Vedľajšie účinky chemoterapie a vitamíny

Vitamíny, ale aj minerály, sa môžu javiť ako bezpečné, keďže ide o voľnopredajné lieky. Môžu však ovplyvniť liečebný proces chemoterapie, a to ako k lepšiemu, tak aj k horšiemu. Ktoré vitamíny sú vhodné a na čo si dať pozor? Chemoterapia Chemoterapia je liečba, ktorá sa využíva na zabíjanie rakovinových buniek. Používa sa na liečbu rôznych […]

chemoterapia a vitamíny

Vitamíny, ale aj minerály, sa môžu javiť ako bezpečné, keďže ide o voľnopredajné lieky. Môžu však ovplyvniť liečebný proces chemoterapie, a to ako k lepšiemu, tak aj k horšiemu. Ktoré vitamíny sú vhodné a na čo si dať pozor?

Chemoterapia

Chemoterapia je liečba, ktorá sa využíva na zabíjanie rakovinových buniek. Používa sa na liečbu rôznych typov rakoviny. Chemoterapeutické lieky sa môžu podávať samostatne alebo spolu v kombinácii s iným spôsobom liečby, ako je ožarovanie, či cielená terapia. Chemoterapia sa tiež podáva ako súčasť transplantácie kmeňových buniek.

Najlepšie funguje na bunkách, ktoré aktívne rastú a delia sa. Rakovinové bunky majú tendenciu rýchlo rásť a deliť sa, takže sú dobrými cieľmi pre chemoterapiu. Táto liečba však nedokáže rozlíšiť medzi rakovinovými bunkami a normálnymi, zdravými bunkami. Niektoré zdravé bunky, ako napríklad tie vo vlasových folikuloch, majú tiež tendenciu rásť a deliť sa rýchlejšie, než iné bunky v tele. To je dôvod, prečo niektorí ľudia strácajú počas liečenia vlasy. Normálne bunky sa však zvyčajne vedia opraviť a aj vedľajší príznak, ako je vypadávanie vlasov, je preto väčšinou len dočasný.

Vedľajšie účinky chemoterapie

Ako sme už spomenuli vyššie, okrem rakovinových buniek chemoterapia ničí a poškodzuje aj zdravé bunky. Poškodenie týchto buniek spôsobuje vedľajšie účinky. Rôzne bunky a tkanivá v tele sa s chemoterapiou vyrovnávajú rôzne. Vedľajšie prejavy sa môžu vyskytnúť pri akomkoľvek type liečby, ale nie každý ich má, prípadne každého môžu zasiahnuť inou silou. 

Vedľajšie symptómy sa môžu prejaviť kedykoľvek počas chemoterapie, bezprostredne po nej, alebo niekoľko dní či týždňov po chemoterapii. V niektorých prípadoch sa objavia neskoré vedľajšie účinky až mesiace a roky po chemoterapii. 

Väčšina vedľajších účinkov zmizne sama alebo sa dá liečiť. Avšak niektoré trvajú dlho a môžu sa stať trvalými. Vďaka pokroku medicíny sa ale v dnešnej dobe liečba znáša lepšie ako v minulosti.

Prejavy závisia hlavne od typu lieku, dávky, spôsobu podávania liečiva a celkového zdravotného stavu. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria nasledovné:

1.Nizky počet krviniek

Nízky počet krviniek sa vyskytuje v dôsledku účinku chemoterapie na krvné bunky vytvorené v kostnej dreni. Počet krviniek často dosiahne najnižšiu úroveň približne 7 – 14 dní po chemoterapii. Tento symptóm je najčastejším a najzávažnejším vedľajším účinkom chemoterapie. Ak sa prejaví, zvyčajne sa dávka lieku upraví alebo sa liečba dočasne zastaví.

2. Únava

Únava spôsobuje, že sa človek cíti vyčerpanejší ako zvyčajne, čo narúša každodenné činnosti a aj spánok. Únava je niekedy spôsobená anémiou, špecifickými chemoterapeutickými liekmi, zlou chuťou do jedla alebo depresiou. 

Tento prejav sa môže vyskytnúť v priebehu niekoľkých dní po chemoterapii, ale niekedy trvá aj po jej ukončení. Postupom času však tento prejav ustúpi.

3. Nevoľnosť a vracanie

Nevoľnosti a vracanie môžu začať počas prvých hodín po podaní liekov a obvykle trvajú približne 24 hodín. U niektorých pacientov to však trvá aj niekoľko dní. Pri tomto probléme vám môže lekár predpísať lieky proti nevoľnosti.

4. Strata chuti do jedla

Vracanie, nevoľnosť a únava môžu spôsobiť stratu chuti do jedla. Taktiež aj chemoterapia môže spôsobiť dočasné zmeny chutí a vône. Z toho dôvodu veľa pacientov obmedzí príjem potravy a z toho dôvodu dochádza k strate hmotnosti a podvýžive. Dobrá a kvalitná výživa počas chemoterapie a po nej je veľmi dôležitá a ovplyvňuje zotavenie.

5. Strata vlasov

Alopécia je veľmi bežným vedľajším prejavom. Vlasové folikuly sú chemoterapiou poškodené a preto vlasy vypadávajú. Je ťažké predpovedať či o vlasy pacient príde, prípadne koľko ich stratí a ako dlho to bude trvať. Závisí to od typu dávky užívaných liekov, ale aj od samotného tela pacienta. Vypadávanie vlasov a chĺpkov sa týka ktorejkoľvek časti tela. Vlasy však zvyčajne po ukončení liečby dorastú.

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria:

  • Hnačka
  • Zápcha
  • Suché a boľavé ústa
  • Zapálená sliznica
  • Zmeny na pokožke
  • Zmeny videnia (rozmazané videnie, slzenie očí)
  • Bolesť
  • Problémy so sluchom
  • Poškodenie orgánov
  • Problémy s pamäťou a myslenim
  • Sexuálne problémy a problémy s plodnosťou
  • Vznik ďalšieho druhu rakoviny

Vitamíny a ich účinky na vedľajšie prejavy chemoterapie

Aktuálne existuje len málo jasných dôkazov o účinnosti bežných vitamínov na zníženie vedľajších účinkov chemoterapie. Ak chcete niektoré vitamíny zaradiť do jedálnička, najlepšie vám poradí váš ošetrujúci lekár, onkológ. Vždy sa uistite, že všetko, čo užívate, preberiete so svojím lekárom. Mnohé voľnopredajné a bylinné doplnky môžu škodlivo zasahovať do chemoterapie.

Vitamín B a rakovina

Nedostatok vitamínu B12 môže zhoršiť niektoré vedľajšie účinky chemoterapie, pretože práve on hrá dôležitú úlohu v energii a schopnosti vytvárať nové krvinky. Hladina vitamínu sa môže počas liečby merať, aby sa zistil jeho aktuálny stav.

Vitamín D a rakovina

Z určitých dôvodov si vitamín D zaslúži osobitnú pozornosť pokiaľ ide o liečbu rakoviny. Jedným z dôvodov je ten, že môže byť ťažké získať dostatočné množstvo vitamínu D pomocou stravy. 

Jedna štúdia z University of South Australia zistila, že vitamín D môže výrazne prispieť k zmierneniu niektorých vedľajších účinkov chemoterapie. Okrem známych symptómov, ako je vypadávanie vlasov a neustála nevoľnosť, je ďalším prejavom aj gastrointestinálna mukozitída. Ide o nepríjemný a bolestivý zápal tráviaceho traktu. Tento výskum dospel k záveru, že vitamín D môže potenciálne oslabiť zápal žalúdka spôsobený chemoterapiou.

Okrem vitamínu D sa aj probiotiká ukázali ako sľubná možnosť úľavy pre pacientov s chemoterapiou.

Okrem vlastností zmierňujúcich zápal, vitamín D tiež preukázal schopnosť posilniť protirakovinové lieky.

Existuje teda viac ako len jeden dôvod, prečo by pacienti s rakovinou mali zvážiť zvýšenie príjmu vitamínu D.

Vitamín E a rakovina

Suplementácia vitamínmi, najmä vitamínom E, sa odporúča na zníženie toxicity liekov. Veľká časť toxicity spojenej s chemoterapiou súvisí s poklesom počtu buniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii, takže pacienti sú náchylní na infekciu. Pacienti, ktorí uviedli, že užívali multivitamínový doplnok alebo doplnok vitamínu E, si zachovali viac buniek bojujúcich proti infekcii ako tí, ktorí takéto doplnky neužívali.

Dôvody, prečo užívať vitamíny

Existuje viacero dôvodov, kedy vám lekár môže odporučiť užívanie vitamínov:

  • Nedostatočná výživa – s vedľajšími účinkami straty chuti do jedla a nevoľnosti, nie sú výživové nedostatky výnimočné. Pre zvracanie, či nízke množstvo príjmu potravy neprijímate dostatok vitamínov. 
  • Zníženie toxicity liečby – niektoré výskumy naznačujú, že vitamíny by mohli zlepšiť kvalitu života počas liečby. V jednej štúdii sa zistilo, že zmes antioxidantov obsahujúca vitamín C, vitamín E, melatonín a extrakt zo zeleného čaju znižuje únavu u ľudí s rakovinou pankreasu.
  • Ľudia s pokročilou rakovinou – štúdia podporujúca používanie vitamínových doplnkov počas liečby rakoviny ukázala predĺženie dĺžky prežitia. Táto štúdia z roku 2009 odhalila dlhší priemerný čas prežitia, ako sa očakávalo, pričom 76 % pacientov žilo dlhšie. Štúdie sa zúčastnili pacienti v poslednom štádiu rakoviny, ktorí mali predpokladanú dĺžku života už len 12 mesiacov. Predĺžený stredný nárast prežitia bol o 5 mesiacov. Títo pacienti užívali koenzým Q10, vitamín A, C a E, selén a kyselinu listovú.

Dôvody, prečo neužívať vitamíny

Je veľa dôvodov, prečo vám onkológ môže odporučiť vyhýbať sa vitamínom. Niektoré dôvody zahŕňajú:

  • Možné zasahovanie do prínosov liečby – niektoré vitamíny by mohli pôsobiť proti účinkom chemoterapie
  • Interakcia s chemoterapiou – existuje niekoľko štúdií, najmä u ľudí, ktorí fajčia, že ak užívali doplnky výživy, mali horšie výsledky. Štúdia z roku 2008 ukázala, že doplnky vitamínu C znížili účinok chemoterapie o 30 – 70 % medzi bunkami leukémie a lymfómu v laboratórnych podmienkach.

Záver

Odborníci nevedia, ako presne vitamíny ovplyvňujú vedľajšie účinky chemoterapie. Na dokázanie účinkov je potrebné vykonať ešte ďalšie štúdie a výskumy. Ak sa rozhodnete zaradiť niektoré vitamíny do jedálnička, oboznámte o tom svojho ošetrujúceho lekára, aby ste si neprivodili viac starostí a nehrozili dobrý výsledok liečby.

Zdroje:

https://cancer.ca/en/treatments/treatment-types/chemotherapy/side-effects-of-chemotherapy
https://health.ucsd.edu/news/features/pages/2018-05-11-otc-supplements-to-avoid-during-chemotherapy.aspx
https://www.webmd.com/breast-cancer/news/20040924/vitamin-supplements-may-affect-chemotherapy