Vyhľadať
Close this search box.

Liečivé huby: Druhy húb a medicínske účinky

Liečivé huby

Obsah

Problémy s imunitou, alergie, vysoký krvný tlak, alebo obyčajná únava. Problémy, ktoré trápia ľudí nielen na Slovensku, ale po celom svete. Z dát z roku 2016, ktoré uverejnil časopis Lancet vyplýva, že problémy s vysokým tlakom trápia viac ako 1 miliardu ľudí na zemi čo znamená, že aj vo vašom okolí sa nachádza človek, ktorý má s týmto ochorením skúsenosť. Na riešenie problémov s krvným tlakom za zväčša predpisujú lieky. Inak tomu nie je ani pri rôznych alergiách, či problémoch s imunitou. Vedeli ste však, že vám s týmito problémami a aj s ďalšími dokážu pomôcť nielen lieky, ale aj huby? V čínskej medicíne ich využívajú dlhé roky, môžu pomôcť zlepšiť zdravie aj vám.

Liečivé huby nájdeme v každom kúte sveta

Hoci má na Slovensku hubárčenie svojich fanúšikov a huby patria aj do našich bežných jedálničkov, veľmi málo z nás ich využíva aj na medicínske účely. Vo východných krajinách Ázie, ako napríklad v Číne a Japonsku, je to však úplne inak. V týchto častiach patria huby ku tradičnej ľudovej medicíne už tisícky rokov. Síce u nás v prírode nerastú všetky, niektoré v slovenských lesoch predsa len sú. Ak chcete liečivé huby, ktoré rastú iba v Ázii, či iných krajinách, môžete si ich zakúpiť v obchodoch a dopriať si liečivé účinky aj doma. Ak sa z vás stane veľký fanúšik týchto organizmov, môžete si skúsiť takéto huby vypestovať aj doma.

Vedeli ste, že…
…ďaleká Čína je najväčším producentom húb spomedzi všetkých krajín? V roku 2017 ich podľa štatistík vypestovala až 38,42 ton. Toto číslo predstavuje až 75 % z celosvetovej produkcie.

Alexander Fleming a moderná éra húb

V roku 1928 objavil Alexander Fleming antibiotiká a to v podstate úplnou náhodou. V tomto čase totiž odišiel na dovolenku a pred odchodom nechal na stole kultivačnú misku so stopami baktérie stafylokoka. Po návrate z dovolenky zistil, že misku kontaminovala huba penicillium notatum a tá zamedzila stafylokokovým baktériám ďalej rásť. Všimol si, že okolo húb boli kruhy, kde baktérie neexistovali a podľa toho vyvodil záver, že vyprodukovala chemickú látku, ktorá zastavila rast baktérií. Fleming si myslel, že to môžu používať aj na ľuďoch a tak začali vznikať antibiotiká. Antibiotiká zachránili až do dnes milióny životov a pomohli ľuďom s rôznymi ochoreniami.

Druhy liečivých húb

Dlhú tradíciu nemajú iba huby z Orientu. Tradíciu vo využívaní na medicínske účely majú huby aj v strednej Amerike, v Afrike a taktiež aj vo východnej Európe. Jednou z najznámejších liečivých húb v našich končinách možno zaradiť napríklad Hlivu ustricovú.

Hliva ustricová

Hlivu ustricovú nájdeme aj ako Pleurotus ostreatus a patrí k najznámejším prospešným hubám najmä v Európe. Je to jedlá, drevokazná huba, ktorá sa u nás využíva nielen v kuchyni, ale je možné si ju zakúpiť aj vo forme tabliet, sirupov a tinktúr. Názov je odvodený od vzhľadu, nakoľko sa veľmi podobá na ustrice.

V súčasnej dobe sa Hliva pestuje vo veľkom množstve pre svoje medicínske schopnosti. Jednou z najdôležitejších zložiek sú beta-glukány. Okrem toho sú v nej aj vitamíny A, C, D, K, minerály, železo, draslík, proteíny a aminokyseliny.

Hliva má pozitívny účinok na:
  • cholesterol,
  • bakteriálne infekcie,
  • cukrovku,
  • chudokrvnosť,
  • kožné problémy.

Okrem toho, ju Hliva nízkokalorickou hubou a teda ju možno zaradiť aj do diéty.

Kriakový hríb

Trsovnica lupeňovitá, Grifola frondosa alebo aj Mai-Take. To všetko sú názvy hríbu. V slovenských lesoch sa vyskytuje veľmi zriedka a vo voľnej prírode by sme ju mohli nájsť na Blízkom Východe alebo v Severnej Amerike. Z celkového množstva tejto huby, sa až 80 % vypestuje v Japonsku. Rastie na stromoch, alebo na mŕtvych či odumierajúcich listnatých drevinách.

Grifola frondosa obsahuje vitamíny B, C, D, minerálne látky, kovy a polysacharid beta-glukán.

Kriakový hríb má liečivé účinky na:
  • krvný tlak,
  • cukrovku,
  • cholesterol,
  • obezitu,
  • pôsobí protinádorovo.

Inonotus obliquus

Kedysi ju ľudia využívali na zapaľovanie ohňa a veľmi nápadne sa podobá na kus spáleného dreva. Je u nás známa aj s názvom Ryšavec šikmý alebo Čaga. Má výrazné postavenie tentoraz v tradičnej ruskej medicíne a najviac sa jej darí v Sibírskej oblasti. U nás by ste ju mohli nájsť veľmi zriedka na živých kmeňoch listnatých stromov.

Obsahuje vitamíny B a D, polysacharidy, kremík, železo, vápnik, draslík, mangán, meď a horčík.

Čaga je dobrá na použitie pri:
  • liečbe rakoviny,
  • chrípke.

Agaricus blazei Murill

Tak ako aj predchádzajúce huby, aj táto má hneď viacero názvov, pod ktorými ju nájdeme. Mandľový hríb, Pečiarka blazeová, alebo aj Brazílsky šampiňón je jedna z najnovšie poznaných húb, no veľmi rýchlo sa zaradila do kategórie najobľúbenejších. Je pôvodom z Brazílie, kde ju nazývajú aj ako “hríb slnka”.

Šampiňón Brazílsky obsahuje vitamíny B, D, E a beta-glukán, ktorý je veľmi účinný posilňovač imunity. Ďalšími jeho zložkami sú kyselina listová, kyselina olejová, kyselina stearová a ergosterol, sodík, železo, vápnik, fosfor, horčík, zinok, meď a selén.

Je účinný pri boji s:
  • nádorovými ochoreniami,
  • kožnými ochoreniami,
  • krvným tlakom,
  • diabetes,
  • cholesterolom.

Ganoderma lucidum

Čínska liečivá huba Ling Zhi, alebo u nás ju poznáme aj pod názvami Reishi a Lesklokôrovka obyčajná, sa používa v tradičnej čínskej medicíne už viac ako 2000 rokov. Vďaka svojmu všestrannému použitiu si vyslúžila aj pomenovanie “božská bylina liečivá”. Ganoderma rastie na odumretých pňoch stromov a vyskytuje sa až v 6 farbách. Najviac používanou je červená odroda.

Reishi má veľké množstvo živín. V tejto hube sú vitamíny A, B, C, E, D, polysacharidy, glykoproteíny, terpenoidy, fenoly, nukleotidy a aminokyseliny.

Reishi je vhodná na:
  • posilnenie imunity,
  • boj s rakovinou,
  • podporu mentálneho zdravia,
  • liečbu cukrovky,
  • liečbu hypertenzie a cholesterolu.

Lentinula edodes

Huby Shiitake pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, konkrétne z Japonska. U nás ju môžeme hľadať aj ako Húževnatec jedlý. Je svetlohnedej, až tmavohnedej farby a aj keď jej vyhovuje najmä teplé a vlhké prostredie, pestovať ju môžeme aj doma podobne, ako Hlivu ustricovú na drevených klátoch.

Shiitake je zdrojom vitamínov skupiny B, esenciálne aminokyseliny a z minerálov má draslík, vápnik, horčík a fosfor.

Užívanie huby Shiitake má účinky pri:
  • podpore imunitného systému,
  • znížení cholesterolu a krvného tlaku,
  • liečbe rakoviny,
  • chemoterapii.

Hericium erinaceus

Iným názvom Koralovec ježovitý alebo Lion’s mane (v preklade levia hriva). Vzhľad huby je veľmi nadýchaný svetlej farby. Je plná antioxidantov a posilňuje imunitu podobne, ako osatatné spomenuté huby.

Zvláštnosť Korálovca ježovitého je v podpore produkcie bioproteínového rastového faktora (NFG) a myelínu. NFG a myelín sú veľmi dôležité pre zdravie mozgu. V prípade, ak dôjde k ich nerovnováhe, môže dochádzať k neurologickým ochoreniam.

Liečivo pôsobí na:

Coriolus versicolor

Iné meno pre túto hubu v slovenčine je Trúdnikovec pestrý a v čínštine Yun Zhi. Hubu zaraďujeme medzi drevokazné huby rastie po celý rok na živých poranených a odumretých kmeňoch stromov v Ázii, Severnej Amerike a v Európe. Klobúčik je hnedý, má priemer 2 – 8 cm s béžovými pásmi. Prvé zmienky o jej použití sú z 1368 n.l., takže má za sebou už naozaj dlhú minulosť.

Veľa z liečivých húb vykazuje protirakovinové vlastnosti vďaka antioxidantom, ale Trúdnikovec to posúva ešte ďalej. On obsahuje zlúčeninu polysacharid-K, ktorý stimuluje imunitný systém. Je dokonca tak účinný, že v Japonsku je schváleným protirakovinovým liekom na predpis. Štúdie ukázali, že dokáže zvýšiť mieru prežitia ľudí s určitými druhmi rakoviny, bojuje proti bunkám leukémie a zlepšuje imunitu ľudí, ktorí podstupujú chemoterapiu.

Pozitívne pôsobí na:
  • imunitný systém,
  • prevenciu rakoviny,
  • liečbu pri leukémii.

Cordyceps sinensis

Poslednou liečivou hubou, ktorú si priblížime, je Cordyceps. Rastie v nadmorských výškach nad 3 500 metrov, napríklad v Tibete. Huba je veľmi vzácna o čom svedčí aj jej cena, ktorá sa môže pohybovať okolo 100 dolárov za 4 kusy huby.

Huba je zdrojom vitamínov A, B, C, E, má až 16 aminokyselín, rôzne minerály. Ďalšie látky sú D-manitol, kordyceptím a adenozín, superoxid dismutázu.

Huba má liečivé účinky na:
  • funkciu mozgu,
  • prevenciu onkologických ochorení,
  • cholesterol,
  • funkciu obličiek a pečene,
  • testosterón.

Záver

Vedci doteraz rozoznávajú na zemi viac ako 300 000 druhov rôznych húb a vzhľadom na to, že existujú ešte stále nepreskúmané miesta planéty odhadujú, že ich je až 1,5 milióna. Medzi takéto huby sa nezaraďujú iba jedlé, ale aj jedovaté huby. Aby sme z nich mohli prijať všetky látky do krvi a celého organizmu, je potrebná ich úprava. Po úprave sa často predávajú ako doplnky výživy. Telo z nich príjme jednoducho všetky živiny.
My sme si v článku spomenuli len pár druhov no veríme, že sa v tých tisícoch hubách skrývajú aj ďalšie, ktoré majú pre ľudský organizmus výnimočné liečivé účinky.

Zdroje:

https://tech.sme.sk/c/5035015/mykologovia-zapisu-kazdy-rok-do-zoznamu-hub-tisic-novych-druhov.html
https://cdv.tuzvo.sk/sites/default/files/Pavlik%252520-%252520V_%252520-%252520liecive%252520huby.pdf
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hliva_ustricov%C3%A1

Súvisiace články

Súvisiace produkty

Kategórie

Naše najobľúbenejšie produkty

Prihláste sa na odber a ušetrite!

Naše najobľúbenejšie články