Vysoký krvný tlak, alebo inak povedané hypertenzia, trápia milióny ľudí po celom svete. V roku 2016 trpelo na vysoký tlak viac ako 1,13 miliardy ľudí. Len veľmi zriedka má zjavné príznaky. Ak sa nelieči, rastie riziko vzniku vážnych problémov, ako sú infarkty a mozgové príhody.
Čo je vysoký krvný tlak?
Hypertenzia nastáva, keď sa váš krvný tlak zvýši na nezdravú hladinu. Meranie tlaku berie do úvahy to, koľko krvi prechádza krvnými cievami a veľkosť odporu, s ktorým sa krv stretáva, zatiaľ čo srdce pumpuje.
Úzke tepny zvyšujú odpor a kvôli tomu aj tlak. Zvýšený tlak z dlhodobého hľadiska spôsobuje zdravotné problémy vrátane srdcových chorôb.
Namerané hodnoty krvného tlaku sa udávajú v milimetroch ortuťového stĺpca, mmHg. Má dve čísla:
- Systolický tlak – vyššie číslo meria tlak v tepnách v čase úderu srdca a štandardná hodnota u dospelého človeka je okolo 120 mm Hg.
- Diastolický tlak – nižšie číslo meria tlak v tepnách medzi údermi a zdravá hodnota u dospelého by mala byť 80 mm Hg.
Hypertenzia je veľmi bežná a podľa prieskumov ňou trpí každý štvrtý slovák. Zvyčajne sa vyvíja postupne v počas niekoľkých rokov a preto nemusíte spozorovať žiadne príznaky. Aj bez príznakov vám ale môže spôsobiť poškodenie krvných ciev a orgánov, najmä mozgu, srdca a očí.
Abnormálna hodnota tlaku je aj nízka
Vysoký krvný tlak je stanovený v bode, keď hodnota presahuje 140/90 mm Hg. Tlak môže byť aj nízky a tento stav sa volá hypotenzia. Nastáva vtedy, ak systolický tlak je nižší ako 90 mm Hg. Niektorí ľudia môžu mať trvalo nižšie hodnoty tlaku aj bez toho, aby im to prinášalo komplikácie.
Kľúčom k úspechu je prevencia
Včasné odhalenie je dôležité. Pravidelné meranie krvného tlaku vám a vášmu lekárovi môže pomôcť zaznamenať akékoľvek zmeny. Ak je tlak zvýšený, lekár nariadi častejšie kontroly tejto choroby na zistenie, či má pacient vyššie hodnoty dlhodobo.
Liečba zahŕňa lieky na predpis, no je potrebná aj zmena životného štýlu. Ak sa vysoký tlak nelieči, vedie to k zdravotným problémom, vrátane srdcového infarktu a mŕtvice.
Dôvody vysokého krvného tlaku
Existujú dva typy hypertenzie a každý má inú príčinu.
Primárna hypertenzia
Nazýva sa aj ako esenciálna. Vyvíja sa v priebehu času bez identifikovateľnej príčiny. Väčšina ľudí má tento typ vysokého tlaku. Vedcom zatiaľ nie je úplne jasné, prečo sa tlak postupne zvyšuje. Rolu v tom hrajú viaceré faktory:
- Genetika – Niektorí ľudia sú jednoducho náchylnejší na toto ochorenie. Môžu to byť génové mutácie alebo genetické abnormality zdedené po predkoch.
- Fyzická zmena – Ak sa niečo v organizme mení, vyskytujú sa aj problémy s tým spojené. Jedným je problém s krvným tlakom. Predpokladá sa, že zmeny funkcie obličiek v dôsledku starnutia narúšajú prirodzenú rovnováhu soli a tekutín v tele.
- Prostredie – Postupne si výber nezdravého životného štýlu, nízka fyzická aktivita a zlá strava vyberajú svoju daň. Zlá voľba vedie aj k problémom s hmotnosťou.
Sekundárna hypertenzia
Na rozdiel od primárnej, sa tento typ dostaví rýchlo a často je závažnejší. Medzi stavy, ktoré ju spôsobujú patrí:
- Choré obličky a nadobličky,
- spánkové apnoe,
- vrodené srdcové chyby,
- poruchy štítnej žľazy,
- vedľajšie účinky liekov,
- užívanie drog,
- chronické užívanie alkoholu,
- určité endokrinné nádory.
Aké príznaky má vysoký krvný tlak krvi?
Táto choroba prichádza zväčša potichu a nemusí mať žiadne prejavy. Niekedy to trvá roky, až desaťročia, kým stav dosiahne závažnú úroveň. Aj keď sa však dostavia príznaky, môžete si ich zameniť a pripísať ich inej chorobe. Symptómy zahŕňajú:
- Bolesti hlavy,
- lapanie po dychu,
- krvácanie z nosa,
- sčervenanie tváre,
- závrat,
- bolesť v hrudi,
- zlé videnie,
- krv v moči.
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či máte hypertenziu, je sledovanie tlaku. V súčasnej dobe už nemusíte byť odkázaný na návštevu lekára, ak si chcete tlak merať. Môžete si kúpiť tlakomer a pravidelne si ho premerať v pohodlí domova. Meraním hodnôt zistíte, na čom ste.
Diagnostika
Diagnostika je v podstate jednoduchá, keďže jej základom je meranie. Ak by ste mali tlak zvýšený, lekár nariadi harmonogram merania v priebehu dní a týždňov. Je veľmi zriedkavé diagnostikovať hypertenziu už po jednom meraní. Lekár totiž potrebuje vidieť jasné dôkazy o pretrvávajúcom probléme. Je to preto, lebo k vysokému tlaku prispievajú aj ďalšie činitele, napríklad aj stres.
Ak tlak aj pri ďalších návštevách lekára zostáva vysoký, pravdepodobne bude nutné absolvovať viac testov:
- Test moču,
- kontrola cholesterolu a ďalšie krvné testy,
- EKG srdca,
- ultrazvuk srdca a obličiek.
Testy pomáhajú identifikovať akékoľvek sekundárne ťažkosti, ktoré túto chorobu taktiež spôsobujú. Už počas testov vám niekedy lekár nariadiť liečbu, na zníženie rizika trvalého poškodenia.
Čo môže spôsobovať hypertenziu
Vysoký krvný tlak má viacero rizikových faktorov:
- Vek: Riziko vyššieho tlaku s vekom rastie.
- Rasa: Hypertenzia je častejšia u ľudí afrického pôvodu, u ktorých sa vyvíja často už v mladšom veku.
- Genetika: Ide o dedičnú chorobu.
- Obezita a nadváha: O koľko viac vážite, o toľko viac krvi potrebujete na dodanie kyslíka a živín do tkanív. So zvyšovaním množstva krvi je aj tlak na steny tepien vyšší.
- Nízka fyzická aktivita: Ľudia s malou aktivitou majú zvyčajne vyššiu srdcovú frekvenciu. Vyššia frekvencia = srdce musí pracovať viac.
- Fajčenie: Nielen fajčenie, ale aj žuvanie tabaku zvyšuje normálny krvný tlak. Tabak navyše poškodzuje aj výstelku stien na tepnách.
- Príliš veľa soli: Sodík v strave zadržiava tekutiny, čo zvyšuje tlak.
- Málo draslíka: Draslík pomáha vyrovnávať množstvo sodíka v bunkách. Správna rovnováha draslíka je rozhodujúca pre dobré zdravie srdca.
- Veľké množstvo alkoholu: Alkohol časom srdce poškodzuje.
- Stres: Veľa stresu podporuje zvýšenie krvého tlaku.
- Chronické stavy: Niektorý stav zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, napríklad choroba obličiek, cukrovka a spánkové apnoe.
- Tehotenstvo: V niektorých prípadoch k tomuto ochoreniu prispieva aj gravidita.
Síce je vysoký krvný tlak bežnejší u dospelých, môžu byť ohrozené aj deti. Problémom u detí býva napríklad problém s obličkami, zlý životný štýl, nezdravá strava a nedostatok pohybu.
Následky
Nadmerný tlak na tepny môže poškodiť cievy a tiež orgány. Čím vyšší tlak máme a čím dlhšie je nekontrolovaný, o toľko väčšie škody robí.
- Infarkt alebo mŕtvica: Vysoký tlak je schopný spôsobiť kôrnatenie a zhrubnutie tepien (asteroskleróza), čo spôsobuje infarkty, mŕtvicu a iné komplikáicie.
- Aneuryzma: Oslabenie a vydutie krvných ciev. Ak aneuryzma praskne, je to životu nebezpečné.
- Zástava srdca: Aby sa dalo pumpovať krv proti vyššiemu tlaku vo vašich cievach, musí srdce pracovať tvrdšie. To spôsobí zhrubnutie stien čerpacej komory srdca. Zhrubnutý sval to potom má s načerpaním dostatku krvi ťažšie a to vedie k zlyhaniu srdca.
- Oslabené a zúžené cievy v obličkách
- Zúžené cievy v očiach: Následok je niekedy až strata zraku.
- Poruchy pamäte: Ochorenie je schopné ovplyvniť pamäť, premýšľanie a schopnosť učiť sa.
- Demencia: Zúžené a zablokované tepny obmedzujú prietok krvi do mozgu, čo vedie k určitému typu demencie. Cievna mozgová príhoda, ktorá preruší prietok krvi, vedie aj k vaskulárnej demencii.
Ako nám pomôžu liečivé huby s vysokým tlakom?
Dobrou správou pri tomto ochorení je, že či už chcete vysokému tlaku predchádzať, alebo ho liečiť, môžu vám pri tom pomôcť aj liečivé huby.
Shiitake
Huby Shiitake, Lentinula edodes, obsahujú tiamín, riboflavín, niacín, vlákninu a 8 aminokyselín. Ďalej sú zdorjom ergosterolu a lentinanu. Tieto zložky súvisia s potenciálnymi prínosmi pre zdravie. So znížením tlaku súvisí práve lentinan, čo je polysacharid a on má zjavnú väzbu na zníženie nielen krvného tlaku, ale aj cholesterolu a blokuje rast nádorov.
Maitake
Beta-glukán je dôležitý pre bunkovú imunitu a huby Maitake ho obsahujú. Podľa výskumu na univerzite Tohoku v Japonsku vedci zistili, že Maitake znižuje krvný tlak u spontánne hypertenzných potkanov.
Čaga
Huba Inonotus obliquus je jedinečná huba pôvodom z alpských lesov. Je plná fytochemikálií, ktorým sa nevyrovná žiadna iná bylina, ani huba. Podľa štúdie z roku 2012 obsahuje konkrétne polysacharidy a antioxidanty priaznivo vplývajúce na tlak.
Reishi
Ganoderma lucidum má veľký potenciál na zvyšovanie imunity vďaka antioxidantom. Okrem toho antioxidanty priaznivo vplývajú aj na znižovanie krvného tlaku.
Podľa štúdie z roku 2014, Reishi obsahuje peptidy, ktoré by sa jedného dňa mohli používať ako prírodné lieky na normálny krvný tlak a boli by porovnateľné s klasickými liekmi.
Záver
Či už vás krvný tlak trápi, alebo nie, prevencia nikdy nie je na škodu. Snažte sa vždy správať k svojmu telu čo najlepšie. Vďaka lepšiemu životnému štýlu, pohybu a zdravej strave vám bude slúžiť zdravie dlhšie, a lepšie.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410
https://primalherb.com/how-to-benefit-blood-pressure-with-herbs-and-mushrooms/