Cukrovka: všetko, čo potrebujete vedieť

Cukrovka je v súčasnosti jednou z najčastejších chorôb a patrí aj medzi najviac finančne náročné. Označuje sa aj ako pandémia tretieho tisícročia. Ako uvádzajú medzinárodné štatistiky, na diabetes trpí jeden človek z dvanástich. Táto choroba neobchádza ani Slovensko a podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2020 liečilo na cukrovku viac ako 355 000 […]

cukrovka

Cukrovka je v súčasnosti jednou z najčastejších chorôb a patrí aj medzi najviac finančne náročné. Označuje sa aj ako pandémia tretieho tisícročia. Ako uvádzajú medzinárodné štatistiky, na diabetes trpí jeden človek z dvanástich. Táto choroba neobchádza ani Slovensko a podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2020 liečilo na cukrovku viac ako 355 000 ľudí. Keďže ide o tak veľmi rozšírenú chorobu, každý rok je venovaný 14. november Svetovému dňu diabetu.

Čo je to?

Cukrovka, alebo inak povedané diabetes mellitus, je ochorenie, ktoré sa nastáva, ak je glukóza v krvi príliš vysoká. Glukóza, alebo teda cukor, je hlavný zdroj energie a pochádza z potravy, ktorú konzumujeme. Inzulín, je hormón produkovaný pankreasom a pomáha glukóze dostať sa z potravy do buniek v tele, aby sa využila jej energia. Telo si ale niekedy nie je schopné vytvoriť dostatok inzulínu alebo ho vôbec nevyužíva. Glukóza preto niekedy zostáva v krvi a nedostáva sa do buniek, aby sa spotrebovala.

Veľa cukru v krvi môže postupne spôsobiť zdravotné problémy. Žiaľ, cukrovka momentálne nie je úplne liečiteľná, môžeme ale podniknúť kroky, vďaka ktorým zvládneme problémy, ktoré nám priniesla lepšie a udržíme si zdravie.

Prediabetes

Cukrovka nie je u každého rovnaká. Niekto môže mať napríklad hraničnú cukrovku, kedy je hladina glukózy v krvi v rozmedzí 100 – 125 mg / dl. Priebeh u takéhoto pacienta je má menej závažný priebeh. Normálna hladina cukru v krvi sa pohybuje medzi 70 – 99 mg/dl. Hraničná cukrovka znamená, že glukóza je síce vyššia než obvykle, ale nie je tak vysoká, aby tvorila cukrovku. Zistiť množstvo glukózy sa dá jednoducho vďaka odberu moču nalačno, počas prehliadky u lekára.

Ľudia s prediabetesom sú vystavení riziku vzniku cukrovky 2. typu. Rizikové faktory zahŕňajú:

  • zvýšená hmotnosť tela,
  • genetika (ak máte deti, informujte ich o tom, nakoľko je tu riziko vzniku aj u nich),
  • vysoký cholesterol,
  • vysoký krvný tlak (u starších je cieľom dosiahnuť tlak 140/90 mmHg),
  • vek nad 45 rokov,
  • sedavý spôsob života.

Ďalším faktorom je aj rasa. Žiaľ niektoré rasy majú väčšiu šancu vzniku prediabetu, patria tu Afroameričania, domorodí Američania, Latinoameričania, Ázijskopacifickí ostrovani.

Ak lekár zistí, že máte prediabetes, odporučí vám vykonať niektoré zmeny, ktoré by môhli zastaviť progres cukrovky 2. typu. Schudnúť na optimálnu váhu, zdravšie sa stravovať a zvýšiť fyzickú aktivitu nad 30 minút denne často pomôže predísť tejto chorobe. Pohyb bude mať efekt aj na ostatné prejavy ochorenia.

Kedy dochádza k hypoglykémii?

Je to stav, keď sa hladina glukózy zníži a klesne pod viac ako 3 mmol/l. Táto hodnota sa líši pre jednotlivé osoby. Jej prejavom, býva zblednutie, nervozita, studený pot, chvenie, búšenie srdca, dvojité videnie a iné. Glukózu využíva organizmus ako zdroj energie.

Hlavným dôvodom, prečo vzniká, je vynechané jedlo a dlhý interval medzi inzulínovou injekciou. Spôsobiť sa dá aj vtedy, ak je dávka inzulínu vpichnutá na nesprávne miesto. Je možné, že riziko spôsobí aj nesprávne stravovanie, napríklad príjem zbytočného množstva tukov.

Veľmi vysoká glykémia sa prejavuje stratou vedomia, záchvatmi, prípadne kómou. Vážne ohrozuje život diabetika.

Existuje prevencia?

Áno a je veľmi jednoduchá. Minimálne 1 krát ročne si dajte skontrolovať moč.

Druhy cukrovky

Najbežnejším typom cukrovky, je diabetes 1. typu, 2. typu a tehotenská cukrovka. 

1. Cukrovka 1. typu

Telo si nevytvára inzulín a imunitný systém napáda a ničí bunky v pankrease, ktoré ho vytvárajú. Tento diabetes je zvyčajne diagnostikovaný u detí a mladých dospelých, hoci sa môže prejaviť v podstate v akomkoľvek veku. Ľudia trpiaci na 1. typ musia každý deň brať inzulín, aby zostali nažive.

Príznaky cukrovky 1. typu závažné a zvyčajne prichádzajú rýchlo:

  • zvýšený pocit smädu, hlad a časté močenie,
  • rozmazaný zrak,
  • únava,
  • nevysvetliteľné chudnutie.

Čo spôsobuje cukrovku 1. typu?

Odborníci si myslia, že túto formu spôsobujú gény a faktory v prostredí, ako vírusy, ktoré môžu byť pôvodcom tejto choroby. Vedci sa stále snažia určiť príčiny cukrovky prostredníctvom štúdií.

2. Cukrovka 2. typu

Cukrovku 2. typu je stav, pri ktorom si telo inzulín nevytvára alebo ho nevie využiť. Tento typ môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, dokonca aj v detstve. Najčastejšie sa však vyskytuje u ľudí stredného a staršieho veku. Ide o najbežnejšiu formu cukrovky. 

Malá fyzická aktivita a ťažkosti so zdravým, ako je vysoký krvný tlak, ovplyvňujú šance na rozvoj tohto typu cukrovky. Pravdepodobnosť vzniku je vyššia, ak máte prediabetes, alebo ste už mali cukrovku v tehotenstve. 

Príznaky cukrovky 2. typu sú:

  • zvýšená chuť do jedla, smäd a močenie,
  • únava,
  • rozmazané videnie,
  • mravčenie, alebo necitlivosť v nohách a rukách,
  • rany, ktoré sa nehoja,
  • nevysvetliteľné rýchle chudnutie.

Príznaky tohto typu sa často vyvíjajú pomaly, aj roky. Na začiatku nie sú žiadne, neskôr môžu byť mierne, čiže si ich nemusíte všimnúť. Niektorí ľudia nezistia, že majú cukrovku, kým nemajú zdravotné problémy spojené s cukrovkou, napríklad srdcové choroby.

Čo spôsobuje cukrovku 2. typu?

Príčin môže byť niekoľko:

  • nadváha a obezita,
  • málo fyzickej aktivity,
  • genetika

3. Tehotenská cukrovka

Tento typ sa vyvíja u niektorých žien počas tehotenstva a väčšinou po narodení dieťaťa zmizne. Ak ste však už tehotenskú cukrovku mali, máte väčšiu šancu na vznik cukrovky typu 2. Správne fungovanie organizmu s vyššou glukózou sa volá glukózo-tolerančný test. Väčšina prípadov si nevyžaduje hospitalizáciu a tieto deti sa rodia na 95 % zdravé. Avšak ženy, budúce matky, by mali byť upozornené aj na takéto komplikácie. Už pred otehotnením by mala byť glykémia stabilná, rovnako tak tlak, hmotnosť a mala by užívať kyselinu listovú.

4. Ďalšie typy cukrovky

Medzi menej bežné typy patrí monogénny diabetes, ktorý je didčnou formou cukrovky a diabetes spojený s cystickou fibrózou.

Aké zdravotné problémy môžu mať ľudia s cukrovkou?

Vysoká hladina cukru v krvi vedie časom k nasledovným problémom:

  • choroby srdca a ciev,
  • mŕtvica,
  • porucha obličiek,
  • problémy s očami,
  • dentálne ťažkosti,
  • poškodenie nervov,
  • problémy s chodidlami,
  • postihnuté tepny srdca, mozgové tepny a tepny dolných končatín.

Liečte cukrovku liečivými hubami

Huby si postupne získavajú svoju popularitu nielen v kuchyni, ale aj v medicíne. Majú nízky obsah sacharidov a ich vlastnosti sa považujú za antidiabetické. Aj napriek tomu, že rôzne huby majú rôznu chuť, všetky majú podobné výživové hodnoty a vyznačujú sa nízkym obsahom cukrov a tukov.

Priemerná výživová hodnota čerstvých húb na 100 g:

  • Kalórie: 21 kcal,
  • Cukry: 3 g,
  • Bielkoviny: 3 g,
  • Tuk: 0 g,
  • Vitamín B2 – riboflavín: 31 % dennej dávky,
  • Vitamín B3 – niacin: 23 % denného príjmu,
  • Selén: 17 % dennej dávky,
  • Fosfor: 7 % denného príjmu.

Huby sú bohaté na selén a určité vitamíny skupiny B, ktoré sú skupinou 8 vo vode rozpustných vitamínov a spájajú sa so zlepšenou funkciou mozgu. Selén je silným antioxidantom, ktorý hrá kľúčovú úlohu vo funkcii štítnej žľazy.

Výskumy ukazujú, že konzumácia stravy bohatej na zeleninu, ako aj huby, môže dopomôcť ochrániť telo pred tehotenskou cukrovkou, ktorá postihuje približne 14 % tehotných žien na celom svete.

Kvôli vysokému obsahu vitamínu B, by mohli huby chrániť pred znížením duševných funkcií a demenciou u starších dospelých s nedostatkom vitamínu B, ako aj u pacientov s cukrovkou, ktorí užívajú liek Metformin na reguláciu hladiny cukru v krvi.

Okrem toho, majú bioaktívne zlúčeniny v hubách, polysacharidy, antidiabetické vlastnosti. Výskum ktorý bol na zvieratách ukázal, že polysacharidy znižujú hladinu cukru v krvi, zlepšujú inzulínovú rezistenciu a znižujú poškodenie pankreatického tkaniva.

Ak vás zatiaľ toto nepresvedčilo, huby sú zdrojom betaglukánu, čo je jeden z druhov polysacharidov. Ten spomaľuje trávenie a aj vstrebávanie cukrov, čím reguluje hladinu cukru v krvi po jedle.

Huby ako výživové doplnky pri cukrovke

Cukrovka, diabetes mellitus, sa dá liečiť aj inak, ako iba liekmi. Ak chcete vyskúšať pri tomto ochorení huby, nemusíte siahnuť iba po čerstvých, či sušených hubách. Veľmi dobrou voľbou sú aj huby vo forme výživových doplnkov, ako kapsuly, tablety, prášok a extrakt.

Reishi

Ganoderma lucidum obsahuje polysacharidy a zložky triterpénu, ktoré sú využívané pre liečivú schopnosť. V Číne sa používa už stáročia na liečbu cukrovky a iných chorôb. Reishi sa radí medzi najviac skúmané huby v Japonsku a Číne

Čínska štúdia, ktorú uskutočnili vedci v Pekingu, sa zaoberala účinkami Reishi na diabetické poruchy obličiek. Po osemtýždňovom skúšobnom období vykazovali účastníci štúdie znateľné znížené markery stresu v obličkách, ako aj znížené hladiny triglyceridov a cukru v krvi. Vedci preto dospeli k záveru, že Reishi dokáže zabrániť, prípadne zastaviť progresiu komplikácií diabetickej obličky.

Veľmi dobré účinky má aj na pankreas. Pomáha zvyšovať citlivosť receptorov, ktoré sú zodpovedné za absorpciu inzulínu a preto by mohla mať účinok na zníženie liečby cukrovky typu 2.

Reishi avšak nemá len skvelé terapeutické vlastnosti proti cukrovke, má aj iné prínosy pre naše zdravie. Ak vás huba zaujala, viac sa o nej dozviete tu.

Maitake

Huby Maitake obsahujú alfa-glukozidázy, ktoré predlžujú rýchlu absorpciu sacharidov. Alfa-glukozidáz sa používa aj v niektorých liekoch, ktoré sa pri cukrovke používajú. Príkladom je liek Acarbose, Miglitol a Voglibose. Ďalej majú aj betaglukány, ktoré zmierňujú efekt rýchleho uvoľňovania glukózy.

Výsledky štúdie z roku 2015 dokázali, že Maitake má pozitívny vplyv na cukrovku typu 2. Ako vyplynulo z výskumu, konumácia Maitake znížila hladinu glukózy u zvierat. Poukazuje to na veľký potenciál húb na liečenie diabetu. 

Viac o výhodách Maitake sa dočítate tu.

Agaricus

Agaricus obsahuje vysoké hladiny betaglukánov a používajú sa na liečbu diabetu typu 2. Huba Agaricus je účinná pri inzulínovej rezistencii, schopnosti správne využívať inzulín. Niektoré výskumy ukazujú, že ak sa lieky užívajú v kombinácii s hubami Agaricus, zlepšuje sa inzulínová rezistencia. Ak sa rozhodnete Agaricus pri diabete vyskúšať, poraďte sa aj s lekárom, pretože užívanie liekov a aj Agarucusu môže znížiť hladinu cukru v krvi až priveľmi. Mohla by sa dostaviť hypoglykémia, kedy hodnota glykémie klesne pod 3,3 mmol/l.

Ďalšie informácie o liečivých účinkoch húb Agaricus si prečítajte tu.

Záver

Ak trpíte vy, alebo váš blízky na ochorenie cukrovky, nezúfajte. Žijeme v dobe, kedy máme veľa možností, ako sa liečiť. Vyšetrenie u lekárov je dostupné, čo v minulosti nebola samozrejmosť. Veľká zmena môže nastať aj pri zmene životného štýlu, ktorý vplýva na zdravie.  Čo by mal diabetik urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil? Dôležité je napríklad znížiť príjem cholesterolu na menej ako 300mg denne. Zmena si vyžaduje čas a obetavosť, veľký dôraz by ste mali klásť najmä na potraviny. Strava by mala obsahovať dôležité živiny, bielkoviny, vlákniny, cukry a tuky. Vďaka tomu príjmete potrebnú energiu.

Neustále sa vykonávajú našťastie aj ďalšie štúdie, v ktorých sa testujú nové lieky, či alternatívne spôsoby liečenia cukrovky, medzi čo patria aj liečivé huby. Ak sa rozhodnete niektoré zo spomenutých húb vyskúšať, konzultujte to aj so svojím lekárom. Čím viac sa budete informovať, tým rýchlejšie sa môžete vyliečiť.

Pacient s týmto ochorením by si mal vedieť odpovedať na tieto otázky:
  • Čo môže jesť a tiež robiť?
  • Čo nesmie jesť a robiť?
  • Čo musí jesť a robiť?

Zdroje:

https://vargagyogygomba.hu/en/articles/medicinal-mushrooms-natural-supplement-for-diabetics
https://slovenskypacient.sk/stravovanie-diabetikov-najlepsie-potraviny-pri-cukrovke
https://www.union.sk/app/novinky/Cukrovk-Ake-su-jej-priznaky-a-ako-ju-liecit.html