Vyhľadať
Close this search box.

Resveratrol a jeho účinky na zdravie

Rezveratrol

Obsah

Resveratrol je fytochemikália nachádzajúca sa vo veľa druhoch ovocia a rastlín. Zložke sa pripisuje mnoho zdravotných výhod, vrátane boja proti zápalu, rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam. Ide o silný antioxidant a dokáže chrániť bunky pred voľnými radikálmi spôsobenými oxidačným stresom.

Zdravotné pôsobenie resveratrolu uvádzame nižšie. Sústredíme sa na objasnenie príčin, prečo je dobré konzumovať resveratrol  spolu s medicinálnymi hubami a betaglukánmi a o možnostiach dosiahnutia väčšieho účinku.

Čo je resveratrol?

Resveratrol je prírodná zlúčenina. Patrí medzi polyfenoly a nachádza sa najmä v červenom hrozne, iných bobuľových plodoch a niektorých rastlinných druhoch. Zlúčenina je fytonutrient, ktorý môže mať priaznivé účinky na ľudské zdravie. Podľa výskumu má antioxidačné vlastnosti, môže neutralizovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a tkanivá.

Účinky resveratrolu na zdravie

Pripisuje sa mu mnoho potenciálnych zdravotných výhod, ako je podpora zdravia srdca a ciev, protizápalové a protikarcinogénne účinky a spomaľovanie starnutia.

Udržiavanie kardiovaskulárneho zdravia

Bolo vykonaných viac výskumov týkajúcich sa účinkov  proti srdcovo-cievnym ochoreniam.  Zistilo sa, že znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a aterosklerózy a zlepšuje krvný obeh.

Účinok resveratrolu sa môže prejaviť najmä pri udržiavaní zdravia kardiovaskulárneho systému, srdca a ciev. Dokáže chrániť najmä bunky srdcového svalu, napomáha správnemu dodávaniu kyslíka a udržiava cievy čisté a pružné. Okrem toho sa oplatí použiť aj v prípade sklonu k trombóze, pretože môže zabrániť tvorbe krvných zrazenín a trombóze inhibíciou adhézie krvných doštičiek.

Jeho konzumácia môže byť užitočná aj pre ženy v klimaktériu, pretože okrem ochrany srdca a ciev dokáže výrazne obmedziť nepríjemné prejavy spojené s menopauzou.

Protizápalový resveratrol

Resveratrol môže byť schopný znížiť zápal v tele, čo môže byť dôležité pri prevencii chorôb, ako je artritída alebo autoimunitné ochorenia. Okrem toho niektoré štúdie ukázali, že zlúčenina môže mať protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu inhibovať rast a šírenie nádorov.

Bojujte proti cukrovke

Resveratrol dokáže zmierniť príznaky cukrovky. Zlepšuje homeostázu glukózy, znížuje inzulínovú rezistenciu, chráni bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, zlepšuje sekréciu inzulínu a zmierňuje metabolické poruchy. Môže mať tiež priaznivý vplyv na metabolizmus lipidov a sacharidov.

Ako resveratrol ovplyvňuje pokožku?

Je dokázané, že resveratrol prospieva pleti. Jeho antioxidačné vlastnosti sú účinné proti UV znečisteniu. Tiež sa spája so znížením pigmentácie spôsobenej škodlivými účinkami UV žiarenia, ako aj so syntézou kolagénu. Predčasné starnutie pleti je  z viac ako 80 percent ovplyvnené vonkajšími faktormi, ako je aj UV žiarenie, resveratrol môže byť účinným riešením na zachovanie mladistvého vzhľadu pleti.

Výskum ukázal, že perorálne verzie samy o sebe neposkytujú adekvátne účinky, oveľa lepším riešením je aplikácia priamo na pokožku, kde môže stimulovať existujúcu antioxidačnú ochranu.

Kedy sa odporúča resveratrol?

  • pri sklone ku kardiovaskulárnym ochoreniam
  • pri ochoreniach srdca v starobe
  • pre existujúce kardiovaskulárne ťažkosti
  • na artériosklerózu, vazokonstrikciu
  • pri problémoch s krvným obehom
  • na vysoký krvný tlak
  • na vysokú hladinu cukru v krvi
  • na vysoký cholesterol
  • pri zvýšenej stresovej  záťaži
  • pri úzkosti
  • pre aktívnych športovcov
  • pri vyčerpaní, slabosti a častej únave
  • počas menopauzy
  • na ochranu pokožky
  • ako zníženie zápalu
  • na prevenciu mŕtvice a trombózy
  • na posilnenie imunitného systému
  • na zvýšenie fyzickej a psychickej výkonnosti

Čo  treba vedieť o medicinálnych hubách a betaglukánoch, ktoré obsahujú?

Je známe, že liečivé huby obsahujú značné množstvo beta-glukánov. Sú to zlúčeniny, ktoré možno nájsť napr. aj v liečivých hubách shiitake, reishi a maitake. Ich hlavnou výhodou je, že dokážu stimulovať fungovanie imunitného systému, čím pomáhajú imunitným bunkám bojovať proti patogénom. Aktivujú reakcie imunitného systému, čím zvyšujú odolnosť voči infekciám a chorobám.

Výskum ukázal, že beta-glukány disponujú protizápalovými účinkami čím znižujú akútne a chronické zápaly v organizme.  účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť akútny a chronický zápal v tele. Preto majú veľký význam pri liečbe artritídy, autoimunitných ochorení a iných zápalových stavov.

Podľa niektorých štúdií dokážu obnoviť hladinu zdravého cholesterolu a zlepšiť stav cievneho systému, čím prispievajú k udržaniu kardiovaskulárneho zdravia. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam chránia bunky pred poškodením.

Betaglukány môžu  ovplyvňovať aj fungovanie imunitného systému, regulovať jeho činnosť a rovnováhu. To môže byť dôležité pri liečbe autoimunitných ochorení, alergií a iných problémov spojených s obranyschopnosťou organizmu.

Existujú dôkazy, že beta-glukán významne prispieva k zvýšenej produkcii oxidu dusnatého, jedného z najúčinnejších reaktívnych druhov dusíka, indukovateľnou syntázou oxidu dusnatého v makrofágoch. Medzi zdravotné účinky glukánov  patrí tým pádom aj stimulácia infekčnej imunity a aktivácia tvorby buniek kostnej drene.

Prečo je dobré užívať beta-glukán a resveratrol spolu?

Kombinovaná konzumácia medicinálnych húb a resveratrolu prispieva k posilneniu imunitného systému. Glukány dokážu stimulovať činnosť imunitných buniek a zvyšovať odolnosť organizmu, resveratrol zasa pomáha predchádzať zápalovým procesom v imunitnom systéme.

Spoločné užívanie glukánov aj resveratrolu účinnejšie znižuje  zápal v tele. Resveratrol prispieva ku kardiovaskulárnemu zdraviu a beta-glukány znižujú hladinu cholesterolu a zlepšujú zdravie ciev. 

Ako sa to všetko dá dokázať?

Podľa najnovších údajov  stimuluje resveratrol obranné reakcie v rastlinách prostredníctvom syntézy glukánu a resveratrolu (chemický proces alebo proces, pri ktorom sa molekuly zlúčeniny vytvárajú z menších molekúl prostredníctvom chemických reakcií). To podnietilo vedcov k ďalšiemu štúdiu synergického účinku týchto dvoch zlúčenín na imunitné reakcie myší. Merala sa expresia CD4 markerov (nádorových buniek) v bunkách sleziny, sekrécia IL-2 (IL-2 je produkovaný jednotlivými lymfocytmi – špecifické protilátky – po stimulácii antigénom) a protilátková odpoveď. Vo všetkých prípadoch sa potvrdil stimulačný účinok glukánu.

Zatiaľ čo glukán vykazoval silnú a na dávke závislú stimuláciu, samotný resveratrol bol účinný len v malej miere a len vo vysokých dávkach. Pri spoločnom použití však dokázali stimulovať sekréciu IL-2 rovnakým spôsobom. (Sekrécia znamená separáciu, ide o aktivitu žliaz produkujúcu sekréciu.) Samotný glukán výrazne zvýšil protilátkovú odpoveď na 200 %, zatiaľ čo v kombinácii s resveratrolom zvýšil toto číslo až štvornásobne.

V inom výskume bolo vysvetlené, že kombinácia glukánu, resveratrolu a vitamínu C má lepšie imunologické účinky na rakovinové bunky. Súčasné použitie týchto  zlúčenín teda môže inhibovať rast rakovinových buniek. Ich kombinované použitie sa ukázalo ako najúčinnejšia kombinácia prírodných zlúčenín v komerčnom využití.

Ďalšia hypotéza naznačuje, že keďže glukán môže priamo zosilniť niektoré typy humorálnych* a bunkových reakcií, bunky stimulované glukánom môžu jednoducho obnoviť imunitné reakcie na ich predchádzajúce úrovne. Z toho všetkého možno tiež usúdiť, že glukány možno v určitých prípadoch použiť aj na prevenciu chronickej imunotoxicity, čo si však vyžaduje ďalšie štúdie.

*Podsystém imunitného systému, ktorý sa bráni proti bunkám a antigénom, ktoré sú rozpoznané ako cudzie, nie viazaný na bunky (bunková imunita), ale nepriamo pomocou protilátok produkovaných bunkami.

Zdroje:

    1. https://www.healthline.com/nutrition/red-wine-good-or-bad#TOC_TITLE_HDR_3
    2. https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained#supplements
    3. https://en.wikipedia.org/wiki/Resveratrol
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588085/
    5. https://www.researchgate.net/publication/267818253_Synergistic_effects_of_glucan_and_resveratrol
    6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509709/
    7. https://dea.lib.unideb.hu/server/api/core/bitstreams/599ac8b9-20c6-44aa-8184-2c7db7968775/content

 

Súvisiace články

Súvisiace produkty