojujúci s rakovinou sa často nezameral na seba, nevenoval dostatočnú pozornosť svojej pohode. Možno sa neustále venoval iným, pomáhal druhým, ale seba zanedbával: nevenoval sa ani svojmu duševnému, ani fyzickému zdraviu. Teraz musí vyriešiť vzniknutú situáciu, aby aj on mohol byť v poriadku.
Je prirodzené, že prvou reakciou človeka je strach, zúfalstvo a množstvo otázok. Čo mám robiť? Čo môžem teraz urobiť? Na koho sa mám najprv obrátiť? V tejto chvíli sa náš svet otočí, je to pochopiteľné – ale nesmieme zabudnúť na seba. A to platí obzvlášť preto, že týmto spôsobom strácame aj čas. Keď prekonáme prvotný šok, mali by sme sa sústrediť na možnosti liečby s chladnou hlavou.
Po diagnóze
Možno sa to zdá nemožné, ale najprv sa musíme trochu upokojiť. Neskôr si určite dlho zapamätáme obraz: sedíme oproti lekárovi a nerozumieme, alebo skôr nepochopíme, čo hovorí. Rakovina? Onkologické ochorenie? To sa nemôže stať nám. To bol len zlý sen. Pravdepodobne si pomýlili naše výsledky s niekým iným…
Nemali by sme však hneď vzdávať, myslieť si, že teraz už je všetko jedno. Je dôležité hovoriť s ľuďmi – vrátane lekára a ak je to potrebné, aj s psychológom – ktorým dôverujeme, ktorým môžeme otvoriť svoje srdce, vyrozprávať svoj strach a napätie. Je veľmi dôležité, aby sme trochu uľavili našej duši.
Zároveň je však potrebné byť opatrný, pretože na otázku „čo mám robiť, ak mám rakovinu“ môžeme dostať od laikov množstvo riešení, ktoré sú len z počutia považované za dobré. Bez dôkladného informovania môže ísť človek nesprávnym smerom, čo môže jeho stav ešte zhoršiť. Po diagnóze rakoviny by sme mali hovoriť so svojím lekárom o možných terapiách a o doplnkových liečbach, ktoré sú k nim odporúčané.
Informujme sa
Zaujímajme sa o to, akú liečbu potrebujeme. Rôzne terapie sa používajú individuálne alebo v kombinovanej forme – preto v mnohých zariadeniach, ak majú k dispozícii všetky informácie o pacientovi a nádore, skupina odborníkov rozhoduje, ktorá liečba je najvhodnejšia pre daného pacienta. Pred začatím liečby je veľmi dôležité, aby pacient pochopil podstatu možných liečebných metód, ich mechanizmus účinku, ako aj ich obmedzenia a možné následky ich aplikácie.
Je rozumné skontaktovať sa s ľuďmi, ktorí prekonali rakovinu. Môže mať priaznivý účinok, ak si vypočujeme ich skúsenosti a vyskúšame metódy, ktoré sa im osvedčili, vrátane zmien v životnom štýle, strave a doplnkových terapií – samozrejme, po konzultácii s naším ošetrujúcim lekárom.
Mnoho užitočných rád môžeme získať na otázku „čo mám robiť, ak mám rakovinu“, a tieto možnosti môžeme využiť aj po operácii, ožarovaní, chemoterapii alebo cielenej liečbe.
Môžeme sa zapojiť do rôznych klubov a skupín, kde nájdeme spoločnosť, čím sa vyhneme uzavretiu do seba, znovu sa staneme otvorenými a naše myšlienky nebudú zamerané len na naše vlastné problémy.
Majme na pamäti, že v prípade onkologického ochorenia musíme od začiatku robiť všetko pre naše uzdravenie – nestačí, že nás lieči lekár. Aj my musíme bojovať za seba!
Lekárske riešenia
V súčasnosti patria medzi najčastejšie metódy liečby nádorových ochorení chirurgický zákrok (operácia), rádioterapia (ožarovanie), chemoterapia, imunoterapia a/alebo bioterapia a ďalšie. Tieto metódy môžu byť aplikované samostatne alebo v kombinácii. Pacient je samozrejme vždy informovaný o tom, čo tieto postupy zahŕňajú.
Zatiaľ čo s ošetrujúcim lekárom musíme prediskutovať, aké kroky podnikneme ďalej – vrátane toho, ako môžeme inými spôsobmi prispieť k nášmu uzdraveniu – je veľmi dôležité zaoberať sa aj doplnkovými terapiami. Keď sa pýtame, „čo robiť, ak mám nádorové ochorenie,“ odpoveď zahŕňa okrem lekárskej liečby aj zmenu životného štýlu, úpravu stravy, posilnenie imunitného systému a zavedenie kvalitných výživových doplnkov do organizmu, aby sme mohli úspešne bojovať s nádorovým ochorením. Je nevyhnutné sa posilniť, pretože počas terapií môžu byť poškodené aj zdravé bunky a orgány, do tela sa môžu dostať toxíny, ktoré oslabujú náš imunitný systém.
Stravou musíme eliminovať kyslé prostredie, v ktorom sa rakovinové bunky cítia dobre. Cukor, mlieko a stolovú soľ je vhodné nahradiť zdravšími alternatívami. Vyhýbajme sa kofeínu, pime zelený čaj, a ideálne je, ak 80 % našej stravy tvoria zelenina, ovocie a celozrnné obilniny – tieto potraviny prispievajú k mierne zásaditému pH organizmu.