Beta glukán je typ vlákniny, ktorá je zodpovedná za mnohé zdraviu prospešné vlastnosti potravín. Bol skúmaný vďaka svojim účinkom na zdravie srdca a hladinu cholesterolu, na posilnenie imunity a stabilizáciu hladiny cukrov v krvi. Ako ho teda do tela doplniť a získať tieto výhody? Poďme sa spolu pozrieť na to, čo to vlastne je a kde ho nájdeme.
Čo je beta glukán
Existujú 2 hlavné kategórie vlákniny, a to rozpustná a nerozpustná. Rozpustná je druh, ktorý sa rozpúšťa vo vode a vytvára hustú gélovitú látku. Na druhej strane, nerozpustná vláknina sa už ako je podľa názvu zrejmé, nerozpúšťa. Namiesto toho absorbuje tekutinu, keď prechádza tráviacim traktom.
Je často označovaný aj ako β-glukán, čo je špecifická forma rozpustnej vlákniny. Nachádza sa v bunkových stenách určitých druhov rastlín a niektorých kvasiniek, baktérií, húb a rias. Nájdeme ho aj vo forme doplnkov výživy. Beta glukán je spájaný s dlhým zoznamom potenciálnych zdravotných benefitov a rozsiahlo sa skúmali jeho schopnosti znižovať hladinu cholesterolu, znižovať zápaly, zlepšovať riadenie krvného cukru a ďalšie.
História
Výrobky z obilnín a húb sa už v dávnych dobách používali na liečebné a kozmetické účely. Konkrétne účinky betaglukánu sa však skúmali až v 20. storočí. Prvýkrát boli objavené v lišajníkoch a krátko nato v jačmeni. Veľký záujem o ovsený beta-glukán vznikol v roku 1981 po objavení jeho účinkov na cholesterol.
FDA (Agentúra na správu potravín a liečiv v USA) v roku 1997 vydala tvrdenie, že 3 g betaglukánu z ovsa znižuje vstrebávanie cholesterolu z potravy a znižuje riziko ischemickej choroby srdca. Neskôr k tomu tvrdeniu doplnili aj ďalšie zdroje, ako ovsené vločky a otruby, celozrnnú múku a celozrnný jačmeň.
Účinky beta glukánu
Ako rozpustná vláknina sa beta-glukán sám o sebe nestrávi, ale spomaľuje prechod potravy v črevách. Výsledkom je, že sacharidy sa vstrebávajú pomalšie, čo vedie k stabilnejšej hladine glukózy v krvi. Okrem toho sa pomaly pohybuje tráviacim traktom, pričom si so sebou berie cholesterol.
1. Imunita
Môže pôsobiť ako aktivátor imunitného systému a modifikátor bunkovej reakcie. Hrá dôležitú úlohu pri podpore aktivity lymfocytov, bielych krviniek. Pri posilnení imunity však netreba zabúdať ani na základné veci ako je znížiť stres, kvalitný spánok, prírodné vitamíny a minerály. V neposldnom rade je dôležitá aj zdravá výživa a kvalitné potraviny, ktoré imunitu posilňujú.
2. Zdravie srdca
Niekoľko štúdií odhalilo, že môže podporovať zdravie srdca a chrániť pred srdcovými chorobami. Vláknina totiž môže znižovať hladinu celkového cholesterolu v krvi. Podľa jednej štúdie, konzumácia 3 gramov denne počas 8 týždňov znížila hladiny zlého LDL cholesterolu o 15 % a celkového cholesterolu o 9 %. Beta-glukán je tiež bohatý na antioxidanty, čo sú zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť neutralizovať škodlivé voľné radikály, predchádzať zápalom a chrániť pred chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby.
3. Hladina cukru v krvi
Podľa niektorých výskumov, by mohol zlepšiť riadenie krvného cukru. Podľa prehľadu štúdií, môže užívanie 2,5 – 3,5 gramu denne počas 3 – 8 týždňov znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť dlhodobú reguláciu v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu.
Podľa iných štúdií, jeho pridanie do jedál obsahujúcich sacharidy, môže znížiť hladinu glukózy v krvi a inzulínu po jedle.
Ďalší prehľad štúdií uviedol, že konzumácia väčšieho množstva obilnej vlákniny, môže byť spojená s nižším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.
4. Krvný tlak
Môže znížiť hypertenziu. V štúdiách na zvieratách s hypertenziou, spôsobila strava obsahujúca 5 % huby Shiitake alebo Maitake zníženie priemerného systémového krvného tlaku. Vysoký krvný tlak je takzvaný tichý zabijak a naše srdce veľmi oslabuje.
5. Cholesterol
Ovesné otruby s obsahom beta-glukánu, boli prvou potravinou, kde sa preukázalo zníženie cholesterolu.
6. Rakovina
Extrahované alebo purifikované beta-glukány sa používajú v klinickej liečbe rakoviny. Ten pôsobí ako imunomodulačné činidlo prostredníctvom aktivácie vrodených imunitných buniek. Táto aktivácia spúšťa adaptívne reakcie imunitných buniek, spomaľuje alebo zastavuje rast nádoru a metastáz.
7. Kosti
V klinických štúdiách preukázal antiosteoporotické účinky. Osteoporotické zlomeniny sa vyskytujú, keď má človek osteoporózu. Je to ochorenie, kedy sú kosti krehké v dôsledku nízkej kostnej hmoty alebo poškodenia. Na potvrdenie sú však potrebné ešte viaceré výskumy.
8. Ďalšie benefity
Okrem výhod, ktoré môže mať pri cukrovke a vysokej hladine cholesterolu, zástancovia alternatívnej medicíny tvrdia, že doplnky s jeho obsahom môžu pomôcť pri nasledujúcich zdravotných problémoch:
- Alergie
- Astma
- Crohnova choroba
- Chronický syndróm únavy
- Fibromyalgia
- Reumatoidná artritída
- Ulcerózna kolitída
Betaglukány v hubách
Medicinálne huby obsahujú širokú škálu zlúčenín, ktoré vykazujú veľký potenciál pre podporu zdravia. Zrejme najviac vedecky študovanými zdraviu prospešnými zlúčeninami v hubách, je konkrétne beta-D-glukán.
Huby sú v súčasnosti vo sfére zdravia často skloňované a ich popularita je do značnej miery spôsobená zdravotnými výhodami, ktoré veda začína objavovať vďaka obsahu beta-glukánov.
Medzi huby bohaté na β-glukány patria:
- Reishi (Ganoderma lucidum),
- Turkey Tail (Trametes versicolor),
- Shiitake (Lentinula edodes),
- Maitake (Grifola frondosa).
V ktorých potravinách ich nájdeme?
Betaglukán sa prirodzene nachádza v rôznych potravinových zdrojoch. Zrná, ako jačmeň a ovos, obsahujú najvyššiu koncentráciu beta glukánu. Medzi dobré zdroje patria:
- Ovos,
- jačmeň,
- raž,
- kukurica,
- pšenica,
- ryža,
- huby,
- morské riasy.
Okrem toho sa táto vláknina nachádza aj v určitých typoch baktérií a húb, vrátane Saccharomyces cerevisiae, ktorá sa používa na výrobu výživných kvasníc, vína, piva a niektorých pekárenských výrobkov. To však neznamená, že alkoholické nápoje sú dobrým zdrojom!
Zabúdať netreba ani na deti. Výživa detí musí byť taktiež bohatá na živiny. Pridaním jačmeňa, či ovsených vločiek do ich jedálnička nič nepokazíte.
Doplnky výživy
Doplnky stravy sa často používajú na zlepšenie zdravia srdca, pretože môžu znížiť hladiny celkového a LDL cholesterolu. Rovnako, ako iné vlákninové doplnky, môžu tiež zvýšiť príjem vlákniny, zlepšiť reguláciu cukru v krvi, podporiť zdravie a pravidelnosť trávenia a podporiť reguláciu hmotnosti.
V niektorých prípadoch sa betaglukán dokonc aplikuje lokálne na urýchlenie hojenia rán a opravy tkaniva. Vláknina sa za určitých okolností používa aj ako prírodná liečba rakoviny vďaka svojej schopnosti stimulovať aktivitu imunitných buniek vo vašom tele.
Pri kúpe doplnkov výživy je však potrebné upriamiť pozornosť na koncentráciu. Nie každý výživový doplnok môže byť vhodný a mať potrebné množstvo beta glukánu. Ak sa rozhodnete kúpiť doplnky, siahnite po overených produktoch, ktoré prešli testovaním, aby ste mali istotu bezpečnosti a kvality.
Kedy sú beta glukány nevhodné?
Je dobré pamätať na to, že doplnky výživy môžu mať vplyv na iné užívané lieky, vrátane imunosupresív a tých, ktoré sa používajú na liečbu cukrovky alebo vysokého krvného tlaku. Ak máte zdravotné problémy a chceli by ste začať užívať doplnky stravy s beta glukánom, poraďte sa vopred so svojim ošetrujúcim lekárom. Svojmu organizmu môžete zbytočne uškodiť.
Vedľajšie účinky
Popri užívaní betaglukánu je možné, že sa vyskytnú gastrointestinálne vedľajšie účinky, napríklad:
- Nadúvanie,
- plynatosť,
- kŕče v bruchu.
Neželané účinky sa môžu prejaviť aj v kombinácii s inými liekmi.
Záver
Betaglukán je druh rozpustnej vlákniny, ktorá sa prirodzene nachádza v rôznych potravinových zdrojoch. Spája sa s mnohými zdravotnými výhodami. Okrem stravy ho môžeme doplniť do tela aj vďaka doplnkom stravy. Napriek tomu je však najlepším spôsobom ako zabezpečiť jeho príjem do tela strava. Vďaka výživným potravinám si nedoprajeme len dávku beta glukánu, ale aj ďalšie živiny prospešné pre telo.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/beta-glucan-heart-healthy
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-beta-glucan
https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-glucan-89418
https://www.asbestos.com/treatment/alternative/dietary-supplements/beta-glucan/