Vegetatívna nervová sústava (autonómny nervový systém) je časť ľudského nervového systému, ktorá nezávisle od našej vôle reguluje činnosť vnútorných orgánov. (1) Jej hlavnou úlohou je udržiavanie homeostázy, teda rovnováhy vnútorného prostredia tela.
Táto nervová sústava zabezpečuje napríklad reguláciu srdcovej frekvencie, dýchania, trávenia a rovnováhy hormonálnej činnosti, a to bez toho, aby sme na to vedome vplývali.
Ale skôr než sa zameriam na vegetatívnu nervovú sústavu, pozrime sa najprv na nervovú sústavu všeobecne.
Nervová sústava
Nervová sústava sa skladá z dvoch hlavných častí: centrálnej nervovej sústava (CNS) a periférnej nervovej sústavy (PNS). (2)
- Centrálna nervová sústava je primárnym riadiacim centrom tela a pozostáva z mozgu a miechy.
- Periférna nervová sústava zahŕňa všetky časti nervového systému, ktoré sa nenachádzajú v mozgu a mieche. Tvorí ju sieť nervov, ktorá spája ostatné časti tela s centrálnym nervovým systémom.
Tieto dva systémy spolupracujú na zbere informácií z tela aj z vonkajšieho prostredia. Spracúvajú získané údaje a následne odosielajú pokyny do rôznych častí tela. V drvivej väčšine prípadov je mozog konečným cieľom informácií, ktoré zhromaždili ostatné časti nervového systému. Po ich prijatí mozog údaje usporiada a spracuje, aby mohol vydávať potrebné príkazy.
Mozog
Mozog sa skladá z mnohých rôznych častí. Veľký mozog a mozgový kmeň sa podieľajú na veľkej časti pracovnej záťaže mozgu, vrátane ukladania a vyhľadávania pamäti a vyhladzovania pohybov tela. Hoci je mozog riadiacim centrom, jeho úloha by nebola možná bez miechy, ktorá je hlavnou cestou prenosu informácií medzi mozgom a telom.
Nervy periférneho nervového systému vychádzajú z mozgového kmeňa alebo miechy. Každý nerv je spojený s určitou časťou trupu alebo končatín a zodpovedá za komunikáciu, ktorá smeruje do týchto oblastí a z nich.
Periférna nervová sústava sa dá rozdeliť na menšie komponenty:
- Somatická nervová sústava – Je zodpovedný za riadenie tých častí tela, ktoré človek môže ovládať podľa vlastnej vôle.
- Vegetatívna nervová sústava (autonómna) – Tento systém pomáha pri riadení nevedomých funkcií, ako je napríklad pumpovanie krvi.
Vegetatívna nervová sústava
Vegetatívna nervová sústava je anatomicky súčasťou celkového nervového systému a zodpovedá za reguláciu automatických funkcií nášho tela, ktoré sú nevyhnutné pre naše prežitie. (3) Ide o procesy, ktoré nevedome vykonávame a ktoré riadi mozog, či už sme bdelí alebo spíme.
Tento systém sa delí na tri hlavné časti, z ktorých každá zohráva svoju dôležitú úlohu:
- Sympatický nervový systém: Tento systém aktivuje procesy v tele, ktoré nám pomáhajú v prípade potreby, najmä v stresových alebo nebezpečných situáciách (sympatické účinky vegetatívneho nervového systému).
- Parasympatický nervový systém: Táto časť vegetatívneho nervového systému vykonáva opačný účinok než sympatický systém. Je zodpovedná za relaxačné procesy a podporu trávenia v tele.
- Enterálny nervový systém: Táto časť reguluje tráviace procesy a riadi, ako naše telo spracováva a absorbuje potravu.
Na čo slúži vegetatívna nervová sústava
Vegetatívna nervová sústava má nasledovné funkcie:
- Oči: Hoci priamo neovplyvňuje zrak, reguluje šírku zreníc (čím kontroluje množstvo svetla, ktoré sa dostáva do oka) a riadi svaly potrebné na zaostrovanie.
- Slzné žľazy, nosohltanové (nosové) a slinné žľazy (ústne žľazy): Reguluje tvorbu sĺz a hlienu v nose, čím zabezpečuje správnu funkciu týchto žliaz.
- Koža: Riadi schopnosť tela potiť sa a kontroluje svaly, ktoré spôsobujú vzpriamenie chĺpkov, čím vzniká efekt tzv. husacej kože.
- Srdce a kardiovaskulárny systém: Reguluje intenzitu a rýchlosť srdcového tepu, ako aj šírku ciev, čo pomáha autonómnemu systému pri udržiavaní správnej hodnoty krvného tlaku a pulzu.
- Imunitný systém: Parasympatický nervový systém môže aktivovať imunitné reakcie, ako sú obrany proti infekciám, astmatické záchvaty či alergické reakcie.
- Pľúca: Kontroluje šírku dýchacích ciest a riadi prietok vzduchu do pľúc a späť, čím podporuje správnu funkciu dýchacieho systému.
- Črevá a hrubé črevo: Zabezpečuje plynulý priebeh trávenia, od tenkého čreva až po hrubé črevo, a reguluje funkciu konečníka, udržiavajúc ho uzavretý, až kým nie je čas na vyprázdnenie.
- Pečeň a pankreas: Riadi, kedy pankreas vylučuje inzulín a ďalšie hormóny, a kedy pečeň premieňa uloženú energiu na glukózu, ktorú môžu bunky tela využiť.
- Močový systém: Kontroluje svaly močového mechúra, vrátane tých, ktoré ho uzatvárajú, až do momentu, keď je čas na močenie.
- Reprodukčný systém: Hrá rozhodujúcu úlohu v sexuálnych funkciách, vrátane pocitu vzrušenia (erekcia a vylučovanie tekutín) a schopnosti dosiahnuť orgazmus.
Štruktúra
Vegetatívna nervová sústava je štruktúrovo podobná celkovej nervovej sústave. Hlavné typy buniek sú nasledovné:
- Neuróny: Tieto bunky posielajú a prenášajú signály.
- Gliové bunky: Tieto bunky neprevádzajú ani neprenášajú nervové signály. Namiesto toho slúžia ako podporné alebo pomocné bunky pre neuróny.
- Jadra: Ide o skupiny nervových buniek, ktoré sú zoskupené, pretože majú rovnaké úlohy alebo spoje.
- Gangliá: Skupiny príbuzných nervových buniek. Zvyčajne nemajú rovnakú funkciu alebo spojenie, ale sú umiestnené približne na rovnakom mieste alebo sú pripojené k rovnakému systému. Príklady zahŕňajú kochleárne a vestibulárne gangliá, ktoré patria k sluchu a rovnováhe.
Poruchy vegetatívnej nervovej sústavy
Vegetatívna nervová sústava je ovplyvnená a poškodená mnohými poruchami, nazývanými autonómna neuropatia. (4)
Bežné príklady zahŕňajú:
- Cukrovka typu 2. Nekontrolovaný diabetes typu 2 môže časom poškodiť autonómny nervový systém. Príkladom je ortostatická hypotenzia: krvný tlak klesá pri postavení sa. Diabetická neuropatia môže poškodiť nervy, ktoré normálne vyvolávajú reflex na zvýšenie krvného tlaku pri postavení sa.
- Amylóza. Tento stav spôsobuje dlhodobé poškodenie nervov, pretože zle fungujúce molekuly bielkovín sa hromadia v rôznych častiach tela.
- Autoimunitné a zápalové stavy. Jedným z hlavných príkladov je Guillain-Barré syndróm.
- Vrodené a genetické stavy. Ide o poruchy alebo stavy prítomné už pri narodení. Príkladom je Hirschsprungova choroba.
- Infekcie. Nervové poškodenie môže spôsobiť vírusy, ako je HIV, alebo baktérie z hmyzích uhryznutí, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu alebo Chagasovu chorobu. Iné infekcie, ktoré môžu spôsobiť podobné poškodenie, zahŕňajú botulizmus alebo tetanus.
- Multisystémová atrofia. Tento vážny stav je podobný Parkinsonovej chorobe a postupne poškodzuje autonómne nervy.
- Toxíny a jedy. Toxické ťažké kovy, ako je ortuť alebo olovo, môžu poškodiť autonómne nervy. Mnoho priemyselných chemikálií tiež môže spôsobiť takéto poškodenie. Alkohol môže mať tiež toxický účinok na autonómne nervy.
- Trauma. Úrazy môžu spôsobiť nervové poškodenie, ktoré môže byť dlhodobé alebo dokonca trvalé. K tomu dochádza najmä pri zraneniach miechy, ktoré poškodia alebo prerušia autonómne spojenia.
- Nádory. Rakovina a benígne (neškodné) nádory môžu narušiť fungovanie vegetatívnej nervovej sústavy
Príznaky poškodenia
Ak je vegetatívna nervová sústava poškodená, jej príznaky závisia od miesta postihu. Pri ochoreniach, ako je diabetes typu 2, môže byť poškodenie prítomné na viacerých miestach v tele. Najpravdepodobnejšie príznaky poškodenia zahŕňajú:
- Poruchy srdcového rytmu (vrátane arytmií)
- Závraty alebo mdloby pri vstávaní
- Ťažkosti s prehĺtaním
- Tráviace ťažkosti
- Zápcha
- Inkontinencia (močového mechúra alebo čriev)
- Sexuálna dysfunkcia
- Príliš veľa alebo príliš málo potenia
- Problémy s toleranciou tepla
Diagnostika
Na diagnostiku problémov vegetatívnej nervovej sústavy slúži niekoľko testov. (5) Diagnóza sa robí na základe vonkajších a vnútorných príznakov a niektorého z nasledujúcich vyšetrení v pokoji:
- Krvné testy (môžu odhaliť rôzne problémy, od problémov s imunitným systémom až po toxíny a jedy, najmä ťažké kovy ako ortuť alebo olovo)
- Elektrokardiogram (EKG)
- Elektroencefalogram (EEG)
- Elektromyogram (test nervového vedenia)
- Genetické vyšetrenie
- Magnetická rezonancia (MRI)
Terapia
Liečba porúch autonómnej nervovej sústavy sa môže veľmi líšiť v závislosti od konkrétneho stavu. Niektoré prístupy môžu zamerať na liečbu samotného stavu alebo dokonca jeho základnej príčiny, zatiaľ čo iné sa zameriavajú len na zmiernenie príznakov, najmä ak na daný stav neexistuje konkrétny liek alebo liečba. To znamená, že na tieto stavy neexistuje jednotná liečba a hľadanie tej najvhodnejšej môže chvíľu trvať. Niektoré lieky môžu pomôcť pri určitých stavoch, no nie pri všetkých. Lieková terapia pre vegetatívnu nervovú sústavu neovplyvňuje priamo príčinu, ale zameriava sa skôr na zmiernenie symptómov.
Prírodné liečebné metódy
Na podporu kognitívnych funkcií je možné využiť aj prírodné nootropné prípravky. (nootropné – látky, alebo prípravky, ktoré podporujú kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a mentálna výkonnosť)
Herícium –korálovec ježovitý sa na nervové ochorenia používa v tradičnej čínskej medicíne používa už stáročia. Jeho priaznivé účinky sú však známe aj v súčasnosti. Okrem rýchlejšej regenerácie nervových buniek pomáha aj v boji proti únave a môže podporiť lepší spánok.
Posilnenie vegetatívnej nervovej sústavy je možné aj pravidelným užívaním omega-3 mastných kyselín.
Ako môžem predchádzať problémom?
Vegetatívna nervová sústava je chránená pred poškodením predovšetkým prevenciou.
Najlepšie preventívne opatrenia na jej ochranu sú nasledovné:
- Vyvážená strava. Nedostatok vitamínov, najmä vitamínu B12, môže poškodiť vegetatívnu nervovú sústavu, rovnako aj vitamín C zohráva dôležitú úlohu v mnohých procesoch v tele.
- Vyhnite sa užívaniu drog a alkoholu. Môžu poškodiť vegetatívnu nervovú sústavu.
- Buďte fyzicky aktívni a udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť. To môže pomôcť zabrániť alebo oneskoriť rozvoj 2. typu cukrovky, ktorá časom poškodzuje vegetatívne nervy. Pomôže vám to tiež predchádzať zraneniam, ktoré môžu poškodiť oblasti miechy, ktoré ovplyvňujú vegetatívnu nervovú sústavu.
- Používajte ochranné vybavenie podľa potreby. Zranenia sú hlavným zdrojom poškodenia nervov. Používanie ochranného vybavenia pri práci a hrách vás môže ochrániť pred takýmito zraneniami alebo zmierniť ich závažnosť.
- Liečte chronické ochorenia podľa odporúčaní. Ak máte chronické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť vegetatívne nervy – najmä 2. typ cukrovky –, mali by ste podniknúť kroky na liečbu tohto ochorenia. To môže obmedziť účinky ochorenia alebo spomaliť zhoršovanie stavu.
Zhrnutie
Vegetatívna nervová sústava je nevyhnutnou súčasťou vášho života. Väčšinou na ňu nemusíte myslieť, no napriek tomu vykonáva svoju prácu. Starostlivosť o vaše telo, najmä o nervovú sústavu, je najlepší spôsob, ako predchádzať stavom, ktoré môžu spôsobiť poškodenie vegetatívnych nervov. Týmto spôsobom sa môžete sústrediť na to, čo v živote naozaj chcete.
Vedecké zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/body/23273-autonomic-nervous-system
- https://my.clevelandclinic.org/health/body/21202-nervous-system
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539845/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/autonomic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20369829
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/autonomic-neuropathy/diagnosis-treatment/drc-20369836