Reishi – podpora zdravia

Reishi

Obsah

Reishi alebo lesklokôrovka lesklá, je liečivá huba, ktorá je známa a používaná v tradičnej ázijskej medicíne už tisíce rokov. V posledných desaťročiach vedci potvrdili, že táto huba má mnoho priaznivých účinkov na ľudské zdravie. Medzi jej účinky patrí napríklad protirakovinový a neuroprotektívny účinok, a zároveň môže pôsobiť imunomodulačne a ochraňovať pečeň.

Čo je liečivá huba Reishi?

Reishi – Ganoderma lucidum je drevnatá, červenohnedá huba, ktorá rastie najmä na kmeňoch listnatých stromov. (1) V Číne je známa ako „lingzhi“, v Japonsku ako „reishi“ a je známa aj ako „huba nesmrteľnosti“.  V tradičnej čínskej medicíne sa používa už viac ako 2000 rokov na liečbu rôznych ochorení a zlepšenie celkového zdravotného stavu. Je pôvodná aj v našej krajine, v listnatých lesoch ju ľahko spoznáme na kmeňoch stromov.

Ganoderma – ako tzv. inteligentná rastlina* – má vlastnosť, ktorú si môže pripísať len jedna rastlina zo 300: účinkuje len vtedy, keď je potrebná jej sila. A vždy len v potrebnej miere. Nie je náhoda, že Japonci ju nazvali božskou liečivou bylinou, elixírom života. Na liečbu mozgovej príhody ju používali už naši predkovia. Vedecké výskumy neskôr objavili neuroprotektívne účinky polysacharidov Ganoderma lucidum pri ischemickom poškodení mozgu. (1) Potkanom bol ústne podávaný výťažok z reishi, čo malo za následok zníženie rozsahu poškodenia mozgu, zlepšenie nervových funkcií a menej zničených nervových buniek. Okrem toho sa v laboratóriách vykonali experimenty, kde extrakt z huby znížil úmrtnosť buniek a poškodenie spôsobené cievnymi ochoreniami v mozgových bunkách.

Najdôležitejšie zložky huby Reishi

Ganoderma lucidum obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré prispievajú k zlepšeniu nášho zdravia. Patria sem polysacharidy, ktoré sú imunomodulačné zlúčeniny, môžu mať antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém a neutralizovať voľné radikály. Okrem toho obsahuje aj triterpény. Triterpény, známe aj ako ganoderín, môžu mať protizápalové a protirakovinové účinky a môžu prispieť k regulácii krvného tlaku a hladiny cholesterolu.

Liečivá huba obsahuje aj bielkoviny a peptidy, ktoré môžu mať antioxidačné a imunomodulačné účinky, podporujúc odolnosť organizmu. Nakoniec je potrebné spomenúť aj steroly, ako ganoderol a ganoderenové kyseliny, ktoré môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu a podporovať zdravie srdca a ciev.

V roku 2024 bola publikovaná štúdia v časopise Heliyon s názvom Ganoderma lucidum: Pohľad na jej antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti, ktorá skúma, aké účinky na zdravie majú jednotlivé zložky huby. (2) Polysacharidy regulujú imunitné reakcie, čím zvyšujú odolnosť organizmu voči mikrobiálnym infekciám, a zároveň bránia rozmnožovaniu rôznych húb, baktérií a vírusov v organizme, čo podporujú aj ganoderinové kyseliny, ktoré inhibujú rast mikroorganizmov, a peptidy, ktoré priamo ničia bakteriálne patogény.

Liečivé účinky Reishi

Medzi liečivé účinky Reishi patrí aj jej imunomodulačná vlastnosť. Polysacharidy a triterpény v hube dokážu modulovať imunitný systém, čím zvyšujú aktivitu bielych krviniek, ako sú makrofágy a prirodzené zabíjačské bunky. Týmto spôsobom môžu zvýšiť odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám.

Zdá sa, že niektoré formy Reishi môžu meniť zápalové procesy v bielych krvinkách a dokonca im môžu zabrániť. Iný výskum zase zistil, že táto huba môže zvýšiť počet ďalších bielych krviniek u pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka.

Väčšina pozitívnych účinkov reishi na imunitný systém bola zaznamenaná u pacientov, ale to neznamená, že by zdraví ľudia nemohli získať výhody. Naopak, jedna štúdia naznačila, že huba môže zlepšiť funkciu lymfocytov, čo môže pomôcť v boji proti infekciám a rakovine u športovcov žijúcich v stresových podmienkach.

Antioxidačné a protizápalové účinky

Reishi má priaznivé účinky aj vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály. Tieto radikály spôsobujú poškodenie buniek a urýchľujú starnutie, čím prispievajú k rozvoju chronických ochorení a zhoršeniu celkového zdravia.

Triterpény v hube môžu mať protizápalové účinky, ktoré pomáhajú zmierniť chronické zápaly. Tieto účinky sú obzvlášť užitočné na kĺby a liečbu iných zápalových stavov.

V článku z roku 2023 sa skúma účinok spórového oleja z Ganoderma lucidum na reumatoidnú artritídu. (3) U myší liečených olejom sa zlepšili symptómy, ako poškodenie chrupavky a zápal kĺbov. Znížila sa prítomnosť zápalových buniek v kĺboch a klesla úroveň zápalového proteínu. Iný výskum dosiahol rovnaké výsledky aj bez použitia oleja. Jednou z hlavných výhod reishi je teda znižovanie zápalu, čo zahŕňa aj zlepšenie stavu kĺbov a spojivových tkanív. Huba Reishi je obzvlášť prospešná pre starších ľudí, tých s nadváhou alebo tých, ktorí vedú aktívny životný štýl. Reishi môže zlepšiť pohyblivosť kĺbov a posilniť spojivové tkanivá, čím znižuje riziko zranení.

Reishi a ochrana pečene

Reishi pôsobí ako adaptogén, ktorý zlepšuje činnosť pečene a prispieva k prevencii a liečbe pečeňových ochorení. Pomáha efektívnejšie vylučovať toxíny a baktérie a zároveň podporuje imunitný systém. Podľa štúdií môže táto liečivá huby poskytnúť ochranu pečene pri akútnych pečeňových poškodeniach, pretože jej antioxidanty bojujú proti škodlivým imunitným reakciám, ktoré spomaľujú funkciu pečene.

Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia

Štúdia z roku 2018 preukázala, že Ganoderma lucidum, vďaka svojim antioxidačným a cholesterol-znižujúcim účinkom, prispieva k prevencii srdcovo-cievnych ochorení. (4) Táto teória je podporená experimentmi na laboratórnych bunkách a pokusmi na potkanoch, kde sa zistilo, že extrakt z huby znižuje hladinu celkového cholesterolu, triglyceridov a LDL cholesterolu, pričom zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Okrem toho môže znižovať krvný tlak a zlepšiť krvný obeh, čím pomáha znižovať riziko srdcových a cievnych ochorení.

Ďalšie štúdie ukázali, že polysacharidy reishi môžu chrániť srdcové svalové bunky tým, že znižujú hladinu cukru v krvi a aktivujú protizápalové enzýmy. Lesklokôrovka pomáha aj chrániť srdce pred poškodením v dôsledku reperfúzie (obnovy krvného zásobenia orgánu).

Dokázalo sa tiež, že Reishi pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín. Niektoré klinické štúdie naznačujú, že môže znižovať hladinu cukru u diabetikov.

Protirakovinové pôsobenie

Viaceré štúdie skúmali terapeutické možnosti Ganoderma lucidum v liečbe rakoviny. (5) Jej účinné látky sú účinné proti rôznym typom rakovinových buniek, najmä pri leukémii, lymfóme a myelóme. Výskumy naznačujú, že táto huba môže poškodiť energetické centrum leukemických (rakovinových) buniek (mitochondrie), pričom nemá toxické účinky na zdravé bunky. Látky extrahované zo spór huby môžu spustiť apoptózu (smrť) v rakovinových bunkách.

Jednou z najdôležitejších zložiek pri boji proti rakovine je beta-glukán, ktorý sa nachádza aj v reishi. Tento polysacharid podporuje imunitný systém, stimuluje ho a pomáha organizmu bojovať proti rastu rakovinových buniek. Môže znížiť aj ich počet. Reishi má tiež ďalšiu výhodu pri rakovine – môže znížiť vedľajšie účinky chemoterapie. V kombinácii s chemoterapiou posilňuje jej toxické účinky na rakovinové bunky a zároveň chráni zdravé bunky. Štúdie ukazujú, že Reishi môže výrazne zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov.

Antimikrobiálne účinky

Reishi disponuje antimikrobiálnymi vlastnosťami,  ktoré pomáhajú v boji proti baktériám, vírusom a hubám, čím posilňujú obranyschopnosť organizmu proti infekciám. Reishi je prirodzeným antivírusovým, antibakteriálnym a protihubovým prostriedkom vďaka vysokému obsahu triterpénov, ktoré sú účinné pri zmierňovaní alergií.

Okrem toho zlepšuje krvný obeh, zmierňuje zápaly, podporuje imunitu, zmierňuje bolesť a pomáha bojovať proti únave. Reishi je široko využívaná pri liečbe rôznych infekcií, ako sú močové infekcie, HIV/AIDS či hepatitída, a patrí medzi najuniverzálnejšie liečivé huby.

ktoré môžu pomôcť v boji proti baktériám, vírusom a hubám, čím podporuje obranyschopnosť organizmu. Reishi je napríklad považovaná za prírodnú antivírusovú, antibakteriálnu a protiplesňovú substanciu vďaka obsahu triterpénov, ktoré sú vynikajúce na zmiernenie alergií.

Huba môže tiež zlepšiť krvný obeh, znížiť zápaly, čo podporuje obranyschopnosť organizmu proti infekciám, zmierniť bolesť a zmierniť únavu. Reishi sa používa aj na liečbu symptómov a príčin močových infekcií, HIV/AIDS a hepatitídy, čím sa stáva veľmi široko využívanou liečivou hubou.

Neuroprotektívne účinky

Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže Reishi poskytovať ochranu nervovým bunkám a znižovať riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Okrem toho môže znižovať únavu, úzkosť, depresiu a zlepšiť kvalitu života u pacientov, ktorí dlhodobo zápasia s mentálnymi problémami. Neuroprotektívne účinky huby Ganoderma lucidum  však tým ešte nie sú vyčerpané. (6)

Niacín a meď v hube môžu podporovať správne fungovanie nervovej sústavy a udržiavať nervy zdravé aj na dlhú dobu. B vitamíny prítomné v reishi hrajú dôležitú úlohu pri podpore mozgových funkcií a produkcii hormónov. Reishi môže tiež stimulovať rast nervov a podporovať komunikáciu medzi nervovými bunkami v mozgu. Môže mať priaznivý vplyv na náš nervový systém a zlepšiť jeho funkciu, čím znižuje výskyt neurodegeneratívnych ochorení a problémov s pamäťou súvisiacich s vekom.

Ochrana pokožky

Huba Reishi môže kvôli svojim antioxidantným a protizápalovým vlastnostiam, prispieť k udržaniu zdravia pokožky. V článku s názvom “Potenciál bioaktívnych látok húb pri liečbe kožných ochorení a porúch” sa píše, že podporujú tvorbu kolagénu, čo môže pomôcť spomaliť starnutie pokožky a liečiť rôzne kožné problémy, ako aj prispieť k hojenie rán tým, že znižujú zápaly a aktivujú bunky zodpovedné za tvorbu novej pokožky. (7)

Beta-glukány v reishi sú prírodné cukry, ktoré môžu pomôcť upokojiť suchú a svrbivú pokožku. Pravidelná konzumácia môže znížiť kožné poškodenia spôsobené akné, ranami alebo škvrnami, pričom podporuje mladistvý vzhľad pokožky.

Aká je odporúčaná dávka lesklokôrovky lesklej?

Správne dávkovanie sa môže líšiť z viacerých dôvodov. Záleží napríklad na forme, v akej konzumujeme. Najčastejšie sa užíva vo forme extraktu, pretože zabezpečuje koncentrovanejší obsah účinných látok pre náš organizmus. Pri štandardizovaných extraktoch je odporúčaná denná dávka 500-1000 mg.

Reishi existuje aj v práškovej forme, ktorý môžeme pridať do nápojov alebo jedál. Z prášku sa dá pripraviť aj čaj. Zvyčajne sa odporúča 1-3 čajové lyžičky prášku denne. V prípade kapsúl je dávkovanie veľmi pohodlné, pretože ich môžeme presne a jednoducho dávkovať. Závisí to od produktu, ale spravidla je potrebné užiť 1-2 kapsuly denne, ktoré obsahujú zvyčajne 300-1000 mg extraktu. Ak preferujete čaj, odporúča sa piť 1-3 šálky denne, čo zodpovedá 1-3 čajovým lyžičkám prášku. K dispozícii sú aj filtrované verzie.

Absorpcia a využiteľnosť huby Reishi

Účinné látky lesklokôrovky lesklej sa môžu ťažšie vstrebávať.  U niektorých ľudí to nie je problém, ale pre iných je vhodnejšie konzumovať vitamín C alebo citrusové plody, aby sa zvýšila biologická dostupnosť účinných látok. Užívanie vo forme extraktu alebo kapsúl je lepšia, pretože tieto formy obsahujú koncentrovanejšie účinné látky, ktoré sa lepšie využívajú.

Táto všestranná liečivá huba ponúka množstvo zdravotných výhod. Jej pravidelné užívanie môže podporovať imunitný systém, chrániť srdce a pomôcť pri liečbe cukrovky.

 

Vedecké zdroje:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110004216
  2. https://www.cell.com/heliyon/Ganoderma
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332222014561
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38398467/
  6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cbdv.201800036
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/

Súvisiace články

Súvisiace produkty

OptiMix