Vitamín D a rakovina

Pred niekoľkými desaťročiami si vedci všimli, že ľudia v slnečnejších častiach sveta mali nižšiu mieru rakoviny a menej úmrtí na túto chorobu. Aby vysvetlili tento úkaz, rozhodli sa študovať účinky vitamínu D na rakovinu. Žiaľ, ani po rokoch výskumu stále neexistuje jednoznačná odpoveď, či vitamín dokáže predchádzať rakovine, alebo či hrá nejakú významnú úlohu v […]

vitamín D a rakovina

Pred niekoľkými desaťročiami si vedci všimli, že ľudia v slnečnejších častiach sveta mali nižšiu mieru rakoviny a menej úmrtí na túto chorobu. Aby vysvetlili tento úkaz, rozhodli sa študovať účinky vitamínu D na rakovinu. Žiaľ, ani po rokoch výskumu stále neexistuje jednoznačná odpoveď, či vitamín dokáže predchádzať rakovine, alebo či hrá nejakú významnú úlohu v liečbe.

Rakovina

Rakovina je termín, ktorý sa používa pre choroby, pri ktorých sa bunky abnormálne delia bez kontroly. Začína rásť lokálne v tele a môže sa šíriť cez krvný a lymfatický systém a ničiť zdravé bunky. 

Niektoré nádory sú benígne. Znamená to, že nie sú rakovinové a zvyčajne nie sú nebezpečné. Iné nádory sú malígne a môžu sa šíriť do iných častí tela. Je preto dôležité zistiť, či je nádor benígny, alebo malígny. Zisťovanie prebieha vďaka biopsii, teda odobratiu malej vzorky tkaniva.

Miesto, kde rakovinové bunky začínajú, sa nazýva primárny nádor. Niektoré bunky sa od neho môžu oddeliť a presunú sa do inej časti tela. Keď k tomu dôjde, môže sa v inej časti tela vytvoriť nový nádor, ktorý sa nazýva sekundárny. Ak sa nádor šíri týmto spôsobom, hovorí sa, že metastázuje.

Na Slovensku je najčastejším typom rakoviny rakovina hrubého čreva a konečníka. V roku 2020 pribudlo na tento typ rakoviny až 4 821 pacientov z celkového počtu 30 316 nových prípadov. Nižšie na grafe môžete vidieť podiel ďalších typov rakoviny, ktoré boli diagnostikované v roku 2020.

rakovina na Slovensku

Zdroj: Globocan 2020

Vitamín D a rakovina – škodí alebo pomáha?

Vitamín D je názov pre skupinu prohormónov rozpustných v tukoch. Sú to látky, ktoré samy o sebe zvyčajne majú malú hormonálnu aktivitu, ale telo ich dokáže premeniť na hormóny. Vitamín pomáha telu využívať vápnik a fosfor na tvorbu silných kostí a zubov. Pokožka vystavená slnečnému žiareniu dokáže vytvárať vitamín D. Získať ho však vieme aj z niektorých potravín či doplnkov výživy. Nedostatok vitamínu môže spôsobiť rôzne problémy.

Príznaky nedostatku vitamínu D:
  • Depresia
  • Vysoký krvný tlak
  • Chronická bolesť
  • Podráždenosť
  • Svalová slabosť
  • Nižšia fyzická výkonnosť
  • Nadváha

Jeden z výskumov ukázal, že incidencia a úmrtnosť na určité druhy rakoviny bola nižšia medzi jedincami žijúcimi v južných zemepisných šírkach, kde sú úrovne vystavenia slnečnému žiareniu vyššie. Keďže pobyt na slnku vedie k produkcii vitamínu D, vedci predpokladajú, že za menší výskyt rakoviny môže byť vitamín D zodpovedný. Je však potrebný ďalší výskum, ktorý by túto hypotézu potvrdil.

Vitamín D a jeho druhy

Pre človeka sú dôležité najmä vitamín D2 a D3:

  • Vitamín D2 (ergokalciferol) – je produkovaný prirodzene rastlinami
  • Vitamín D3 (cholekalciferol) – je vytváraný prirodzene v tele, keď je pokožka vystavená slnku (ultrafialovému žiareniu).

Obe formy sa premieňajú na 25-hydroxyvitamín D v pečeni. Ten potom putuje krvou do obličiek, kde sa ďalej upravuje na dihydroxyvitamín D, čiže kalcitriol, čo je aktívna forma vitamínu D v tele. Najpresnejšou metódou hodnotenia stavu u osoby je meranie 25-hydroxyvitamínu D v krvi.

Ako doplniť vitamín

Väčšina ľudí získava aspoň časť vitamínu D, ktorý potrebujú, prostredníctvom vystavenia sa slenčnému žiareniu. Potravinové zdroje zahŕňajú niekoľko potravín, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D. Medzi tieto potraviny patria mastné ryby, olej z rybej pečene, či vajcia. Väčšina vitamínu v potrave však pochádza z potravín, ktoré sú oň obohatené. Medzi ne patrí mlieko, džúsy, alebo aj raňajkové cereálie. Vitamín možno získať aj prostredníctvom doplnkov stravy. Doplnky sa dajú zakúpiť vo forme tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, či oleja.

Aj keď je nepravdepodobné sa vitamínom D predávkovať, treba si dávať na nadmerný príjem akejkoľvek živiny pozor. Príliš vysoké dávky sú škodlivé, pretože zvyšujú hladiny vápnika v krvi. Bezpečná horná úroveň príjmu pre dospelých a deti nad 8 rokov je 4 000 IU denne.

Mýty a fakty

  • Mýtus: Vitamín D môže predchádzať všetkým druhom rakoviny

Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by toto tvrdenie dokázali. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že užívanie vitamínu D3 a vápnika neznížilo celkové šance na tvorbu rakoviny u zdravých žien po menopauze. 

  • Fakt: Vitamín D je sľubný pre kolorektálny karcinóm

Vedci vykonali množstvo výskumov o úlohe vitamínu pri kolorektálnom karcinóme. Zistilo sa, že vyššie hladiny vitamínu sú spojené s nižšou pravdepodobnosťou ochorenia. Klinické štúdie stále skúmajú túto súvislosť.

  • Mýtus: Ženy by mali užívať vitamín, aby znížili šancu na rakovinu prsníka

Vitamín môže u niektorých žien znížiť pravdepodobnosť ochorenia, ale výskum ukazuje, že jej celkovo nezabráni.

  • Fakt: Mnoho ľudí má nedostatok vitamínu a potrebujú ho dopĺňať doplnkami výživy

Takmer 50 % ľudí na svete neprijíma dostatok vitamínu zo stravy a zo slnka.

Vitamíny a doplnky výživy

Ak patríte medzi onkologických pacientov, okrem vitamínu D môžete siahnuť aj po iných doplnkoch výživy. Doplnky, bylinky a extrakty sa čoraz častejšie používajú ako doplnok k štandardnej liečbe. Ak ich chcete vyskúšať, odporúčame sa ale vopred poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom. Niektoré doplnky totiž môžu pôsobiť kontraproduktívne.

Doplnky vám môžu pomôcť:

  • Posilniť imunitný systém.
  • Zmierniť vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania.

1. Vápnik

Vápnik je minerál, ktorý je hlavnou zložkou kostí a zubov. Vápnik má v tele mnoho funkcií. Existuje možnosť, že užívanie vápnika v množstve viac ako 200 mg denne chráni pred rakovinou čriev.

2. Betakarotén

Betakarotén je oranžový pigment nachádzajúci sa v zelenine a ovocí, ktorý sa premieňa v tele na vitamín A. Normálna hladina betakaroténu z potravín, ako je tmavozelená listová zelenina, či sladké zemiaky, môže pomôcť chrániť pred rakovinou. Avšak užívanie vysokých dávok môže rakovinu naopak spôsobiť.

3. Cesnak

Viaceré štúdie zistili, že ľudia, ktorí jedia veľa cesnaku, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku niektorých bežných druhov rakoviny. 

4. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje látky nazývané polyfenoly, o ktorých sa predpokladá, že majú silné protirakovinové účinky. Zlúčeniny zeleného čaju môžu mať schopnosť spomaliť alebo zabrániť rastu rakovinových buniek. 

5. Huby

Výťažky z húb sa v tradičnej ázijskej medicíne používajú už tisíce rokov. Najnovšie vedecké štúdie začínajú zisťovať dôvody ich potenciálnych zdraviu prospešných účinkov. Napríklad sa ukázalo, že polysacharidy z huby Ganoderma lucidum inhibujú rast a invazívnosť niektorých rakovinových buniek. Ďalšie druhy húb, ktoré môžu vykazovať protirakovinové aktivity, zahŕňajú huby Shiitake, Maitake Coriolus.

Zdroje:

https://www.webmd.com/cancer/cancer-vitamin-d-myths-facts
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/vitamin-d-fact-sheet
https://www.webmd.com/diet/features/cancer-supplements